Δεν λέω να το πάρω απόφαση!! - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 60
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Ελις τα μισω τα κιλα τελειως.
    Σονια και Μαγκαιβερ κινηση κανω, πηγαινω σουπερμαρκετ 2 φορες καθημερινα (περπατημα και βαρη), και σε αλλες δουλειες αλλα με τοσο φαι που τρωω πως να τα χασω.
    Τουρετερ οντως τα χαπια φταινε, τα μειωσα απο μονη μου λογικα κατι τετοιο θα μου γραψες κι εσυ δεν το ειδα, παντως ο γιατρος μου μου χε πει με το 1,5 χαπι ειμαι καλα, εγω επαιρνα παραπανω απο μονη μου γιατι φοβομουν. Για να δουμε πως θα παει με τη μειωση.......κι εγω ανα μισαωρο σχεδον φαι......και αισθηση σαν ζομπι........κολαση λεμε......

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Καλησπερα! Γραφω γιατι ειμαι σε απογνωση!! Ξεπερασα τα 100 κιλα και δεν ξερω πως να τα χασω, εχω πολυ κακη ψυχολογια και ξεσπαω στο φαι!! Πραγματικα δεν ξερω τι να κανω, με τα χαπια που μειωσα απλα υποτροπιασα και τωρα αυξησα τη δοση!! Πειναω παρα πολυ!! Καθε λιγο και λιγακι σκεφτομαι το φαι και ποσο πολυ πειναω!! Δεν εχω αλλη ευχαριστηση και νιωθω απελπισμενη!! Τι να κανω να ανεβασω την ψυχολογια μου;;;

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    692
    Quote Originally Posted by λουλούδι View Post
    Καλησπερα! Γραφω γιατι ειμαι σε απογνωση!! Ξεπερασα τα 100 κιλα και δεν ξερω πως να τα χασω, εχω πολυ κακη ψυχολογια και ξεσπαω στο φαι!! Πραγματικα δεν ξερω τι να κανω, με τα χαπια που μειωσα απλα υποτροπιασα και τωρα αυξησα τη δοση!! Πειναω παρα πολυ!! Καθε λιγο και λιγακι σκεφτομαι το φαι και ποσο πολυ πειναω!! Δεν εχω αλλη ευχαριστηση και νιωθω απελπισμενη!! Τι να κανω να ανεβασω την ψυχολογια μου;;;
    @λουλούδι, δεν είμαι ειδικός, αλλά μήπως (με βάση την λογική μου), το να αυξομειώνεις από μόνη σου τα φάρμακα, δεν σου κάνει και τόσο καλό;

    Όσο για τα κιλά, είτε θα κάνεις κάποια ειδική δίαιτα σε συνδυασμό με το γυμναστήριο, είτε θα προχωρήσεις σε κάποια εγχείρηση για την παχυσαρκία που είναι αρκετά διαδεδομένες. Είμαι και εγώ παχύς και ξέρω τι εννοείς. Εμένα βέβαια δεν με ενδιαφέρει, όταν θα θελήσω θα τα χάσω, όταν βαριέμαι παίρνω βάρος.

    Σίγουρα το φαγητό, δεν είναι παράγοντας που θα σου αυξήσει την διάθεση. Ασυναίσθητα τρώμε, λόγω ψυχολογικού άγχους και αυτό οφείλεται στο ότι δεν έχουμε εμείς οι άνθρωποι μέτρο. Θα πρέπει για εμένα λουλούδι να ξεχωρίσεις στο μυαλό, πως το φαγητό είναι μονάχα για να ζούμε και δεν προσφέρει κάτι άλλο.

    Για να απασχολείσαι και να μην σκέφτεσαι το φαγητό, μπορείς να βρεις διάφορα ενδιαφέροντα. Κάτι δηλαδή που σου αρέσει. Καλύτερα να έχει να κάνει κάτι με χειροτεχνίες. Όσο απασχολούνται τα χέρια με κατασκευές κλπ. δεν σκεφτόμαστε άλλα πράγματα και μειώνει και το στρες.

    Αρκετά ενδιαφέρουσα για εμένα, είναι η κεραμική και η κηπουρική. Σου έδωσα και δυο ιδέες. Πιστεύω πως θα σε βοηθήσουν.

  4. #19
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Λουλουδι , προσωπικα προβλημα με τα κιλα μου δεν εχω παρα τελευταια κι μικρο προβλημα, λογο του οτι υπηρξα αθλητης μπορω να ελεγχω ακιμα αυτο το θεμα.
    Εχω ομως προβλημα με εξαρτησεις κι μπορω να σου πω οτι εαν εξερεσουμε το υποκειμενο το προβλημα μας εχει πολλα κοινα, ετσι λοιπον μπορω να σε καταλαβω οταν λες οτι θες να το κοψεις , θες πολυ, ξεκινας αλλα μετα κατι σε ποιανει κι πεφτεις με μανια παλυ!! αυτο παθαινω κι εγω σε καταλαβαινω αρκετα !!
    Αποψη μου ειναι να βρεις πρωτον τροφες που δεν θ παχαινουν πολυ, ωστε να εχεις κατις να τρως οταν σου ερρχετε αλλα αυτο που θα τρως να μην ειναι παχυντηκο, δλδη μια σαλατα, η γενικα κατις οπου θα τρως αλλα δεν θα παχαινεις.Επισης το νερο ,εαν πινεις νερο αρκετο κανει σε πολλα καλο, προσπαθησαι να πινεις νερο πριν το φαγητο σου, πριν δλδη αρχησεις το κυριος γευμα σου πιες ενα ποτηρι νερο.
    Γυμναστικη, προσπαθησε να φτιαξεις το προγραμμα σου ετσι ωστε να εχεις χρονο να πηγαινεις για τρεξιμο, στην αρχη μονο τρεξιμο! και μετα απο κανα μηνα να βαλεις κι αλλε ασκησεις.
    Δεν ειναι ευκολο αυτο που αντιμετοπιζεις, ο κοσμος το βλεπει πολυ απλα, σου λενε, αα αυτη ειναι χοντρη! τρωει υνεχως!! δεν μπορει δυστυχως το μυαλο τους να καταλαβει οτι δεν το θελει αυτο που της συμβσινει κι οτι ειναι παθολογικα η ψυχολογηκα τα αιτια αυτης της παχυσαρκιας! εσυ ομως θα πρεπει να καταφερεις για καποιο χρονικο δυαστημα να τους γραφεις ολους αυτους!!!!

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Υπαρχει ενα χαπι , καινουριο, το mysimba , κοβει την ορεξη , συζητα το με τον γιατρο σου ......

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Αγαπητη Λουλουδι , πρεπει νασαι μικρη σε ηλικια , στα low 20s , δεν εχεις καταλαβει οτι η ζωη ειναι μια σειρα μαχων που πρεπει να δωσουμε , για το καθε θεμα , δουλεια , προοσωπικα , κλπ. τιποτα δεν μας δινεται δωρεαν , τιποτα δεν μας χαριζεται , πρεπει να δειξουμε σθενος , ιδιως σε αυτην την εποχη , που τα παντα ειναι κατακερματισμενα και σε παρακμη ......... οσο για το φαγητο , ολοι οσοι τσιμπολογανε , και εχουν παραπανω κιλα , τρωνε επειδη το φαγητο προσφερει ευχαριστηση , αρα ολοι σχεδον , μαλλον ολοι , τρωνε για συναισθηματικους λογους , εχεις δει κανεναν να τσιμπολογαει και ναναι υπερβαρος απο υπερβολικες σαλατες , η γαλοπουλα , η τοννο , η σολωμο η ξερω γω τι ? οχι βεβαια , ολοι θα φανε τα γλυκα τους , τα λιπαρα τους , τα ανθυγιεινα ...... αρα ολοι ειμεθα συναισθηματικα φαγαδες , ......... σε μια εποχη που τα ψυχολογικα βριθουν , οσο ποτε αλλοτε , μουκανε εντυπωση σενα ντοκυμαντερ του N.Geographic , που σε ερευνα 16.000 αναγνωστων για το men's health magazine στην Αγγλια ( για να παιρνουν αυτο το περιοδικο , μαλλον ειναι της υγιεινης ζωης ) , το ιλιγγιωδες 56% δηλωσε οτι εχει ψυχολογικα προβληματα !!!! καλως ηρθες σεναν κοσμο που παρακμαζει ...... με τα ηλιθια μεσα κοινωνικης δικτυωσης σε μεγαλο βαθμο .... δεν σε κατακρινω , το φαινομενο ειναι γενικευμενο .....

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Κωστα δεν εχω κατι να πω σε αυτα που λες.
    Γιωργο Πανου σε ευχαριστω παρα πολυ, ετσι ακριβως ειναι, το φαι ειναι το ναρκωτικο μου, οχι μονο ειναι ωραιο αλλα και με ηρεμει, μου ανεβαζει τη διαθεση που ειναι πολυ πεσμενη. Ετσι ακριβως!!!!!!!!!
    Μαγκαιβερ γιατι να με κατακρινεις; Το ξερεις οτι παιρνω αντιψυχωτικα, καποτε ημουν 50 κιλα. Οταν τα μειωσα δε, εχασα 30 κιλα αλλα οταν τα ξανααυξησα τα πηρα πισω εις διπλουν. Τα εχω αυξησει παρα πολυ τωρα με την εγκριση γιατρου, γιατι τα μεταβολιζει πολυ γρηγορα το συκωτι μου, δεν εχει να κανει ποσο σοβαρη ειναι η ασθενεια στο να τα αυξανεις αλλα ποσο γρηγορα τα μεταβολιζει το συκωτι σου και θελεις κι αλλα. ;-)

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    692
    Quote Originally Posted by λουλούδι View Post
    Κωστα δεν εχω κατι να πω σε αυτα που λες.
    Γιωργο Πανου σε ευχαριστω παρα πολυ, ετσι ακριβως ειναι, το φαι ειναι το ναρκωτικο μου, οχι μονο ειναι ωραιο αλλα και με ηρεμει, μου ανεβαζει τη διαθεση που ειναι πολυ πεσμενη. Ετσι ακριβως!!!!!!!!!
    Μαγκαιβερ γιατι να με κατακρινεις; Το ξερεις οτι παιρνω αντιψυχωτικα, καποτε ημουν 50 κιλα. Οταν τα μειωσα δε, εχασα 30 κιλα αλλα οταν τα ξανααυξησα τα πηρα πισω εις διπλουν. Τα εχω αυξησει παρα πολυ τωρα με την εγκριση γιατρου, γιατι τα μεταβολιζει πολυ γρηγορα το συκωτι μου, δεν εχει να κανει ποσο σοβαρη ειναι η ασθενεια στο να τα αυξανεις αλλα ποσο γρηγορα τα μεταβολιζει το συκωτι σου και θελεις κι αλλα. ;-)
    Ok λουλούδι καλύτερα που μου το είπες για να μην χάνω τσάμπα χρόνο στο θέμα σου. Καλή συνέχεια.

  9. #24
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Λουλουδι, εχεις καποια συγκεκριμενη θεραπευτικη μεθοδος που ακολουθεις βαση του γιατρου σου? η την εχεις εγκαταληψει? Το λεω, διοτις καμια φορα,συμβαινει να ειναι αρκετα μακροπροθεσμες και να νευριαζουμε οπου δεν βλεπουμε κατις θετικο απο αυτες, η καποιες αλλες φορες να μην μας δινουν κανενα χρονοδιαγραμμα κι ετσι να αλλιονομαστε στο καταραμενο το "περημενε"
    Λουλουδι, δεν σου γραφω σαν ειδικος, απλα σου λεω τι θα εκανα στην θεση σου, κατις που εκανα καπωτες για να οψωτις ουσιες, δεν ειπα οτι "τερμα! δεν ξανα πινω!!" ειπα, δεν θα πειω για 2 μερες! , μετα ειπα για τρεις μερες! κι ετσι εφτσα να πεινω μια την εβδωμαδα! Εκει ηρθε μια εβδομαδα οπου ειπα δεν πινω σημερα! ας το κανω ενα μηνα! δεν εβζα δλδη οριο!!αποφευγα την λεξη ΔΕΝ, η ΠΩΤΕΣ ΞΑΝΑ!

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    Λουλουδι, εχεις καποια συγκεκριμενη θεραπευτικη μεθοδος που ακολουθεις βαση του γιατρου σου? η την εχεις εγκαταληψει? Το λεω, διοτις καμια φορα,συμβαινει να ειναι αρκετα μακροπροθεσμες και να νευριαζουμε οπου δεν βλεπουμε κατις θετικο απο αυτες, η καποιες αλλες φορες να μην μας δινουν κανενα χρονοδιαγραμμα κι ετσι να αλλιονομαστε στο καταραμενο το "περημενε"
    Λουλουδι, δεν σου γραφω σαν ειδικος, απλα σου λεω τι θα εκανα στην θεση σου, κατις που εκανα καπωτες για να οψωτις ουσιες, δεν ειπα οτι "τερμα! δεν ξανα πινω!!" ειπα, δεν θα πειω για 2 μερες! , μετα ειπα για τρεις μερες! κι ετσι εφτσα να πεινω μια την εβδωμαδα! Εκει ηρθε μια εβδομαδα οπου ειπα δεν πινω σημερα! ας το κανω ενα μηνα! δεν εβζα δλδη οριο!!αποφευγα την λεξη ΔΕΝ, η ΠΩΤΕΣ ΞΑΝΑ!
    Γιωργο βασικα σ ευχαριστω γι αυτο που μου ειπες, καλη συμβουλη. Βασικα μην μπερδευουμε τη θεραπεια του γιατρου με τη διαιτα, αλλο το ενα αλλο το αλλο. Τα φαρμακα παχαινουν γι αυτο τα αναφερω συχνα. Αλλα ειναι για αλλο σκοπο.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Καλημερα!! Πηγα επιτελους σε διαιτολογο!!! Με βοηθησε παρα πολυ το συστηνω σε ολους τρωω λιγο χωρις να πειναω!! Το συστηνω ανεπιφυλακτα, ειναι μια μεγαλη βοηθεια!!

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by λουλούδι View Post
    Καλημερα!! Πηγα επιτελους σε διαιτολογο!!! Με βοηθησε παρα πολυ το συστηνω σε ολους τρωω λιγο χωρις να πειναω!! Το συστηνω ανεπιφυλακτα, ειναι μια μεγαλη βοηθεια!!
    Μπραβο Λουλουδι , βρηκες μονη σου την λυση ........ δυσκολο με αντιψυχωτικα ( δεν τοξερα ) να χασεις κιλα ....

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Μπραβο Λουλουδι , βρηκες μονη σου την λυση ........ δυσκολο με αντιψυχωτικα ( δεν τοξερα ) να χασεις κιλα ....
    Ευχαριστω Μαγκαιβερ. Ναι ειναι δυσκολο γιατι το χεις πει κι εσυ πεινας σαν λυκος οταν τα παιρνεις.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by λουλούδι View Post
    Ευχαριστω Μαγκαιβερ. Ναι ειναι δυσκολο γιατι το χεις πει κι εσυ πεινας σαν λυκος οταν τα παιρνεις.
    Δεν ηξερα οτι επαιρνες .........

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Δεν ηξερα οτι επαιρνες .........
    Α νομιζα οτι το ξερες γιατι ειχαμε μιλησει στο παρελθον, ισως ειχα αλλο ψευδωνυμο τοτε δεν θυμαμαι!! Αλλα και σαν λουλουδι εχουμε μιλησει.

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Πώς να το πάρω απόφαση;
    By hws_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 4
    Last Post: 01-08-2014, 18:08
  2. Απόφαση που πρεπει να παρω
    By Touch_The_Sky in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 09-07-2014, 08:23
  3. πως να παρω μια αποφαση
    By αγγελακι in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 05-06-2012, 12:21
  4. Θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με μια σημαντική απόφαση που προσπαθώ να πάρω...
    By Κύκνος in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 55
    Last Post: 20-01-2012, 18:42
  5. Επειγον! για σημερα να παρω μια αποφαση
    By runner in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 24-09-2010, 00:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •