Κοινωνική φοβία.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 19 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 280
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    124

    Κοινωνική φοβία.

    Γειά σας παιδιά. Πάσχω απο κοινωνική φοβία και θέλω να βρω άλλα άτομα με αυτή την πάθηση, για να ανταλλάξουμε εμπειρίες και για αλληλουποστήριξη. Θα ήθελα περισσότερο, να γνωρίσω άτομα από κοντά, γιατί κακά τα ψέματα το internet είναι κάπως απρόσωπο.

    Θα ήθελα πολύ, εν τέλει, να γίνει ένα meeting στην θεσσαλονίκη για αυτόν τον σκοπό.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Πολίτης του Σύμπαντος
    Posts
    512
    Καλως ηρθες JOker!

    το ένα δεν αποκλείει το άλλο. Μια συζητηση εδω θα μας βοηθουσε όλους και πιστεύω και εσένα. ΑΠο την άλλη μπορεις να επιδιώξεις συμμετοχή σε κάποια ομάδα στη Θεσσαλονίκη.

    Λοιπον, πες μας πως ακριβώς εκφράζονται οι φοβίες σου?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    124
    Γειά σου Rose. Είδα και το e-mail που μου έστειλες.

    Έχω κοινωνική φοβία εδώ και 7 χρόνια υποθέτω, δηλαδή από τις αρχές λυκείου. Αν και από όσο με θυμάμαι ήμουν εξαιρετικά ντροπαλός, αλλά παρ\'όλα αυτά έβρισκα διάφορους τρόπους να μην το δείχνω, να είμαι συμπαθής και να έχω πολλούς φίλους, χωρίς να είμαι βέβαια και υπόδειγμα κοινωνικού ανθρώπου.

    Αυτή η πάθηση μου φένεται πως έφτασε στο απώγειο της τον πρώτο χρόνο φοίτησης στη σχολή που είμαι, εδώ στην Θεσσαλονίκη. Τα συμπτώματα δεν είναι τόσο σοβαρά ώστε να με αναγκάζει να μένω στο σπίτι π.χ. αλλά έχω σχεδόν συνεχώς την εμμονή ότι όλοι με κρίνουν αρνητικά και οτι συνεχώς η προσοχή όλων είναι στραμμένη πάνω μου. Μπορώ να πηγαίνω σε μέρη που συχνάζει πολύς κόσμος όμως είναι κάτι που προτιμώ να αποφεύγω και δεν μπορώ ποτέ να είμια εντελώς χαλαρός σε αυτές τις περιπτώσεις. Έχω κάνει 6μηνη θεραπεία με Ladose
    (ήπια αντικαταθλιπτικά/αντιαγχωτικά) και παράλληλη γνωσιακή - συμπεριφορική θεραπεία χωρίς όμως να θεραπευθώ τελίως.

    Θέλω να γνωρίσω άτομα με την ίδια πάθηση για να ανταλλάξουμε απόψεις. Πιστεύω ότι μεταξύ μας θα καταλαβαινόμαστε. Αν κανονιζόταν και ένα γενικό meeting e-psychology στην Θεσσαλονίκη δεν θα έλεγα όχι

    Επιπλέον πάρτε αυτό:
    http://www.angelfire.com/comics/sp-phunnies/images/SPINST.gif
    και αυτό:
    http://www.angelfire.com/comics/sp-phunnies/images/OSPSG.gif

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    394
    γεια σου joker εχω κ εγω το ιδιο προβλημα με σενα.βεβαια δεν εχω παει σε καποιον ειδικο ομωσ η συμπεριφορα μου αυτο μου δειχνει.να φανταστεις προτιμω πολλες φορες να μενω μονη μου για να μην χρειαζεται να μιλαω με αλλους

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    124
    Γειά σας παιδιά. Χαίρομαι που απαντήσατε. Στην αρχή απογοητεύτηκα κάπως, αφού κάνατε σχεδόν ένα μήνα μέχρι να απαντήσει κάποιος. :P

    Danay, το Ladose το έχω κόψει εδώ και καιρό. Όντως δεν είχε σημαντική δράση αλλά ούτε και παρενέργειες παρατήρησα. Βλέπεις υπνηλία είχα πάντα ή τουλάχιστον έτσι μου φένεται...χμ.

    Αλέξη, όχι δεν είχα καμιά τραυματική εμπειρία. Η σχέση μου με τους γονείς μου και με τους άλλους ήταν πολύ καλή και τώρα που τους έχω πει για αυτό που έχω, με στηρίζουν. Δεν ξέρω πως να το εξηγήσω. Απλά ήμουν πάντα ντροπαλός και μαζεμένος και κάπου στην εφηβεία επειδή υπήρχαν οι κατάλληλες συνθήκες, αναπτύχθηκε η φοβία σταδιακά και χειροτέρευε με τον καιρό.

    Niki, δεν είναι και παράξενο αυτό που λες ούτε και ασυνήθιστο. Τι φοβάσαι δηλαδή συγκεκριμένα; Ακόμα και σε μας ο καθένας φοβάται κάτι διαφορετικό πιο πολύ. Π.χ. μερικοί φοβούνται πιο πολύ να τρώνε μπροστά σε κόσμο ή να γράφουν ή να περπατάνε σε μέρος με πολύ κόσμο και μερικούς μπορεί κάποιο από αυτά να μην τους ενοχλεί καθόλου ενώ κάτι άλλο πάρα πολύ. Εγώ φοβάμαι όλα τα παραπάνω σε κάποιο βαθμό αλλά όσο πιο πολύ τα κάνεις, τόσο πιο πολύ τα συνηθίζεις στο τέλος.

    ʼγγελος

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    124
    Πάντως αν δεν φτάνεις στο σημείο να παθαίνεις κρίση πανικού ή να αγχώνεσαι υπερβολικά δεν είσαι τόσο άσχημα όσο εγώ. Αν δεν το έχεις καταλάβει ήδη, το πρόβλημα πίσω από την φοβία αυτή είναι η χαμηλή αυτοεκτίμηση.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    394
    γεια σου Αγγελε.κριση πανικου μου εχει τυχει να παθω 2-3 φορες μεχρι τωρα.δεν πιστευω οτι εχω χαμηλη αυτοεκτιμηση αλλα τις περισσοτερες φορες οταν ειμαι με αλλους κατι σαν να με κραταει κ δεν μπορω να ειμαι ο ευατος μου

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    641
    Γειά σας παιδιά. Πάσχω και εγώ από κοινωνική φοβία. Τα έντονα προβλήματα ξεκίνησαν πριν από 5 χρόνια, με έντονο άγχος και κρίσεις πανικού.

    Κοιτάζοντας πίσω, με αφορμή τις περιπέτειες των τελευταίων ετών, διαπίστωσα ότι τα συμπτώματα της κοινωνικής φοβίας εμφανίστηκαν για πρώτη φορά σε ηλικία 16 ετών όταν κλήθηκα από την καθηγήτρια στο σχολείο να πω μάθημα. Η φωνή μου έτρεμε και ένιωθα ότι ήμουν το επίκεντρο της προσοχής. Το παράξενο είναι ότι τα προηγούμενα χρόνια δεν είχα εμφανίσει παρόμοια συμπτώματα. Ήμουν γενικά ντροπαλός, καλός μαθητής και μπορώ να πω ότι ήθελα να εκφράζω τις απόψεις μου μπροστά σε μεγάλο κοινό ώστε να επιδεικνύομαι και να αποκομίζω τα εύσημα. Στα επόμενα χρόνια εμφανίζονταν σποραδικά το ίδιο φαινόμενο αλλά μόνο σε επιλεγμένες περιπτώσεις. Για παράδειγμα, μετά το γεγονός που ανέφερα παραπάνω συνέχιζα να λέω μάθημα (με έναν μικρό \"κόμπο\" στην αρχή για μερικά δευτερόλεπτα), αλλά μετά από κάποιους μήνες, στο φροντιστήριο με συγκεκριμένη καθηγήτρια τα συμπτώματα επέστρεψαν.

    Από τότε έχουν περάσει 16 χρόνια. Τα συμπτώματα εμφανίζονταν σποραδικά τα προηγούμενα χρόνια και εντάθηκαν όταν η δουλειά μου απαιτούσε να κάνω παρουσιάσεις.Στην παρουσίαση κάποιας σημαντικής εργασίας, για 2 με 3 λεπτά η φωνή μου έτρεμε και είχα ξεχάσει τι θέλω να πω. Βέβαια η όλη παρουσίαση ήταν 25 λεπτά στα περισσότερα των οποίων ήμουν άψογος. Ένιωσα πολύ άσχημα και ενώ στο τέλος με πλησίαζαν για συγχαρητήρια ένιωθα μεγάλη ντροπή και βασανιζόμουν για χρόνια όταν ανακαλούσα το γεγονός στη μνήμη μου.

    Τον περασμένο μήνα, παρεβρέθηκα σε σεμινάριο όπου προσπαθούσα να κρυφτώ, ενώ όταν ο εισηγητής ζητούσε να συστηθούμε, ένιωθα έντονη ταχυπαλμία και απλά έλεγα το όνομα μου γρήγορα και με τρεμάμενη φωνή.

    Θα αναφέρω και άλλες εμπειρίες μου, τώρα που γνωριστήκαμε.
    Ποιές οι δικές σας εμπειρίες ; πως το αντιμετωπίζετε ;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    124
    Γειά σου gus καλώς ήρθες.

    Εσύ παρουσιάζεις συμπτώματα δηλαδή μόνο όταν έχεις να κάνεις κάποια παρουσίαση ή πρέπει να μιλήσεις σε μεγάλο κοινό; Αν είναι έτσι φένεται ότι έχεις ειδική κοινωνική φοβία και όχι γενική, να φοβάσαι δηλάδη διάφορες κοινωνικές καταστάσεις. Μπορείς να πεις δηλαδή ότι είσαι τυχερός κατά κάποιον τρόπο.

    Social Phobia
    Εδώ είναι ένα λινκ στα αγγλικά βέβαια που δείχνει τις 2 κατηγορίες κοινωνικής φοβίας.

    Και εδώ βάζω και ένα λινκ με διάσημους που είχαν κοινωνική φοβία στο παρελθόν...
    Famous People

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    187
    [quote]Originally posted by Danay
    ʼμα θέλεις το καλό σου και μία συμβούλη από μία άγνωστη κοπέλα...
    Στάματα το Ladose !!!!!!!!!!!!
    plz ...

    Δαναη καλο θα ηταν να μην προτρεπεις σε τετοιου ειδους ενεργειες ατομα τα οποια εχουν χορηγηθει καποια φαρμακευτικη αγωγη χωρις να μπορεις να εγγυηθεις για τις συνεπειες της διακοπης - αυτο γινεται κατοπιν συνενοησης με το γιατρο η ειδικο που εχει χορηγησει το φαρμακο-


    Το συγκεκριμένο φάρμακο από ότι έχω διαβάσει το δίνουν σε ηλικιωμένους ανθρώπους (υποτίθεται ως αντιαγχολιτικό) για να μην αγχώνονται όμως θα έχεις διαπιστώσει άν παίρνεις αυτή την χορήγηση αρκετό καιρό πως δεν σε οφελεί γιατί δεν μειώνει το άγχος ....

    Το συγκεκριμενο φαρμακο δεν ειναι για το αγχος ειναι αντικαταθλιπτικο με αποτελεσματικοτητα στις αγχωδεις διαταραχες και χορηγειται σε ολες τις ηλικιες κυριως σε συναισθηματικες διαταραχες, βουλιμια και ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη. Ανηκει στην κατηγορια των τρικυκλικων -νεοτερη μορφη αντικαταθλιπτικων και ενισχύει το σεροτονινεργικό νευροδιαβιβαστικό σύστημα.

    τεσσα

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    124
    Βασικά το ladose είναι αντικαταθλιπτικό/αντιαγχωτικό αν θυμάμαι καλά όπως το διάβασα στις οδηγίες. Το έχω σταματήσει ήδη εξάλλου αν και δε νομίζω να μου προκαλούσε παρενέργειες ειλικρινά.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    geia sas...shmera diabasa th selida proth fora kai me aggikse...polu anthropinh...ti orizetai os koinonikh fobia??? se kapoia fash ntrepomoun na koitakso sta matia opoiondhpote!!!!se ena magazi gia na zhthso kati px...hmoun etoimh na trayliso....to kseperasa bebaia alla pote den kses ti to gennhse kai an tha epistrepsei...:P

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    394
    Γεια σου weird.Η κοινωνικη φοβια ειναι μια απ\'τις πιο συνηθισμενες φοβιες(εχω διαβασει καπου οτι περιπου το 10% του πληθυσμου πασχει απο αυτο),ξεκιναει συνηθως μετα την ηλικια των 15,αν και πολλες φορες μπορει να προυπαρχουν καποια συμπτωματα και ωφειλεται κυριως στην ελλεψη αυτοπεποιθησης. Το κυριο χαρακτηριστικο ενος ατομου με κοινωνικη φοβια ειναι οτι αγχωνεται αλλοτε λιγοτερο,αλλοτε περισσοτερο οταν πρεπει να μετασχει σε καποια κοινωνικη εκδηλωση.Συνηθως φοβαται να μιλησει μπροστα σε κοσμο ή πιστευει οτι θα γελοιοποιηθει αν πει κατι κλπ.Δε νιωθει ανετα με ατομα που δεν γνωριζει και πολλες φορες γινεται νευρικο επειδη πιστευει οτι ειναι το επικεντρο της προσοχης και πως οι αλλοι το σχολιαζουν.Καποιος μπορει να εχει κοινωνικη φοβια σε μικρο βαθμο κ απλα το μονο προβλημα που εχει να ειναι το να ντρεπεται να μιλησει μπροστα σε πολυ κοσμο.Υπαρχουν ομως και περιπτωσεις που το προβλημα γινεται πολυ μεγαλυτερο και οδηγει σε κρισεις πανικου.
    Τωρα για το αν εφοσον το ξεπερασες υπαρχει περιπτωση να ξαναεμφανιστει,δεν ξερω να σου απαντησω ομως σιγουρα εισαι σε καλο δρομο αφου μπορεσες να το ξεπερασεις.
    φιλικα,Νικη

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Αθήνα
    Posts
    107
    Ημουν οπως ακριβως το περιγραφει η Νικη απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου, περιπου στα 8 μου χρονια,στα 26 μου χρονια με \"χτυπησε\" η διπολικη διαταραχη δεν ξερω βεβαια αν σχετιζονται ή ηταν τυχαιο αλλα οταν αναφερθηκα για αυτο στον ψυχιατρο μου (δεν εκανα ψυχοθεραπεια) μου ειπε κατι πολυ απλο να παω κοντρα σε αυτο που νιωθω,π.χ.κατεβαζω τα ματια μου οταν μου μιλαει καποιος να πιεσω τον εαυτο μου να κοιταξει τον αλλο.Οσο απλο ακουγεται τοσο δυσκολο και κοπιαστικο ηταν για μενα,μετα ομως απο μερικους μηνες επιανα τον εαυτο μου να λειτουργει \"φυσιολογικα\" χωρις κανενα προβλημα,δεν ξερω αν επαιξαν ρολο τα φαρμακα της δ.δ. και βεβαια η δικη μου προσπαθεια αλλα εφερε \"καρπους\" ,ισως λοιπον πρεπει να το δοκιμασετε και εσεις.
    φιλικα Δημήτρης.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    394
    το καλο με την κοινωνικη φοβια ειναι οτι αν το προσπαθησεις μπορεις και απο μονος σου να την ξεπερασεις,αν οχι τελειως τουλαχιστον σε καποιο βαθμο.Απλα την ωρα που νιωθεις οτι αισθανεσαι ασχημα να κανεις κατι να μιλησεις,να κοιταξεις τον αλλο κλπ εκει ειναι που πρεπει να πας κοντρα στον ευατο σου(αν και ειναι αρκετα δυσκολο),να σκεφτεις οτι στην ουσια δεν υπαρχει κατι που να σε εμποδιζει και να το καταπολεμησεις.Δεν ξερω,ισως ο συνδιασμος με καποιο φαρμακο να ειναι πιο αποτελεσματικος αλλα πιστευω οτι μπορει να υπαρξει καποιο καλο αποτελεσμα και χωρις φαρμακα

Page 1 of 19 12311 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •