Friendzone (φιλική ζώνη)
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 8 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 109
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    692

    Friendzone (φιλική ζώνη)

    Ανοίγω αυτό το θέμα, γιατί είναι κάτι που με βασανίζει και θέλω τις απόψεις σας, κυρίως από τις κοπέλες. Έχω παρατηρήσει τελευταία, πως αρκετές κοπέλες, δεν με προτιμούν για κάτι το ερωτικό, παρά μόνο να με βλέπουν ως φίλο και δεν είναι κακό αυτό, όμως έχω αρχίσει να προβληματίζομαι, γιατί είναι τόσο έντονο σε εμένα.

    Για να το εξηγήσω καλύτερα, θα πω πως με προτιμούν, κάτι σαν "εξομολόγο", μου λένε τα παράπονά τους από την καθημερινότητα κλπ., τις σχέσεις τους και περιμένουν και μια λύση από εμένα, λες και είμαι ο φωτεινός παντογνώστης στα πάντα. Με αποτέλεσμα ενώ στην αρχή αυτό μου άρεσε, έχει αρχίσει να με προβληματίζει και να με κουράζει πλέον.

    Οπότε παρατηρώ εν ολίγοις, ότι τείνουν οι κοπέλες, να μην με θέλουν για ερωτικό σύντροφο τόσο, όσο για φίλο και δεν το κρύβω, με εκνευρίζει μετά από κάποιο σημείο και έπειτα. Ποια είναι η δική σας άποψη για το friendzone και γιατί πιστεύετε πως γίνεται κάτι τέτοιο σε εμένα; Μήπως δεν διαχειρίζομαι εγώ σωστά, με αποτέλεσμα να δίνω λάθος εντύπωση; Ίσως να τις ξενερώνει που δεν είμαι της δέσμευσης.

    Χθες βγήκα ένα ραντεβού και το ανέφερα και αυτό και με κοίταγε η κοπέλα, λες έχω διαπράξει κάποιο έγκλημα. Μήπως αυτό τις κάνει να με θέλουν περισσότερο για φίλο; Δεν ξέρω τι άλλο να πω. Θα χαρώ να ακούσω τις απόψεις σας.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,696
    Quote Originally Posted by Kostas_14 View Post
    Ανοίγω αυτό το θέμα, γιατί είναι κάτι που με βασανίζει και θέλω τις απόψεις σας, κυρίως από τις κοπέλες. Έχω παρατηρήσει τελευταία, πως αρκετές κοπέλες, δεν με προτιμούν για κάτι το ερωτικό, παρά μόνο να με βλέπουν ως φίλο και δεν είναι κακό αυτό, όμως έχω αρχίσει να προβληματίζομαι, γιατί είναι τόσο έντονο σε εμένα.

    Για να το εξηγήσω καλύτερα, θα πω πως με προτιμούν, κάτι σαν "εξομολόγο", μου λένε τα παράπονά τους από την καθημερινότητα κλπ., τις σχέσεις τους και περιμένουν και μια λύση από εμένα, λες και είμαι ο φωτεινός παντογνώστης στα πάντα. Με αποτέλεσμα ενώ στην αρχή αυτό μου άρεσε, έχει αρχίσει να με προβληματίζει και να με κουράζει πλέον.

    Οπότε παρατηρώ εν ολίγοις, ότι τείνουν οι κοπέλες, να μην με θέλουν για ερωτικό σύντροφο τόσο, όσο για φίλο και δεν το κρύβω, με εκνευρίζει μετά από κάποιο σημείο και έπειτα. Ποια είναι η δική σας άποψη για το friendzone και γιατί πιστεύετε πως γίνεται κάτι τέτοιο σε εμένα; Μήπως δεν διαχειρίζομαι εγώ σωστά, με αποτέλεσμα να δίνω λάθος εντύπωση; Ίσως να τις ξενερώνει που δεν είμαι της δέσμευσης.

    Χθες βγήκα ένα ραντεβού και το ανέφερα και αυτό και με κοίταγε η κοπέλα, λες έχω διαπράξει κάποιο έγκλημα. Μήπως αυτό τις κάνει να με θέλουν περισσότερο για φίλο; Δεν ξέρω τι άλλο να πω. Θα χαρώ να ακούσω τις απόψεις σας.
    το να μην εισαι της δεσμευσης, ισως τις ξενερωνει για σχεση και λογικο ειναι.
    αν καποια θελει να κανει σχεση, γιατι να ασχοληθει μαζι σου αν με το καλημερα της δηλωσεις οτι δεν εισαι για σχεσεις;

    το αλλο με τις εξομολογησεις, ειναι γιατι τις προδιαθετεις ετσι.
    δλδ,
    πιθανως τις πλησιαζεις φιλικα με κουβεντα, με ενδιαφερον (και πολυ καλα κανεις, ετσι γινονται οι γνωριμιες), αυτες ομως, δεν σε βλεπουν ερωτικα κι ετσι κρατανε μονο το φιλικο μερος, σε εμπιστευονται και αρχιζουν την εξομολογηση.
    ΑΝ και ΟΤΑΝ καποια σε δει ερωτικα, δεν θα την αποθαρυνει το οτι εισαι καλος ακροατης, αυτος ειναι ο σωστος τροπος, καλα κανεις.
    απλα δεν ειναι καμια εξασφαλιση οτι θα σε θελησει και ερωτικα επειδη κανει ωραιες κουβεντες μαζι σου.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    692
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    το να μην εισαι της δεσμευσης, ισως τις ξενερωνει για σχεση και λογικο ειναι.
    αν καποια θελει να κανει σχεση, γιατι να ασχοληθει μαζι σου αν με το καλημερα της δηλωσεις οτι δεν εισαι για σχεσεις;

    το αλλο με τις εξομολογησεις, ειναι γιατι τις προδιαθετεις ετσι.
    δλδ,
    πιθανως τις πλησιαζεις φιλικα με κουβεντα, με ενδιαφερον (και πολυ καλα κανεις, ετσι γινονται οι γνωριμιες), αυτες ομως, δεν σε βλεπουν ερωτικα κι ετσι κρατανε μονο το φιλικο μερος, σε εμπιστευονται και αρχιζουν την εξομολογηση.
    ΑΝ και ΟΤΑΝ καποια σε δει ερωτικα, δεν θα την αποθαρυνει το οτι εισαι καλος ακροατης, αυτος ειναι ο σωστος τροπος, καλα κανεις.
    απλα δεν ειναι καμια εξασφαλιση οτι θα σε θελησει και ερωτικα επειδη κανει ωραιες κουβεντες μαζι σου.
    Θα συμφωνούσα μαζί σου Remedy, γιατί είναι μια πολύ καλή τοποθέτηση, αλλά από όσους ξέρω και έχουν σχέσεις, δεν είναι ούτε εκείνοι της δέσμευσης. Βγαίνουν έξω με φίλους και αφιερώνουν και ένα μέρος της καθημερινότητάς τους στην σχέση τους. Μπορεί να είναι και θέμα ανθρώπου όμως, δεν ξέρω.

    Ναι έτσι προσεγγίζω τις κοπέλες όταν δεν με ξέρουν, αλλά γιατί να κρατάει όπως είπες το φιλικό η κοπέλα και όχι το ερωτικό; Μήπως δεν διαχειρίζομαι καλά εγώ την πρώτη γνωριμία; Είμαι περισσότερο φιλικός από όσο πρέπει μήπως;

    Δεν είμαι της δέσμευσης, ενώ το παρουσιαστικό μου δηλώνει, έναν τύπο της δέσμευσης, της οικογένειας κλπ. Δεν είναι ότι δεν μου αρέσουν, αλλά δεν έχει βρεθεί και κάποια κοπέλα, για να με κάνει να δεσμευτώ μαζί της. Ίσως γι'αυτό και να πέφτουν από τα σύννεφα όταν λέω ότι δεν είμαι της δέσμευσης, επειδή κρίνουν ίσως από το παρουσιαστικό.

    Με μια φίλη μου που το συζήτησα αυτό, μου είπε να μην το σκέφτομαι και ότι θα βρεθεί η κατάλληλη κλπ., δεν ξέρω πολύ θεωρητικά μου ακούγονται αυτά.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,696
    Quote Originally Posted by Kostas_14 View Post
    Θα συμφωνούσα μαζί σου Remedy, γιατί είναι μια πολύ καλή τοποθέτηση, αλλά από όσους ξέρω και έχουν σχέσεις, δεν είναι ούτε εκείνοι της δέσμευσης. Βγαίνουν έξω με φίλους και αφιερώνουν και ένα μέρος της καθημερινότητάς τους στην σχέση τους. Μπορεί να είναι και θέμα ανθρώπου όμως, δεν ξέρω.

    Ναι έτσι προσεγγίζω τις κοπέλες όταν δεν με ξέρουν, αλλά γιατί να κρατάει όπως είπες το φιλικό η κοπέλα και όχι το ερωτικό; Μήπως δεν διαχειρίζομαι καλά εγώ την πρώτη γνωριμία; Είμαι περισσότερο φιλικός από όσο πρέπει μήπως;

    Δεν είμαι της δέσμευσης, ενώ το παρουσιαστικό μου δηλώνει, έναν τύπο της δέσμευσης, της οικογένειας κλπ. Δεν είναι ότι δεν μου αρέσουν, αλλά δεν έχει βρεθεί και κάποια κοπέλα, για να με κάνει να δεσμευτώ μαζί της. Ίσως γι'αυτό και να πέφτουν από τα σύννεφα όταν λέω ότι δεν είμαι της δέσμευσης, επειδή κρίνουν ίσως από το παρουσιαστικό.

    Με μια φίλη μου που το συζήτησα αυτό, μου είπε να μην το σκέφτομαι και ότι θα βρεθεί η κατάλληλη κλπ., δεν ξέρω πολύ θεωρητικά μου ακούγονται αυτά.
    νομιζω οτι εχεις μπερδευτει.
    αυτο που περιγραφεις δεν ειναι οτι δεν εισαι της δεσμευσης, αλλα οτι δενε χεις βρει ακομα αυτη που θελεις (και να σε θελει κι αυτη φυσικα).
    οποτε κακως ξεκαθαριζεις οτι δεν εισαι της δεσμευσης, γιατι δεν ειναι αληθεια και αδικα απωθεις κοπελες που θα ηθελαν μια σχεση.

    στο αλλο που ξαναρωτας, δεν φταιει το οτι κρατανε το φιλικο γιατι κατι κανεις λαθος.
    το κρατανε, επειδη δεν σε βλεπουν ερωτικα (οι συγκεκριμενες. καποιες αλλες που ισως δεν γνωρισες ακομα, ισως σε βλεπουν).
    εσενα δεν σουε χει τυχει να γνωρισεις μια κοπελα και να σκεφτεις τι συμπαθητικη που ειναι, αλλα να μην σου βγαζει ακτι ερωτικο, παρα ανθρωπινο ενδιαφερον και φιλια;;; ε, και στις γυναικες συμβαινει αυτο.
    δεν σημαινει οτι αναλογα με τον τροπο που θα τις πλησιασεις θα σε δουν ερωτικα.
    θα σε δουν ερωτικα αν τους σρεσεις.
    αλλα για να δουν αν τους αρεσεις, πρεπει πρωτα να σε γνωρισουν, οποτε καλα κανεις και πλησιαζεις φιλικα.
    οταν καποια σε δει κι ερωτικα, καπως πρεπει να την εχεις πλησιασει...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    "αλλά από όσους ξέρω και έχουν σχέσεις, δεν είναι ούτε εκείνοι της δέσμευσης. Βγαίνουν έξω με φίλους και αφιερώνουν και ένα μέρος της καθημερινότητάς τους στην σχέση τους. Μπορεί να είναι και θέμα ανθρώπου όμως, δεν ξέρω. "

    Κολλάς σε ταμπέλες και μάλλον γίνονται παρεξηγήσεις. Νομίζεις ότι λες στην άλλη δεν είσαι της δέσμευσης και εννοείς ότι ότι θες μια χαλαρή, όμορφη σχέση κι η άλλη μπορεί να θεωρεί ότι την θες απλά για πήδημα. Οπότε κόβει πέρα ακόμα κι αν αρχικά ενδιαφερόταν να σε γνωρίσει καλύτερα. Ποιός ο λόγος να κάνεις τέτοιες δηλώσεις; Γνωρίζεις κάποια και βλέπεις πως θα πάει, απλά είναι τα πράγματα.
    Αν θυμάμαι καλά είσαι γύρω στα 20. Τι της δέσμευσης να είσαι δηλαδή; Με το που γνωρίσεις κάποια να το πάτε για γάμο ξέρω κι εγώ; Ζητάς κάτι νορμάλ όπως και οι φίλοι σου. Το να τα φιάξεις με κάποια δεν σημαίνει ότι δεν θα έχεις χρόνο για τον εαυτό σου, τα ενδιαφέροντα και τις παρέες σου κι ότι θα είστε αυτοκόλλητοι. Το ίδιο ισχύει και για εκείνη φυσικά.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Την ίδια ώρα γράφαμε Remedy, μάλλον πληκτρολογώ αργά λολ
    Συμφωνώ σε όλα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,762
    Εγω επειδη ειμαι αμερικανακι παθαινουν πλακα αλλα θελουν τουσ ελληνεσ να μη στα πολυλογω εχω φιλεσ τισ πιο ομορφεσ και τισ πιο εξυπνεσ εχω αλλα ενδιαφεροντα μπαλιτσα μουσικη τεχνολογια δεν μπορουμε να συνενοηθουμε καλα κανουν κι αυτεσ καλα κανω κι εγω που τισ εχω φιλεσ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    692
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    νομιζω οτι εχεις μπερδευτει.
    αυτο που περιγραφεις δεν ειναι οτι δεν εισαι της δεσμευσης, αλλα οτι δενε χεις βρει ακομα αυτη που θελεις (και να σε θελει κι αυτη φυσικα).
    οποτε κακως ξεκαθαριζεις οτι δεν εισαι της δεσμευσης, γιατι δεν ειναι αληθεια και αδικα απωθεις κοπελες που θα ηθελαν μια σχεση.

    στο αλλο που ξαναρωτας, δεν φταιει το οτι κρατανε το φιλικο γιατι κατι κανεις λαθος.
    το κρατανε, επειδη δεν σε βλεπουν ερωτικα (οι συγκεκριμενες. καποιες αλλες που ισως δεν γνωρισες ακομα, ισως σε βλεπουν).
    εσενα δεν σουε χει τυχει να γνωρισεις μια κοπελα και να σκεφτεις τι συμπαθητικη που ειναι, αλλα να μην σου βγαζει ακτι ερωτικο, παρα ανθρωπινο ενδιαφερον και φιλια;;; ε, και στις γυναικες συμβαινει αυτο.
    δεν σημαινει οτι αναλογα με τον τροπο που θα τις πλησιασεις θα σε δουν ερωτικα.
    θα σε δουν ερωτικα αν τους σρεσεις.
    αλλα για να δουν αν τους αρεσεις, πρεπει πρωτα να σε γνωρισουν, οποτε καλα κανεις και πλησιαζεις φιλικα.
    οταν καποια σε δει κι ερωτικα, καπως πρεπει να την εχεις πλησιασει...
    Ναι, αυτές οι κοπέλες που έχω γνωρίσει, εκτός από τα προκαταρκτικά, δεν με έλκυαν για κάτι άλλο (δέσμευση). Δεν ξέρω, δεν μου βγαίνει η δέσμευση. Επειδή στο παρελθόν είχα κάνει σχέση με δέσμευση, ένιωθα ότι με έπνιγε. Ίσως και η κοπέλα να το προκαλούσε αυτό, αλλά από τότε δεν το έχω ξανά προσπαθήσει.

    Ναι μου έχει τύχει να γνωρίσω κοπέλα φιλικά, αλλά συνήθως δεν το πάω στο φιλικό, αλλά καταλήγει στο τέλος στο φιλικό και εκεί δεν ξέρω πως γίνεται ή τι ευθύνεται.

    Πιστεύω ότι είναι και ο τρόπος Remedy, οι κοπέλες ξέρετε να κρίνετε τον άλλον, πριν σας μιλήσει κιόλας, γι'αυτό και με έχουν βγάλει ότι είμαι της σχέσης κλπ., αυτό τους βγάζω. Δεν ξέρω αν απωθώ έτσι τις κοπέλες, αλλά είμαι αληθινός τουλάχιστον, ενώ άλλοι που παριστάνουν τους σχεσάκιδες, καταλήγουν σε μια σχέση ελεύθερη, που μπορεί ο άντρας να κάνει σεξ και με άλλες και η κοπέλα να νομίζει ότι έχει σχέση. Εντάξει ακραία παραδείγματα, αλλά έχω ένα-δυο τέτοια.

    Για να ξεκαθαρίσω τι εννοώ ότι δεν είμαι της δέσμευσης, είναι να έχει ο καθένας το δικό του χώρο και να μην παρεμβαίνει ο ένας στον άλλον στην καθημερινότητα, να περνάμε απλά καλά. Αυτό εννοώ.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    692
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    "αλλά από όσους ξέρω και έχουν σχέσεις, δεν είναι ούτε εκείνοι της δέσμευσης. Βγαίνουν έξω με φίλους και αφιερώνουν και ένα μέρος της καθημερινότητάς τους στην σχέση τους. Μπορεί να είναι και θέμα ανθρώπου όμως, δεν ξέρω. "

    Κολλάς σε ταμπέλες και μάλλον γίνονται παρεξηγήσεις. Νομίζεις ότι λες στην άλλη δεν είσαι της δέσμευσης και εννοείς ότι ότι θες μια χαλαρή, όμορφη σχέση κι η άλλη μπορεί να θεωρεί ότι την θες απλά για πήδημα. Οπότε κόβει πέρα ακόμα κι αν αρχικά ενδιαφερόταν να σε γνωρίσει καλύτερα. Ποιός ο λόγος να κάνεις τέτοιες δηλώσεις; Γνωρίζεις κάποια και βλέπεις πως θα πάει, απλά είναι τα πράγματα.
    Αν θυμάμαι καλά είσαι γύρω στα 20. Τι της δέσμευσης να είσαι δηλαδή; Με το που γνωρίσεις κάποια να το πάτε για γάμο ξέρω κι εγώ; Ζητάς κάτι νορμάλ όπως και οι φίλοι σου. Το να τα φιάξεις με κάποια δεν σημαίνει ότι δεν θα έχεις χρόνο για τον εαυτό σου, τα ενδιαφέροντα και τις παρέες σου κι ότι θα είστε αυτοκόλλητοι. Το ίδιο ισχύει και για εκείνη φυσικά.
    Το εξηγώ παρακάτω Σόνια, δυστυχώς τείνουν οι κοπέλες, να "παντρεύονται" την σχέση τους, οπότε βάζω κάποια όρια εξ'αρχής, για να μην παρεξηγούμαι ποιο μετά, θέλω δηλαδή τον δικό μου χώρο. Αν θα είμαι όμως με μια κοπέλα, θα μείνω με αυτή την κοπέλα, δεν θα κοιτάω δηλαδή άλλες. Γενικά αποπνέω και ένα μυστήριο τώρα που το ξανά σκέφτομαι και ίσως επειδή δεν ξέρουν τι μπορεί να εννοώ, να προτιμούν κάτι άλλο και εμένα να με κρατάνε για φίλο.

    Το θέμα είναι, ότι βαρέθηκα να ακούω συνέχεια για τις κακές σχέσεις τους, για τον έναν και για τον άλλον και να πρέπει εγώ να δίνω και λύσεις...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Μα εσύ ακόμα δεν τον είδες Γιάννη τον βάφτισες! Ποιος σου είπε ότι η άλλη θα είναι παρεμβατική και δεν θα σου αφήνει χώρο να αναπνεύσεις; Απ΄ότι έχω καταλάβει δεν έχεις φτάσει καν σε αυτό το στάδιο, δεν υπάρχει τίποτα πιο ξενερωτικό να γουστάρω κάποιον, κάτι να πάει να γίνει και να μου αρχίζει από πριν τους προβληματισμούς ή να θέτει κανόνες για το τιιι θα γίνει οοοόταν και ααααν είμαστε μαζί... Στην πορεία βρίσκει ένα ζευγάρι τις ισορροπίες του, αλλά πρέπει να γίνει ζευγάρι πρώτα, ή έστω να γίνει μια αρχή. Εσύ αν έχω καταλάβει δεν έχεις φτάσει σε αυτό το στάδιο

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,762
    Ειναι ο τροποσ που μιλαω μιλαω τα ελληνικα τησ αλανασ και του χωριου θα εκπλειχθεισ αν μαθεισ οτι εχω πτυχιο δεν ειναι το θεμα μασ αυτο αυτουσ αγαπησα αυτουσ τιμαω καθε ανθρωποσ εχει ιστορια εγω ειμαι αμερικανοσ δεν ξεχναω αυτουσ που αγαπησα αφου αξιολογησω την εμπειρια μην το κουραζεισ εισαι μεγαλωμενη αλλιωσ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    692
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Μα εσύ ακόμα δεν τον είδες Γιάννη τον βάφτισες! Ποιος σου είπε ότι η άλλη θα είναι παρεμβατική και δεν θα σου αφήνει χώρο να αναπνεύσεις; Απ΄ότι έχω καταλάβει δεν έχεις φτάσει καν σε αυτό το στάδιο, δεν υπάρχει τίποτα πιο ξενερωτικό να γουστάρω κάποιον, κάτι να πάει να γίνει και να μου αρχίζει από πριν τους προβληματισμούς ή να θέτει κανόνες για το τιιι θα γίνει οοοόταν και ααααν είμαστε μαζί... Στην πορεία βρίσκει ένα ζευγάρι τις ισορροπίες του, αλλά πρέπει να γίνει ζευγάρι πρώτα, ή έστω να γίνει μια αρχή. Εσύ αν έχω καταλάβει δεν έχεις φτάσει σε αυτό το στάδιο
    Το στάδιο της σχέσης μια φορά και είπα παραπάνω την εμπειρία μου από αυτήν. Το να περνάω καλά, φλερτάροντας, προκαταρκτικά κλπ. ναι, απλά μπορεί κάποιες φορές να μην γίνει με γνώμονα το συναίσθημα, μπορεί απλά να μου αρέσει η κοπέλα εξωτερικά. Αν μου αρέσει και σαν χαρακτήρας η κοπέλα, θα κρατήσω μια επαφή και όταν βγαίνουμε θα περνάμε καλά, χωρίς να δεσμεύομαι. Δεν ξέρω αν κατάλαβες τι θέλω να πω, ίσως τώρα να το εξήγησα λίγο καλύτερα.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    εγω θα ελεγα πως εισαι πολυ τυχερος που εχεις το friendzone με κοπελες... πολλες κοπελες συνηθιζουν να πηγαινουν μαζι με την κολλητη τους, οποτε γενικα θα εχεις και περισσοτερες γωνριμιες με κοπελες και αρα περισσοτερες πιθανοτητες για να συναψεις σχεση με καποια αφου δεν επιθυμεις να εισαι μονο φιλος με το αντιθετο φυλο.... αυτο που διαπιστωνω εγω μεσα απο τις δικες μου εμπειριες ειναι πως καποια σχεση εχει δημιουργηθει μεσω γνωστων... δηλαδη η ταδε εφερε και την ταδε στην παρεα και γνωριστηκε με τον ταδε που και αυτος ηταν προσκεκλημενος εκει......αρα μην απογοητευεσαι!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    692
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    εγω θα ελεγα πως εισαι πολυ τυχερος που εχεις το friendzone με κοπελες... πολλες κοπελες συνηθιζουν να πηγαινουν μαζι με την κολλητη τους, οποτε γενικα θα εχεις και περισσοτερες γωνριμιες με κοπελες και αρα περισσοτερες πιθανοτητες για να συναψεις σχεση με καποια αφου δεν επιθυμεις να εισαι μονο φιλος με το αντιθετο φυλο.... αυτο που διαπιστωνω εγω μεσα απο τις δικες μου εμπειριες ειναι πως καποια σχεση εχει δημιουργηθει μεσω γνωστων... δηλαδη η ταδε εφερε και την ταδε στην παρεα και γνωριστηκε με τον ταδε που και αυτος ηταν προσκεκλημενος εκει......αρα μην απογοητευεσαι!
    Ναι έτσι γίνεται, το είχα αναφέρει αυτό και στο θέμα της Μίλιβα, ότι ο ένας φέρνει τον άλλον. Νιώθω πως ξέρω τι θέλει μια κοπέλα ή τι ζητάει, από έναν άντρα (στα θέματα των σχέσεων), αλλά μάλλον εγώ κάνω για φίλος τελικά. Η αλήθεια είναι πως έχω απογοητευτεί, με τον εαυτό μου κυρίως και δευτερευόντως με τις κοπέλες. Ίσως να φταίει αυτό που είπε η Σόνια, ότι τις ξενερώνω ότι δεν είμαι της δέσμευσης, αλλά όταν ήμουν σε σχέση, με δέσμευση, εμένα με έπνιγε αυτό, με αποτέλεσμα να μείνω ένα διάστημα μόνος, μέχρι να ηρεμήσω. Δεν ξέρω, σκέψεις κάνω απλά.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    464
    Quote Originally Posted by Kostas_14 View Post
    Ανοίγω αυτό το θέμα, γιατί είναι κάτι που με βασανίζει και θέλω τις απόψεις σας, κυρίως από τις κοπέλες. Έχω παρατηρήσει τελευταία, πως αρκετές κοπέλες, δεν με προτιμούν για κάτι το ερωτικό, παρά μόνο να με βλέπουν ως φίλο και δεν είναι κακό αυτό, όμως έχω αρχίσει να προβληματίζομαι, γιατί είναι τόσο έντονο σε εμένα.

    Για να το εξηγήσω καλύτερα, θα πω πως με προτιμούν, κάτι σαν "εξομολόγο", μου λένε τα παράπονά τους από την καθημερινότητα κλπ., τις σχέσεις τους και περιμένουν και μια λύση από εμένα, λες και είμαι ο φωτεινός παντογνώστης στα πάντα. Με αποτέλεσμα ενώ στην αρχή αυτό μου άρεσε, έχει αρχίσει να με προβληματίζει και να με κουράζει πλέον.

    Οπότε παρατηρώ εν ολίγοις, ότι τείνουν οι κοπέλες, να μην με θέλουν για ερωτικό σύντροφο τόσο, όσο για φίλο και δεν το κρύβω, με εκνευρίζει μετά από κάποιο σημείο και έπειτα. Ποια είναι η δική σας άποψη για το friendzone και γιατί πιστεύετε πως γίνεται κάτι τέτοιο σε εμένα; Μήπως δεν διαχειρίζομαι εγώ σωστά, με αποτέλεσμα να δίνω λάθος εντύπωση; Ίσως να τις ξενερώνει που δεν είμαι της δέσμευσης.

    Χθες βγήκα ένα ραντεβού και το ανέφερα και αυτό και με κοίταγε η κοπέλα, λες έχω διαπράξει κάποιο έγκλημα. Μήπως αυτό τις κάνει να με θέλουν περισσότερο για φίλο; Δεν ξέρω τι άλλο να πω. Θα χαρώ να ακούσω τις απόψεις σας.
    Γεια σου ρε Κώστα.

    Επέτρεψε μου να εκφράσω και εγώ τη γνώμη μου στο θέμα σου.

    Πρώτα από όλα, είσαι πολύ νέος για να σκέφτεσαι την δέσμευση. Σε τόσο νεαρή ηλικία συζητάμε, τα βρίσκουμε και περνάμε όμορφα μαζί. Εκ των συνθηκών στα 20 δεν είναι δυνατόν να υπάρχει εκτενέστερη δέσμευση, φαντάζομαι ότι συμφωνείς σε αυτό.

    Στη συνέχεια επέτρεψε μου να σου πω το παρακάτω. Ο τρόπος επικοινωνίας είναι πολύ σημαντικός. Ο τρόπος δηλαδή που επικοινωνούμε το ενδιαφέρον μας σε μια γυναίκα που μας αρέσει πρέπει να είναι απόλυτα σαφής και ξεκάθαρος. Να είναι επίσης απόλυτα σαφές το τι ζητάμε από εκείνη.

    Φαντάζομαι ότι καταλαβαίνεις ότι διαφορετικά επικοινωνούμε με μια οποιαδήποτε γυναίκα στο φιλικό και κοινωνικό μας περίγυρο και διαφορετικά με την γυναίκα που μας ενδιαφέρει ερωτικά.

    Να περνάς όμορφα.

Page 1 of 8 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Μεγαλο ζορι με φιλικη σχεση
    By NickosDark in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 37
    Last Post: 01-07-2016, 19:36
  2. FriendZone
    By Cerberus in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 83
    Last Post: 02-03-2016, 14:58
  3. φιλική σχέση -η στάση μου απέναντί του
    By troxia in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 18
    Last Post: 09-11-2015, 16:53
  4. Θέλω την φιλική σας συμβουλή
    By vince in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 31
    Last Post: 06-01-2010, 15:27
  5. Φιλικη Απογοητευση
    By Vgirl in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 10-11-2008, 00:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •