ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ ή ΑΣΘΜΑ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ - ΤΟ ΕΧΕΙ ΠΑΘΕΙ ΚΑΝΕΙΣ;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    11

    Question ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ ή ΑΣΘΜΑ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ - ΤΟ ΕΧΕΙ ΠΑΘΕΙ ΚΑΝΕΙΣ;

    Καλησπέρα σε όλους,

    Ειμαι 28 χρονων και το τελευταιο τρίμηνο παρουσιαζω σταδιακα επεισοδία κρίσεων δυσπνοίας τα οποία ξεκίνησαν απο μια φορά τον Αυγουστο (διεγνωστηκε ασθμα) και ξεκινησα θεραπεία. Μεχρι σημέρα παθαίνω σε καθημερινη βάση 2-3 κρίσεις στις οποίες αντιμετωπίζω έντονο πόνο στο θώρακα δύσπνοια ταχυπαλμία νιωθω οτι θα πεθανω... αυτο ξεκινάει και σε ενα 30' με μια κορυφωση 5' περνάει. Τισ τελευταίες δυο εβδομάδες το παθαίνω στον υπνο μου. Ξυπνάω με αισθημα τρόμου και πνιγμου νομίζω οτι θα πεθάνω.Αυτο που με ανησυχει ειναι περισσοτερο αυτο που παθαινω στον υπνο μου. Εχω σταματησει να κοιμαμαι απο τον φοβο μου μην το ξαναπαθω.

    Κανω θεραπεία ασθματος απο τον Αυγουστο συστηματικα - εισπνεομενα αντισταμινικα τα πάντα. Εκανα μεχρι αξονικη και δεν βρηκαν τίποτα.Πήγα και σε καρδιολόγο, δεν βρηκε τιποτα. Οι γιατροι θεωρουν οτι ειναι ψυχοσωματικο αλλα εγω φοβαμαι μηπως ειναι κατι πιο σοβαρο και δεν το βρηκαμε...


    Εχει αντμετωπισει καποιος κατι αντιστοίχο;Αν καποιος το εχει περασει και αυτος και γνωρίζει οτι ειναι εκδηλωση αγχους ή κρίση πανικου θα με βοηθουσε πολυ η αποψη του!!

    Ευχαριστω

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Location
    Athens
    Posts
    195
    Quote Originally Posted by mariana12 View Post
    Καλησπέρα σε όλους,

    Ειμαι 28 χρονων και το τελευταιο τρίμηνο παρουσιαζω σταδιακα επεισοδία κρίσεων δυσπνοίας τα οποία ξεκίνησαν απο μια φορά τον Αυγουστο (διεγνωστηκε ασθμα) και ξεκινησα θεραπεία. Μεχρι σημέρα παθαίνω σε καθημερινη βάση 2-3 κρίσεις στις οποίες αντιμετωπίζω έντονο πόνο στο θώρακα δύσπνοια ταχυπαλμία νιωθω οτι θα πεθανω... αυτο ξεκινάει και σε ενα 30' με μια κορυφωση 5' περνάει. Τισ τελευταίες δυο εβδομάδες το παθαίνω στον υπνο μου. Ξυπνάω με αισθημα τρόμου και πνιγμου νομίζω οτι θα πεθάνω.Αυτο που με ανησυχει ειναι περισσοτερο αυτο που παθαινω στον υπνο μου. Εχω σταματησει να κοιμαμαι απο τον φοβο μου μην το ξαναπαθω.

    Κανω θεραπεία ασθματος απο τον Αυγουστο συστηματικα - εισπνεομενα αντισταμινικα τα πάντα. Εκανα μεχρι αξονικη και δεν βρηκαν τίποτα.Πήγα και σε καρδιολόγο, δεν βρηκε τιποτα. Οι γιατροι θεωρουν οτι ειναι ψυχοσωματικο αλλα εγω φοβαμαι μηπως ειναι κατι πιο σοβαρο και δεν το βρηκαμε...


    Εχει αντμετωπισει καποιος κατι αντιστοίχο;Αν καποιος το εχει περασει και αυτος και γνωρίζει οτι ειναι εκδηλωση αγχους ή κρίση πανικου θα με βοηθουσε πολυ η αποψη του!!

    Ευχαριστω
    Μαριάννα καλησπέρα, όταν μου πρώτο παρουσιάστηκαν οι κρίσεις πανικού ήταν της μορφής να με πιάνουν στον ύπνο μου, σε καταλαβαίνω απόλυτα, διότι νόμιζα ότι θα πεθάνω και έτρεχα τρεις το βράδυ στο νοσοκομείο.

    Με τον καιρό μου πέρασε να με πιάνουν το βράδυ στον ύπνο, τώρα έχω να αντιμετωπίσω αυτές όταν είμαι ξύπνιος χα χα.
    Last edited by Dimitrios85; 07-11-2018 at 18:03.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    11
    Σ ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση! Ξυπνουσεσ και εσυ με αισθημα δυσπνοιας και πονο; Εχω χρονια αγχοσ και ψυχοσωματικα αλλα αυτο το πραγμα δεν το εχω ξανα παθει, ειναι πραγματικα κουραστηκο και τρομακτικο!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Location
    Athens
    Posts
    195
    Quote Originally Posted by mariana12 View Post
    Σ ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση! Ξυπνουσεσ και εσυ με αισθημα δυσπνοιας και πονο; Εχω χρονια αγχοσ και ψυχοσωματικα αλλα αυτο το πραγμα δεν το εχω ξανα παθει, ειναι πραγματικα κουραστηκο και τρομακτικο!!
    Μια από τα ίδια κι εγώ δυστυχώς. Χρόνια άγχος και ψυχοσωματικά που πολλές φορές με καθιστούν ανήμπορο στο να κάνω το οτιδήποτε. Σαν ζόμπι πάω στη δουλειά.

    Ναι δεν μπορούσα να αναπνεύσω και ήταν λες και ανέβαινε το αίμα στο κεφάλι μου, εγώ νόμιζα ότι πάω για εγκεφαλικό χα χα.

    Έκανα και ψυχοθεραπείες, αλλά δυστυχώς δεν με βοήθησαν πολύ, με την φαρμακευτική αγωγή σαφώς είμαι καλύτερα, αλλά και πάλι δεν έχω στρώσει ποτέ εντελώς.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    11
    Ωχ περαστικα μας λοιπον!εγω νομιζα εμφραγμα χαχα, αν και πλεον αντιλαμβανομαι οτι ειναι αυτο δεν μπορω να το σταματησω εκεινη την ωρα.
    Και εμενα μου εδωσαν Cipralex αλλα την 3η μερα μου εφερε παρενεργειες και τα επαθα ολα σε μεγαλυτερη ενταση και το σταματησα. Μου ειπαν να δοκιμασω το seroxat αλλα δεν ξερω αν εχω υπομονη να αντιμετωπιζω τις παρενεργειες.
    Εσυ ποια παιρνεις αν επιτρεπεται;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Location
    Athens
    Posts
    195
    Quote Originally Posted by mariana12 View Post
    Ωχ περαστικα μας λοιπον!εγω νομιζα εμφραγμα χαχα, αν και πλεον αντιλαμβανομαι οτι ειναι αυτο δεν μπορω να το σταματησω εκεινη την ωρα.
    Και εμενα μου εδωσαν Cipralex αλλα την 3η μερα μου εφερε παρενεργειες και τα επαθα ολα σε μεγαλυτερη ενταση και το σταματησα. Μου ειπαν να δοκιμασω το seroxat αλλα δεν ξερω αν εχω υπομονη να αντιμετωπιζω τις παρενεργειες.
    Εσυ ποια παιρνεις αν επιτρεπεται;
    Για πολλά χρόνια έπαιρνα το seroxat, αν σου "κάτσει" στον οργανισμό θεωρώ ότι είναι καλό σαν φάρμακο. Εδώ και μια εβδομάδα άλλαξα αγωγή διότι ποτέ δεν ήμουν ευχαριστημένος και είχα συμπτώματα τα οποία όμως μέσω της γυμναστικής και της καλής ζωής τα ξεπερνούσα, αλλά έφτασε ο κόμπος στο χτένι που λένε και άλλαξα γιατρό και μου έδωσε Zoloft και βλέπουμε.

    Στην αρχή όλα τα φάρμακα έχουν κάποιες παρενέργειες που θα πρέπει να τις υποστείς αναγκαστικά, δεν ξέρω κάποιο που να μην κάνει έστω και ελάχιστες. Υποθετικά μετά τις 2 εβδομάδες φεύγουν και εκεί αρχίζει να δρα και το φάρμακο σαν φάρμακο.

    Καλό θα ήταν αν μπορείς να τα αποφύγεις, αλλά αν επιμένουν πολύ τα ψυχοσωματικά και το άγχος ίσως θα πρέπει να σκεφτείς να την κάνεις την αγωγή.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    617
    Καταρχας παρτω χαπαρι οτι ειναι ψυχοσωματικο και τιποτα αλλο και στο λει ενας που εκανε 5 καρδιογραφηματα και ενα τεστ κοποσεος σε ΕΝΑΝ ΜΙΝΑ και ειμε.μολι 25 χρονον ουτε ενας 70αρισ με καρδιοπαθεια δεν κανι τοσα οπος εγω ετσι και εσυ πρεπει να δεις εναν ψυχολογο και μακρια απο ψυχιατρο δεν τον χρειαζεσε

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    11
    Ναι καταλαβα τι λες, πραγματικα δεν ξερω τι θα κανω ζοριζομαι απιστευτεα εχει σταματησει ολη μ η ζωη ετσι... φοβαμαι να μεινω μονη , να μπω στο αεροπλανο να βγω σε νυχτερινα μαγαζια. Η δουλεια μ απαιτει να ταξιδευω καθε 15 μερες Ευρωπης, τωρα ουτε στο αυτοκινητο δεν μπαινω.... εχω παρει αναρωτικη αλλα δεν φτιαχνει το ατιμο και φοβαμαι μην το παθω μεσα στο αεροπλανο και εκει θα τρελαθω αν γινει!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Quote Originally Posted by mariana12 View Post
    Ναι καταλαβα τι λες, πραγματικα δεν ξερω τι θα κανω ζοριζομαι απιστευτεα εχει σταματησει ολη μ η ζωη ετσι... φοβαμαι να μεινω μονη , να μπω στο αεροπλανο να βγω σε νυχτερινα μαγαζια. Η δουλεια μ απαιτει να ταξιδευω καθε 15 μερες Ευρωπης, τωρα ουτε στο αυτοκινητο δεν μπαινω.... εχω παρει αναρωτικη αλλα δεν φτιαχνει το ατιμο και φοβαμαι μην το παθω μεσα στο αεροπλανο και εκει θα τρελαθω αν γινει!
    Έχε μαζί σου κάποιο αγχολυτικό και αν νιώσεις οτι σε πιάνει το άγχος, πάρε. Το καταλαβαίνω πολύ καλά αυτό που περνάς, όπως και συ και εγώ δεν μπαίνω πουθενά εύκολα ή και καθόλου. Μπορείς να δοκιμάσεις να πάρεις το αυτοκίνητο για να κάνεις ένα μπρος-πίσω για αρχή ή αν το'χεις μια βόλτα το τετράγωνο?
    Μην το πολυσκέφτεσαι από πριν πάντως πως θα πάθεις κάτι ντε και καλά.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Location
    Athens
    Posts
    195
    Quote Originally Posted by mariana12 View Post
    Ναι καταλαβα τι λες, πραγματικα δεν ξερω τι θα κανω ζοριζομαι απιστευτεα εχει σταματησει ολη μ η ζωη ετσι... φοβαμαι να μεινω μονη , να μπω στο αεροπλανο να βγω σε νυχτερινα μαγαζια. Η δουλεια μ απαιτει να ταξιδευω καθε 15 μερες Ευρωπης, τωρα ουτε στο αυτοκινητο δεν μπαινω.... εχω παρει αναρωτικη αλλα δεν φτιαχνει το ατιμο και φοβαμαι μην το παθω μεσα στο αεροπλανο και εκει θα τρελαθω αν γινει!
    Σαν να βλέπω εμένα μέσα σε αυτά που λες. Σε νιώθω απόλυτα. Είναι δύσκολο το άτιμο ειδικά όταν υπάρχουν τα ψυχοσωματικά.
    Μακάρι να μπορούσα να σου δώσω την καλύτερη λύση/απάντηση αλλά δεν υπάρχει.
    Τουλάχιστον να ξέρεις ότι δεν είσαι μόνη! He he

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    11
    Quote Originally Posted by geodim View Post
    Έχε μαζί σου κάποιο αγχολυτικό και αν νιώσεις οτι σε πιάνει το άγχος, πάρε. Το καταλαβαίνω πολύ καλά αυτό που περνάς, όπως και συ και εγώ δεν μπαίνω πουθενά εύκολα ή και καθόλου. Μπορείς να δοκιμάσεις να πάρεις το αυτοκίνητο για να κάνεις ένα μπρος-πίσω για αρχή ή αν το'χεις μια βόλτα το τετράγωνο?
    Μην το πολυσκέφτεσαι από πριν πάντως πως θα πάθεις κάτι ντε και καλά.
    Ναι θα το προπσπαθησω! Σ ευχαριστω πολυ για την αμεση ανταποκριση, τουλαχιστον βλεπω δεν ειμαι η μονη γιατι νομιζα οτι ειχα τρελαθει! Εχω xanax 0,25 αλλα πλεον τα παιρνω και σε 2 ωρες αν πχ διαφωνησω με καποιον στην δουλεια θα με ξαναπιασει και μετα φτου απο την αρχη..

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ναι κατι μου θυμιζει σαν παρενεργειες απο καπιο φαρμακο αν θυμιθω τον εαυτο μου οταν μου συνεβει αυτο

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    11
    ευχαριστω πολυ!μπορει να ειναι κ ετσι

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Location
    Athens
    Posts
    195
    Quote Originally Posted by mariana12 View Post
    ευχαριστω πολυ!μπορει να ειναι κ ετσι
    Καλημέρα, κράτα γερά
    Last edited by Dimitrios85; 08-11-2018 at 13:32.

Similar Threads

  1. Κριση πανικου στον..υπνο;!
    By PenyP in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 19-12-2021, 00:18
  2. κρισεις πανικου στον υπνο
    By a+b in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 19
    Last Post: 05-10-2013, 00:51
  3. κρισεις πανικου στον υπνο?
    By pandelic85 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 13
    Last Post: 04-04-2013, 22:52
  4. μολισ την ακουσα στερεο.....(σα κριση πανικου στον υπνο)
    By kapamaru!! in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 5
    Last Post: 03-03-2012, 04:42
  5. ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ Η ΑΠΛΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΦΙΑΛΤΗΣ???
    By Agia in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 3
    Last Post: 31-08-2010, 01:43

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •