Αγάπη - Αποδοχή εαυτού.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    24

    Αγάπη - Αποδοχή εαυτού.

    Με ποιον τρόπο φτάνουνε να αγαπήσουμε και να αποδεχτούμε τον ευατο μας; Να δεχτούμε τα λάθη μας;;; Να δεχτούμε αυτό που είμαστε;;; Θα ήθελα να ακούσω εμπειρίες ανθρώπων που πραγματικά προσπάθησαν έστω να ξεκινήσουν αυτή τη διαδικασία αποδοχης και αγάπης..

    Εστάλη από Redmi 4X στο E-Psychology.gr Mobile App

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Εγω το πετυχα αυτο γνωρισα κατι κοριτσια μικρα που δουλευαν οπωσ ημουν κι εγω κι ενιωσα οτι πρεπει να τισ συμβουλεψω και αναγκαστηκα μεγαλωσα κι αλλο στο μυαλο και τα βρηκα με τον εαυτο μου αφου ειδα πωσ ημουν γεματοσ δυνατοτητεσ οτι πιστευα τοτε το ειδα στα κοριτσια που εχουν εκπληκτικεσ επικοινωνιακεσ ικανοτητεσ για να σου πω εγω δουλευω απο τα 12 κι ειμαι 37 παντα εκανα δουλειεσ μετα απο καποιο διαστημα το κλιμα γινοταν αφορητο κι εφευγα εχω πτυχιο τει και δουλευα ωσ φοιτητησ παντα πιστευα οτι ειχα δυνατοτητεσ και δεν εφταιγα εγω αλλα οι αλλοι να μη στα πολυλογω το ειδα στα κοριτσια ειμαι σε μια ηλικια που βλεπω το μυαλο οχι εμφανιση κλπ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Γεια σου..
    Εγώ το δουλεύω ακόμα.. Αυτό που με βοήθησε περισσότερο είναι να αντιδρώ στον εαυτό μου , όπως θα αντιδρουσα αν έπραττε το ίδιο και κάποιος καλος μου φίλος.. Συνήθως δικαιολογουμαι πολύ περισσότερο και είμαστε επιεικείς με τους άλλους, αλλά πολύ αυστηροί με τους εαυτούς μας.. οπότε προσπαθώ κυρίως να σταματήσω την εσωτερική αρνητικη κριτική.. Αυτό ήταν ένα πρώτο βήμα για να με συμπαθήσω τουλάχιστον.. προσπαθώ να χρησιμοποιώ ενθαρρυντικές φρασεις.. Αλλά είναι μακρύς ο δρόμος ακόμα.. Από την αποδοχή, στην αυτοεκτίμηση, στην αυτοπεποίθηση και ειλικρινή αγάπη για τον εαυτό μας, που δυστυχώς πολλοί μπερδεύονται και καταλήγουν εγωιστές..

    Εγώ είμαι πάλι...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    692
    Η αγάπη προς τον εαυτό μας είναι ό,τι καλύτερο, κανένας άλλος δεν είναι τόσο σημαντικός όσο ο εαυτός μας. Βέβαια να μην πάμε στο άλλο άκρο εκείνο του εγωισμού. Θα αγαπήσει κάποιος τον εαυτό του, μόνο αν παραδεχτεί τα λάθη του.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Πωτες δεν ειχα μεγαλο προβλημα αποδωχης λαθων μου! μονο ενα με βασανιζαι! με βασανιζει κι θα με βασανιζει για παντα! το λαθος που κανα νεος, να νομιζω οτι θα μπορουσα να δαμασω την ψυχιατρικη μου πλευρα! το λαθος μου να υποτιμησω την καταθλιψη που αποδηχτικε πως ειχα απο μικρος! νομιζωντας πως σαν ανδρας θα πρεπει να την ξεπερασω μονος μου!αλλα τελικα βρηκα ενα δικο μου φαρμακο! τα ναρκωτικα!
    Χαραμησα το ποιο ωραιο δωρο του Θεου! προσβαλα το την τυχημου και τις ευκερειες που μου δωσε η ζωη! Καταναλωσα ερωτες γιοματους εντωνο παθος! ερωτες απο αξιολατρευτες γυναικες! ερωτες που μειτε θα ξανα ζησω! μειτε αξιζω να ξανα ανταμοσω!
    Αυτα τα λαθοι μου δεν μπορω να μου τα συγχωρεσω! μονο μιας θυλιας την ζβουρα αξιζω! πως να αγαπησω τετοιο κορμι?? πειτε μου πως να αγαπησω αυτον τον εαυτο μου??
    Ζω ομως, επιβιωνω! διοτις προσπαθω να βρω την χαρα μεσο της ταπινωτητας!!, να βρω την χαρα μεσα απο πραματα που για εσας ειναι δεδωμενα !
    Δεν μπορω να με συγχωρεσω ! μπορω ομως κι προσπαθω να με αγαπησω !

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    634
    Υπαρχουν και χειροτερα Γιωργο.

    Να μην εχεις παρει κανενα ρισκο, να μην εχεις γνωρισει τιποτα,
    να μην εχεις γευτει τιποτα, να εισαι ταπεινος απο ανατροφη και
    ΟΧΙ επιλογη .... και να περιμενεις να πεθανεις καποια στιγμη
    στα επομενα 30 χρονια.

    Το μοναδικο αξιολογο σημειο ΣΕ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ
    θα ειναι ο θανατος μου. Απο τα 20 μεχρι τα 80, δεν εζησα τιποτα.
    Κρυφτηκα σε ενα μπουντρουμι με μια τηλεοραση ... και ενα PC
    (αργοτερα, μετα το 1988).

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Quote Originally Posted by Εξουθενωμένος View Post
    Υπαρχουν και χειροτερα Γιωργο.

    Να μην εχεις παρει κανενα ρισκο, να μην εχεις γνωρισει τιποτα,
    να μην εχεις γευτει τιποτα, να εισαι ταπεινος απο ανατροφη και
    ΟΧΙ επιλογη .... και να περιμενεις να πεθανεις καποια στιγμη
    στα επομενα 30 χρονια.

    Το μοναδικο αξιολογο σημειο ΣΕ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ
    θα ειναι ο θανατος μου. Απο τα 20 μεχρι τα 80, δεν εζησα τιποτα.
    Κρυφτηκα σε ενα μπουντρουμι με μια τηλεοραση ... και ενα PC
    (αργοτερα, μετα το 1988).
    Δε καταλαβα, ποσο χρονων εισαι;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Εξουθενωμένος View Post
    Υπαρχουν και χειροτερα Γιωργο.

    Να μην εχεις παρει κανενα ρισκο, να μην εχεις γνωρισει τιποτα,
    να μην εχεις γευτει τιποτα, να εισαι ταπεινος απο ανατροφη και
    ΟΧΙ επιλογη .... και να περιμενεις να πεθανεις καποια στιγμη
    στα επομενα 30 χρονια.

    Το μοναδικο αξιολογο σημειο ΣΕ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ
    θα ειναι ο θανατος μου. Απο τα 20 μεχρι τα 80, δεν εζησα τιποτα.
    Κρυφτηκα σε ενα μπουντρουμι με μια τηλεοραση ... .
    Αγαπητεμου ,επετρψε μου να μιλησω απο την θεση των 57 χρ. , και με πολλες εμπειριες ...... ειχα αποδεχτει τον εαυτο μου , ως 1ος μαθητης υποθετω , τοτε δεν υπηρχε μπουλιν, κι αν υπηρχε ενεπνεα τον σεβασμο διοτι σεβομουν τον εαυτο μου , ποολλααααααα χρονια πισω .................η αγαπη προς τον εαυτο μου , που χω αφθονη , πηγαζει απο την αποδοχη των γονεων ( παντα υποθετω ) απο τι και ποση αγαπη σου δινουν , στα παιδικα σου χρονια , δλδ μεχρι τα 10 χρονια σου , ισως και παραπανω ........εγω δεχθηκα πολυαγαπη , μεγαλωσα σε ξενο κρατος , υπερπολιτισμενο , και τωρα οτι σφαλμα και να κανω , που κανω , δεν κλονιζει την αυτοπεπποιθηση μου , απλως το θεωρω ως λαθος προς μαθηση , , και παω παρακατω ,. χωρις απωθημενα .......ολες μου οι σχεσεις ηταν υγιεις , εκανα παμπολλα χομπυ/σπορτς , τα οποια εχει φρεναρει η κτθλψη μου , μια μυστηριωδης ασθενεια , οπως χαρακτηριστικα γραφει ενας ψυχιατρος σε βιβλιο αυτοβοηθειας , και πλεον πορευομαι με αυτην ,..........δεν θα με σταματησει η κτθλψη , θα παλεψω μ,ε οτι εχω ...........εχω παμπολλες εμπειριες , και απο σχεσεις ( κλασικος σχεσακιας ) και απο δουλειες μεγαλου βεληνεκους που ειχα να κανω με καθε καρυδιας καρυδι .............η ζωη , οπως και να την δεις , για μενα ειναι νμια περιπετεια , με τα ups kai downs , αποδεχομενος αυτα ................. αυτη ειναι η εμπειρια μου απο αυτο που αποκαλειται ζωη , η καρριερα ..........

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    634
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Δε καταλαβα, ποσο χρονων εισαι;
    52 !

    Οχι Μαϊων ... Δεκεμβριων !

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Quote Originally Posted by Εξουθενωμένος View Post
    52 !

    Οχι Μαϊων ... Δεκεμβριων !
    Παραξενευτηκα που εγραψες απο τα 20 μεχρι τα 80.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Εξουθενωμένος View Post
    52 !

    Οχι Μαϊων ... Δεκεμβριων !
    57 Μαιων , αλλα χου γκιβς α shit ....................και το λεωαυτο , γνωριζοντας οτι ο χρονος , μου ειναι περιορσμενος , και εχω πολευμπειριες ......ο πατερας μου , 93 , ειναι αυθεντια στους η/υ και οποτε μοπυ μπλοκαρει , μου τον ξεμπλοκαρει ιδιος .........

  12. #12
    Ακόμα και αν αγαπήσεις τον εαυτό σου δεν σημαίνει ότι οι άλλοι θα σε αγαπήσουν. Πρέπει να έχεις το καλούπι που έμαθαν να αγαπούν, αλλιώς καταλαβαίνοντας ότι όντως αγαπάς τον εαυτό σου απλά θα σε λυπούνται γι αυτό που είσαι και θα σου δίνουν συμπόνοια, κι αν πέσεις σε παλιοχαρακτήρες ούτε αυτό τους εμποδίζει να σε εκμεταλλευτούν.
    γιάννης

  13. #13
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Εγω το πετυχα αυτο γνωρισα κατι κοριτσια μικρα που δουλευαν οπωσ ημουν κι εγω κι ενιωσα οτι πρεπει να τισ συμβουλεψω και αναγκαστηκα μεγαλωσα κι αλλο στο μυαλο και τα βρηκα με τον εαυτο μου αφου ειδα πωσ ημουν γεματοσ δυνατοτητεσ οτι πιστευα τοτε το ειδα στα κοριτσια που εχουν εκπληκτικεσ επικοινωνιακεσ ικανοτητεσ για να σου πω εγω δουλευω απο τα 12 κι ειμαι 37 παντα εκανα δουλειεσ μετα απο καποιο διαστημα το κλιμα γινοταν αφορητο κι εφευγα εχω πτυχιο τει και δουλευα ωσ φοιτητησ παντα πιστευα οτι ειχα δυνατοτητεσ και δεν εφταιγα εγω αλλα οι αλλοι να μη στα πολυλογω το ειδα στα κοριτσια ειμαι σε μια ηλικια που βλεπω το μυαλο οχι εμφανιση κλπ
    Το πρώτο σε μπολτ είναι αυτό που σε έκανε να τις αγαπήσεις. Άρα δεν αρκεί το ότι αγαπούσαν τον εαυτό τους αλλά το ότι είχαν ένα έμφυτο χαρακτηριστικό που γενικά είναι αρεστό και ελκύει τους άλλους, κι αυτό το χαρακτηριστικό είναι που σ' έκανε να τις αγαπήσεις.
    Ως προς το δεύτερο σε μπολτ, πλέον το θεωρώ σχετικό, δηλαδή όσες δυνατότητες κι αν έχεις άμα δεν γεμίζεις το μάτι του άλλου γι αυτό που είσαι οι δυνατότητες σου θα μείνουν στο ράφι. Άρα δεν εξαρτώνται όλα από εμάς όσο κι αν αγαπήσαμε τον εαυτό μας.
    γιάννης

Similar Threads

  1. Αποδοχή του εαυτού μας
    By Evi555 in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 10
    Last Post: 17-12-2017, 20:19
  2. Αποδοχή του εαυτού μας
    By Aggressive1 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 31
    Last Post: 23-02-2016, 23:34
  3. Άλλο η αγάπη, άλλο ο σεβασμός, και άλλο η αποδοχή για αυτό που είσαι
    By deleted-member17-03-2016 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 29-11-2015, 21:07
  4. Τι βασάνιζε τον Χιτλερ;- Αποδοχή του εαύτού μας
    By SoulFighter in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 11-02-2011, 20:14
  5. "ΑΓΑΠΗ"? ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΔΟΧΗ
    By NADINE in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 37
    Last Post: 18-06-2008, 00:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •