Έμμονες ιδέες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1

    Έμμονες ιδέες

    Hello again!! Mετά απο αρκετό καιρό ανεβάζω ξανά post... Αυτή την φορά όχι για αποπραγματοποίηση αλλα για έμμονες ιδέες... Αρχικά θέλω να πώ πως νιώθω!!! Μόνο αυτό ναι!! Νιώθω ξανά μετά απο 3 χρόνια!!! Μικρό για τους άλλους αλλα πολύτιμο για μένα.... Anyway μη σας κουράζω όσοι θυμούνται το post μου, ξέρουν τι θέλω να πω...
    Παρατήρησα λοιπόν οτι μετα απο μέρες έντονου stress είμαι κάπως ευάλωτος σε οποιασδήποτε μορφής πρόβλημα, μικρό η μεγάλο...
    Δηλαδή μπορεί να ανχωθώ για το αν ξέχασα να κλείσω καλα το αμάξι (και το κοιτάζω 10 φορες..) μέχρι για κατι που άκουσα στις ειδήσεις (Πχ για την Νότια Οσετία και φοβάμαι μην γίνει πόλεμος!!) Κουλά πράγματα δηλαδή... Μπορεί επίσης να ανχωθώ επειδη θυμήθηκα στο εντελός άκυρο, οτι τσακώθηκα με έναν φίλο μου τον περασμένο Δεκέμβριο και τρέμω στην ιδέα πως μπορει και να το θυμάται και να μου κρατάει μουτρα κλτπ!! Ενώ φυσικά δεν ισχύει κάτι τέτοιο...
    Βλέπω επίσεις να φτιάχνω ολόκληρα σενάρια (κανονικά με αρχή και τέλος!!) και να φέρνω τον πανικό... Το κακό είναι πως απο μικρός είμουν πάντα προνοητικός με όλα και το χειρότερο? Πάντα έπεφτα μέσα!! Υποθέτω δλδ πράγματα και καταστάσεις, χωρίς τεκμήρια και αποδείξεις με το τι έκανα στο παρελθόν και το οτι έπρεπε να τα κάνω ή να τα πώ αλλιώς....
    Όλο αυτό είναι αποτέλεσμα αποπραγματοποίησης? Είναι ιδεοψυχαναγκαστικό? Είναι φυσιολογικό? Είναι απο την κατάθλιψη? Είναι απο την φύση μου έτσι και τυχαίνει να μην το θυμάμαι επειδή είχα αποπραγματοποίηση? Όλα αυτα μαζι? Tπτ απο όλα αυτα? Κάτι άλλο? Το μυαλό μου τρέχει με 300% !!!
    Κάθε βοήθεια δεκτή!!
    Εύχομαι σε όλους σας υγεία και έστω λίγα λεπτά γαλήνη... ξέρω πως όλοι μας την χρειαζόμαστε :)
    Το πιο μεγάλο ψέμα είναι η αλήθεια που έχει κατανοηθεί λανθασμένα
    Ο χρόνος είναι ο κήρυκας της αλήθειας

  2. #2
    Γειά σου φίλε! Συγχαρητήρια καταρχήν για τα βήματα που έκανες! Χαίρομαι να βλέπω τέτοια. Άντε και στα δικά μας. :) Μου φαίνονται όπως είπες για έμμονες ιδέες. Θα σου πεί όμως ο ειδικός στον οποίο θα πας. Σε εμποδιζει απο την καθημερινότητά σου;
    Η πολύ ανάλυση φέρνει παράλυση...

  3. #3
    Έχώ πάει σε ειδικό και πέρνω αγωγή (minitran kai zyprexa)...
    Δυστυχώς ναι με εμποδιζει και με εμποδιζει αρκετά θα έλεγα..
    thnks που απάντησες!!
    Το πιο μεγάλο ψέμα είναι η αλήθεια που έχει κατανοηθεί λανθασμένα
    Ο χρόνος είναι ο κήρυκας της αλήθειας

  4. #4
    Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    73
    η αγωγη δεν κανει τπτ? εχω και εγω παρομοια συμπτωματα φιλε,εδω και 3 μηνες

  5. #5
    Δεν έχω δεί μεγάλες αλλαγές..
    Το πιο μεγάλο ψέμα είναι η αλήθεια που έχει κατανοηθεί λανθασμένα
    Ο χρόνος είναι ο κήρυκας της αλήθειας

  6. #6
    AWE όταν λες παρόμοια συμπτωματα? και πώς το αντιμετωπίζεις??
    Το πιο μεγάλο ψέμα είναι η αλήθεια που έχει κατανοηθεί λανθασμένα
    Ο χρόνος είναι ο κήρυκας της αλήθειας

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    205
    Καλησπέρα..
    Όπως το περιγράφεις μοιάζει με ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή. Δοκίμασες να ξεκινήσεις ψυχοθεραπεία; Πολύ καλά αποτελέσματα έχει η γνωσιακή - συμπεριφορική. Τα φάρμακα μόνα τους δε θεραπεύουν. Στη καλύτερη περίπτωση να κατευνάσουν λίγο τα συμπτώματα. Ο καλύτερος συνδυασμός είναι ψυχοθεραπεία και λήψη φαρμάκων για όσο διάστημα χρειάζεται. Αυτό όμως να το συζητήσεις με κάποιον ειδικό. Πάντως η ψυχοθεραπεία μόνη της έχει σίγουρα καλύτερα αποτελέσματα απο μόνο φαρμακοθεραπεία, στη συγκεκριμένη περίπτωση.

  8. #8
    Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    73
    οταν λεω παρομοιο συμπτωματα,εχω και αλλα διαφορετικα απο σενα και χειροτερα,αλλα εχω και πολλα απο οσα ειπες ;)
    το αντιμετωπιζω με θεραπεια,χωρις καθολου φαρμακα, μαζι με ψυχιατρο

  9. #9
    Αν έχω εκτός απο αποπραγματοποίηση, κατάθλιψη, ανχώδη διαταραχή και ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή... τότε ή πρέπει να αλάξω φάρμακα ή να πάω να το κλείσω το μαγαζί!!
    Το πιο μεγάλο ψέμα είναι η αλήθεια που έχει κατανοηθεί λανθασμένα
    Ο χρόνος είναι ο κήρυκας της αλήθειας

  10. #10
    Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    73
    μην απελπιζεσαι. σ λεω οτι και εγω τα εχω ολα αυτα.

  11. #11
    Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    42
    κ εγώ έχω κάτι παρόμοια που εντελώς ξαφνικά με πιάνουν να κάνω σενάρια ότι θα γίνει το ένα θα γίνει το άλλο και τα ζώ τόσο έντονα που με πιάνει πανικός...
    μίλησα με κάποιον ειδικό και μου είπε ότι είναι από αυξημένο άγχος και τη διαταραχή πανικού που έχω εδώ και 3 χρόνια και να μην ανησυχώ...(η βασική μου ανησυχία είναι μήπως τρελαίνομαι ή ότι θα τρελαθώ απο στιγμή σε στιγμή , τουλάχιστον έτσι λενε και τα σενάρια που κάνω)

  12. #12
    Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    61
    γεια σας και εγώ κάνω σενάρια και τα βιώνω τόσο έντονα που νομίζω ότι θα τρελαθώ. ο ντόκτορ είπε ότι είναι πρόβλημα αν μου δημιουργούν πρόβλημα στην καθημερινότητα. ναι μου δημιουργούν πρόβλημα όταν νομίζω ότι στήνονται δολοπλοκίες πίσω από την πλάτη μου, ότι δύο άσχετοι μιλάνε για μένα και άλλα τέτοια που τα βιώνω βασανιστικά...

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    15
    piga se psyxiatro me ti mana mou epeidi me zalize na pame eno imoun kala,aytos mou eipe kindyneveis apo sxizzofreneia gia ayto ksekinisa na pairno to risperdal .to epairna gia dyo mines me a[potelesma na exo axos polu kai yperkinitikotita kai ellepsi sygentrosis.symvouleytika ton psyxiatro alla mou eipe krata to.gia dyo mines to epairna kai eixa ta symptomata .to stamatisa apotoma me apotelesma na exo emmones.poioi exoun empeiries apo ayto to kolofarmako?

  14. #14
    Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    73
    μακρια απο φαρμακα

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    15
    piga se psyxiatro me ti mana mou epeidi me zalize na pame eno imoun kala,aytos mou eipe kindyneveis apo sxizzofreneia gia ayto ksekinisa na pairno to risperdal .to epairna gia dyo mines me a[potelesma na exo axos polu kai yperkinitikotita kai ellepsi sygentrosis.symvouleytika ton psyxiatro alla mou eipe krata to.gia dyo mines to epairna kai eixa ta symptomata .to stamatisa apotoma me apotelesma na exo emmones.poioi exoun empeiries apo ayto to kolofarmako?

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •