άγχος με κρίσεις πανικού;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565

    άγχος με κρίσεις πανικού;

    έχω 3-4 μέρες που είμαι συνέχεια αγχωμένη, τρεχω, τρέχω, τρέχω δεν ξέρω από τι, κάτι με κυνηγάει, δεν έχω κλεισει μάτι. Όταν πάλι προσπαθώ να ηρεμήσω ή νιώσω ότι πιέζομαι λίγο παραπάνω, κόβεται η ανάσα μου, με λούζει κρύος ιδρώτας, αισθάνομαι ότι θα λιποθυμήσω, νιώθω ότι πεθαίνω, πηγαινοέρχομαι, τρώω συνέχεια. Δεν με τρομάζει ο θανατος, δεν μπορώ να ελέγξω ούτε να ρίξω τους σφυγμούς, προσπαθώ να το δω λογικά κ όμως πάλι δεν ηρεμώ, δεν μπορώ να σταθώ πουθενα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    299
    μστρουφ, περνεις θεραπεια??? κανενα αγχολυτικο ας πουμε?...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    παιρνω ciparlex, εχω πάθει ανα διαστηματα κρίσεις άγχους κ έχω μπερδευτει τι ειναι τωρα αυτο τοσες μερες κ δεν περναει κ δεν μπορω να κανω κατι. ειναι άγχος με αυτα τα έντονα αλλα σε μικρή διαρκεια ξεσπάσματα κ πως γινεται όλες αυτες τις μερες να ειμαι συνεχεια έτσι; κ τι να κανω για να ηρεμησω τελικα; οταν πεφτω στο κρεββατι να χαλαρωσω, γινεται πιο εντονο κ κανω βολτες, γιατι ποναει τοσο το στομαχι κ αισθανομαι βαρος στο στηθος που δεν μπορω να μεινω ακινητη σε μια μερια κ υποφερω, ιδρωνω κλπ. Ενω αισθανομαι παγωμένη κ τα άκρα μου σαν να είναι μουδιασμένα. Μηπως έχω κάτι να πάω σε κανα γιατρο; Πήρα την ψυχ μου τηλεφ κ μου ειπε να παρω στεντον για να ηρεμησω, αλλα φοβαμαι να παρω γιατι παλιοτερα που ειχα παρει παρομοιο ηρεμιστικο μπήκα στην πρίζα κανονικα κ εγινα χειροτερα. Μα τι στο καλο ειναι κ πως να το ελεγξω; κ αν έχω κάτι αλλο; κ αν τελικα πεθανω δεν με νοιαζει αυτο που γινεται τωρα δεν αντεχω

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    299
    γιατι σου εδωσε cipralex??? μηπως πρεπει να σου αλλαξει φαρμακο???
    και αν θες τι γνωμη μου, παρε λιγο ηρεμιστικο.... με προσοχη ομως εεε?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    ciparlex παιρνω καιρο για τις μαυρες σκέψεις μου, την θλιψη μου κ με έχει ισορροπησει κ πάνω που ένιωσα επιτελους καλύτερα, ήρθε αυτό το ξέσπασμα κ με έχει τσακίσει, δεν ξέρω προς τα που να κάνω κ προς τα που να στραφω. ενταξει με επηρεασαν καταστάσεις αυτες τις μερες κ οσο προσπαθουσα να κρατηθω να αντέξω, γυρισε κ με πλακωσε μια κ καλη κ δεν λέει να υποχωρήσει. καλά αν είναι να πηγαινοέρχομαι πάλι ολο το βράδυ κ να νιώθω όλα αυτα τα αφόρητα συμπτώματα, σιγουρα θα πάρω στεντον μπας κ ηρεμήσω, γιατι σίγουρα έχω εξαντληθεί, αλλά τπτ δεν σταματαεί να γυρίζει τόσο γρήγορα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by mstrouf
    έχω 3-4 μέρες που είμαι συνέχεια αγχωμένη, τρεχω, τρέχω, τρέχω δεν ξέρω από τι, κάτι με κυνηγάει, δεν έχω κλεισει μάτι. ............................ενταξει με επηρεασαν καταστάσεις αυτες τις μερες κ οσο προσπαθουσα να κρατηθω να αντέξω, γυρισε κ με πλακωσε μια κ καλη κ δεν λέει να υποχωρήσει.
    Αυτό που θέλω να πώ χρησιμοποιώντας μονο δικά σου λογια ειναι πώς δεν εισαι τρελη, ουτε το σωμα σου ή ο οργανισμος σου έπαθε κατι χωρις λογο....δεν λέω καμία σοφια...το προφανες μονο...μόνο που το προφανες στον εαυτο μας ο καθενας δύσκολα το εντοπιζουμε.Δες το σαν αντιδραση στα οσα περνας, δες οτι εισαι ανθρωπος ευαισθητος που αισθανεται, που επηρεάζεται. Αλλα που προσπαθεί κρατώντας τις ευαισθησιες του να δυναμωσει...αλλά σιγα σιγά....δεν γινονται ολα αυτοματα Μαρια...απολαυσε τη διαδρομη...εχει την αξία της...ακομα κ στα δυσκολα.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    4
    \"απολαυσε τη διαδρομη...εχει την αξία της...ακομα κ στα δυσκολα\"

    Απο τις καλύτερες ατάκες που έχω διαβάσει σε αυτό το forum... μεγάλη κουβέντα αρκεί να τη πιστέψουμε

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    194
    Για να \"ελαφρυνουμε\" οσο γινεται την κατασταση , απλα θα σας πω την δικη μου τλευταια περιπετειουλα ..
    Εκει που ημουν κανα δυο εβδομαδες καλα και πηγα και ταξιδι μεχρι την Θεσσ/νικη, ειχα τωρα καποιες μερες ενα πονο ,παλιο γνωριμο στην πλατη..
    Σημερα ομως νωρις το βραδυ ενοιωσα και καποιο τσιμπιματα στην πλατη προς τα δεξια ,που αμεσως με επηρεασαν αρνητικα και αποφασισα αφου εχει περασει και ενας χρονος και 2 μηνες απο το τελευταιο μου υπερηχο .(καρδιογραφημα εκανα πριν ενα μηνα!!) να παω σττον Ευαγγελισμο που εφημερευει .
    Ε λοιπον , πηγα και ΕΦΥΓΑ ..!! γινοταν χαμος ακομη και στο καρδιολογικο ειχε ουρα .
    Αποφασισα λοιπον αφου δεν ειχα ξανα κανενα συμπτωμα να επιστρψω σπιτακι μου και αν ειναι να μου συμβει κατι ας μου συμβει στο σπιτι μου και οχι ορθιος στον διαδρομο του Ευαγγελισμου ..
    Αφηστε που και τιποτα να μην μου εβρισκε το υπερηχο , που ειναι και το πιθανοτερο , θα ειχα κολλησει τιποτα , απο το παθολογικο που ειναι στον ιδιο διαδρομο και που εκει γινοταν της ΜΟΥΡΛΗΣ ...
    Βεβαια στα 20μετρα απο το σπιτι μου ενα τσιμπιματακι εδωσε και παλι το παρων , αλλα του ειπα να παει να μαμηθει και μεχρι στιγμης ολα ειναι ΟΚ..
    Αποφασισα το υπερηχο να το κανω αυριο σε καποιον καρδιολογο ...

    Αυτα απο εμενα αποψε, Κυριακη 16/11/2008 ..

    Φιλια σε ολους !!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Μαρία υπομονή...Μπόρα είναι και θα περάσει. Να είσαι σίγουρη ότι θα περάσει. Ήρθε σαν αντίδραση σε κάτι εσωτερικό σου...Ήρθε να χτυπήσει το καμπανάκι ότι πρέπει να κάνεις κάτι... Καθησύχασε τον εαυτό σου ότι θα βρεις με το χρόνο τρόπο να απαλλαγείς από αυτό. Και ότι στη συνέχεια, αφού ηρεμήσεις, θα πολεμήσεις και την ρίζα του...

    Εφάρμοσε πρακτικούς τρόπους ακόμα μέχρι να αποκτήσεις ξανά ηρεμία...Ζεστό ντουζ, χαλαρωτικό μασαζ, ζεστό χαμομήλι...
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    10
    Originally posted by anwnimi
    Μαρία υπομονή...Μπόρα είναι και θα περάσει. Να είσαι σίγουρη ότι θα περάσει. Ήρθε σαν αντίδραση σε κάτι εσωτερικό σου...Ήρθε να χτυπήσει το καμπανάκι ότι πρέπει να κάνεις κάτι... Καθησύχασε τον εαυτό σου ότι θα βρεις με το χρόνο τρόπο να απαλλαγείς από αυτό. Και ότι στη συνέχεια, αφού ηρεμήσεις, θα πολεμήσεις και την ρίζα του...

    Εφάρμοσε πρακτικούς τρόπους ακόμα μέχρι να αποκτήσεις ξανά ηρεμία...Ζεστό ντουζ, χαλαρωτικό μασαζ, ζεστό χαμομήλι...
    egw meta apo 2 enxiriseis sta pneumonia sta 19 m arxisa na pathenw tiss kriseis to prwto 2mino p dn eixa idea ti m simbenei nomiza oti exei na kanei me thn exnixirisi p ekana kathe bdomada ekana aktinografies kai zitousa sinexeia axonikes eniwtha tsimpimata sthn plath pono sto stithos klp

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •