Θέμα με συγγενη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    7

    Θέμα με συγγενη

    Καλησπέρα,

    έχω ένα συγγενή που θέλω να βοηθήσω γιατί οι οικείοι του δεν αποδέχονται να βλέπει ειδικό ενώ παίρνει φάρμακα. Ο συγγενής μου λοιπόν όταν είναι υπερκινητικός στη καθημερινότητα του και προσπαθεί να κάνει πολλά πράγματα ταυτόχρονα αφήνοντας το ένα και πιάνοντας το άλλο χωρίς λογική σειρά και παράλληλα παραμιλωντας αυτά που θέλει να κανει. Σε συζητήσεις με άλλους ανθρώπους πολλές φορές θα πει κάτι άσχετο ή κάτι από το παρελθόν συνήθως λεπτομέρεια. Συνήθως προσωπικό βίωμα διακόπτοντας όλους τους γωρω του και φέρνοντας τους σε αμηχανία με τα λεγόμενα του. Κάποιες φορές ακούει ήχους εντόμων όπως λέει. Γενικά με θέματα κοινωνικά, πολιτικά, συμπεριφοράς δεν έχει ισχυρή αντίληψη. Επίσης προσπαθεί να επιβάλλει κάτι επαναλαμβανόμενα π.χ να σε κεράσει κάτι που δεν θες πολλές φορές παρότι το έχεις αρνηθεί ήδη. Παίρνει κάποια χάπια που την ηρεμούν αλλά δεν αρκεί και επειδή έχω ψάξει πολύ αλλά δεν μπορώ να καταλαβω τι ακριβώς έχει ώστε να βοηθήσω εμμέσως και τους συγγενείς μου ως προς το πώς να φερομαστε;

    Ευχαριστώ για το χρόνο σας

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Πρεπει να την πας σε ενα γιατρο οπωσδηποτε

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,682
    Αδερφαρα τον κανει βασανιστηρια η ευπ αυτη ειναι η εθνικη υπηρεσια πληροφοριων ειναι μιγμα αστυνομιασ στρατου και πυροσβεστικησ ειχαν την ιδεα να κανουν μια κολαση επι γησ μπορω να κανω οτι θελω στο ιντερνετ γτ με χορευουν αυτοι τωρα πισω στη φωλιτσα σου και τραβα πλυνε κανενα πιατο και ξαναψηφισε τουσ ιδιουσ για να συνεχισουν αν θεσ για να καταλαβεισ ποσο αδερφεσ ειστε
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,682
    Θα δεισ την ταινια σειρηνεσ στη στερια ειμαι ο σουρβαιβορ και τωρα με αυτα βγηκε καινουρια αιγαιο σοσ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    404
    Quote Originally Posted by Dom View Post
    Καλησπέρα,

    έχω ένα συγγενή που θέλω να βοηθήσω γιατί οι οικείοι του δεν αποδέχονται να βλέπει ειδικό ενώ παίρνει φάρμακα. Ο συγγενής μου λοιπόν όταν είναι υπερκινητικός στη καθημερινότητα του και προσπαθεί να κάνει πολλά πράγματα ταυτόχρονα αφήνοντας το ένα και πιάνοντας το άλλο χωρίς λογική σειρά και παράλληλα παραμιλωντας αυτά που θέλει να κανει. Σε συζητήσεις με άλλους ανθρώπους πολλές φορές θα πει κάτι άσχετο ή κάτι από το παρελθόν συνήθως λεπτομέρεια. Συνήθως προσωπικό βίωμα διακόπτοντας όλους τους γωρω του και φέρνοντας τους σε αμηχανία με τα λεγόμενα του. Κάποιες φορές ακούει ήχους εντόμων όπως λέει. Γενικά με θέματα κοινωνικά, πολιτικά, συμπεριφοράς δεν έχει ισχυρή αντίληψη. Επίσης προσπαθεί να επιβάλλει κάτι επαναλαμβανόμενα π.χ να σε κεράσει κάτι που δεν θες πολλές φορές παρότι το έχεις αρνηθεί ήδη. Παίρνει κάποια χάπια που την ηρεμούν αλλά δεν αρκεί και επειδή έχω ψάξει πολύ αλλά δεν μπορώ να καταλαβω τι ακριβώς έχει ώστε να βοηθήσω εμμέσως και τους συγγενείς μου ως προς το πώς να φερομαστε;

    Ευχαριστώ για το χρόνο σας
    Dom καλησπερα!! ποσο χρονων ειναι ο συγγενης σου? Αφου παιρνει φαρμακα λογικα εχει διάγνωση , εσυ την γνωριζεις?? Πως παιρνει φάρμακα χωρις να βλεπει ειδικο?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    404
    Επισης οι ηχοι εντομων μπορει να ειναι και απλες εμβοες και να μην μπορει να καταλαβει .... μπορει να ειναι παρενεργεια των χαπιων που παιρνει. Λες οτι ειναι υπερκινητική οκ και οτι μονολογει ,πολλοι ανθρωποι το κανουν , Διακοπτει τις συζητησεις και αυτο συμβαινει. Δεν ξερω τι βαθμου συγγενης εισαι αλλα αν εισαι κοντα στην οικογενεια μπορεις να συζητησεις μαζί τους και να προσπαθησεις να καταλαβεις τι ακριβως εχει η κοπέλα . Ειμαι σίγουρη οτι η οικογενεια γνωριζει

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by λουλούδι View Post
    Πρεπει να την πας σε ενα γιατρο οπωσδηποτε
    Quote Originally Posted by λουλούδι View Post
    Πρεπει να την πας σε ενα γιατρο οπωσδηποτε
    Το θέμα είναι πως δεν θέλει ούτε εκείνος ούτε η οικογένεια του, ζουν σε κλειστή κοινωνία και προσπαθώ να βρω λύση για τα ξαδέρφια μου

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by Demi71 View Post
    Επισης οι ηχοι εντομων μπορει να ειναι και απλες εμβοες και να μην μπορει να καταλαβει .... μπορει να ειναι παρενεργεια των χαπιων που παιρνει. Λες οτι ειναι υπερκινητική οκ και οτι μονολογει ,πολλοι ανθρωποι το κανουν , Διακοπτει τις συζητησεις και αυτο συμβαινει. Δεν ξερω τι βαθμου συγγενης εισαι αλλα αν εισαι κοντα στην οικογενεια μπορεις να συζητησεις μαζί τους και να προσπαθησεις να καταλαβεις τι ακριβως εχει η κοπέλα . Ειμαι σίγουρη οτι η οικογενεια γνωριζει
    Είναι 45. Τα κάνει όλα αυτά αλλά είναι σε μία συνεχή σύγχυση. Είχαν πάει σε γιατρό της επαρχίας χωρίς να ειδικεύεται και τα έχει δώσει αυτά τα χάπια. Δυστυχώς φοβούνται τι θα πει το χωριο.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Καταρχας αντρας ειναι; Γιατι σε καποια φαση ειπες την ηρεμουν. Δεν εχει την οικονομικη δυνατοτητα να παει Αθηνα να δει γιατρο; Γιατι οσο διαιωνιζεται το προβλημα δεν ειναι καλο.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    404
    Quote Originally Posted by Dom View Post
    Το θέμα είναι πως δεν θέλει ούτε εκείνος ούτε η οικογένεια του, ζουν σε κλειστή κοινωνία και προσπαθώ να βρω λύση για τα ξαδέρφια μου
    Παίρνει κάποια χάπια που την ηρεμούν αλλά δεν αρκεί και επειδή έχω ψάξει πολύ αλλά δεν μπορώ να καταλαβω τι ακριβώς έχει ώστε να βοηθήσω εμμέσως και τους συγγενείς μου ως προς το πώς να φερομαστε;

    Δεν ειναι γυναικα? γραφεις οτι παιρνει καποια χαπια που την ηρεμουν ... αν παιρνει χαπια καποιος γιατρος τον/την παρακολουθει. Μπορεις να προτεινεις ψυχολογο σε πρωτη φαση ,θα ακουστει λιγο καλυτερα

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    404
    Quote Originally Posted by Dom View Post
    Είναι 45. Τα κάνει όλα αυτά αλλά είναι σε μία συνεχή σύγχυση. Είχαν πάει σε γιατρό της επαρχίας χωρίς να ειδικεύεται και τα έχει δώσει αυτά τα χάπια. Δυστυχώς φοβούνται τι θα πει το χωριο.
    Σε ποια ηλικια διαπιστωσαν το προβλημα?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Η γυναίκα είναι λειτουργική κατά τα άλλα, αυτοσυντηρείται, είναι ανεξάρτητη ή μένει με τους δικούς της; Η ίδια καταλαβαίνει ότι μπορεί να έχει κάποιο θέμα και αν ναι έχει ζητήσει βοήθεια;
    Το ζήτημα όπως καταλαβαίνεις είναι ότι δεν πας σε έναν γιατρό έστω και πιο εξειδικευμένο, σου κάνει αμέσως διάγνωση, σου δίνει μια αγωγή και τέλος. Ή πας εσύ ρωτάς έναν γιατρό και βρίσκεις έτσι εύκολα την άκρη. Αυτά τα θέματα είναι πιο πολύπλοκα και θέλουν ψάξιμο σε βάθος χρόνου.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    προσεχεις απλος να μη του αναψεις τα λαμπακια γιατι μετα θα ερθει η θυελα και θα σας τρελανει ολους

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by λουλούδι View Post
    Καταρχας αντρας ειναι; Γιατι σε καποια φαση ειπες την ηρεμουν. Δεν εχει την οικονομικη δυνατοτητα να παει Αθηνα να δει γιατρο; Γιατι οσο διαιωνιζεται το προβλημα δεν ειναι καλο.
    Τον ηρεμούν ήθελα να γράψω απλά μου το έβγαλε λάθος το auto correct.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by Demi71 View Post
    Σε ποια ηλικια διαπιστωσαν το προβλημα?
    Το έντονο πρόβλημα του άρχισε γύρω στα 25, είχε κάνει ήδη το πρώτο του παιδι. Από όσο ξέρω είχε κάποιες ενδείξεις σε μικρότερη ηλικία όμως επειδινωθηκαν όσο μεγάλωνε. Αυτό θα κάνω γιατί είναι μονόδρομος. Είναι στενοί συγγενείς και θέλω να βοηθήσω.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Θεμα
    By Explorer in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 15-08-2018, 03:35
  2. θεμα
    By purity in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 25-12-2014, 02:54
  3. το θέμα μου
    By JohnT in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 28-05-2014, 19:29
  4. Θάνατος Συγγενή Πρώτου Βαθμού
    By cosmic in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 52
    Last Post: 10-03-2009, 14:23
  5. Τί θέμα??
    By GreenPeyote in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 109
    Last Post: 08-10-2008, 03:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •