Πως να ξεχνιέμαι από το φαγητό;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Member
    Join Date
    Feb 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    89

    Πως να ξεχνιέμαι από το φαγητό;

    Καλημέρα. Μπορείτε να μου πείτε κάτι να κάνω να ασχολούμαι ώστε να ξεχνιέμαι να μην τρώω κάθε μισή ώρα; δεν αντέχω άλλο έχω φτάσει στα 115 κιλά και δεν θέλω να με βλέπω στον καθρέφτη. Αν δεν κάνω κάτι αυτό τον χρόνο με βλέπω σε πολύ μαύρο μέλλον. Παρακαλώ μια βοήθεια.

    Εστάλη από F3111 στο E-Psychology.gr Mobile App

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Τα ιδια εχω παθει κι εγω, μακαρι να μπορουσα να σου προτεινω μια λυση, το μονο που μπορω να σου πω που εκανα ενα διαστημα και επιασε ειναι να ελεγχω τα συναισθηματα μου, γιατι λενε οτι τρωμε τα συναισθηματα μας, πχ αν μπορεις αντι να μη φας να γεμισεις το κενο σου με τη δυναμη του μυαλου, δηλαδη να πεις, οχι, δεν εχω αναγκη απο φαι, απο συναισθημα εχω αναγκη, και να αφεθεις ελευθερος, ισως τα καταφερεις, εγω τα καταφερα ετσι αλλα για λιγο διαστημα λογω οτι περναγα μια δυσκολη περιοδο. Θα 'θελα ομως να το ξαναδοκιμασω, προς το παρον ομως απλα εχω μειωσει τα φαρμακα που υποτιθεται οτι με παχαινουν αλλα δεν εχω δει βελτιωση, αν συνεχισω να μη βλεπω, θα κανω αυτο το "κολπο".

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    μεγαλο ερωτημα, δεν εχω την απαντηση δυστηχως αν την ειχα θα ειμουν αδυνατος......

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    154
    Πως γίνεται όλοι να νομίζουν πως το αδυνάτισμα είναι θέμα φαγητού;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Να μην εχεις ευκαιρα πολλα και παχυντικα φαγητα στο ψυγειο σου ............

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    Athens
    Posts
    455
    Quote Originally Posted by aggelosstr View Post
    Πως γίνεται όλοι να νομίζουν πως το αδυνάτισμα είναι θέμα φαγητού;
    Ειναι και φαγητου και πολλων αλλων... βοηθανε καποιες συμπεριφορικες τεχνικες. Δεν ειναι αναγκη να πας σε ψυχολογο. Αν ηδη πηγαινεις συζητησε το. Αυτες τις τεχνικες μπορεις να τις διαβασεις και σε βιβλια. Βεβαια καλο ειναι να υπαρχει και η καθοδηγηση ειδικου αλλα καποια πραγματα ισως μπορεις να τα εφαρμοσεις και χωρις οδηγιες.

    Εστάλη από GT-S7580 στο E-Psychology.gr Mobile App

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    KaterinaP μηπως εχεις υποψιν σου τετοια βιβλια και οντως βοηθανε; Ειναι ευκολο να μου τα στειλεις σε πμ;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    Athens
    Posts
    455
    Quote Originally Posted by λουλούδι View Post
    KaterinaP μηπως εχεις υποψιν σου τετοια βιβλια και οντως βοηθανε; Ειναι ευκολο να μου τα στειλεις σε πμ;
    Το ειχα διαβασει σε ενα συγγραμα για τη σχολη στη ψυχολογια της υγειας. Αλλα το βιβλιο ειναι καπως τεραστιο και θα ειναι ακριβο. Δυστυχως δεν εχω υποψιν καποιο αλλο αλλα αν ψαξεις θα βρεις κατι.

    Εστάλη από GT-S7580 στο E-Psychology.gr Mobile App

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by KaterinaP View Post
    Το ειχα διαβασει σε ενα συγγραμα για τη σχολη στη ψυχολογια της υγειας. Αλλα το βιβλιο ειναι καπως τεραστιο και θα ειναι ακριβο. Δυστυχως δεν εχω υποψιν καποιο αλλο αλλα αν ψαξεις θα βρεις κατι.

    Εστάλη από GT-S7580 στο E-Psychology.gr Mobile App
    Αα ενταξει, σ'ευχαριστω.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Τουρετερ βρηκες καποια λυση; Εγω εχω παρατηρησει οτι ειμαι χαλια, τρωω, γινομαι χαλια και μετα ξανατρωω. Ολο αυτος ο κυκλος γινεται, το φαι με ηρεμει λιγο, φανταζομαι κι εσενα..........ειλικρινα και σε μενα δεν παει αλλο αλλα δεν εχω και λυση....αυτο που σου ειπα το ειχα κανει ενα διαστημα ομως τωρα φαινεται αδυνατο να το ξανακανω.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    Να μειώσεις το κρέας από το διαιτολόγιο σου θα σου πρότεινα να μην τρως καθόλου κρέας και να καταναλώνεις τροφές που να σου μειώνουν την όρεξη.

    Εστάλη από Lenovo A6000 στο E-Psychology.gr Mobile App
    Στου κουφου την πορτα, παρ' την πορτα και φυγε!

  12. #12
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Να πίνεις νερό, αν πεινάς συνέχεια, αλλά να φας κανονικά το μεσημεριανό σου. Στον εγκέφαλο, υπάρχει μία λεπτή γραμμή, ανάμεσα στο αίσθημα της δίψας και της πείνας. Έτσι πολλές φορές, ο εγκέφαλος διψάει, αλλά το μεταφράζει ως αίσθημα της πείνας. Επίσης να περπατάς, αν μπορείς και κάθε μέρα, θα σου κάνει καλό.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    11
    Νερο,ενασχοληση με οτιδηποτε ασχετο,υγιεινα σνακ πχ στικς καροτου-αγγουριου....Αυτα με βοηθησαν κατα βαση...Κυριως ομως με βοηθησε ο να ψαξω μεσα μου τι ειναι αυο που μου δημιουργει την αναγκη να τρωω...

  14. #14
    Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    Κόρινθος
    Posts
    53
    Quote Originally Posted by λουλούδι View Post
    Τουρετερ βρηκες καποια λυση; Εγω εχω παρατηρησει οτι ειμαι χαλια, τρωω, γινομαι χαλια και μετα ξανατρωω. Ολο αυτος ο κυκλος γινεται, το φαι με ηρεμει λιγο, φανταζομαι κι εσενα..........ειλικρινα και σε μενα δεν παει αλλο αλλα δεν εχω και λυση....αυτο που σου ειπα το ειχα κανει ενα διαστημα ομως τωρα φαινεται αδυνατο να το ξανακανω.
    Και σε μένα τα ίδια!όμως με ένα παράδοξο τρόπο μετά από πολύ κλάμα και στεναχώρια για αυτόν τον φαύλο κύκλο ,βρίσκω τη δύναμη να προσπαθήσω άλλη μια φορά!

  15. #15
    Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    Κόρινθος
    Posts
    53
    Quote Originally Posted by black_swan View Post
    Νερο,ενασχοληση με οτιδηποτε ασχετο,υγιεινα σνακ πχ στικς καροτου-αγγουριου....Αυτα με βοηθησαν κατα βαση...Κυριως ομως με βοηθησε ο να ψαξω μεσα μου τι ειναι αυο που μου δημιουργει την αναγκη να τρωω...
    Συμφωνώ απόλυτα!!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. φαγητό και νοοτροπία
    By kopela93 in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 1
    Last Post: 04-11-2021, 08:35
  2. ΚΑΤΑΠΟΣΗ ΣΤΟ ΦΑΓΗΤΟ
    By vag44 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 23
    Last Post: 23-10-2016, 06:01
  3. Εθισμός με το φαγητό!!!
    By minaspap in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 22
    Last Post: 14-12-2015, 21:24
  4. ...και μ\' ένα άρλεκιν ξεχνιέμαι
    By claire in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 22
    Last Post: 23-04-2010, 20:54
  5. μια ζωη στη μαχη με το φαγητο
    By marina in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 9
    Last Post: 08-03-2006, 10:17

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •