Κοινωνική φοβία. - Page 19
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 19 of 19 FirstFirst ... 9171819
Results 271 to 280 of 280
  1. #271
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Quote Originally Posted by Αιμιλία View Post
    Όταν με κάτι διαφωνούμε ή δεν μας αρέσει, δεν μειώνουμε τον συνομιλητή μας, ούτε μιλάμε με επιθετικό τόνο εάν θέλουμε να έχουμε έναν εποικοδομητικό διάλογο. Εάν πάλι δεν θέλουμε, κρίμα είναι να χαραμίζουμε το χώρο εδώ μέσα και το χρόνο των αναγνωστών.
    Δεν ήταν καθόλου σκοπός μου να σε μειώσω ή να μιλήσω επιθετικά. Και νομίζω ότι δεν έκανα κανένα από τα δύο.

    > Εάν εσύ βρίσκεις αυτή τη μέθοδο ανούσια και θεωρείς ότι δεν σου ταιριάζει, κανένα πρόβλημα, δεν
    > καταλαβαίνω όμως γιατί μου επισημαίνεις συνεχώς ότι είναι σκάρτη μια διαδικασία η οποία εμένα
    > ήδη με έχει βοηθήσει.

    Μα δεν ήθελα να σου πω για μια ανούσια μέθοδο. Για επιζήμια μίλησα. Αλλά, αυτή είναι απλά η δική μου άποψη.

  2. #272
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    5
    Quote Originally Posted by John11 View Post

    Μα δεν ήθελα να σου πω για μια ανούσια μέθοδο. Για επιζήμια μίλησα. Αλλά, αυτή είναι απλά η δική μου άποψη.
    Αυτό είναι το περίεργο, ότι διαβάζεις μια θετική εμπειρία σχετικά με τη συμπεριφορική-γνωσιακή θεραπεία και χωρίς αυτός που την έγραψε να έχει πει ούτε ένα αρνητικό, εσύ προσπαθείς ντε και καλά να την βγάλεις επιζήμια. Εάν έχεις δοκιμάσει εσύ ο ίδιος αυτή τη μέθοδο και την βρήκες επιζήμια, θα ήταν καλύτερο να μας γράψεις για την δικιά σου εμπειρία παρά να προσπαθείς να ακυρώσεις τη δικιά μου.

    Quote Originally Posted by John11 View Post
    Αναρωτιέμαι γιατί πήγες σε ένα ψυχίατρο/ψυχολόγο? .... Γιατί είναι ένας ψυχίατρος/ψυχολόγος και αυτός "ξέρει"?
    Ναι, ακριβώς για αυτό πήγα, γιατί ο ψυχολόγος έχει σπουδάσει την επιστήμη αυτή που ασχολείται και μελετά εδώ και αιώνες την ανθρώπινη συμπεριφορά και προσπαθεί να δώσει λύση στα προβλήματα του ανθρώπινου ψυχισμού με μεθόδους που επαληθεύει ξανά και ξανά, με γνώσεις που συσσωρεύει στο πέρασμα των χρόνων, με έρευνα και μεθοδικότητα. Ξέρεις, δεν είμαστε τόσο μοναδικοί όσο νομίζουμε. Αυτά που μας ταλαιπωρούν και μας φαίνεται ότι κανείς δεν μπορεί να καταλάβει, τα έχουν περάσει χιλιάδες άνθρωποι πριν από εμάς. Τόσοι πολλοί που αναπτύχθηκε ολόκληρη επιστήμη για να μπορεί να τα αντιμετωπίσει. Ένας ψυχολόγος είναι εκπαιδευμένος στο να αναγνωρίζει τα αίτια των βασάνων μας, είτε αυτά οφείλονται σε οργανικά αίτια είτε σε λανθασμένες γνωστικές διεργασίες. Είναι εκπαιδευμένος και στο πώς θα μας βοηθήσει. Είναι αυτός στον οποίο πρέπει να στραφούμε όταν δεν μπορούμε να εξηγήσουμε γιατί φερόμαστε με έναν συγκεκριμένο τρόπο ο οποίος μας κάνει να υποφέρουμε γιατί αυτός μπορεί να δει τα λανθασμένα μοτίβα που κρύβονται πίσω από τη συμπεριφορά μας και ο στόχος είναι να τα δούμε κι εμείς. Είναι λογικό λοιπόν να "ξέρει" καλύτερα από εμάς, αν συνέβαινε το αντίθετο θα σήμαινε ότι δεν είναι καλός επαγγελματίας.

    Αν τώρα κάποιος έχει πάει σε ψυχολόγο και δεν έχει βοηθηθεί, αυτό δεν σημαίνει ότι όλος ο κλάδος είναι σκάρτος. Μπορεί να μην του ταίριαζε ο συγκεκριμένος τρόπος θεραπείας ή ακόμα και ο συγκεκριμένος θεραπευτής, μπορεί να έπεσε σε κακό ψυχολόγο, μπορεί να διέκοψε τη θεραπεία πριν την ολοκλήρωσή της ή οτιδήποτε άλλο. Εγώ με την τρίτη προσπάθεια βρήκα το θεραπευτή και τη μέθοδο που μου ταίριαζε, ήταν χρονοβόρο και σχεδόν είχα χάσει τις ελπίδες μου. Και σίγουρα δεν πρέπει κάποιος επειδή δεν βοηθήθηκε ο ίδιος να θεωρεί ότι δεν μπορεί να βοηθηθεί κανείς στον κόσμο, να απαξιώνει όλο τον κλάδο και να προτρέπει στους γύρω του να μην καταφύγουν σε ψυχολόγο για να αντιμετωπίσουν το πρόβλημά τους.

  3. #273
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Quote Originally Posted by Αιμιλία View Post
    Ναι, ακριβώς για αυτό πήγα, γιατί ο ψυχολόγος έχει σπουδάσει την επιστήμη αυτή που ασχολείται και μελετά εδώ και αιώνες την ανθρώπινη συμπεριφορά και προσπαθεί να δώσει λύση στα προβλήματα του ανθρώπινου ψυχισμού με μεθόδους που επαληθεύει ξανά και ξανά, με γνώσεις που συσσωρεύει στο πέρασμα των χρόνων, με έρευνα και μεθοδικότητα.
    Προσπάθησα να ξεκινήσω να σου πω -αλλά και για άλλους- κάποια πράγματα που έχω δει και έχω καταλάβει. Όμως δυστυχώς δεν έχω πολλή διάθεση και δεν μπορώ να αφιερώσω πολύ χρόνο σε αυτό, γιατί απαιτεί αρκετή σκέψη και προσοχή στο τι θα γράφω. Δυστυχώς έχω πολλά προβλήματα να λύσω στη ζωή μου και η επιβίωση καθώς και το μέλλον γενικότερα μπορώ να σου πω ότι μου απορροφούν αρκετή από την ενέργεια. Αν ήταν πριν 5 χρόνια θα σου έγραφα κατεβατά, αλλά τώρα δυσκολεύομαι.
    Εσύ, δεν έδωσες τόση σημασία τόσο σε αυτά που έγραψα, αλλά στο συνολικό συμπέρασμα. Γι' αυτό και η απάντησή σου αναφέρεται σε δύο πράγματα: το ότι ο ψυχολόγος/ψυχιάτρος είναι αυτός που μπορεί να καθοδηγήσει κάποιον, και στο ότι η μέθοδος αυτή είναι καλή.

    Η αλήθεια είναι πως έγραψα πολύ λίγα. Αλλά sorry δεν μπορώ να επιμείνω όπως σου είπα.
    Πάντως μπορώ να σου πω, ότι όταν πριν αρκετά χρόνια πήγα σε κάποιον ψυχολόγο "χοροπηδούσα" από τη χαρά μου με αυτά που μου είπε. Και είχα πει σε πολλούς τι ωραία που τα λέει. Μάλιστα, έπεισα και την αδελφή μου να πάει στον ίδιο. Μετά ένα χρόνο είχα αλλάξει γνώμη. Και μετά από 5 χρόνια είχα αλλάξει ακόμα πιο πολύ γνώμη.

  4. #274
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3
    Καλησπέρα παιδιά είμαι καινούργιο μέλος, είμαι 30 χρονών και εχω και εγώ κοινωνική φοβία τα τελευταία τρια χρόνια, μπήκε στην ζώη μου αυτή η φοβία πολυ ύπουλα και αθόρυβα, αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι οτι στην εφηβεία μου δεν είχα τέτοια θέματα και μου εμφανίστηκε στα 30. Τέλος πάντων, διάβασα οσα γράψατε σε αυτό το θέμα (της κοινωνικής φοβίας) ειδα να έχω πολλά κοινά με τους περισσότερους. Έχω ξεκινήσει εδω και ενα μήνα για δευτερη φορα θεραπεία με την γνωστή μεθοδο της γνωσιακή συμπεριφοριστική, η πρωτη φορα που έκανα δεν είδα διαφορα ίσως επειδή δεν ήμουν προετοιμασμένος μάλλον, δεν ξέρω, το φόρουμ παντως με εχει βοηθήσει πάρα πολυ,........!!!!!!!!!!!!!!!

  5. #275
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    κατω στριγκλομερι
    Posts
    679
    πιστευω οτι η κοινωνικη φοβια εχει να κανει πολυ με την αυτοεκτιμηση που εχει ο καθενας και το ποσο αυστηρος ειναι με τις σκεψεις τους πχ εγω ειμαι σχετικα λιγομιλητος κλειστος ανθρωπος οταν θα πω κατι θα το πω δεν ειμαι ενθουσιωδης και παραστατικος αν και θελει λιγο δουλιτσα αυτο να μιλας λιγο παραπανω να βαζεις και καμια σαλτσα το θεμα μου ποιο ειναι οτι δεν νοιωθω ανετα πχ με καποια νεα παρεα η νοιωθω αβολα με ατομα που για καποιο λογο τα θεωρω σημαντικα χανω τα λογια μου πολλες φορες και μερικες φορες προβαρω απο μεσα μου τι θα πω αυτο βεβαια συμβαινει μεχρι να νοιωσω ανετα αλλα ειναι πολυ εκνενευριστικο ακομα και αυτο πιστευω ειναι θεμα χαμηλης αυτοπεποιθησης και αυτοεκτιμησης

  6. #276
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    thessaloniki
    Posts
    427
    Γεια σου Joker.
    Την ιστορια αυτην την βιωσα πρωτη φορα με το χορτο.Οταν ολα κιλουσαν υπεροχα για παρα πολυ καιρο ξαφνικα ενιωσα ολα αυτα που ειπες και αρχισε να φαινεται και στην συμπεριφορα μου.Κολλαγα σε ακυρες στιγμες και ηταν αστειο.Γενικα πολυ καλαμπουρι εχω φαει για αυτον τον λογο αρνουμενος να εξηγησω τι συμβαινει γιατι πιστευα οτι θα με βγαλουν τρελο.Ο καθενας κοιταει να πιαστει απο καθε σου αδυναμια τουλαχιστον στον δικο μου κυκλο ηταν καπως μπερδεμενα τα πραγματα.Οι φιλοι σου πως το διαχειριζοντε?Τους εχεις μιλησει?

  7. #277
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    thessaloniki
    Posts
    427
    βέβαια δεν μπορεί να συγκριθεί με την δική μου και την δική σου περίπτωση.
    Γενικά δεν πιστεύω ότι υπάρχει άλλος τρόπος να ξεφορτωθείς την ΚΦ απ το να αρχίσεις να εκτείθεσαι σιγά σιγα, απ τον μικρότερο στον μεγαλύτερο φόβο. Μόνο έτσι ΘΑ ΔΕΙΣ ότι δεν υπάρχει λόγος να φοβάσαι. Μόνο τότε θα την νικήσεις οριστικά. Και να είσαι σίγουρος, ότι μπορείς![/QUOTE] ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΟ!!

  8. #278
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    239
    Δεν υπάρχει χειρότερο συναίσθημα στον κόσμο.
    Το μισώ. Έχει καταστρέψει τη ζωή μου

  9. #279
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    124
    Εσείς δηλαδή γράφετε εδώ με άνεση;

  10. #280
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,682
    Εγω ναι συνηθωσ δε προσεχω τι λεω κακο αυτο
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Page 19 of 19 FirstFirst ... 9171819

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •