Πως λέγεται αυτό?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040

    Καταναγκασμοι? Αν ξέρει κάποιος ας μου πει

    Έχω εδώ κ μήνες ένα κόλλημα οπότε αγχωνομαι και είμαι ανήσυχη να φοράω γυαλιά ηλίου οπουδήποτε ακόμα κ μέσα στο σπίτι. Νιώθω ότι κρύβομαι κ ότι μου φεύγει η ανησυχία έτσι. Ακόμα κ πάνω από τους φακούς μου φοράω τα γυαλιά έτσι ώστε να μη βλέπω καλά γιατί νιώθω ότι κρύβομαι από όλους κ από τους φόβους μου.αυτο έχει ως αποτέλεσμα να έχω συχνές ζαλάδες να πονάνε τα μάτια μου μια αυτό καταστροφή δηλαδή. Αλλά συνέχεια μ ρχεται να φοράω τα γυαλιά έχω εξάρτηση χώρις αυτά νιώθω απαίσια. Αλλά πλέον δεν μ ευχαριστεί τίποτα θέλω να φοράω περισσότερα η να μη βλέπω καθόλου. Τι είναι αυτό το πράγμα με ανησυχεί δεν ξέρω πως να το σταματήσω είναι απαίσιο. Στην ουσία θέλω να κρύβομαι από τον κόσμο και τους φόβους μου. Και γενικά αποφεύγω τα φώτα προτιμώ να κάθομαι με σβηστά φώτα στο δωμάτιο.
    Last edited by vickie_victoria; 25-02-2019 at 01:52.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    δε θες να βλεπεις τι ακριβως

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Την πραγματικότητα

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    130
    Το γεγονός ότι τα γυαλιά ηλίου,δεν διαστρεβλώνουν την πραγματικότητα και απλά προστατευουν από το εντονο φως.Η μάνα μου όταν ήμουν μικρή έλεγε τα μάτια λένε την αλήθεια της ψυχής.Ισως γιαυτό νιώθεις ευάλωτη και διάφανη.Εγω λέω δεν χρειάζεται να κρυφτεις ,τα σκοτάδια φωτεινά.Δ εν κρυβεσαι και θεωρώ ότι όλοιλπρέπει να αποτιναχτουμε από τους φόβους μ .Τα γυαλιά ηλίου;Αγά πω τον ήλιο και το κοιτώ κατάματα,,χιλιάδες ήλιοι μετά στον ουρανό.ο ήλιος είναι επικίνδυνος στη συνεχόμενη έκθεση.Θα σου σύστημα ξεκουραστικά γυαλιά με φακούς φωτογκρευ που σκουραίνουν στο φώς.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    130
    Εγώ φωράω τα γυαλιά μυωπίας μου περιστασιακά από δεύτερα δημοτικού.Κάνω τακτικά οφθαλμιατρικους ελέγχους,θα πάω οφθαλμίατρο ξανά γιατί έχω την αίσθηση ότι μου ανέβηκε η μυωπία,δεν αναγνωρίζω πρόσωπα ε α ν δεν έρθουμε μουρη με μουρη.Στο λύκειο φορούσα φακούς επαφής.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    130
    Έχω να πάω οφθαλμίατρο τέσσερα πέντε χρόνια,μου φαίνεται περίεργο γιατι στην ηλικία μου δεν ανεβαίνει ή μυωπία.Θα το δω και θα σας ενημερωσω...Βλέπω ταινία και διαβάζω μερικες φορές νομίζοντας ότι βλέπω μέσω της επαγωγικης μεθόδου της αυτόματης ανάγνωσης αλλά ντάλα βλέπω.Συνόμοταξία γράφει συντομογραφία διαβάζω.Ξεχωρίζω κ ανα δύο γράμματα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Το θέμα είναι ότι εγώ δεν τα φοράω για να κρυφτώ από τον ήλιο αλλά από το μέρος που βρίσκομαι ακόμα κ μέσα στο σπίτι όταν στρεσαρομαι

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    130
    Εεε πάνε μία βόλτα,ετσι θα κρυφτεις από το απαίσιο μέρος ή πάρε κανα περιοδικό homedeco να γουσταρεις σε άλλα σπίτια

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    εγω φοράω κολάρο στο λαιμό και γελάνε... μια φορά με ενοχλούσε ο φοτισμος και εβαλα γυαλιά ηλίου μεσα στο σπίτι... την αλλη ειχα κόλλημα να ειμαι συνέχεια με ενα καπέλο στο κεφάλι .. τωρα τα ξεπέρασα αυτα αλλα ειμαι με ακουστικά στα αυτιά συνέχεια αν η βγω έξω θα έχω μόνιμα ενα Bluetooth στο αυτί και θα φοραω σκούφο... Γενικά έχουμε όλοι τα θέματα μας χαχαχα

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Ναι κάτι τέτοιο είναι κ το δικό μου νιώθω ότι μου παίρνει κάπως την ανησυχία. Αλλά θέλω να το κόψω και είναι πολύ δυσκολο

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    130
    Εγώ ανυσηχώ για το λαιμό μου μου είχε συστήσει κάποτε γιατρός κολάρο,φοβομουν γιατί εκανα πυρετό με διαβεβαίωσε ο ορθοπεδικός ότι είναι φυσιολογικό και τώρα πια δεν φοβάμαι να φορέσω κολάρο.Το θέμα είναι ότι πιθανόν τα παιδιά μου να ξεκαρδηστουν στα γέλια άμα φορέσω ότι χρειάζεται για την σωστή στάση του σώματος μου.Μαλλον χρειάζομαι κολλάρο,ναρθηκες για τους αστραγάλους,ναρθηκες για τα δάχτυλα για τους καρπούς....Εγώ γενικά τα έβλεπα σαν βλάκείες ,άλλαξε το μυαλό μου και τώρα κοιταω αυτά σαν gadget. Άμα το δεις με λογική είναι βλακεία το κολάρο και όλα αυτά αλλά τι να κάνουμε που χρειάζονται για να επιδιώρθουν προβλήματα .

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    130
    Επισης , επειδή έχω μία ευαισθησία στα μάτια,θα πρέπει μόλις πλενομαι το πρωί,εαν πρόκειται να πάω πουθενά να φοράω τα γυαλιά ηλίου και καλό θα ήταν να φτιάξω και μυωπικα ήλιου ,για να μην με παίρναει ο κόσμος για γριπωμένη ή μαστουρωμενη με τα κόκκινα μου μάτια.Πρεπει να νιώσω υπευθυνη για το εσύ μου.Εγω φταίωμ

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    130
    Σε τι γιατρό να πρωτόπάω;

Similar Threads

  1. ο εφιαλτης που λεγεται ακμη
    By bluerose in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 14
    Last Post: 25-02-2019, 12:10
  2. Πως λεγεται αυτο που απεκτησα?
    By panwkatw in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 6
    Last Post: 16-01-2016, 15:39
  3. πως λέγεται αυτός που...
    By Godric in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 22
    Last Post: 27-09-2013, 00:11
  4. αυτο που δεν εχεις κανεναν. ναι, δυστυχια λεγεται.
    By nicole_evan in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 27
    Last Post: 16-04-2013, 17:57
  5. Πως λεγεται αυτο το συμπτωμα?
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 11
    Last Post: 29-07-2007, 22:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •