Για ΟΛΟΥΣ τους διπολικούς!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    43

    Για ΟΛΟΥΣ τους διπολικούς!!!

    Μελέτες έχουν δείξει ότι στη θεραπεία της διπολικής διαταραχής παίζει σημαντικό ρόλο η σωστή πληροφόρηση του ασθενή.

    Παρακάτω ένα ωραίο άρθρο μέσα σε μία σελίδα απο τον Στρατιωτικό Ιατρό Δημέλλη Δ. για την διάγνωση,τα συμπτώματα,τις μορφές,άλλες συνυπάρχουσες διαταραχές,τα αίτια και την αντιμετώπιση της Δ.Δ

    http://www.sekdev.com/development/DimosDimellis/index.php?MenuID=1&page=p_Info_Pat03

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    3
    Τελικά χρειάζεσαι προστασία από τους μανιοκαταθλιπτικούς;

    Happyman, να σε ευχαριστήσω πολύ για το άρθρο του Δημέλλη και την ανακούφιση που ένιωσα μαθαίνοντας για τη νόσο.

    Με τράβηξε στα μηνύματά σου η ωριμότητα και η συγκρότηση που έχεις, καταθέτοντας την εμπειρία σου ως διπολικού. Γιαυτό θα ήθελα ειλικρινά τη γνώμη σου, για το είδος και τα όρια της σχέσης που μπορώ να έχω με ένα μανιοκαταθλιπτικό άτομο.

    Μόλις έχω γνωρίσει έναν άντρα ετών 37, ο οποίος νοσεί από τα 19, έχοντας παρουσιάσει 2 καταθλιπτικά επεισόδια κι ένα μανιακό. Έχει κληρονομικότητα από την πλευρά της μητέρας του, ακολουθεί φαρμακευτική αγωγή, παρακολουθείτο από ψυχίατρο μέχρι περίπου πριν από ένα εξάμηνο, όπου και ξεκίνησε ψυχοθεραπεία. Ωστόσο, το αλκοόλ είναι κάτι που υπάρχει σημαντικά στη ζωή του, την ύπαρξη του οποίου- από ό,τι λέει- έχει πλέον αποδεχτεί και ο γιατρός του, διότι βλέπει πλέον ότι παραδόξως δεν αναστέλλει τη θεραπεία του.

    Επίσης, ισχυρίζεται ότι ο γιατρός του λέει ότι ανήκει στις σπάνιες περιπτώσεις που η ασθένεια είναι ιάσιμη,καθώς είναι κοινωνικός, δημιουργικός, οικονομικά ανεξάρτητος,με σταθερή δουλειά και γενικά ιδιαίτερες κοινωνικές δεξιότητες.

    Τα ερωτήματά μου είναι κάμποσα κι ομολογουμένως αγωνιώδη:

    1. Υπάρχει ιάσιμη μορφή μανιοκατάθλιψης;
    2. Υπάρχει περίπτωση να διανύει τη φάση μανιας ή, εν γένει, την αισιόδοξη φάση του κι έπειτα να γίνει καταθλιπτικός-ή έστω κι επικίνδυνος;
    3. Είναι δυνατόν το αλκοόλ να μην αναστέλλει τη θεραπεία του;
    4. Κατά πόσο μπορείς να εμπιστευτείς ένα μανιοκαταθλιπτικό για όσα λέει, όταν λέτε ότι διακατέχονται- κι αυτό το αναγνώρισα- από υπερβολή στις απόψεις του, από εξάρσεις ή απρόσμενα κωλύματα στη συζήτηση; Ωστόσο, η γενική αισθηση είναι ότι είναι ιδιαίτερα ευφυης συνομιλητής και παρατηρητής.
    5. Τί ακριβώς γίνεται με τη σεξουαλική συμπεριφορά, ειδικά όταν έχουν αρχίσει να παρουσιάζονται κάποια προβλήματα;

    Να σημειώσω ότι όλη η πληροφόρηση που έχω είναι απο στενο φιλικο πρόσωπο που μας γνώρισε, η οποία προχώρησε σε όλες τις παραπάνω λεπτομέρειες, προκειμένου να με αποθαρρύνει απο το να προχωρήσω σε ερωτική σχέση μαζί του.

    Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να είμαι ακριβώς χαλαρή μαζί του, γιατί δεν είμαι σίγουρη για το τί είναι αυτό που ενδεχομένως καλούμαι να αντιμετωπίσω και αν θέλω να μπω σε αυτό το χορό. Ψυχίατρος και πατέρας φίλης μου είπε ότι αν μπω στο χορό,θα πρέπει να είμαι προετοιμασμένη γαι να σηκωσω ένα Γολγοθά.

    Τελικά, χρειάζεσαι προστασία από ένα μανιοκαταθλιπτικό;

  3. #3
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    πανσεληνε,
    δεν μπορω να σου απαντησω στα ερωτηματα,
    ωστοσο το τελευταιο μου εκανε κλικ.

    Τα περι προστασιας που γραφεις ειναι υπερβολικα.
    Αν ειναι να κανει κατι κακο, (μιλαμε για εξτρεμ καταστασεις) θα περιοριστει στον εαυτο του και μονο.

    Για τα περι γολγοθα εχουν καποια βαση, ωστοσο απο ατομο σε ατομο ποικίλουν....
    Πιστευω οτι θα πρεπει να κανεις αργα και σταθερα βηματα και θα δεις πως θα παει στη πορεια.
    Αλλα μην προχωραμε σε υπερβολες.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Originally posted by Πανσέληνος
    5. Τί ακριβώς γίνεται με τη σεξουαλική συμπεριφορά, ειδικά όταν έχουν αρχίσει να παρουσιάζονται κάποια προβλήματα;
    δηλαδή;

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    3
    Δυστυχώς δεν ξέρω λεπτομέρειες. Κατάλαβα ότι δεν μπορεί να λειτουργήσει τώρα τελευταία...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    φαίνεσαι να θέλεις να έχεις μια πολύ ταχτοποιημένη ζωή και δεν νομίζω να μπορείς να αντέξεις ένα διπολικό μυαλό έστω και εκτός διπολικών φάσεων. πέραν τούτου, δεν βλέπω τον λόγο τόσο πολλών ερωτηματικών και όλης αυτής της ανάλυσης εκτός και αν μιλάμε για μια σχέση ζωής. βέβαια, μπορεί να κάνω και λάθος.

  7. #7
    Member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    38
    καλημέρα.αποφάσισα να αρχίσω μαζί με την θεραπεία μου κ να παίρνω 2γρ. ΕΠΑ που μας είπε ένας φίλος από την Αγγλία.χτες η πρώτη μέρα.ούτε μύριζαν ούτε τίποτα.θα σας ενημερώνω για την πορεία μου.μακάρι να είναι λύση.πάντως αυτός ήταν πολύ ευχαριστημένος.μου τα παρήγγειλε κάποιος από το forum από τη vegepa στην Αγγλία.άντε παιδιά ο Θεός βοηθός!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    καλή τύχη.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by Πανσέληνος
    Τελικά, χρειάζεσαι προστασία από ένα μανιοκαταθλιπτικό;
    Χρειάζεσαι προστασία, έτσι κ αλλιως.Οχι καχυποψία, προστασια.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  10. #10
    Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    61
    Τι είναι το ΕΠΑ;

  11. #11
    Member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    38
    ένας διπολικός που μένει Αγγλία είδε μεγάλη καλυτέρευση.κ για να μη γράφω πράγματα που δεν γνωρίζω Μightisright λέγεται κ είχε μιλήσει κ έδωσε αρκετές πληροφορίες.ψάξτε στο forum.αν υπάρχει κ μία πιθανότητα εγώ θα το παλέψω.βέβαια ήταν γύρω στα μέσα του \'08.βρίσκεται εύκολα γράφεις το όνομα μπαίνεις στο προφίλ του κ διαβάζεις όλες τις ανακοινώσεις του.έψαχνα στο forum κ το βρήκα τυχαία.αξίζει να το παλέψουμε.δεν είμαι γιατρός αν κ η κόρη μου σπουδάζει γιατρός,κ αυτή συμφωνεί να κάνω μια προσπάθεια.άλλωστε στις φαρμακευτικές οποιαδήποτε έρευνα φέρνει κάποιο αποτέλεσμα αμέσως πνίγεται κ ανακαλύπτουν χίλιες παρενέργειες.τα ΚΑΛΥΤΕΡΑ φάρμακα είναι τα δικά τους...πάρτε πληροφορίες από τον ίδιο.θα σας ενημερώνω κ εγώ.κάντε μιά ευχή για όλους μας.είναι κρίμα,κάτι πρέπει να γίνει κ για μας....

  12. #12
    εγω παντως χαιρομαι που ο τύπος ειναι ...\" κοινωνικός, δημιουργικός, οικονομικά ανεξάρτητος,με σταθερή δουλειά και γενικά ιδιαίτερες κοινωνικές δεξιότητες.\"
    αν ηταν διαβητικος θα σκεφτοσουν το ίδιο,αναρωτιεμε...
    anyway....το αλκοόλ μαζι με τα χάπια είναι (προσωπικη εμπειρικη άποψη) trip.
    απλα να το θεσω.

  13. #13
    Member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    38
    όταν μπήκε κ έδωσε πληροφορίες ήταν στις ΕΝΑΛΑΚΤΙΚΕΣ ΘΕΡΑΠΕΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ εγώ το έχω σαν πρώτη σελίδα στο forum.

  14. #14
    Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    61
    MATINA σ\' ευχαριστώ που απαντησες. θα το ψαξω

  15. #15
    Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    43
    Originally posted by Πανσέληνος
    Τελικά χρειάζεσαι προστασία από τους μανιοκαταθλιπτικούς;
    Δεν ξέρω εάν είμαι ο κατάλληλος να απαντήσω μιας και τον άνθρωπο εσύ τον ξέρεις και με τον χαρακτήρα όπου έχει.

    Προστασία χρειαζόμαστε απο τον καθένα που πάει να μας βλάψει.

    Ένας μανιοκαταθληπτικός δεν νομίζω να μπορεί να σε βλάψει περισσότερο ή λιγότερο απο έναν μη-μανιοκαταθλιπτικό.

    Σίγουρα θα κερδίσεις στο ότι θα έχεις έναν άνθρωπο δίπλα σου πιο ευαισθητοποιημένο απο τους υπόλοιπους(συνήθως) και πιθανότατα θα αντιμετωπίζει κάποιες καταστάσεις με μεγαλύτερη διορατικότητα στη συναισθηματική πλευρά των πραγμάτων.

    Τα αρνητικά είναι ότι στις εξάρσεις εσύ θα πρέπει να μάθεις τα \"κλειδιά\" του για να στέκεσε σωστά δίπλα του.

    Επέτρεψέ μου να διαφωνώ με τον ιατρό που αποδέκτηκε το αλκοόλ.Δεν είναι και τόσο υπεύθυνη αντιμετώπιση σε έναν ασθενή που πραγματικά πρέπει να το ξεχάσει.Επιρρεάζει κατα πολύ τη νόρμα της θεραπείας και κατ\'επέκταση τον ψυχικό του κόσμο.

    Ιάσιμη μορφή μανιοκατάθλιψης είναι όταν πέρνουμε φάρμακα και είμαστε σταθεροποιημένοι.
    Να φτάσουμε σε σημείο να μην χρειαζόμαστε φάρμακα καθόλου δεν το έχω ξανακούσει απο κανένα γιατρό.Έστω και κάποια ελάχιστα απ\'ότι ξέρω χρειάζονται.

    Μετά τη φάση της Μανίας έπεται η κατάθλιψη.Η μανία δεν είναι αισιοδοξία αλλά ματαιοδοξία και υπερβολή.

    Η αισιοδοξία είναι \"το όλα θα πάνε καλά\" η ματαιοδοξία είναι \"είμαι ο καλύτερος και είτε το θέλουν είτε όχι οι καταστάσεις και τα γεγονότα με το ζόρι θα αλλάξουν για εμένα\".

    Ναι το αλκοόλ είναι επιβαρυντικός παράγοντας στα επίπεδα των φαρμάκων στο αίμα και κατ\'επέκταση στο ψυχισμό μας.

    Η εμπιστοσύνη δεν είναι τόσο το ζήτημα όσο η οριοθέτηση στον Μανιακό.

    Η σεξουαλική συμπεριφορά στη Μανία είναι έντονη και υπο φαρμακευτική αγωγή άλλες φορές ελάχιστη.Όταν ο άνθρωπος βρίσκεται σε ρύθμιση τότε είναι και η φυσιολογική.

    Γολγοθάς για κάποιους είναι μια πέτρα 5 κιλών και για άλλους 500 τόνων να πεις στο φίλο ψυχίατρο.Εάν αυτός αντέχει μόνο 5 δεν συμβαίνει το ίδιο σε όλους.

    Καλή συνέχεια και μια μικρή μόνο συμβουλή να μην σταματήσεις ή συνεχίσεις τη σχέση με βάση τα όσα λένε οι φίλοι και εμείς εδώ αλλά με όσα εσύ αντιλαμβάνεσαι και αισθάνεσαι.


Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •