Παιδια τα φώτα σας!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040

    Παιδια τα φώτα σας!!

    Σημερα απο το πρωι ειμαι στους δρόμους ηταν να παω καπου με το αμαξι άρχισα να αγχωνομαι λιγάκι και μετα άρχισα να νιωθω αδυναμία. Τέλος πάντων πηγα μ έπιασε μια ψιλό κρίση πανικού μετα το στομαχι μου το κεφαλι μου ανακατευομαι. Ακομα νιωθω ράκος εχω ριγος σαν να ανεβαζω πυρετό. Η καρδια μου χτυπάει δυνατά. Δεν πηγα ακομα σπίτι πρεπει να οδηγησω παλι και νιωθω κομματια. Ψυχοσωματικο? Φοβαμαι παλι για ανακοπή.

  2. #2
    Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    44
    Ούτε ανακοπή ούτε τιποτα δν θα πάθεις .. που βρίσκεσαι τωρα ;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    228
    Βικακι το παθαίνω κ εγω κάποιες φορές όταν οδηγω και έχει κίνηση κλπ κλπ.. Χαλαρωσε δεν είναι κάτι.. Επέλεξε να επιστρέψεις σπίτι σου απο την ίσως πιο ήρεμη διαδρομή, με λιγότερη κίνηση, βάλε λίγο μουσικουλα, βαθιές ανασουλες και ολα καλα

    Εστάλη από WAS-LX1 στο E-Psychology.gr Mobile App

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Ενταξει τελικα γυρισα ολα καλα!!! Αλλα οταν εχει κινηση φοβάμαι οτι θα μου γυρίσει το μυαλο!!

  5. #5
    Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    44
    Καλά εισαι τωρα ;

  6. #6
    Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    48
    Ναι το ειχα κ εγω παλια, ευτυχως το χω ξεχασει τωρα... Αλλα οταν εχει μποτιλιαρισμα κατι με πιανει..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Ναι μια χαρα! Κάποιες φορες με πιάνει μια ξαφνική αδυναμία σαν να πεφτω σε βαριά καταθλιψη χάνω την ορεξη μου. Πάντως αλλο καινούργιο με βρήκε. Φοβαμαι να μπω στο ανσανσερ που παω στη δουλεια μου. Ειναι ενα παλιό εντελώς κλειστοφοβικο και κανα δυο φορες έμεινε. Δεν ειχα ποτε προβλημα μέχρι που μια μερα το καλούσα και δεν ερχόταν για ωρα. Τελικά μπηκα μεσα και σκέφτηκα οτι μπορεί να μεινω μονη μ κλεισμένη εκει μεσα αρχισε να χτυπάει δυνατά η καρδια μου κ να τρεμω. Ε αυτο ηταν μου δημιουργήθηκε φοβία απο τοτε καυεβαινω με τα πόδια και για να ανεβω περιμενω κάποιον να ερθει. Ανοιγω την πόρτα και με πιάνει τάση λιποθυμίας και ξερω πως αν μπω και πατησω το κουμπί μέχρι να παει στον 5ο θα χω πεθανει. Το ξερω οτι ειναι φοβια γτ δεν το είχα. Θελω να το ξεπεράσω τωρα. Σκέφτηκα να παω σιγα σιγα πρωτα μέχρι τον 1ο μετα μέχρι τον 2ο κτλ τι λέτε εσεις?.

  8. #8
    Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    44
    Να πάς απο τις σκάλες να κανεις και γυμναστική ????????????

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Ειναι στον 5ο όροφο!!!! Ειναι παρα πολλές οι σκάλες δεν ξερω αν θα αντεξω

  10. #10
    Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    44
    Ποσό χρόνων εισαι ;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Quote Originally Posted by vickie_victoria View Post
    Ναι μια χαρα! Κάποιες φορες με πιάνει μια ξαφνική αδυναμία σαν να πεφτω σε βαριά καταθλιψη χάνω την ορεξη μου. Πάντως αλλο καινούργιο με βρήκε. Φοβαμαι να μπω στο ανσανσερ που παω στη δουλεια μου. Ειναι ενα παλιό εντελώς κλειστοφοβικο και κανα δυο φορες έμεινε. Δεν ειχα ποτε προβλημα μέχρι που μια μερα το καλούσα και δεν ερχόταν για ωρα. Τελικά μπηκα μεσα και σκέφτηκα οτι μπορεί να μεινω μονη μ κλεισμένη εκει μεσα αρχισε να χτυπάει δυνατά η καρδια μου κ να τρεμω. Ε αυτο ηταν μου δημιουργήθηκε φοβία απο τοτε καυεβαινω με τα πόδια και για να ανεβω περιμενω κάποιον να ερθει. Ανοιγω την πόρτα και με πιάνει τάση λιποθυμίας και ξερω πως αν μπω και πατησω το κουμπί μέχρι να παει στον 5ο θα χω πεθανει. Το ξερω οτι ειναι φοβια γτ δεν το είχα. Θελω να το ξεπεράσω τωρα. Σκέφτηκα να παω σιγα σιγα πρωτα μέχρι τον 1ο μετα μέχρι τον 2ο κτλ τι λέτε εσεις?.
    Κάνε αυτό ακριβώς που λες, άρχισε να πηγαίνεις πρώτα στον 1ο , μετά στον 2ο κ.ο.κ

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Ειμαι 26 αλλα δεν νομιζω να παιζει ρολο η ηλικια γιατι και με αλλα παιδια που ανεβοκατεβαινουν εκει μου λενε δεν υπάρχει περιπτωση να ανέβουν με τα ποδια και μέχρι τον πρωτο εχεις πεθανει

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    228
    Ξέρεις τι νομίζω ότι συμβαίνει με την περίπτωση μας??? Αρχικά σε πιάνει μια φοβια.. Σε ακολουθεί.. Νιώθεις αδυναμος, μικρός, λίγος οτι χρειάζεσαι βοήθεια και να απομακρύνεις αυτό που σε φοβίζει.. Μετα γεννιέται κ αλλη φοβία, αποφεύγεις και αλλα πράγματα μετά κ αλλη και αλλη και ούτω καθ'εξής.. Και εν τέλει καταλήγεις να φοβάσαι τα πάντα κ να έχεις γίνει ενα αδυναμο πλασμα. Η μόνη λύση είναι να αντιμετωπίσεις κατάματα το φόβο και να πείσμωσεις, να δυναμώσει, να μην έχεις στο τέλος ανάγκη κανένα. Να σαι καλά με τον εαυτό σου γιατί στο τέλος θα φοβάσαι σιγά σιγά όλο κ περισσότερα πράγματα.. Πείσμωσε με τον εαυτό σου, ανέβα κ πάρε βαθειες ανασες.. Μια, δύο μετά νομίζω θα το ξεπεράσεις!!

    Εστάλη από WAS-LX1 στο E-Psychology.gr Mobile App

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Ανέβηκαν σημερα! Και οταν Βγηκα ήμουν έτοιμη να λιποθυμησω. Με το που πατησα το κουμπί να ανεβω με έπιασε η κρίση!!!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Quote Originally Posted by vickie_victoria View Post
    Ανέβηκαν σημερα! Και οταν Βγηκα ήμουν έτοιμη να λιποθυμησω. Με το που πατησα το κουμπί να ανεβω με έπιασε η κρίση!!!
    Δεν πειράζει, την επόμενη φορά θα έχεις λιγότερο άγχος και την μεθεπόμενη ακόμη λιγότερο κ.ο.κ . Σκέψου κάτι αλληγορικό για παράδειγμα κάθε που πατάς το κουμπί ανοίγει μια βαλβίδα αποσυμπίεσης και φεύγει λίγη πίεση του άγχους

Similar Threads

  1. Παρακαλώ τα φώτα σας!
    By Anna M. in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 16-04-2013, 09:20
  2. Τα φώτα σας παρακαλώ!
    By Aquarium in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 11
    Last Post: 20-06-2012, 23:55
  3. Τα φώτα σας
    By carrot in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 10-08-2011, 16:42
  4. Πολυ τρομακτικο παιδια τα φωτα σας
    By flower in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 18-04-2010, 23:54
  5. Τα φώτα σας παρακαλώ...
    By Alobar in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 02-09-2009, 00:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •