Αρρωστοφοβία ή κάτι άλλο;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
  1. #1
    Antonis8
    Guest

    Αρρωστοφοβία ή κάτι άλλο;

    Καλησπέρα.

    Είμαι 29 ετών και περίπου δύο μήνες τώρα έχω αναπτύξει έντονο άγχος για την υγεία μου. Είχα και στο παρελθόν, αλλά είχα καταφέρει να το περιορίσω. Αρχικά είχα έντονα συμπτώματα στο στομάχι, δεν μπορούσα να φάω, έκανα γαστροσκόπηση και διαγνώστηκα με γαστρίτιδα και οισοφαγίτιδα. Λαμβάνω αγωγή που ωστόσο φοβάμαι να παίρνω κανονικά γιατί φοβάμαι μήπως με επηρεάσει στην καρδιά. Πήρα πάντως τα χάπια για κάποιες μέρες και ένιωσα καλύτερα. Από το περασμένο Σάββατο άρχισα να έχω προβλήματα με την καρδιά μου. Είχα αρχικά κάτι σαν κρίση πανικού, με πολύ χαμηλούς παλμούς και παραλίγο να λιποθυμήσω. Και τις τελευταίες μέρες αισθάνομαι ταχυπαλμία, παλμούς και πόνο στην πλάτη στο ύψος της καρδιάς κυρίως μετά το φαγητό. Πλέον φοβάμαι να κοιμηθώ και να φάω κανονικά. Επειδή ο γιατρός είπε ότι έχω ΓΟΠ έχω αναγκαστεί να κόψω τα πάντα, οτιδήποτε άλλο από μια λιτή διατροφή με επηρεάζει αρνητικά.

    Την άλλη βδομάδα θα πάω να κάνω holter αλλά φοβάμαι μέχρι τότε ότι κάτι μπορεί να πάθω και επίσης φοβάμαι μήπως μου βρουν κάποιο πρόβλημα και αναγκαστώ να πάρω χάπια πάλι.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    617
    Αδελφε εχο το ιδιο θεμα αρωστοφοβια η μαλον κατα φαντασια καρδιοπαθεις εχω κανι 5 καρδιογραφιματα τεστ κωποσεως και αυτοι την εβδομαδα θα κανω echo το θεμα ειναι να καταλαβεις πως ειναι απο το αγχος και τιποτα αλλο

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Φίλε αν πόνος εμφανίζεται όταν τρως είναι από το στομάχι. Υπάρχει ένα νεύρο (vagus) το οποίο περνάει από πολλά μέρη του σώματος και φυσικά από το στομάχι και την καρδιά. Όταν το στομάχι σου δεν είναι καλά υπάρχει πιθανότητα να ερεθιστεί το νεύρο και να νοιώσεις την καρδιά να φτερουγίζει ή να πηγαίνει σαν τρελή και φυσικά σφίξιμο στον θώρακα γιατί σηκώνεται το διάφραγμα.

  4. #4
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Καλησπέρα.

    Είμαι 29 ετών και περίπου δύο μήνες τώρα έχω αναπτύξει έντονο άγχος για την υγεία μου. Είχα και στο παρελθόν, αλλά είχα καταφέρει να το περιορίσω. Αρχικά είχα έντονα συμπτώματα στο στομάχι, δεν μπορούσα να φάω, έκανα γαστροσκόπηση και διαγνώστηκα με γαστρίτιδα και οισοφαγίτιδα. Λαμβάνω αγωγή που ωστόσο φοβάμαι να παίρνω κανονικά γιατί φοβάμαι μήπως με επηρεάσει στην καρδιά. Πήρα πάντως τα χάπια για κάποιες μέρες και ένιωσα καλύτερα. Από το περασμένο Σάββατο άρχισα να έχω προβλήματα με την καρδιά μου. Είχα αρχικά κάτι σαν κρίση πανικού, με πολύ χαμηλούς παλμούς και παραλίγο να λιποθυμήσω. Και τις τελευταίες μέρες αισθάνομαι ταχυπαλμία, παλμούς και πόνο στην πλάτη στο ύψος της καρδιάς κυρίως μετά το φαγητό. Πλέον φοβάμαι να κοιμηθώ και να φάω κανονικά. Επειδή ο γιατρός είπε ότι έχω ΓΟΠ έχω αναγκαστεί να κόψω τα πάντα, οτιδήποτε άλλο από μια λιτή διατροφή με επηρεάζει αρνητικά.

    Την άλλη βδομάδα θα πάω να κάνω holter αλλά φοβάμαι μέχρι τότε ότι κάτι μπορεί να πάθω και επίσης φοβάμαι μήπως μου βρουν κάποιο πρόβλημα και αναγκαστώ να πάρω χάπια πάλι.
    29 χρόνων παλικάρι όπως κ εγώ ασχολούμαστε με μαλακίες...
    Πρόσφατα έκανα εξετάσεις γενικές ...το καλοκαίρι που μας πέρασε κοιμόμουν με το πιεσόμετρο αγκαλιά ....φίλε ξεκόλλα βγαλτο από το μυαλό σου κ δώσε βάση στο πρόβλημα που έχεις με το στομάχι σου και να περνεις κανονικά τα χάπια για μην ταλεπωριεσε έτσι..

    Εστάλη από Redmi 5 στο E-Psychology.gr Mobile App

  5. #5
    25 Εδω , χααχαχ, γελαω γιατι ξερω οτι στα 29 μου θα κανω ακομα αυτο που κανω τωρα , δηλαδη αυτο που εκανες και εσυ, ασχολουμαστε με μεγαλες μαλακιες και δεν ξερω ακομα πως να βγω απο αυτο το πραγμα,πραγματικα ειναι αρρωστοοοοο!.... ΦΟΥΛ ΦΟΒΙΕΣ!! Το μυαλο μας τιμωρει καθε μερα!!!!! Εγω λεω να κανουμε ενα ποστ που ολοι θα λεμε δικες μας ιστοριες ''αστειες' για ολους τουσ αλλους εκτοσ απο μας μπας και ηρεμησουμε χαχααχχα , κουραγιο παιδια.. !

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    617
    Παιδια να ρωτησο κανετε ψυχοθεραπεια?

  7. #7
    οχι. Αν δεν τα βρεις με εσενα, τιποτα δεν θα σε βοηθησει.. τουλαχιστον ετσι εγινε με εμενα, εκανα ψυχοθεραπεια, δεν ειδα καποια διαφορα ''μεγαλη'' , επισης το σταματησα και οτι ειχα μαθει απο εκει το εκανα μονος και καπως ετσι βοηθησα τον εαυτο μου λιγακι να γινω καπως καλυτερα, το τρομακτικο πραγμα εδω ΕΙΝΑΙ, οτι αυτο μπορει να σε αφησει οπως καλη ωρα εμενα 1-2 χρονια , και ξαφνικα εκει που κανεις μπανιο στην παραλια ολα τελεια, βουτας και σου κοβεται η ανασα, και λες ΓΤ? τι εγινε? μηπως ηπια νερο? μηπως θα πεθανω αν εχει μπει νερο στο σωμα και δεν το πειρα χαμπαρι? Μπλα μπλα μπλα μπλα, ξαφνικα κατι γινετε και ξανα ΟΛΑ απο την αρχη , κριμα..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    617
    Οκ πιστεβω πως εξαρτατε απο το ατομο εχο φιλο.μου που εκανε ψυχοθεραπεια και εχι εδω και 5 χρονια ειναι οκ

  9. #9
    Quote Originally Posted by VALERIAN View Post
    25 Εδω , χααχαχ, γελαω γιατι ξερω οτι στα 29 μου θα κανω ακομα αυτο που κανω τωρα , δηλαδη αυτο που εκανες και εσυ, ασχολουμαστε με μεγαλες μαλακιες και δεν ξερω ακομα πως να βγω απο αυτο το πραγμα,πραγματικα ειναι αρρωστοοοοο!.... ΦΟΥΛ ΦΟΒΙΕΣ!! Το μυαλο μας τιμωρει καθε μερα!!!!! Εγω λεω να κανουμε ενα ποστ που ολοι θα λεμε δικες μας ιστοριες ''αστειες' για ολους τουσ αλλους εκτοσ απο μας μπας και ηρεμησουμε χαχααχχα , κουραγιο παιδια.. !
    Εγώ φίλε γελάω Ίδη με τα χάλια μου και ειλικρινά αν δεν ήξερα αυτό το φόρουμ ακόμα θα νόμιζα ότι είμαι ο μόνος... Είναι τελείως άρρωστο εγώ γελάω με τα χάλια μου και λυπάμαι πολύ που βλέπω και νεότερα παιδιά να τραβάνε αυτη την μαλάκια που μας εμποδίζει να ζούμε φυσεολογικα .....

    Εστάλη από Redmi 5 στο E-Psychology.gr Mobile App

  10. #10
    Quote Originally Posted by VALERIAN View Post
    οχι. Αν δεν τα βρεις με εσενα, τιποτα δεν θα σε βοηθησει.. τουλαχιστον ετσι εγινε με εμενα, εκανα ψυχοθεραπεια, δεν ειδα καποια διαφορα ''μεγαλη'' , επισης το σταματησα και οτι ειχα μαθει απο εκει το εκανα μονος και καπως ετσι βοηθησα τον εαυτο μου λιγακι να γινω καπως καλυτερα, το τρομακτικο πραγμα εδω ΕΙΝΑΙ, οτι αυτο μπορει να σε αφησει οπως καλη ωρα εμενα 1-2 χρονια , και ξαφνικα εκει που κανεις μπανιο στην παραλια ολα τελεια, βουτας και σου κοβεται η ανασα, και λες ΓΤ? τι εγινε? μηπως ηπια νερο? μηπως θα πεθανω αν εχει μπει νερο στο σωμα και δεν το πειρα χαμπαρι? Μπλα μπλα μπλα μπλα, ξαφνικα κατι γινετε και ξανα ΟΛΑ απο την αρχη , κριμα..
    Αυτό ακριβώς παθαίνω εγώ με άφησε έμενα 13 χρόνια κ σε κάποια φάση στην δουλειά μετά από στρες μου κοβόταν η ανάσα κ είχα ζαλάδες και μετά φτου κ από την αρχή γιατρούς τι έχω ετακτα ένα κάρο λεφτά λες κ μας περισσεύουν σε γιατρούς για να σου πούνε δεν έχεις τίποτα ενώ εσύ ξέρεις ότι έχεις...
    Πόσω σαν νιώθω παιδιά δεν είστε μόνοι να ξέρετε ... Καλό κουράγιο ..

    Εστάλη από Redmi 5 στο E-Psychology.gr Mobile App

  11. #11
    Παλικαρια μου, φετος που ειδα κατι φωτογραφιες παλιες καταλαβα οτι παλευω με αυτο 6-7 γα..... χρονια!!!! Δεν το ειχα παρει χαμπαρι , και ομως μου κοστισε καλοκαιρια και χειμωνες! Και ομως με κρατησε κλειστο οσο δεν παει ! Σε κραταει μακρι απο τον κοσμο για καποιο λογο, εγω οταν παω για ψωνια ιδρωνω : γενικα δε φευγει ποτε απο οτι φαινετε, αν σας κανει να νιωθετε καλα, παλια πληρωνα ταξι για να παω νοσοκομειο επειγων και μολις πατουσα το ποδι μου , γυρνουσα πισω γοατρεμενος χωρις να με εχει δει γιατρος, αλλη μια φορα πηγα και ειδα τοσο αρρωστο κοσμο που και παλι δεν μπηκα μεσα γιατι ειπα : ειμαι καλυτερα απο αυτους εδω , τι κανω;;;

    Το χειροτερο ειναι οτι αλαζεις... οι γυρω μας πονανε ποιο πολυ απο εμας πολλες φορες αλλα ισως ειμαστε αρκετα εγωιστες και να μην το βλεπουμε...

    Εγω σταματησα 2 αθληματα λογου αυτου... αυτα τα λιγα προς το παρων , ελπιζω να παρει καποιος κουραγιο απο τα λεγομενα μου!!! Αυτος ειναι και ο σκοπος...

  12. #12
    Antonis8
    Guest
    Δύσκολα να περιοριστουν όμως αυτές οι σκέψεις. Παλιά το ελεγχα περισσότερο, πλέον σκέφτομαι αδιακοπα ότι κάτι έχω

  13. #13
    Antonis8
    Guest
    Geodim, ναι η δυσποια κλπ, κυρίως μετά το φαγητό είναι, όπως και η ταχυκαρδια. Δεν το ήξερα αυτός που λες. Υπάρχει περίπτωση να μου δημιουργήσει όντως πρόβλημα στην καρδιά το θέμα με το στομάχι; Δυστυχώς τα φτερουγισματα τς νιώθω και σε άλλες περιπτώσεις. Για παράδειγμα όταν κάνω κάποια απότομη κίνηση, όταν σηκώνω μεγάλο βάρος, όταν είμαι κουρασμένος κλπ. Οταν τρέχω δεν νιώθω πρόβλημα, αλλά έχω αναγκαστει να σταματήσω να γυμναζομαι γιατί φοβάμαι.

  14. #14
    Antonis8
    Guest
    Valerian, κι εγώ το έχω από μικρότερος. Από τα 18 μου έχω αρρωστοφοβια. Αλλά παλιά μπορούσα να το ελέγχω περισσότερο, είχε υφεσεις δηλαδή και το ξεχνούσα, τώρα δεν μπορώ να ησυχασω. Ούτε να κοιμηθώ με ηρεμία μπορώ γιατί φοβάμαι ότι θα πάθω κάτι. Ψυχοθεραπεία δεν κανω, δεν έχω το χρόνο και σκέφτομαι πως αν όντως έχω κάτι, θα χάσω χρόνο από το να βρω τι έχω και να κάνω θεραπεία.

  15. #15
    Antonis8
    Guest
    Κι εγώ αυτό με το ταξί το έχω κάνει πολλές φορές. Τον τελευταίο μήνα πήγα τέσσερις φορές στα επειγοντα.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Αρρωστοφοβια ή κάτι άλλο;;
    By Xristina1 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 1
    Last Post: 26-07-2018, 02:50
  2. Δεν ξέρω αν είναι αρρωστοφοβια, ή αν όντως έχω κάτι...
    By Katerina13 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 10
    Last Post: 01-02-2017, 20:47
  3. ψυχοσωματικα η κατι αλλο???
    By Ιωάννα Στ. in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 31
    Last Post: 24-03-2015, 23:47
  4. ΙΨΔ; Ή ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ;
    By Red_Rabbit in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 26-08-2014, 14:57
  5. Αρρωστοφοβία ή κάτι άλλο...???
    By Fivkoun in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 4
    Last Post: 13-04-2010, 22:15

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •