ΑΡΡΩΣΤΟΦΟΒΙΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 48
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    151

    ΑΡΡΩΣΤΟΦΟΒΙΑ

    καλησπερα σε ολους παιδια!! ειμαι 21 χρονων ...πριν 2 χρονια εμφανισα για πρωτη φορα κρισεις πανικου λογο αγχωτικης περιοδου τοτε με ειχανε πιασει εντονα σωματικα συμπτωματα(ζαλαδα,ασταθεια ,ατονια,κοπωση,τρεμουλο,ταχ υπαλμια,δυσπνοια,συσπασεις μυωνκλπ) τα οποια κρατησανε και μετα το τελος των κρισεων πανικου για αρκετους μηνες....ειχα επισκεπτει καρδιολογο,εκανα εξετασεις αιματος γενικες ουρων, πηγα σε ωριλα,ειδα θυροηδη,εκανα αξονικη εγκεφαλου και ηλεκτρομυογραφιμα ολα ητανε αρνητικα δεν μου βρηκανε τιποτα και τα συμπτωματα αυτα μου ειπε ο παθολόγος οτι ειναι λογο αγχους...απο τοτε εχω παθει αρρωστοφοβια με το παραμικρο με πιανει πανικος νομιζω εχω κατι σοβαρο αγχωνομαι για το παραμικρο κλπ κλπ...απο σεπτεμβρη του 2017 μεχρι το καλοκαιρι τον ιουλιο περιπου του 2018 ημουνα σχετικα καλα τα σωματικα συμπτωματα που ενιωθα σε καθημερινη βαση ειχανε υποχωρισει..εκτος απο καποια που τα ενιωθα περιστασιακα πχ ταχυπαλμια κοπωση κλπ...το καλοκαιρι αυτο αυγουστο 2018 με επιασε παλι ατονια κοπωση και ασταθεια βαδισματος απο τοτε ολη ημερα το σκεφτομαι και αγχωνομαι περισοτερο συν οτι εχω και αλλα πραγματα πχ σχολη κλπ με αποτελεσμα να στρεσαριζομαι ακομα περισοτερο ...πηγα παλι εκανα εξετασεις γενικες ουρων και αιματος.,ειδα θυροηδη και πηγα σε ωριλα δεν ειχα κατι...τωρα εχουν περασει 4 μηνες και η ασταθεια δεν λεει να υποχωρισει αγχωνομαι συνεχεια και το σκεφτομαι ολη ημερα..νομιζω πως εχω καρκινο εγκεφαλου η σκληρηνση κατα πλακας κλπ κλπ μπαινω στο ιντερνετ και διαβαζω συνεχεια ...γυμναζομαι κανονικα αν και με ενοχλει η ασταθεια αλλα οχι σε σημειο να πεσω και κατω..προσπαθω να μην το σκεφτομαι και να καθυσηχασω τον εαυτο μου οτι επειδη γυμναζομαι δεν θα εχω κατι σοβαρο αλλιως θα ειχα πεσει κατω αλλα δεν μπορω να το βγαλω απο το μυαλο μου...σκεφτομαι να παω να ξανα κανω αξονικη εγκεφαλου η αυτη την φορα μαγνιτικη...παιδια εχω απελπιστεί....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Location
    Athens
    Posts
    195
    Γεια σου φίλε, από ότι θα έχεις διαβάσει αρκετοί, όπως κι εγώ μέσα σε αυτούς τα έχουμε περάσει και τα περνάμε τα συμπτώματα που έχεις.

    Έχω κάνει κι εγώ ένα κάρο εξετάσεις κατά καιρούς διότι λέω αποκλείεται να είναι όλα ψυχοσωματικά, αλλά δυστυχώς είναι.

    Το γεγονός ότι κάνεις γυμναστική είναι πολύ θετικό και μην το αφήσεις, βοηθάει πολύ στην ψυχολογία και στα ψυχοσωματικά.

    Θα σου έλεγα να κοιτάξεις να βρεις κάποιον ψυχολόγο να το συζητήσεις το θέμα για αρχή για να σε βοηθήσει να ξεμπλοκάρεις το μυαλό σου και να σκέφτεσαι θετικά.

    Έπειτα προσωπικά με έχουν βοηθήσει πολύ οι βιταμίνες (D , Ω3) και το μαγνήσιο.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    151
    φιλε σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου...θα δοκιμασω και εγω τις βιταμίνες αυτες μηπως και με βοηθισουν….και εγω το ιδιο απορω τοσο καιρο και για αυτο προβληματίζομαι περισοτερο...λεω ειναι δυνατον η ασταθεια που νιωθω εδω και 4 να ειναι ψυχοσωματικο και να μην οφειλετε σε κανενα παθολογικο αιτιο?τι να πω φιλε μου...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Location
    Athens
    Posts
    195
    Quote Originally Posted by grgagno View Post
    φιλε σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου...θα δοκιμασω και εγω τις βιταμίνες αυτες μηπως και με βοηθισουν….και εγω το ιδιο απορω τοσο καιρο και για αυτο προβληματίζομαι περισοτερο...λεω ειναι δυνατον η ασταθεια που νιωθω εδω και 4 να ειναι ψυχοσωματικο και να μην οφειλετε σε κανενα παθολογικο αιτιο?τι να πω φιλε μου...
    Έχω ακριβώς τα ίδια συμπτώματα και ήμουν σίγουρος ότι είναι κάτι παθολογικό, λέω δεν γίνεται. Αλλά μαγνητική εγκεφάλου έκανα, καρδιογραφήματα, πόσες αιματολογικές και όλα τέλεια.

    Ειδικά το μαγνήσιο θα σε βοηθήσει αρκετά. Θα το δεις.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    617
    Αδελφε και εγω το ιδιο αρωστοφοβικος στο τερμα για να φανταστις εκανα μεσα σε εναν μηνα 5 καρδιογραφιματα και 1 τεστ κοποσεως και την παρασκεβι θα κανω echo και αν ειναι ολλα οκ που κατα 99% ειμαι σιγουρος πως θα ειναι θα ξεκινισο θεραπεια με ψυχολογο

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    151
    θα αρχισω το μαγνησιο 1 ταμπλετα καθε βραδυ πριν τον υπνο!! ελπιζω με τον καιρο η ασταθεια να φυγει αλλιως θα επισκέπτω και εγω ψυχολογο μηπως μου χορηγισει κανενα αγχολιτικο και ηρεμισω λιγο...αν και δεν το προτιμαω καθολου θελω να το αντιμετωπισω μονος μου!!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Location
    Athens
    Posts
    195
    Quote Originally Posted by grgagno View Post
    θα αρχισω το μαγνησιο 1 ταμπλετα καθε βραδυ πριν τον υπνο!! ελπιζω με τον καιρο η ασταθεια να φυγει αλλιως θα επισκέπτω και εγω ψυχολογο μηπως μου χορηγισει κανενα αγχολιτικο και ηρεμισω λιγο...αν και δεν το προτιμαω καθολου θελω να το αντιμετωπισω μονος μου!!!
    Οι ψυχολόγοι να ξέρεις δεν έχουν δυνατότητα να συνταγογραφούν φάρμακα. Οι ψυχίατροι είναι αυτοί που το κάνουν.

    Αλλά καλά κάνεις και λες να το παλέψεις μόνος σου, για τον ψυχολόγο το είπα διότι με τις συνεδρίες θα σε κάνει να νιώσεις καλύτερα και να βρεις τρόπους να μην το σκέφτεσαι.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    151
    η αληθεια ειναι οτι το σκεφτομαι υπερβολικα..δηλαδη με το που ξυπνησω το πρωι και σηκωθω λεω για να δω εχω ακομα ασταθεια και βλεπω οτι συνεχιζετε και το σκεφτομαι ολη ημερα τι μπορει να ειναι μηπως εχω κατι σοβαρο γιατι δεν φευγει κλπ....ασχολουμε ολη ημερα αποκλειστικα με αυτο και γιατι το νιωθω με αποτελεσμα να μην μπορω να ευχαριστηθω τιποτα..μονο οταν πηγαινω γυμναστηριο και βλεπω οτι πιεζομαι νιωθω λιγο καλυτερα γιατι σκεφτομαι οτι αν ειχα κατι θα ειχα σοριαστει κατω και θα γινόμουνα χειροτερα ... αν και στο γυμναστηριο επιδηνωνετε λιγο η ασταθεια.

  9. #9
    Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    48
    Ακριβως το ιδιο και εγω. Μετα την πρωινη ρουτινα μου, πλυσιμο, δοντια κτλ, θα με πιασει και εμενα η ασταθεια κ ο φοβος για ιλιγγο και οτι δεν περπαταω καλα κτλ κτλ. Για αρκετο καιρο επαιρνα ελαχιστο ζαναξ και ως δια μαγειας εφευγε η ζαλαδα.. τωρα το χω κοψει και ειναι καθημερινο φαινομενο.

  10. #10
    Φίλε μου μήπως να πήγαινες να σε δεί ορθοπαιδικός??

    Sent from my Redmi 5 using Psychology Forum mobile app

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    151
    Quote Originally Posted by sogoku View Post
    Ακριβως το ιδιο και εγω. Μετα την πρωινη ρουτινα μου, πλυσιμο, δοντια κτλ, θα με πιασει και εμενα η ασταθεια κ ο φοβος για ιλιγγο και οτι δεν περπαταω καλα κτλ κτλ. Για αρκετο καιρο επαιρνα ελαχιστο ζαναξ και ως δια μαγειας εφευγε η ζαλαδα.. τωρα το χω κοψει και ειναι καθημερινο φαινομενο.

    ναι αυτο εχω και εγω τα πρωτα 5λεπτα που θα σηκωθω ειμαι καλα μετα με πιανει και το νιωθω ολη ημερα !!!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Location
    Athens
    Posts
    195
    Άσχετο, καπνίζετε εσείς παιδιά;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    151
    Quote Originally Posted by hagard View Post
    Φίλε μου μήπως να πήγαινες να σε δεί ορθοπαιδικός??

    Sent from my Redmi 5 using Psychology Forum mobile app
    φιλε μου δεν ξερω...γυμναζομαι κανονικα οπως ειπα και πανω δεν εχω καποιο πρόβλημα...η μητερα μου πασχει απο αυχενικο συνδρομο και εχει ολο ζαλαδες και ημικρανιες ...εγω ομως δεν εχω καποια ενοχληση στον αυχενα ουτε ζαλαδες ουτε ημικρανιες εχω...αμα συνεχιστεί θα παω να το κοιταξω και σε ορθοπαιδικο!!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    151
    Quote Originally Posted by Dimitrios85 View Post
    Άσχετο, καπνίζετε εσείς παιδιά;
    οχι!! εγω γενικα προσεχω ουτε πινω τιποτα...τρωω υγειινα και προσπαθω να γυμναζομαι καθε μερα 1 ωρα!!!!

  15. #15
    Στο τέλος θα αρρωστήσεις για τα καλά, όπως έχουν πάθει πολλοί άλλοι που τους κατέτρωε μια ζωή το άγχος οι οποίοι στο τέλος έπαθαν διαβήτη, καρδιολογικά προβλήματα, εγκεφαλικά επεισόδια, ακόμα και καρκίνο. Είσαι 21 ετών ρε γαμώτο. Πόσο μόνος είσαι ρε ή πόσο παλαβός ή φοβιτσιάρης είσαι ώστε να μην μπορείς να βοηθήσεις τον εαυτό σου? Θες να αρχίσουμε όλοι εμείς εδώ να σου τραγουδάμε το "να χα τα χρόνια σου αχ και να τα χα να χα τα χρόνια σου να χα μονάχα" μπας και στροφάρει σωστά ο νους σου? Ή δεν έχεις κανέναν άνθρωπο στη ζωή από πλευράς να σε καθοδηγήσει καταλλήλως?

    ...κάποιος πιο πάνω σου πρότεινε ψυχολόγο. Δεν είναι άσχημη λύση! Σου προτείνω να βρεις ένα καλό ψυχολόγο της γνωστικής συμπεριφορικής μεθόδου, όσο είναι καιρός, τώρα δλδ που ο νους σου είναι ακόμα εύπλαστος και άρα δεκτικός στις αλλαγές, και νοουμένου ότι αυτά που θα σου μαθαίνει θα τα κάνεις πράξη!
    γιάννης

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. αρρωστοφοβια
    By pasxalita in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 5
    Last Post: 09-05-2014, 19:49
  2. Αρρωστοφοβία
    By Ypomoni in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 8
    Last Post: 18-09-2013, 02:16
  3. ...αρρωστοφοβία...
    By lost_soul in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 2
    Last Post: 21-01-2013, 23:52
  4. αρρωστοφοβία
    By balzac in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 2
    Last Post: 23-05-2012, 06:58
  5. Αρρωστοφοβια
    By kyknos25 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 3
    Last Post: 09-05-2012, 22:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •