ΑΡΡΩΣΤΟΦΟΒΙΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    151

    ΑΡΡΩΣΤΟΦΟΒΙΑ

    καλησπερα σε ολους παιδια!! ειμαι 21 χρονων ...πριν 2 χρονια εμφανισα για πρωτη φορα κρισεις πανικου λογο αγχωτικης περιοδου τοτε με ειχανε πιασει εντονα σωματικα συμπτωματα(ζαλαδα,ασταθεια ,ατονια,κοπωση,τρεμουλο,ταχ υπαλμια,δυσπνοια,συσπασεις μυωνκλπ) τα οποια κρατησανε και μετα το τελος των κρισεων πανικου για αρκετους μηνες....ειχα επισκεπτει καρδιολογο,εκανα εξετασεις αιματος γενικες ουρων, πηγα σε ωριλα,ειδα θυροηδη,εκανα αξονικη εγκεφαλου και ηλεκτρομυογραφιμα ολα ητανε αρνητικα δεν μου βρηκανε τιποτα και τα συμπτωματα αυτα μου ειπε ο παθολόγος οτι ειναι λογο αγχους...απο τοτε εχω παθει αρρωστοφοβια με το παραμικρο με πιανει πανικος νομιζω εχω κατι σοβαρο αγχωνομαι για το παραμικρο κλπ κλπ...απο σεπτεμβρη του 2017 μεχρι το καλοκαιρι τον ιουλιο περιπου του 2018 ημουνα σχετικα καλα τα σωματικα συμπτωματα που ενιωθα σε καθημερινη βαση ειχανε υποχωρισει..εκτος απο καποια που τα ενιωθα περιστασιακα πχ ταχυπαλμια κοπωση κλπ...το καλοκαιρι αυτο αυγουστο 2018 με επιασε παλι ατονια κοπωση και ασταθεια βαδισματος απο τοτε ολη ημερα το σκεφτομαι και αγχωνομαι περισοτερο συν οτι εχω και αλλα πραγματα πχ σχολη κλπ με αποτελεσμα να στρεσαριζομαι ακομα περισοτερο ...πηγα παλι εκανα εξετασεις γενικες ουρων και αιματος.,ειδα θυροηδη και πηγα σε ωριλα δεν ειχα κατι...τωρα εχουν περασει 4 μηνες και η ασταθεια δεν λεει να υποχωρισει αγχωνομαι συνεχεια και το σκεφτομαι ολη ημερα..νομιζω πως εχω καρκινο εγκεφαλου η σκληρηνση κατα πλακας κλπ κλπ μπαινω στο ιντερνετ και διαβαζω συνεχεια ...γυμναζομαι κανονικα αν και με ενοχλει η ασταθεια αλλα οχι σε σημειο να πεσω και κατω..προσπαθω να μην το σκεφτομαι και να καθυσηχασω τον εαυτο μου οτι επειδη γυμναζομαι δεν θα εχω κατι σοβαρο αλλιως θα ειχα πεσει κατω αλλα δεν μπορω να το βγαλω απο το μυαλο μου...σκεφτομαι να παω να ξανα κανω αξονικη εγκεφαλου η αυτη την φορα μαγνιτικη...παιδια εχω απελπιστεί....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2018
    Posts
    145
    Όταν λες αστάθεια τι εννοείς; Νιώθεις το κεφάλι σου εσωτερικά να γυρνάει;
    Μήπως κουράζεσαι πολύ; Εννοώ σωματικά, πέρα από ψυχολογικά που καταλαβαίνω ότι είσαι κουρασμένος..
    εγώ θα πρότεινα να δεις έναν ψυχίατρο για να σε βοηθήσει με το άγχος.. μην κανεις συνέχεια αξονικές κ μαγνητικές γιατί δεν έχεις τίποτα κ δεν αντιμετωπίζεις έτσι το πρόβλημα, θα βρεις κάτι άλλο να σε αγχώσει μετά!
    Έχω κ εγώ ταχυκαρδίες που λες κ καμία φορά με πιάνει να νιώθω το κεφάλι μου εσωτερικά να γυρίζει... κ επίσης έχω βουητό στα αυτιά (δεν ξέρω αν έχεις εσυ;). Όμως παρόλο που έχω κάνει εξετάσεις, πάντα βρίσκω κάτι άλλο να αγχώνομαι και ανακαλύπτω μια εξέταση που δεν έχω κάνει. Μην φοβάσαι, είσαι νέος για να έχεις κάτι!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    151
    Quote Originally Posted by DiSI View Post
    Όταν λες αστάθεια τι εννοείς; Νιώθεις το κεφάλι σου εσωτερικά να γυρνάει;
    Μήπως κουράζεσαι πολύ; Εννοώ σωματικά, πέρα από ψυχολογικά που καταλαβαίνω ότι είσαι κουρασμένος..
    εγώ θα πρότεινα να δεις έναν ψυχίατρο για να σε βοηθήσει με το άγχος.. μην κανεις συνέχεια αξονικές κ μαγνητικές γιατί δεν έχεις τίποτα κ δεν αντιμετωπίζεις έτσι το πρόβλημα, θα βρεις κάτι άλλο να σε αγχώσει μετά!
    Έχω κ εγώ ταχυκαρδίες που λες κ καμία φορά με πιάνει να νιώθω το κεφάλι μου εσωτερικά να γυρίζει... κ επίσης έχω βουητό στα αυτιά (δεν ξέρω αν έχεις εσυ;). Όμως παρόλο που έχω κάνει εξετάσεις, πάντα βρίσκω κάτι άλλο να αγχώνομαι και ανακαλύπτω μια εξέταση που δεν έχω κάνει. Μην φοβάσαι, είσαι νέος για να έχεις κάτι!
    οταν περπαταω νιωθω οτι παραπευτω δεξια και αριστερα και οτι το πατωμα κουνιετε λες και ειμαι σε βαρκα….η αληθεια ειναι οτι οταν με επιασε η ασταθεια το καλοκαιρι ειχα κανει εντονες προπονησεις πριν και ειπα να σταματήσω μηπως περασει..και σταματησα 1.5 μηνα και τιποτα...περα το οτι απο το αγχος και ολα αυτα ο υπνος μου εδω και 1 χρονο ειναι αθλιος..μπορει να κοιμηθω 6-7 ωρες και ενδιάμεσα αν ξυπνησω 6-7 φορες...συν οτι βλεπω ολο εφιαλτες και γενικα κανω χαλια υπνο...εχω και εγω ταχυκαρδίες ειδικα καποια βραδια ακουω την καρδια μου οτι θα πεταχτει εξω αλλα ξερω οτι δεν εχω κατι γιατι εχω κανει καρδιογράφημα και δεν το πολυ σκεφτομαι και μου φευγει μετα....

  4. #4
    Disi έχω και εγώ το βουητό που αναφέρεις μετά από πολύ άγχος πάνω μου. Το έχεις ακόμα??

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2018
    Posts
    145
    Καλησπέρα... το έχω ακόμα ναι, δεν νομίζω ότι θα φύγει ποτέ...
    απλά την ημέρα δεν του δίνω σημασία αλλά το βράδυ που πάω να κοιμηθώ επειδή έχει και ησυχία εστιάζω εκεί..
    επίσης το άλλο που έχω τώρα, είναι εκεί που κάθομαι ξαφνικά να μουδιάζει στιγμιαία το κεφάλι μου, σαν ζαλάδα, δεν μπορώ να το περιγράψω ακριβώς.. το έχει κανεις;

Similar Threads

  1. ΓΑΔ, Αρρωστοφοβια ή όχι;
    By Maria A. in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 7
    Last Post: 02-12-2017, 06:17
  2. ΑΡΡΩΣΤΟΦΟΒΙΑ
    By marakitwins in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 07-10-2017, 19:52
  3. αρρωστοφοβια
    By maria20 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 1
    Last Post: 24-04-2017, 13:09
  4. Αρρωστοφοβία
    By Ypomoni in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 8
    Last Post: 18-09-2013, 03:16
  5. Αρρωστοφοβια
    By kyknos25 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 3
    Last Post: 09-05-2012, 23:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •