Αγχος,ταχυπαλμιες,πιεση.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    48

    Αγχος,ταχυπαλμιες,πιεση.

    Καλησπερα και παλι παιδια, το τελευταιο διαστημα το αγχος μου χτυπαει κοκκινο με το καθετι που θα γινει. Ακουω τηλεφωνο να βαραει με πιανει προσωρινη ταχυκαρδια, ακουω κορνα αμαξιου το ιδιο. Νομιζω οτι ειναι παθολογικο αγχος οχι ψυχολογικο. Επισης τις προαλες ειχαμε μιτιννγκ στην εταιρεια που εργαζομαι, ειχα ανχωθει τοσο για κατι που συζητουσαμε που ειχε παει στραβα και η καρδια μου χτυπουσε σαν τρελη, λογικα θα ειχα ανεβασει και πιεση, γιατι πανε μαζι αυτα. Υπαρχει περιπτωση να μεινω στον τοπο απο το αγχος?? Υπαρχει περιπτωση να μου δημιουργηθηκε καποιο προβλημα στη καρδια απ αυτη τη στρεσογονο κατασταση? Επειδη χτυπουσε καμια ωρα δυνατα? Αν η πιεση ανεβηκε πανω απο 18(που σιγουρα ανεβηκε) γιατι δεν επαθα καρδιακο??

  2. #2
    Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    48
    Πραγματικα θελω βοηθεια, γνωμες βασικα.. δε γινεται να μπω να οδηγησω και τσουπ, να γινεται κατι κ να χτυπανε κοκκινο οι παλμοι κ η πιεση.. μεχρι και εδω περιμενοντας καποια απαντηση εχω αγχος, θα κπω στο ποστ, θα ξαναμπω, θα ξαναμπω κτλ κτλ

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    48
    Επισης φοβαμαι πολυ τη ζαλαδα-λιποθυμια. Οταν το βαλω στο μυαλο μου οτι μπορει να ζαλιστω με πιανει τρελο αγχος. Για παραδειγμα ειμαι διυλεια, μπορει να βρει καπου το ποδι μου, κ αρχιζω τους συνειρμους του τυπου, ωχ ερχεται η ζαλη, σε λιγο θα αποδυναμωθουν τα ποδια μου κ θα ταβλιαστω κατω, ισως χτυπησω στο κεφαλι, ισως μου γυρισει η γλωσσα και παω απο ασφυξια. Επισης ο κοσμος γυρω μου θα με βλεπει κ θα λεει, κριμα το παιδι. Επισης φοβαμαι οτι θα στεναχωρηθουν οι δικοι μου. Σημειωση δεν εχω λιποθυμησει ποτε, ουτε ζαλιστει ποτε.

  4. #4
    Το ιδιο και εδω φιλε, πολλοι τα περναμε...
    Καμια φορα νομιζεις εχεις πιεση μεγαλη αλλα τελικα οχι τοσο!
    Αυτο που ειπες με κορνα και λοιπα, και γω τα εχω λιγο με τους ξαφνικους θορυβους κατι με πιανει και με τρομαζουν κιολας.
    Οσο για τις ζαλαδες καποιες μερες τις νιωθω ολη μερα!!!!!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Είσαι σε μεγάλη υπερένταση! Τι εννοείς παθολογικό και όχι ψυχολογικό; Παθολογικοί παράγοντες μπορεί να είναι π.χ. να έχεις από φυσικού σου μία προδιάθεση που κάνει έντονα τα συμπτώματα, έλλειψη κάποιων βιταμινών ή αυξημένες κάποιες ορμόνες κτλ. Ή προσωρινοί παράγοντες όπως π.χ. πολλοί καφέδες που ανεβάζουν την πίεση και τους παλμούς της καρδιάς. Από εκεί και πέρα καθαρά ψυχολογικό πράγμα είναι το άγχος. Μια και κάτω δεν πας από αυτό σε καμιά περίπτωση, μόνο στην σπάνια περίπτωση που έχεις π.χ. κάποια καρδιοπάθεια σοβαρή και σου συμβεί κάποιο έντονο επεισόδιο και συνήθως σε μεγάλη ηλικία. Γενικά ο οργανισμός του ανθρώπου είναι μαχητής και δεν τα τινάζουμε έτσι εύκολα. Επίσης παρ΄όλο που μπορεί να αισθάνεσαι χάλι μαύρο και να νομίζεις ότι ανέβασες πίεση 800 μπορεί απλά η συνηθισμένη σου να είναι 12 και να πήγε στο 16 ξέρω κι εγώ, πιο πολύ στο μυαλό μας είναι που κάνουμε τα πράγματα χειρότερα από ότι είναι μόλις αισθανθούμε χειρότερα από το συνηθισμένο. Αλλά και 18 να πάει για καμια ώρα, πάλι δεν πεθαίνεις έτσι εύκολα. Εδώ ζουν άνθρωποι με 18 μονίμως που προσπαθούν να το μειώσουν!
    Γενικά μην αγχώνεσαι ότι θα πάθεις κάτι, αλλά μην το αφήνεις κι έτσι. Δες τι μπορείς να κάνεις για να ηρεμήσεις λίγο. Τα έχουμε γράψει πολλές φορές εδώ.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Quote Originally Posted by sogoku View Post
    Καλησπερα και παλι παιδια, το τελευταιο διαστημα το αγχος μου χτυπαει κοκκινο με το καθετι που θα γινει. Ακουω τηλεφωνο να βαραει με πιανει προσωρινη ταχυκαρδια, ακουω κορνα αμαξιου το ιδιο. Νομιζω οτι ειναι παθολογικο αγχος οχι ψυχολογικο. Επισης τις προαλες ειχαμε μιτιννγκ στην εταιρεια που εργαζομαι, ειχα ανχωθει τοσο για κατι που συζητουσαμε που ειχε παει στραβα και η καρδια μου χτυπουσε σαν τρελη, λογικα θα ειχα ανεβασει και πιεση, γιατι πανε μαζι αυτα. Υπαρχει περιπτωση να μεινω στον τοπο απο το αγχος?? Υπαρχει περιπτωση να μου δημιουργηθηκε καποιο προβλημα στη καρδια απ αυτη τη στρεσογονο κατασταση? Επειδη χτυπουσε καμια ωρα δυνατα? Αν η πιεση ανεβηκε πανω απο 18(που σιγουρα ανεβηκε) γιατι δεν επαθα καρδιακο??
    φίλε κάποια φάση ήμουν σίγουρος πως ανέβαζα πίεση 17 με το παραμικρό και είχα αγκαλιά το πιεσόμετρο του πατέρα μου. Μάντεψε...άντε 3-4 φορές από τις 20τόσες που μέτρησα να είχα 14-14.5. Τις άλλες ήμουν στα φυσιολογικά. Κάποιες φορές μάλιστα νόμιζα ότι θα κάνω μπαμ και η πίεση ήταν του στυλ 117/79 φυσιολογικότατη.
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

Similar Threads

  1. Αρτηριακη πιεση κ αγχος
    By pewlepepe in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 45
    Last Post: 05-10-2018, 10:55
  2. πιεση και αγχος-αντιυπερτασικα?
    By nikosjim in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 15-04-2018, 11:31
  3. πίεση-άγχος
    By Alexandros89 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 18-04-2015, 18:58
  4. Αγχος πολύ και πίεση ανεβασμένη
    By roulat in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 25-01-2013, 16:04
  5. Ταχυπαλμίες - Άγχος τρέλας ή Θανάτου
    By The_One in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 07-06-2011, 03:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •