Ο καλος ανθρωπος ειναι και δυστυχης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 62
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204

    Ο καλος ανθρωπος ειναι και δυστυχης

    Αυτο το συμπερανα παρατηρωντας τετοια ατομα διπλα μου, τον εαυτο μου και διαβαζοντας καποια αρθρα.Γι αυτο αν αναρωτιεστε γιατι πεφτετε σε τοιχους ενω βαδιζετε με τον αξονα της υψηλης ηθικης σας , μην το κανετε..Απλα ειστε ενας χαρισματικος καλος ανθρωπος και το τιμημα της ευαισθησιας , της καλοσυνης κ υψηλης ευφυιας σας ειναι η η δυστυχια κ η απαισιοδοξια ...γτ οποιος βλεπει την αληθεια τυφλωνεται .Η αληθεια ειναι οπως ο ηλιος.Οσο πιο βαθεια κοιταξεις , τοσο πιο πολυ θα τυφλωθεις..https://www.healingeffect.gr/2018/11...-charisma.html.

  2. #2
    Miliva21
    Guest
    Quote Originally Posted by iwannaaa View Post
    Αυτο το συμπερανα παρατηρωντας τετοια ατομα διπλα μου, τον εαυτο μου και διαβαζοντας καποια αρθρα.Γι αυτο αν αναρωτιεστε γιατι πεφτετε σε τοιχους ενω βαδιζετε με τον αξονα της υψηλης ηθικης σας , μην το κανετε..Απλα ειστε ενας χαρισματικος καλος ανθρωπος και το τιμημα της ευαισθησιας , της καλοσυνης κ υψηλης ευφυιας σας ειναι η η δυστυχια κ η απαισιοδοξια ...γτ οποιος βλεπει την αληθεια τυφλωνεται .Η αληθεια ειναι οπως ο ηλιος.Οσο πιο βαθεια κοιταξεις , τοσο πιο πολυ θα τυφλωθεις..https://www.healingeffect.gr/2018/11...-charisma.html.
    Δεν είναι άδικο αυτό όμως και οξύμωρο παραλληλα;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Νομιζω οτι ολη η ζωη μας διεπεται απο οξυμωρα σχηματα κ αντινομιες.δεν μπρουμε να κανουμε κατι αλλο απο το να το αντιληφθουμε για να μη μας τρομαζει κ ψαχνουμε αλλου αιτιεςhttps://www.newsitamea.gr/2017/12/14...los-anthropos/

  4. #4
    Miliva21
    Guest
    Quote Originally Posted by iwannaaa View Post
    Νομιζω οτι ολη η ζωη μας διεπεται απο οξυμωρα σχηματα κ αντινομιες.δεν μπρουμε να κανουμε κατι αλλο απο το να το αντιληφθουμε για να μη μας τρομαζει κ ψαχνουμε αλλου αιτιεςhttps://www.newsitamea.gr/2017/12/14...los-anthropos/
    Πολύ σκληρό σόρρυ....
    Θέλω να συνεχισω να ελπίζω ότι υπάρχει ευτυχία για όλους!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Ολα ειναι θεμα εξοικειωσης σε μια ιδεα

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,679
    Και οι δυο ειστε γκαυλερεσ για διαφορετικουσ λογουσ συνεχιστε να μασ τη σηκωνετε τη διαθεση
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,679
    Ιωαννα πολυ σκληρη εισαι ρε παιδι μου ξερεισ γιατι θα σου πω εγω εισαι καλοσ ανθρωποσ βλεπεισ μαλακιεσ και φερεσαι καλα γτ πρεπει αποτελεσμα καρδια πετρα πρεπει λιγο να το φιλοσοφησεισ κατι να βγαλεισ κατι να βαλεισ για να μασ τη σηκωνεισ επισησ οσο μεγαλωνεισ θα μαλακωσεισ οποτε καλα κανεισ και εισαι σκληρη θα αντεχεισ στισ δυσκολιεσ αν ερθουν ετσι σε θελουμε αμαζονα σκεψου το οτι εισαι λεσβια σου μειωνει τη δυναμη δηλαδη αν ησουν στρειτ θα γαμουσεσ και θα δερνεσ εχεισ ηδη πολλη δυναμη φιλακια μωρο και φιλοσοφησε το λιγο να περνανε τα αλογα στον τροχο
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,068
    Quote Originally Posted by iwannaaa View Post
    Αυτο το συμπερανα παρατηρωντας τετοια ατομα διπλα μου, τον εαυτο μου και διαβαζοντας καποια αρθρα.Γι αυτο αν αναρωτιεστε γιατι πεφτετε σε τοιχους ενω βαδιζετε με τον αξονα της υψηλης ηθικης σας , μην το κανετε..Απλα ειστε ενας χαρισματικος καλος ανθρωπος και το τιμημα της ευαισθησιας , της καλοσυνης κ υψηλης ευφυιας σας ειναι η η δυστυχια κ η απαισιοδοξια ...γτ οποιος βλεπει την αληθεια τυφλωνεται .Η αληθεια ειναι οπως ο ηλιος.Οσο πιο βαθεια κοιταξεις , τοσο πιο πολυ θα τυφλωθεις..https://www.healingeffect.gr/2018/11...-charisma.html.
    Ο καλός άνθρωπος είναι καλός επειδή είναι δυστυχής και δεν είναι δυστυχής επειδή είναι καλός.
    Η δυστυχιά/πόνος είναι μεγάλο σχολείο και μεγάλος τοίχος για να κρασάρεις,σε βάζει στα παπούτσια σου.
    Οι κακοί άνθρωποι απλά δεν την είχαν ποτέ πραγματικά άσχημα στην ζωή τους για να πάρουν τα μαθηματάκια τους.
    Ignorance is bliss!
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,679
    Δεν υπαρχει ευτυχια για ολουσ για ολουσ ειναι οι ευτυχισμενεσ στιγμεσ κι οι αναμνησεισ η ευτυχια τα λεφτα και η αγαπη ειναι για λιγουσ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,679
    Δεν υπαρχει κακοσ αυτοι που κυκλφορουν ειναι ολοι καλοι ασχετα αν μπορει να φερθουν ασχημα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Ιωαννα πολυ σκληρη εισαι ρε παιδι μου ξερεισ γιατι θα σου πω εγω εισαι καλοσ ανθρωποσ βλεπεισ μαλακιεσ και φερεσαι καλα γτ πρεπει αποτελεσμα καρδια πετρα πρεπει λιγο να το φιλοσοφησεισ κατι να βγαλεισ κατι να βαλεισ για να μασ τη σηκωνεισ επισησ οσο μεγαλωνεισ θα μαλακωσεισ οποτε καλα κανεισ και εισαι σκληρη θα αντεχεισ στισ δυσκολιεσ αν ερθουν ετσι σε θελουμε αμαζονα σκεψου το οτι εισαι λεσβια σου μειωνει τη δυναμη δηλαδη αν ησουν στρειτ θα γαμουσεσ και θα δερνεσ εχεισ ηδη πολλη δυναμη φιλακια μωρο και φιλοσοφησε το λιγο να περνανε τα αλογα στον τροχο
    Μου λεσ δλδ οτι δεν με συμφερει να ειμαι λεσβια δλδ ο εαυτος μ , η φυση μ; που στεκει αυτο;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    692
    Quote Originally Posted by iwannaaa View Post
    Αυτο το συμπερανα παρατηρωντας τετοια ατομα διπλα μου, τον εαυτο μου και διαβαζοντας καποια αρθρα.Γι αυτο αν αναρωτιεστε γιατι πεφτετε σε τοιχους ενω βαδιζετε με τον αξονα της υψηλης ηθικης σας , μην το κανετε..Απλα ειστε ενας χαρισματικος καλος ανθρωπος και το τιμημα της ευαισθησιας , της καλοσυνης κ υψηλης ευφυιας σας ειναι η η δυστυχια κ η απαισιοδοξια ...γτ οποιος βλεπει την αληθεια τυφλωνεται .Η αληθεια ειναι οπως ο ηλιος.Οσο πιο βαθεια κοιταξεις , τοσο πιο πολυ θα τυφλωθεις..https://www.healingeffect.gr/2018/11...-charisma.html.
    Την "ευτυχία" όπως την ορίζει ο καθένας, Ιωάννα, την δημιουργεί ο καθένας μας. Αν έπρεπε να ζούμε μια ζωή ήδη προκαθορισμένη σαν άτυχη και δυστυχής, τότε δεν θα είχε και νόημα να παλέψει κάποιος για την ζωή του. Δεν ξέρω τα παραδείγματα που έχεις δίπλα σου ή τα άρθρα που διαβάζεις, απλά σου λέω το τι ζω εγώ καθημερινά, όντας ένας άνθρωπος αξιοπρεπής, γιατί αυτό θέλω να είμαι, ό,τι και να κάνω ή πω, να μην χάνω την αξιοπρέπειά μου, που είναι ό,τι πιο πολύτιμο μέσα σε μια κοινωνία ξεπεσμένη.

    Όμως εγώ την ορίζω την ευτυχία μου και καμία άλλη "δύναμη" δεν μπορεί να μου την στερήσει. Αν κάτσουμε και πούμε, ότι κάτι άλλο ορίζει το αν κάποιος θα είναι ευτυχισμένος ή όχι, τότε είναι σαν να βγάζουμε τον εαυτό μας, έξω από τα δικά μας σφάλματα, που το θεωρώ εγωιστικό. Εννοείται πως υπάρχει ευτυχία για όλους και αυτό που βλέπω εγώ σύμφωνα με τον εαυτό μου, αλλά και με διάφορα άλλα παραδείγματα γύρω μου, ότι ο αληθινά ευτυχισμένος άνθρωπος, είναι ο καλός άνθρωπος, αυτός που ξέρει την αξία του, έχει την αξιοπρέπειά του και πορεύεται στην ζωή του, με γνώμονα την καλοσύνη του και την αυτοκριτική του, αν κάπου κάνει κάποιο λάθος.

    Ο ψεύτικα ευτυχισμένος άνθρωπος, είναι εκείνος που ξέρει πως δεν είναι αξιοπρεπής, ξέρει ότι έχει προκαλέσει πόνο με την συμπεριφορά του, αλλά είναι αδύναμος να το αλλάξει. Όπως είδες, έχω διαφορετική οπτική στα πράγματα και δεν συμφωνώ, ότι ορίζει κάτι άλλο πέρα από εμάς, το πως θα ζήσουμε...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Quote Originally Posted by iwannaaa View Post
    Μου λεσ δλδ οτι δεν με συμφερει να ειμαι λεσβια δλδ ο εαυτος μ , η φυση μ; που στεκει αυτο;
    Δεν καταλαβα το σκεπτικο σου.Δεν ειμαι Θεος τι να κανουμε; Δλδ το βλεπεις το να ειμαι λεσβια σαν ελαττωμα; Σε πληροφορω οτι αν δεν ημουν κ πηδαγα ολη μερα οπως λες κ δεν ειχα φαει ολο αυτον τον πονο κ τη μοναξια δεν θα ειχα κερδισει ολη αυτη τη σοφια.Ειμαι ο, τι στο διαολο ειμαι γτ εχω υπαρξει οπως ειμαι

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Παιδια δεν καταλαβαινετε τι εννοω δυστυχια η μαλλον δεν εχω γινει εγω σαφης..Εννοω οτι δεν ειμαστε τα παιδια παιζει και προσπαθουμε σαν ανθρωποι παντα για το καλυτερο ακομα κι αν αυτο μας φθειρει..Δεν εννοω οτι δεν εχουμε γεματες στιγμες χαρας αλλα οτι δεν ειμαστε χαροζουμενοι σε ροζ συνμεφακια ολα ωραια κ καλα..Βλεπουμε την πραγματικοτητα ευθεως , προσπαθουμε να τη βελτιωσουμε με ρεαλιστικους τροπους, αυτο μας φθειρει κ μας εξοντωνει κι ομως ακομα χυνουνε αιμα γτ εχουμε μεσα αυτο το εμφυτο προσωπικο χρεος που κ να μας λιθοβολησουν δε θα αλλαξει.Αυτο εννοω δυστυχια αν με πιανετε καλυτερα.Χαιρομαι που το θεμα προκαλεσε τις αντιδρασεις σας γιατι αυτο σημαινει οτι πλησιαζει προς καποια αληθεια.Αν συμφωνουσατε ολοι θα ελεγα μαλακιες .Αυτο επαληθευει το αρχικο μου θεωρημα οτι η αληθεια τυφλωνει στην αρχη και δεν γινεται δεκτη αν το δειτε σαν πειραμα.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    692
    Quote Originally Posted by iwannaaa View Post
    Παιδια δεν καταλαβαινετε τι εννοω δυστυχια η μαλλον δεν εχω γινει εγω σαφης..Εννοω οτι δεν ειμαστε τα παιδια παιζει και προσπαθουμε σαν ανθρωποι παντα για το καλυτερο ακομα κι αν αυτο μας φθειρει..Δεν εννοω οτι δεν εχουμε γεματες στιγμες χαρας αλλα οτι δεν ειμαστε χαροζουμενοι σε ροζ συνμεφακια ολα ωραια κ καλα..Βλεπουμε την πραγματικοτητα ευθεως , προσπαθουμε να τη βελτιωσουμε με ρεαλιστικους τροπους, αυτο μας φθειρει κ μας εξοντωνει κι ομως ακομα χυνουνε αιμα γτ εχουμε μεσα αυτο το εμφυτο προσωπικο χρεος που κ να μας λιθοβολησουν δε θα αλλαξει.Αυτο εννοω δυστυχια αν με πιανετε καλυτερα.Χαιρομαι που το θεμα προκαλεσε τις αντιδρασεις σας γιατι αυτο σημαινει οτι πλησιαζει προς καποια αληθεια.Αν συμφωνουσατε ολοι θα ελεγα μαλακιες .Αυτο επαληθευει το αρχικο μου θεωρημα οτι η αληθεια τυφλωνει στην αρχη και δεν γινεται δεκτη αν το δειτε σαν πειραμα.
    Δεν καταλαβαίνω που το βλέπεις το πρόβλημα, από προσωπικής πλευράς πάντα. Όταν πας να καλυτερεύσεις την ζωή σου, στο ενδιάμεσο θα συναντήσεις αρνητικά πράγματα, δεν είπε κανείς το αντίθετο, αλλά γιατί να βλέπεις το ενδιάμεσο και όχι το τελικό στάδιο, που είναι η χαρά της πληρότητας; Γιατί δηλαδή να βλέπεις όπως και να έχει τα αρνητικά και όχι τα θετικά στοιχεία. Το πρώτο θετικό που βλέπω εγώ, είναι η απόφαση να καλυτερεύσει την ζωή του κάποιος. Κανείς δεν συνάντησε στην ζωή του, ένα κόκκινο χαλί με ροδοπέταλα, όλοι πάλεψαν και παλεύουν, απλά μην τα αναγάγουμε τα αρνητικά στους άλλους. Δεν είναι πάντα οι "άλλοι" το πρόβλημα στην ζωή μας...

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΚΑΝΕΝΑΣ ΚΑΛΟΣ ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ-ΑΝΘΡΩΠΟΣ?
    By Greca in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 37
    Last Post: 25-08-2023, 11:45
  2. ΠΟΣΟ ΚΑΛΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΧΡΟΝΟΣ?
    By ασπασια in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 12
    Last Post: 21-08-2015, 06:02
  3. Έφυγε ένας καλός άνθρωπος...
    By turing in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 4
    Last Post: 09-01-2014, 14:02
  4. ΤΕΛΙΚΑ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΝΕΔΕΙΞΗ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΕ ΑΠΑΤΑ? ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΣ 'Η ΚΑΚΟΣ ΜΑΖΙ ΣΟΥ?
    By VICKY88 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 23-11-2012, 09:53
  5. ο κοσμος ειναι καλος χωνεψε το
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 34
    Last Post: 25-09-2010, 11:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •