πολεμος (δευτερο μερος)
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042

    πολεμος (δευτερο μερος)

    καπου ειχα διαβασει μια φραση που ειχε πει ο παμπλο πικασο που ελεγε το νοημα της ζωης ειναι να βρεις που εχεις ταλεντο και να το χαρισεις

    λοιπον αυτη η φραση με επειρεασε τοσο οσο δε φανταζεστε και αυτο γιατι δε ξερω αν προσεξε καποιος οτι εγω εγινα θυσια σχεδον για τα δικαιοματα των αλλων και αυτο γιατι σκεφτομουν καποια θεματα που ειμουν σιγουρος οτι ειχα δικιο

    για παραδειγμα εγω ομοφυλοφυλος δεν ειμαι οστοσο σιγουρα εχω μια προδιαθεση οπως αρκετοι ανθρωποι ομως παρατηροντας ομοφυλοφυλους επι αρκετο καιρο παρατηρουσα οτι εχουν μια αυξημενη παιδικοτητα τοσο στη φωνη τους στο τροπο που μιλανε ακομα και σε αυτα που λενε και σκεφτομουν αυτη τη φραση που ειχε πει ο Χριστος οπιος απαρνεται ενα παιδι ειναι σα να απαρνιεται εμενα

    δε λεω εχω και εγω μια παιδικοτητα και αν εχω φτασει τα 30 καπιες φορες θυμιζω εφηβο αλλα αυτοι ειχαν μια παιδικοτητα εξοφρενικη που εμιαζε σα να μιλα καπιος σε ενα δεκαχρονο που εκλεισε τα 40.. δεν ηταν τοσο ο αυτοσκοπος μου να τρελανω τα μηχανακια της ετζιμπι και δεν ειμαι απο αυτους που αγαπουν τη δημοσιοτητα παιζει καπιες φορες και να τη μισω (αλλο θεμα αυτο)

  2. #2
    Κι εγώ έχω αυτή την παιδικότητα ενώ έκλεισα τα 40, την διαπιστώνω στους τρόπους που μου μιλάνε και νοείται χωρίς να έχω καν την προδιάθεση για την οποία μιλάς, απλα ζηλεύω κάποιον που είναι πιο κορμί ή πιο ανοιχτός - ευχάριστος χαρακτήρας ή πιο επιτυχημένος στη ζωή. Η παιδικότητα είναι στο πρόσωπο, σε κάποιες κινήσεις - μορφασμούς και στον τόνο της φωνής. Ο νους - ωριμότητα μπορεί να ναι κατά πολύ πάνω από τον μέσο όρο!

    Αυτη η ωραία παιδικότητα εκλαμβάνεται από κάποιους σαν αδυναμία, με θεωρούν για παλαβό ιδίως που συνδυάζεται με ένα ήπιο, ήρεμο χαρακτήρα, κι έτσι προσπαθούν να με εξαπατήσουν ποικιλοτρόπως και να με εκμεταλλευτούν. Ίσως γι αυτό το λόγο έβαλες τον τίτλο πόλεμος.

    Κάνω το λάθος που γίνομαι ευγενικός και καλοπροαίρετος και λανθασμένα θεωρώ ότι θα βρω την ανάλογη ανταπόκριση. Κι όταν καταλάβω που το πάει ο άλλος αντιδρώ. Κανένας δεν μπόρεσε να μου αρπάξει κάτι. Μόνο πίσω από τη ράχη μου αρπάξαν με αποφάσεις διοικητικές λόγω βίσμα ή λόγω παραγνώρισης - απόρριψης (κυρίως για φιλίες, εξόδους, κλίκες κλπ συναφή). Κάτι που ποθούσα ποτέ δεν το έχασα. Το πρόβλημα είναι ότι δεν προσπαθώ (ιδίως για τους λόγους που συζητάμε εδω πέρα) να αποκτήσω κάτι που ποθώ.

    Απλά δώσε τους να καταλάβουν ότι δεν ανέχεσαι, διότι μέσα τους έχουν φόβο ότι θα βγουν από το χώρο ασφάλειας τους.
    γιάννης

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    δεν ειναι ευκολο πραγμα να ειναι κανεις πετυχημενος γινεται αντικειμενο επιθεσεων προπαγανδας σηκοφαντιας η οτι αλλο φανταζεσε η δε φανταζεσε

    αν τωρα πχ εισουν πετυχημενος θα ειχες δει τοσα πολα που δεν ειμαι σιγουρος αν τα ειχες αντεξει και μπορει αυτο να σε εκανε να αλαξεις γνωμη

    υπαρχουν ανθρωποι πχ που μισουν τη δημοσιοτητα καπιες φορες και τους ανθρωπους και ειναι αυτοι ακριβως που ειναι το αντικειμενο προβολης και η πηγη εμπνευσης για ολα ισως επειδη για καπιο μυστηριο λογο η φυση σου δινει σε υπεραφθονια αυτο ακριβως που δε σε ενδιαφερει να εχεις

    αυτοι που πετυχαινουν ειναι αναισθητοι γιατι αυτος ειναι ο μονος τροπος να αντεξεις την επιτυχια χωρις να καταληξεις στο δαφνι η καταληγουν με ηρεμιστηκα για να αντεξουν οτι βλεπουν

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Καλα μιλαμε εγραψες παλι.
    Ταυτιζομαι

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,667
    Αμα εισαι τσομπανοσ να δεισ τι βλεπουν τα ματακια σου
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    αν προσπαθεις να μου αποδιξεις οτι ξερεις παρα πολα αυτο το εχω καταλαβει ειδη ομως αν το προσεξες εγω σχεδον συνεχεια ειμουν σε θεση αμυνας και οχι επιθεσης

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    το οτι ειμαι ηρεμος αυτο δε σημαινει και το οτι ειμαι υποχωρητικος δε θα αφησω τιποτα να πεσει κατω και καθε φορα θα απαντω αναλογα

    τωρα αν αυτο δεν εγινε κατανοητο εξαρχης απλα λυπαμαι

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Και εμενα για χαζο με περνανε ή μπορει να ειμαι. Δεν ξερω.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    πολα βλεπουμε λιγα λεμε

  10. #10
    Αλέξανδρε, τα λες αυτά για τους επιτυχημένους για να δικαιολογήσεις τη θέση μας που δεν είμαστε επιτυχημένοι?

    Ο επιτυχημένος είναι αναίσθητος επειδή απλά βιώνει την ομαλή φυσική πορεία των πραγμάτων που του αρμόζει. Αν εκτοξευτεί στην επιτυχία ενώ η εν λόγω επιτυχία είναι χώρος πέραν των δυνατοτήτων του, μόνο τότε θα βρεθεί στο Δαφνί.

    Αυτοί που μισούν τη δημοσιότητα θα τύχουν προβολής μόνο αν έχουν κάτι ιδιαίτερα αξιόλογο που τους κάνει ελκυστικούς στα ματια των άλλων.

    Μας περνάνε για χαζούς μέχρι να τους αποδείξουμε το αντίθετο.
    γιάννης

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    και τι οριζετε ως "επιτυχια"? , ποιος ειναι και πωτες ειναι καποιος επιτυχημενος ρε παιδια?
    Διοτις ειναι πολυ υποκειμενικη αυτη η λεξη.

Similar Threads

  1. ερωτας η πολεμος
    By αλεξανδρος_77 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 24-11-2018, 00:34
  2. το 1ο ψυχωσικο επεισοδιο ειναι το πιο δυνατο η το δευτερο?
    By ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 51
    Last Post: 13-10-2013, 15:01
  3. πόλεμος στη βουλιμία
    By iwillbrushoffallthedirt in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 3
    Last Post: 03-11-2012, 20:09
  4. Replies: 1
    Last Post: 19-10-2005, 09:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •