Βγαινοντας απο τα ψυχοφαρμακα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184

    Βγαινοντας απο τα ψυχοφαρμακα

    Υπαρχει ενα βιβλιο που λεγεται βγαινοντας απο τα ψυχοφαρμακα.το εχεις διαβασει κανεις; θελω να το αγορασω

    Εστάλη από SM-A600FN στο E-Psychology.gr Mobile App

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Ψάξε για δωρεάν υλικό

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Κανεις αλλος...

    Εστάλη από SM-A600FN στο E-Psychology.gr Mobile App

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Ρώτα κάτι άλλο... Δεν νομίζω να βρεις πολλά άτομα που να το έχουν διαβάσει... Ρώτα καλύτερα πόσα άτομα διεκοψαν ύστερα από χρόνια λήψη ψυχοφαρμακων

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,680
    Η πληροφορηση και των δυο σασ ειναι τυπου λαιφσταιλ ουτε σε ομαδεσ πηγατε ουτε σε γιατρουσ ειναι τιμη να εισαι ψυχικα ασθενησ αυθεντικοσ πληροφοριακα σασ λεω ενασ ψυχικα ασθενησ αυθεντικοσ γνωριζει ολη την ανθρωπινη φυση κι αυτη ειναι η τιμη του εσεισ και οι δυο ουτε απεξω περασατε
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2016
    Location
    somewhere out there...
    Posts
    154
    μετα απο μια μικρη ερευνα στο διαδικτυο ειδα οτι ο συγγραφεας του βιβλιου, Πετερ Λεμαν, εχει ο ιδιος εισαχθει στο ψυχιατρειο παιρνοντας του μεγαλες ποσοτηες χαπιων ...αλλα καταφερε κ ξεφυγε

    το βιβλιο δεν το εχω διαβασει....


    Υπήρξε έγκλειστος ψυχιατρείου, όπου τον κατάντησαν «σαν φυτό, παίρνοντας καμιά εικοσαριά χάπια την ημέρα»
    «Η σύγχρονη κοινωνία έχει εθιστεί στα ψυχοφάρμακα και δυστυχώς οι ψυχίατροι υποστηρίζουν αυτήν τη νοοτροπία»

    «Στα 27 μου κλείστηκα χωρίς δικαστική απόφαση σε ψυχιατρικό νοσοκομείο κοντά στη Στουτγάρδη. Η διάγνωση ήταν παρανοϊκή σχιζοφρένεια και ηβηφρένεια. Μου χορηγούσαν ένα κοκτέιλ ψυχοφαρμάκων που μου προκάλεσε απάθεια, δυσκινησία, τάσεις αυτοκτονίας και άλλα... Με είχαν μετατρέψει σε φυτό. Σταμάτησα να πλένομαι και να ξυρίζομαι. Τελικώς με πέταξαν έξω από το ψυχιατρείο. Ημουν τόσο χάλια, που δεν άντεχαν να με βλέπουν» λέει με χαρακτηριστική ηρεμία αλλά και σαρκασμό ο Peter Lehmann.

    Κι όμως, σήμερα είναι ο μόνος άνθρωπος παγκοσμίως που έγινε επίτιμος διδάκτορας πανεπιστημίου, αν και είναι πρώην έγκλειστος ψυχιατρείου. Το έργο του Peter Lehmann είναι πολύπλευρο. Ασχολείται με τη συγγραφή βιβλίων αλλά και τη δημιουργία δομών και φορέων διεκδίκησης των δικαιωμάτων ατόμων με εμπειρία ψυχιατρείου. «Τα πάντα έγιναν από ανάγκη. Οσα βίωσα κατά τον εγκλεισμό μου γέννησαν την έμπνευση να γράψω βιβλία και να μιλήσω για ό,τι μου συνέβη και δυστυχώς ακόμη συμβαίνει σε πολύ κόσμο» λέει.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Συμφωνώ μαζί σου... Η κατάσταση στα ψυχιατρεια είναι αυτήν ακριβώς σε καθηλωνουν πραγματικά με υπερδοσεος φαρμάκων που ούτε καν θα χορηγούσε κάνεις ιδιώτης ψυχίατρος σε ασθενή του... Χαρακτηριστικά από ένα παιδί ομολογία του μπορούν να σε δώσουν πχ και ζαναξ μέχρι και 10 με 15 μγ όταν οι ψυχίατροι χορηγούν 1 με 2 μαξ...


    Η κατάσταση είναι σίγουρα απελπιστική σε άτομα που βρίσκονται εκεί από λάθος... Πχ σε μία στιγμή παράνοιας χτυπούν το κουδούνι επειδή δεν αισθάνονται καλά... Εγώ πιστεύω πράγματικα ότι αυτά τα ψυχοφαρμακα είναι επικυνδινα και ότι σίγουρα η κατάχρηση που κάνουν είναι μεγάλη...

Similar Threads

  1. Τα ψυχοφάρμακα
    By σακατεμένος πρίγκιπας in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 6
    Last Post: 20-01-2021, 21:13
  2. ΨΥΧΟΦΑΡΜΑΚΑ ΚΑΙ ΣΕΞ
    By ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 13
    Last Post: 04-01-2016, 22:51
  3. ψυχοφαρμακα
    By carrot in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 13
    Last Post: 25-09-2015, 17:02
  4. Βγαινοντας απο τα ψυχοφαρμακα
    By νικος32 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 0
    Last Post: 15-06-2011, 20:08
  5. Ψυχοφάρμακα
    By oXe in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 3
    Last Post: 16-03-2010, 23:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •