Δεν λέω να το πάρω απόφαση!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 60
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740

    Δεν λέω να το πάρω απόφαση!!

    Παρολο οτι ανοιξα θεμα οτι ειναι μια υποσχεση στον εαυτο μου οτι θα τηρησω την διαιτα μου, δεν το εκανα, σταματησα αυτες τις μερες και εχω απογοητευτει. Εκει που φτανω στα 95,5 κιλα κατι με κανει και τρωω και ξαναφτανω 97 μετα προσεχω και ουτω καθεξης, δεν εχω μια σταθερη καθοδικη πορεια!! Απλα ανεβοκατεβαινω. Ποια ειναι η λυση με το κωλο******** το μυαλο μου ενω με ενοχλουν τα κιλα εκει ολο το φαι σκεφτομαι σιγουρα εχω κατι αλλα τι; Διατροφικη διαταραχη εννοω. Ελεος ομως ειναι κανεις που την ξεπερασε και πως; Συνεχεια πειναω απο τα φαρμακα ειναι μαλλον ακομα και μετα το φαι αφου φαω του σκασμου πειναω φανταστειτε τις αλλες ωρες. Εχω χασει 30 κιλα στο παρελθον οταν μειωσα τα φαρμακα και υπηρξε πολλη στερηση συνεπως φοβαμαι να το ξανακανω αλλα απο την αλλη πρεπει να το παρω αποφαση!! Οποτε θα ηθελα εμπειριες αν γινεται, ευχαριστω!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    692
    Εγώ ξέρω πως αν το θέλει κάποιος το πετυχαίνει. Τα πισωγυρίσματα σημαίνουν, πως δεν έχεις κατασταλάξει ότι όντως το θέλεις. Το φαγητό είναι η μεγαλύτερη παγίδα...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Εισαι εξω απο το χορο. Μιλαμε για διατροφικη διαταραχη ξερεις ποσα χρονια το θελω αλλα δεν το πετυχαινω; Τοσοι ανθρωποι παχουλοι υπαρχουν, και δεν μπορουν να αδυνατισουν, νομιζεις δεν το θελουν; Απλα ειναι αρρωστια ανικητη το φαι για μερικους, γινεται εμμονη μετα..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Έχεις δοκιμάσει να κόψεις τελείως ορισμένες κατηγορίες πραγμάτων? Για παράδειγμα αν σου αρέσει το τυρί και τρως 3-4 διαφορετικά πάρε μόνο ένα. Αντί να τρως όλα τα κρέατα φάε μόνο κοτόπουλο ή ψάρι. Αν είσαι σοκολατού φάε γκοφρέτα αντί για λάκτα και πάει λέγοντας. Επίσης αναψυκτικά: μακρυά και αγαπημένοι. Και να σου είναι πολύ δύσκολο, κάτι με στέβια.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Λουλούδι εγώ μεγάλη εμπειρία από αυτά τα θέματα δεν έχω, αλλά μια και μοναδική φορά που έκανα διατροφή έχασα καμια 15αρια κιλά μέσα σε 2μιση μήνες. Αργότερα τα ξαναπήρα σταδιακά γιατί δεν πρόσεχα βέβαια και καθώς δεν έχω και πολύ κόλλημα μα τα κιλά μου δεν έχω κάνει από τότε ξανά προσπάθεια να τα χάσω... Πιστεύω ότι είναι συνδυασμός παραγόντων και η ψυχολογία παίζει τον μεγαλύτερο, αλλά πρακτικά θα σου πω τι με βοήθησε εμένα τότε...

    Εξαφάνισα από το σπίτι όλους τους πειρασμούς και μάλιστα δεν κρατούσα μεγάλες ποσότητες φαγητών επίτηδες. Είχα γεμίσει το ψυγείο καρότα που γενικά μου αρέσουν ώστε όταν με έπιανε πείνα να μασουλάω κάτι υγιεινό αντί να βρίσκω όλα τα σαπίδια και να τρώω. Σοκολάτες, αναψυκτικά, πατατάκια, μπισκοτάκια, αλκοόλ κτλ δεν υπήρχαν στο σπίτι. Τυριά ελάχιστα ανάλογα με το τι έλεγε η διατροφή και σε λίγες ποσότητες. Μέχρι και την ζάχαρη είχα εξαφανίσει και είχα μόνο γλυκαντικά με μηδέν θερμίδες. Επίσης είχε σημασία και ο τρόπος μαγειρέματος. Εμένα επειδή είχα ψιλοτσιμπημένη χοληστερίνη μου είχε κόψει η διατροφολόγος τα πολλά λάδια και τα πολλά τυριά. Άλλο να λες έφαγα μια σαλάτα από 3 ντομάτες κι ένα αγγούρι με μια κουταλιά λάδι κι άλλο να λες έφαγα μια σαλάτα με 3 ντομάτες, ένα αγγούρι, μισό κιλό φέτα κι ένα λίτρο λάδι...

    Ωστόσο όσα μέτρα και να πάρεις στο είχα ξαναπεί, είναι και θέμα timing, αν έχεις καλή ψυχολογία και σε τι φάση βρίσκεσαι. Και μέσα στο σπίτι να έχεις όλα τα υγιεινά φαγητά, αν δεν μπορείς να συγκρατηθείς πας στο περίπτερο και παίρνεις ότι βλακεία θέλεις. Το θέμα είναι έστω και μια παρασπονδία να κάνεις όμως, να βάλεις ένα στοπ στον εαυτό σου. Μην πεις, άντε, την χάλασα την διατροφή σήμερα, πήρα σοκολάτα από το περίπτερο, την χάλασα που την χάλασα, ας παραγγείλω και 4 πιτόγυρα τώρα... Έτσι δεν κάνεις τίποτα...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Παιδια σας ευχαριστω μου ειναι πολυ δυσκολο ενω το θελω παρα πολυ, ολος ο κοσμος μου περιστρεφεται γυρω απο τα κιλα και το φαι εδω και χρονια, ειμαι σε ενα τελμαα, ισως φταιει η κακη ψυχολογια τι να πω!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    692
    Quote Originally Posted by λουλούδι View Post
    Εισαι εξω απο το χορο. Μιλαμε για διατροφικη διαταραχη ξερεις ποσα χρονια το θελω αλλα δεν το πετυχαινω; Τοσοι ανθρωποι παχουλοι υπαρχουν, και δεν μπορουν να αδυνατισουν, νομιζεις δεν το θελουν; Απλα ειναι αρρωστια ανικητη το φαι για μερικους, γινεται εμμονη μετα..
    Η μόνη "αρρώστια" που λύνεται με φάρμακα, είναι ο θυρεοειδής. Σορρι που ρωτάω, έχεις κάνει εξετάσεις θυρεοειδούς; Εγώ έκανα πρόσφατα και είμαι οκ. Η "διατροφική διαταραχή" μεταφράζεται με τα δικά μου μάτια πάντα, ως βουλιμία. Και εγώ είχα παλιά, γι'αυτό και το έψαξα παραπάνω. Δεν είχα θυρεοειδή, άρα ήταν δικό μου θέμα. Πείσμωσα όμως και δεν έπεφτα πάνω στο φαϊ, χωρίς λόγο. Κυρίως η βουλιμία προέρχεται από κακή ψυχολογία, που ξεσπά σε μεγάλες ποσότητες φαγητού. Οι περισσότεροι παχουλοί, δεν θέλουν να χάσουν κιλά και εκεί είναι που χτυπά περισσότερο η παχυσαρκία ή καλύτερα θέλουν να χάσουν, αλλά ζορίζονται και το αφήνουν.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Εχω κανει εξετασεις δεν εχω θυροειδη. Εχω οντως πολυ κακη ψυχολογια, ζοριζομαι με τη διαιτα και το αφηνω..οπως ειπες..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,633
    δοκιμασες να πας γυμναστηριο;
    η γυμναστικη δεν χανει κιλα, σε κανει ομως να ασχολεισαι με το σωμα σου, σου ανεβαζει την ψυχολογα και κανει συσφιξη .
    μηπως αν ξεκινησεις γυμναστηριο, δεις πιο ζεστα και το θεμα της διατροφης;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Remedy το εχω σκεφτει αλλα μου ανοιγει την ορεξη η γυμναστικη. Προς το παρον μειωσα τα χαπια και ενας λογος που παχαινα ηταν αυτος για να δουμε..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Ρε λουλουδι κι εγω χοντροσ ειμαι αλλα επειδη επαιζα μπαλλα δε με ενοχλουν τα κιλα τα σηκωνω αμα δε σε εμποδιζουν τα κιλα μην τα χασεισ κανε οτι θεσ κι επισησ με τη γυμναστικη θα αγαπησεισ το σωμα σου γι αυτο το λεω παλι με κιλα θα εισαι αλλα με αλλη ψυχολογια αυτο λεμε
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Λουλούδι δοκίμασε να κάνεις κάτι απλό από γυμναστική που να σου αρέσει κιόλας και να μην το κάνεις σαν αγγαρεία, κάτι να ξεκουράζει το μυαλό σου. Αν δεν περπατάς, προσπάθησε να περπατάς έστω ένα μισάωρο τη μέρα ας πούμε. Δεν χάνεις ιδιαίτερα κιλά, αλλά πράγματι βοηθάει στην ψυχολογία και στην καλύτερη υγεία του οργανισμού, εγώ πράγματι το πιστεύω ότι ενώ έχω πολλά επιπλέον κιλά και η υγεία μου δεν είναι τέλεια, είναι σε αρκετά καλό επίπεδο λόγω του περπατήματος και της κίνησης γενικότερα. Μην τα συνδυάζεις όλα με το φαγητό κι ότι σου ανοίγει η όρεξη στο μυαλό σου, ιδέα σου είναι.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by λουλούδι View Post
    Remedy το εχω σκεφτει αλλα μου ανοιγει την ορεξη η γυμναστικη. Προς το παρον μειωσα τα χαπια και ενας λογος που παχαινα ηταν αυτος για να δουμε..

    Γυμναζομενος απο το 1986 , βαρια ομως , μπορω να διαβεβαιωσω οτι η γυμνασρικη , η σοβαρη , δρα σαν ρυθμιστικο της ορεξης ........εσενα λουλουδι η ορεξη μαλλον οφειλεται στην κακη σου διαθεση , η δικη μου που δεν ειναι καιτοσο κακη , δεν παυω βεβαια να εχω κτθλψη , με κανει να χανω 4 κιλα / μηνα .........τρωω πολλες πρωτεινες , πολλα χορταρικα/σαλατες , λιγα λιπη , οχι γλυκα , και λιγους υδατανθρακες , που ειναι οι πιο μεγαλοι ενοχοι , οχι το λιπος ..........................να κοιμασαι αρκετες ωρες , βοηθαει .......τα χανω τα κιλα χωρις ιδαιτερη γυμναστικη, μαλλον στην ακινησια ρεπω , λογω κτθλψης ......να τρως ενα καλο πρωινο , πχ δυο αυγα , που σε χορταινουν κιολας , δυο γευματα ακομη , παντα με σαλατα στο μενου , και μην τσιμπολογας ενδιαμεσα , στην αρχη θα σου φανει δυσκολο , αλλα σε 10 μερες κλεινει το στομαχι , το οποιο εχει την ικανοτητα να διασταλει 20 φορες , οποτε προσοχη ..........η γυμναστικη αμα δεν σαρεσει , μην την κανεις , αλλα ενας περιπατακος παντα βοηθαει την ψυχολογια .......ξερω το αντικειμενο πολυ καλα , μιας και γυμναζομαι σκληρα 25 χρονια , και ειμαι και 56 χρονων , πολυ διαβασμενος και εμπειρος σε τετοια θεματα , μιας και αγαπαω το αντικειμενο ...........α , πινε δυο καφεδες Ελληνικους / μερα ,η τσαι , οτι σαρεσει , για να κρατας τον μεταβολισμο επιταχυμενο , πολυ σημαντικο αυτο .......μολις χασεις τα πρωτα κιλα , θανεβει η ψυχολογια σου .....μια αποφαση ειναι ........να γινει η αρχη , και οχι απογοητευσεις , ολα γινονται ( σχεδον !) ....vouloir c'est pouvoir , λενε πολυ σωστα οι Γαλλοι .......

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    δοκιμασες να πας γυμναστηριο;
    η γυμναστικη δεν χανει κιλα, σε κανει ομως να ασχολεισαι με το σωμα σου, σου ανεβαζει την ψυχολογα και κανει συσφιξη .ς;
    Πολυ σωστα , ρεμ , αλλα αμα δεν μαθεις το γυμναστηριο απο νεος , ποτε δεν θα το αγαπησεις .......εμενα ειναι η αγαπη μου , εριχνα ακοντιο απο 15 ετων , και στα 25 το γυρισα στα βαρη .....το να ζοριζομαι , και να προσπαθω για παραπανω κιλα , με φτιαχνει .....εκκρινεται ενδορφινη αμα ζοριζεσαι πολυ , καιειναι το φυσικο ναρκωτικο του οργανισμου .......
    χαιρετισμους ....

  15. #15
    Member
    Join Date
    Feb 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    89
    Λουλουδι σε καταλαβαινω τοσο πολυ...! Εχω κανει ισα με 500 προσπαθειες για διαιτα. Μειωσα την δοση στα αντιψυχωσικα και εχω χασει ηδη 4-5 κιλα σε ενα μηνα. Τοσο καιρο ημουν σαν ζομπι με τα κωλο χαπια και με εκαναν να τρωω καθε μιση ωρα..

    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης. Απαγορεύονται οι προτροπές για λήψη/διακοπή φαρμακευτικής αγωγής.
    Last edited by Aeon; 21-11-2018 at 12:11.

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Πώς να το πάρω απόφαση;
    By hws_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 4
    Last Post: 01-08-2014, 18:08
  2. Απόφαση που πρεπει να παρω
    By Touch_The_Sky in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 09-07-2014, 08:23
  3. πως να παρω μια αποφαση
    By αγγελακι in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 05-06-2012, 12:21
  4. Θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με μια σημαντική απόφαση που προσπαθώ να πάρω...
    By Κύκνος in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 55
    Last Post: 20-01-2012, 18:42
  5. Επειγον! για σημερα να παρω μια αποφαση
    By runner in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 24-09-2010, 00:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •