Ψυχοσωματικα Συμπτωματα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    22

    Ψυχοσωματικα Συμπτωματα

    Καλησπερα παιδια!Διαβαζω το forum τον τελευταιο καιρο βλεπω αρκετα ατομα με παρομοια συμπτωματα και εμπειριες οποτε αποφασισα να μοιραστω και τη δικη μου ετσι ωστε να ακουσω την αποψη σας.Ειμαι 22 ετων και ολα ξεκινησαν πριν περιπου 2 μηνες.Οταν πηγα να κοιμηθω ξαφνικα ενιωσα ενα πολυ περιεργο αισθημα σαν να χανω τις αισθησεις μου και πεταχτηκα αποτομα.Δε του εδωσα πολυ σημασια αν και με τρομαξε αρκετα.Και απο εκει και περα ξεκιναει μια ιστορια 2 μηνων...Το επομενο πρωι ξυπναω με εντονο πονοκεφαλο και πονο στο στομαχι.Προσπαθω να μη δωσω σημασια.Επειτα απο 2-3 μερες ξεκιναω να νιωθω ενα περιεργο αισθημα παλμων (ακομα και αν δεν ειχα ταχυπαλμια η υψηλη πιεση ενιωθα τους παλμους μου και σε κατασταση ηρεμιας) και ιλιγγος που διαρκει για λιγα δευτερολεπτα και φευγει.Οντας λοιπον αρκετα τρομοκρατημενος ξεκιναει το ταξιδι των εξετασεων....Αιματολογικες και καρδιολογος.Ολα φυσιολογικα.Τα συμπτωματα ομως συνεχιζουν και αυτο με προβληματιζει.Πλεον νιωθω και μια ενοχληση στο ματι μου σαν να μη βλεπω τοσο καλα και μερικα μουδιασματα.Και κανω το λαθος που εχουμε κανει πολλοι απο εδω μεσα απ οτι καταλαβα διαβαζοντας τα ποστ σας.Google.ΣΚΠ.Βλεπω οτι τα συμπτωματα ταιριαζουν γαντι (ιλιγγος,ματι,μουδιασματα).� �λεινω ραντεβου με νευρολογο με εξεταζει κλινικα και μου λεει οτι δεν εχω ΣΚΠ αλλα εγω επιμενω να κανω μαγνητικη.Με τα 1000 ζορια πειθω την νευρολογο να μου τη γραψει πεπεισμενος οτι θα δειξει κατι.Εν τελει βγαινει πεντακαθαρη.Τα συμπτωματα ομως συνεχιζουν πλεον εχω και δυσπνοια και μυικους σπασμους.Δε τα εχω ποτε ολα μαζι (εκτος απο 2 φορες που με χτυπησαν ολα μαζι ουσιαστικα πηγα στα επειγοντα αλλα και εκει απο ορισμενες εξετασεις και τη κλινικη μου εικονα καταληγουν σε κριση πανικου και αγχος).Εν τελει μη τα πολυλογω βρισκομαι σε μια αγωγη φαρμακευτικη περιπου 20-25 μερες (απο ψυχιατρο) δεν εχω δει απιστευτη βελτιωση βεβαια δε το εχω δουλεψει και πολυ μεσα μου αφου συνεχιζω να ψαχνω καποια παθολογικη αιτια.Εχω εξεταστει απο περιπου 15 γιατρους (καρδιολογος,ωρλ,πνευμονολ� �γος,παθολογος,οφθαλμιατρο� �,γαστρεντερολογος,νευρολο� �οι κλπ)εχω κανει εξετασεις μεχρι και για λυκο ολες αρνητικες....Και φτανουμε αισιως(?) πριν 5 μερες οπου εγω συνεχιζω να κανω του κεφαλιου μου και με τον κολλητο μου τους τελευταιους 2 μηνες το google να ψαχνουμε να βρουμε τη παθολογια.Και πεφτω πανω στην νοσο lyme.H οποια μιμειται 100 διαφορετικες ασθενειες και εχει ενα καρο πιθανα συμπτωματα (απο δυσπνοια μεχρι μουδιασματα).Και απ οτι καταλαβαινετε δεν ηθελα και πολυ για να το πιστεψω οτι την εχω..Ξαναβρισκομαι με την νευρολογο μου λοιπον η οποια εχει σπουδασει και στο εξωτερικο οποτε γνωριζει καλυτερα την ασθενεια αφου ενδημει κυριως στη κεντρικη και βορεια ευρωπη και μου λεει οτι απο τη στιγμη που δεν εχω καν ταξιδεψει στο εξωτερικο οι πιθανοτητες ειναι απειροελαχιστες εως ανυπαρκτες..ρωταω και 2 γιατρους συγγενεις μου οι οποιοι συμφωνουν.Οντως δεν εχω ταξιδεψει σε καποια χωρα που ενδημει ουτε καν σε δαση στην ελλαδα οπου θα μπορουσε να υπαρχει καποια πιθανοτητα να τσιμπηθω απο εντομο που φερει το βακτηριο.Ουτε διαπιστωσα καποιο δερματικο εξανθημα η καποιο τσιμπουρι πανω μου πριν τα συμπτωματα ετσι ωστε να μπορεσω να δικαιολογησω τη σκεψη μου.Αλλα με τοσο διαβασμα στο ιντερνετ βλεποντας οτι τα τσιμπουρια μεταναστευουν μεχρι και με πουλια και οτι η ασθενεια ειναι πολυ δυσκολο να διαγνωστει και οτι στην ελλαδα την υποτιμουν κλπ κλπ οι σκεψεις ειναι απειρες και οσο τα συμπτωματα εξακολουθουν το ενα δινει τροφη στο αλλο...Θα ηθελα να ακουσω τη γνωμη σας αφου παρατηρω μεσα απο τα ποστ σας οτι τελικα πολλοι μοιραζομαστε τις ιδιες εμπειριες...Συγγνωμη για το μακροσκελες post και ευχαριστω προκαταβολικα για οποιαδηποτε απαντηση!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    228
    Καλο μου turbo έκανες το έγκλημα που κάναμε ολοι εδω μεσα!! Όπως κ εγω.. Έψαχνα μανιωδως στο ίντερνετ κ καταστράφηκε η καθημερινότητα μου.. Εφόσον έχεις κάνει οτι πιθανή εξέταση θα μπορούσες πρέπει να το αφήσεις στην άκρη κ να προσπαθήσεις να πας παρακάτω!! Είναι δύσκολο αλλα οχι και ανέφικτο.. Το ίδιο πράγμα αντιμετωπίζω 3μηνες περίπου κ εγω.. Μετα απο απίστευτο στρες κ άγχος που πέρασα μετα απο μια σειρά γεγονότων εμφανίσα διαφορα.. Το ίδιο κ εγω γιατροί εξετάσεις κλπ κλπ.. Ολα είναι στο μυαλό οσα φάρμακα κ αν πάρεις πρέπει πρώτα απο ολα να το πιστέψεις πως είσαι καλα.. Κ ΜΑΚΡΥΑ απο το ίντερνετ!! Εμπιστεύσου την γνώμη των γιατρών!!

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    22
    Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση!Οντως νομιζω βρηκες τη καταλληλη λεξη να χαρακτηρισεις το ψαξιμο στο ιντερνετ (εγκλημα)...Απλα η συμπτωματολογια ορισμενες φορες κυβερναει το μυαλο μου και ξεκιναει ενας φαυλος κυκλος ψαξιματος παλι...Εαν καποιος εχει καποια γνωση/αποψη για τη καινουργια μου ανακαλυψη (νοσο lyme) η τοποθετηση του ειναι ευπροσδεκτη...Γιατι ουσιαστικα αυτο που ψαχνω τωρα ειναι η αποδειξη του οτι δεν εχω προσβληθει απο κατι τετοιο.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    228
    Απλα να σου πω το εξής.. Δεν υπάρχει περίπτωση στην ψυχολογία που βρίσκεσαι να διαβάσεις στο ίντερνετ ενα συμπτωμα κ σε δευτερόλεπτα μην σου πω, να, μην το αποκτήσεις.. Η δύναμη του μυαλού είναι τεράστια κ δεν καταλαβαίνεις πραγματικά πως ολα τα δημιουργείς εσύ!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Φίλε/φίλη σταμάτα να το σκέφτεσαι, κάθε φορά που θα πας να ψάξεις στο internter σήκω από το pc κάνε κάτι άλλο.Κάθε φορά που δεν μπαίνεις στο τρυπάκι δίνεις χρόνο στον εαυτό σου να απομακρύνεται από τέτοιες σκέψεις

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Μα το πιό χαζό πράγμα είναι ότι πράγματι οι γιατροί σου βρήκαν τι έχεις! Κρίσεις πανικού/άγχος! Μακάρι να μου το εξηγούσαν κι εμένα όταν το πρωτοέπαθα, θα γλίτωνα πολλές άσκοπες εξετάσεις και τρεχάματα και θα επικεντρωνόμουν στο πραγματικό πρόβλημα. Αν σου βγάζαν ξέρω κι εγώ καρδιοπάθεια θα τους έγραφες να πας σε ορθοπεδικό και ρευματολόγο να δεις αν έχεις αρθρίτιδα; Δεν νομίζω.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2018
    Posts
    145
    Το άγχος έχει την δύναμη να μιμηθεί κάθε ασθένεια... και όσο δίνεις σημασία στα συμπτώματα τόσο αυτά δεν θα φεύγουν...
    βέβαια τι σου λέω τώρα που κι εγώ τα ίδια κάνω, αλλά έτσι είναι. Εφόσον οι εξετάσεις σου βγήκαν καθαρές δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα!
    Ποια φάρμακα σου έδωσε ο ψυχίατρος; Θέλουν περίπου ένα μήνα να δράσουν, δώσε χρόνο και μην απογοητεύεσαι!

  8. #8
    Τα ίδια όπως όλοι! Το πρώτο λάθος που κάνουμε είναι να ψάξουμε στο ίντερνετ..απο εκεί ξεκινάει κι όλο κακό..ένας από τους πολλούς γιατρούς που πήγα μου είπε ότι όταν ήταν στην σχολή ότι διάβαζε στα ιατρικά βιβλία μετά νόμιζε πως το είχε..αυτη είναι η δύναμη του μυαλού! Εγώ το βίωσα και πιστεύω πως δεν ήταν τυχαίο..ξεκινησα με ένα σωματικό και μετά λόγω ψαξίματος μέρα με την μέρα πάθαινα και κάτι άλλο..εμπιστοσύνη στους γιατρούς και δουλειά με τον εαυτό μας! Τα λέω για να τα ακούω κι εγώ!

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    22
    Παιδια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις!Τα φαρμακα που χρησιμοποιω και κλεινω μηνα σε 2-3 μερες ειναι cipralex που σταδιακα το εχω φτασει στα 15mg kai xanax.Ειναι αρκετα ανακουφιστικο να βλεπω παρομοιες περιπτωσεις και να ξερω οτι δεν ειμαι ο μοναδικος σε αυτο το μονοπατι!Σονια το λαθος που κανω ειναι οτι ορισμενες φορες αδυνατω να πιστεψω οτι συμπτωματα τετοιας εντασης μπορουν να προκληθουν απο ψυχολογικο παραγοντα...και ετσι ξαναμπαινω στο τρυπακι του ψαξιματος..το δουλευω ομως οσο μπορω και που θα παει θα τη βρω την ακρη!Σας ευχαριστω και παλι για τις απαντησεις σας!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    228
    Όλοι το ίδιο πρόβλημα έχουμε.. Μια χαρά δεν ήταν απλα που χρησιμοποιούσαμε το κινητό για fb και insta?? Χαχα.. Μακριά απο τον κομπογιανιτη dr Google! Μας κατεστρεψε!!

  11. #11
    Quote Originally Posted by turbo View Post
    Παιδια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις!Τα φαρμακα που χρησιμοποιω και κλεινω μηνα σε 2-3 μερες ειναι cipralex που σταδιακα το εχω φτασει στα 15mg kai xanax.Ειναι αρκετα ανακουφιστικο να βλεπω παρομοιες περιπτωσεις και να ξερω οτι δεν ειμαι ο μοναδικος σε αυτο το μονοπατι!Σονια το λαθος που κανω ειναι οτι ορισμενες φορες αδυνατω να πιστεψω οτι συμπτωματα τετοιας εντασης μπορουν να προκληθουν απο ψυχολογικο παραγοντα...και ετσι ξαναμπαινω στο τρυπακι του ψαξιματος..το δουλευω ομως οσο μπορω και που θα παει θα τη βρω την ακρη!Σας ευχαριστω και παλι για τις απαντησεις σας!
    Κι εγώ είμαι σε αγωγή..αλλα εμένα μου λένε να πάρω 20mg..και είμαι στις 2 βδομάδες.. Εσυ με πόσο ξεκίνησες? Επίσης το προσπαθείς μόνος σου ή κάνεις ψυχοθεραπεία?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2018
    Posts
    145
    Δώσε χρόνο στα φάρμακα και θα σε βοηθήσουν...
    εγώ είμαι με ένα βουητό στα αυτιά από τον Ιούνιο και δεν λέει να περάσει... έχεις κ Εσυ;

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    22
    Xαχαχα οντως βασω οχι και η πιο ευλογη επιλογη μας το ιντερνετικο ψαξιμο...λινα εγω ξεκινησα με 5mg για 5 μερες μετα στα 10 και τωρα στα 15...δε ξερω αν θα φτασω στα 20 βλεποντας και κανοντας...η ψυχιατρος μου ειναι και ψυχοθεραπευτρια επομενως εχουμε κανει συζητησεις αλλα κατακλινω στο οτι περισσοτερο θελει δουλεια μονοι μας ο καθενας ξεχωριστα ετσι ωστε να επιτυχουμε τα αποτελεσματα που θελουμε...disi βουητο στα αυτια ηταν και αυτο μεσα στη γκαμα των συμπτωματων καποια στιγμη επισκεφτηκα και ωρλ εκανα και εξετασεις ακουογραμμα κλπ ηταν ολα μια χαρα...γενικα παντως ειναι συμπτωμα το οποιο εχω πολυ σπανια και δε με εχει ενοχλησει

  14. #14
    Quote Originally Posted by turbo View Post
    Καλησπερα παιδια!Διαβαζω το forum τον τελευταιο καιρο βλεπω αρκετα ατομα με παρομοια συμπτωματα και εμπειριες οποτε αποφασισα να μοιραστω και τη δικη μου ετσι ωστε να ακουσω την αποψη σας.Ειμαι 22 ετων και ολα ξεκινησαν πριν περιπου 2 μηνες.Οταν πηγα να κοιμηθω ξαφνικα ενιωσα ενα πολυ περιεργο αισθημα σαν να χανω τις αισθησεις μου και πεταχτηκα αποτομα.Δε του εδωσα πολυ σημασια αν και με τρομαξε αρκετα.Και απο εκει και περα ξεκιναει μια ιστορια 2 μηνων...Το επομενο πρωι ξυπναω με εντονο πονοκεφαλο και πονο στο στομαχι.Προσπαθω να μη δωσω σημασια.Επειτα απο 2-3 μερες ξεκιναω να νιωθω ενα περιεργο αισθημα παλμων (ακομα και αν δεν ειχα ταχυπαλμια η υψηλη πιεση ενιωθα τους παλμους μου και σε κατασταση ηρεμιας) και ιλιγγος που διαρκει για λιγα δευτερολεπτα και φευγει.Οντας λοιπον αρκετα τρομοκρατημενος ξεκιναει το ταξιδι των εξετασεων....Αιματολογικες και καρδιολογος.Ολα φυσιολογικα.Τα συμπτωματα ομως συνεχιζουν και αυτο με προβληματιζει.Πλεον νιωθω και μια ενοχληση στο ματι μου σαν να μη βλεπω τοσο καλα και μερικα μουδιασματα.Και κανω το λαθος που εχουμε κανει πολλοι απο εδω μεσα απ οτι καταλαβα διαβαζοντας τα ποστ σας.Google.ΣΚΠ.Βλεπω οτι τα συμπτωματα ταιριαζουν γαντι (ιλιγγος,ματι,μουδιασματα).� �λεινω ραντεβου με νευρολογο με εξεταζει κλινικα και μου λεει οτι δεν εχω ΣΚΠ αλλα εγω επιμενω να κανω μαγνητικη.Με τα 1000 ζορια πειθω την νευρολογο να μου τη γραψει πεπεισμενος οτι θα δειξει κατι.Εν τελει βγαινει πεντακαθαρη.Τα συμπτωματα ομως συνεχιζουν πλεον εχω και δυσπνοια και μυικους σπασμους.Δε τα εχω ποτε ολα μαζι (εκτος απο 2 φορες που με χτυπησαν ολα μαζι ουσιαστικα πηγα στα επειγοντα αλλα και εκει απο ορισμενες εξετασεις και τη κλινικη μου εικονα καταληγουν σε κριση πανικου και αγχος).Εν τελει μη τα πολυλογω βρισκομαι σε μια αγωγη φαρμακευτικη περιπου 20-25 μερες (απο ψυχιατρο) δεν εχω δει απιστευτη βελτιωση βεβαια δε το εχω δουλεψει και πολυ μεσα μου αφου συνεχιζω να ψαχνω καποια παθολογικη αιτια.Εχω εξεταστει απο περιπου 15 γιατρους (καρδιολογος,ωρλ,πνευμονολ� �γος,παθολογος,οφθαλμιατρο� �,γαστρεντερολογος,νευρολο� �οι κλπ)εχω κανει εξετασεις μεχρι και για λυκο ολες αρνητικες....Και φτανουμε αισιως(?) πριν 5 μερες οπου εγω συνεχιζω να κανω του κεφαλιου μου και με τον κολλητο μου τους τελευταιους 2 μηνες το google να ψαχνουμε να βρουμε τη παθολογια.Και πεφτω πανω στην νοσο lyme.H οποια μιμειται 100 διαφορετικες ασθενειες και εχει ενα καρο πιθανα συμπτωματα (απο δυσπνοια μεχρι μουδιασματα).Και απ οτι καταλαβαινετε δεν ηθελα και πολυ για να το πιστεψω οτι την εχω..Ξαναβρισκομαι με την νευρολογο μου λοιπον η οποια εχει σπουδασει και στο εξωτερικο οποτε γνωριζει καλυτερα την ασθενεια αφου ενδημει κυριως στη κεντρικη και βορεια ευρωπη και μου λεει οτι απο τη στιγμη που δεν εχω καν ταξιδεψει στο εξωτερικο οι πιθανοτητες ειναι απειροελαχιστες εως ανυπαρκτες..ρωταω και 2 γιατρους συγγενεις μου οι οποιοι συμφωνουν.Οντως δεν εχω ταξιδεψει σε καποια χωρα που ενδημει ουτε καν σε δαση στην ελλαδα οπου θα μπορουσε να υπαρχει καποια πιθανοτητα να τσιμπηθω απο εντομο που φερει το βακτηριο.Ουτε διαπιστωσα καποιο δερματικο εξανθημα η καποιο τσιμπουρι πανω μου πριν τα συμπτωματα ετσι ωστε να μπορεσω να δικαιολογησω τη σκεψη μου.Αλλα με τοσο διαβασμα στο ιντερνετ βλεποντας οτι τα τσιμπουρια μεταναστευουν μεχρι και με πουλια και οτι η ασθενεια ειναι πολυ δυσκολο να διαγνωστει και οτι στην ελλαδα την υποτιμουν κλπ κλπ οι σκεψεις ειναι απειρες και οσο τα συμπτωματα εξακολουθουν το ενα δινει τροφη στο αλλο...Θα ηθελα να ακουσω τη γνωμη σας αφου παρατηρω μεσα απο τα ποστ σας οτι τελικα πολλοι μοιραζομαστε τις ιδιες εμπειριες...Συγγνωμη για το μακροσκελες post και ευχαριστω προκαταβολικα για οποιαδηποτε απαντηση!
    Φίλε μου αν είναι γραμμένο να πας στον άλλο κόσμο αυτό δεν μπορείς να το ανατρέψεις ..
    Μια φίλη μου να φανταστείς είχε πονοκεφάλους μουδιάσματα και μυϊκες συσπάσεις για διάστημα 2 μηνών.. έκανε εξετάσεις μαγνητική κ αξονική τομογραφία οι οποίες βγήκαν αρνητικές ενώ αυτή συνέχιζε να έχει τα συμπτώματα οσπου μέσα σε δύο μήνες να χάνει την ζωή της από καρκίνο στον εγκέφαλο που ήταν τόσο ύπουλος που δεν φάνηκε στης τομογραφίες...

    Φιλιδοφισετο κ εσύ και δες γύρο σου ότι υπάρχουν άνθρωποι που δίνουν μάχη με αρρώστιες υπαρκτές και παρακαλάνε να ζήσουν άλλη μια μέρα...

    Σκέψου ότι υπάρχουν στην ζωή μας 1.000.000.000.000 τρόποι για να πεθάνουμε.. για να ζήσουμε κανένας..

    Οπότε μην ασχολησε ζήσε την ζωή σου και και απόλαυσε την γιατί το μέλλον δεν μας ανήκει ούτε και το επόμενο λεπτό...

    Εστάλη από Redmi 5 στο E-Psychology.gr Mobile App

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    11
    Quote Originally Posted by turbo View Post
    Παιδια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις!Τα φαρμακα που χρησιμοποιω και κλεινω μηνα σε 2-3 μερες ειναι cipralex που σταδιακα το εχω φτασει στα 15mg kai xanax.Ειναι αρκετα ανακουφιστικο να βλεπω παρομοιες περιπτωσεις και να ξερω οτι δεν ειμαι ο μοναδικος σε αυτο το μονοπατι!Σονια το λαθος που κανω ειναι οτι ορισμενες φορες αδυνατω να πιστεψω οτι συμπτωματα τετοιας εντασης μπορουν να προκληθουν απο ψυχολογικο παραγοντα...και ετσι ξαναμπαινω στο τρυπακι του ψαξιματος..το δουλευω ομως οσο μπορω και που θα παει θα τη βρω την ακρη!Σας ευχαριστω και παλι για τις απαντησεις σας!
    Καλησπέρα!Διαβαζω την ιστορια σου και βλεπω εμενα - εγω βεβαια την περναω απο την πλευρα του ασθματος. Εκανα οτι εξεταση υπαρχει για να δω μην εχω καρκινο στους πνευμονες. Εχω ενα μικρο ασθμα αλλα κανω αγωγη και δεν δικαιολογειται αυτη η ταλαιπωρια. Παθαινω κρισεις συνεχεια. Ξαφνικα σφιξιμο λαιμος πονοσ στο στηθος μεγαλωνει μεγαλωνει και νομιζω οτι πεθαινω . εκεινη την ωρα αρπαζω οτι χαπι βρω ( εχω κολληει με τα αντισταμινικα) μεσα σε αλλα 100 που παιρνω. Για να μην τα πολυλογω μου εδωσαν cipralex & xanax αλλα τοπρωτο το πηρα μονο 3 μερες - την τριτη μερα μ εφερε τετοιες δυσφοριες τετοια σοκ που τρομαξα και το εκοψα . Εσενα σου ειχε φερει παρενεργεια;

    Σ ευχαριστω πολυ!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Μια ερωτηση σχετικα για τα ψυχοσωματικα συμπτωματα
    By Stavrosbmw in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 16-08-2016, 22:23
  2. Εντονα ψυχοσωματικα συμπτωματα
    By Aggelo in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 8
    Last Post: 15-05-2016, 00:45
  3. ΨΥΧΟΣΩΜΑΤΙΚΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ???ΒΟΗΘΕΙΑ!!!
    By pepe in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 03-09-2013, 20:49
  4. ψυχοσωματικα...
    By aggelikoula89 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 27
    Last Post: 03-06-2012, 00:09
  5. ΨΥΧΟΣΩΜΑΤΙΚΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ
    By σέϊτα in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 44
    Last Post: 28-08-2009, 12:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •