χωρισμος(?) μετα απο 3,5 χρονια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 49
  1. #1

    χωρισμος(?) μετα απο 3,5 χρονια

    Γεια σας.Εδώ και πολύ καιρό είμαι αρκετά μπερδεμένη στα προσωπικά μου και αποφάσισα να σας γράψω και να διαβάσω τη δική σας οπτική πάνω στο θέμα μου.Λοιπόν ξεκινάω.
    Χώρισα μετά από 3,5 χρόνια σχέσης μετά από έναν τσακωμό για ένα όχι και τόσο σημαντικό θέμα.Αυτός βρισκόταν μακριά,ειπώθηκαν άσχημα λόγια και αποφάσισα να κρατήσω απόσταση για να δω αν θα ενδιαφερθεί και πόσο θα το τραβήξει μέχρι να τα ξαναβρούμε.Κάπως έτσι πέρασαν 2 εβδομάδες όπου και οι 2 είχαμε βάλει μπροστά τον εγωισμό μας ,όταν αποφάσισα να του στείλω για να ξεκαθαρίσουμε την κατάσταση.Η απάντηση που πήρα ήταν πως τον είχαν πειράξει κάαποια πράγματα και αποφάσισε να απομακρυνθεί, μάλιστα μου είπε πως ήταν τόσο πολύ θυμωμένος μαζί μου που είχε αποφασίσει να μην μου ξαναστείλει ποτέ. Η απαντηση μου ηταν πως μετα απο τοσα χρονια μου αξιζει να εξαφανιστει χωρις καν να πει οτι δεν θελει να ειμαστε πια μαζι; Αποφασίσαμε έτσι να μιλήσουμε από κοντά και του έδωσα χρόνο να σκεφτεί και να μου πει αυτός να βρεθούμε όταν νιώσει έτοιμος.Μετά από 5 μέρες μου στέλνει μήνυμα όχι για να κανονίσουμε να μιλήσουμε αλλά με ρωτούσε τα νέα μου και μου μιλούσε για τη δουλειά του σαν να μην συμβαίνει τίποτα.Μετά από 5 μέρες πάλι μήνυμα,πάλι τα ίδια , καμία νύξη να μιλήσουμε από κοντά για το θέμα μας.Πέρασε ένας μήνας σιγής όπου αποφάσισα να του θυμήσω και πάλι πως πρέπει να μιλήσουμε από κοντά.Αυτός ήταν πολύ αρνητικός και μου ελεγε πως δεν εχουμε τιποτα να πουμε και δεν καταλαβαινει γιατι θελω να βρεθουμε απο κοντα και φρασεις οπως "τώρα με θυμήθηκες και ενα μήνα τι έκανες" και "πως και επιμένεις ακόμα και δεν έχεις προχωρήσει".Φυσικά του απάντησα πως του έδωσα χρόνο και δεν ήθελα να τον πιέσω και πως όταν κάποιος είναι σημαντικός για σένα δεν σταματας να προσπαθεις.Ετσι μου στελνει μετα απο 20 μερες και μου λεει να βρεθουμε οταν ανέβουμε και οι δυο στην πόλη που σπουδαζουμε.Τελικα αυτος δεν ανεβηκε και μου ειπε να του στειλω μνμ οταν γυρισω πισω.Τελικα οταν γυρισα βρεθηκαμε.πηγαμε για καφε και ηταν σαν να μην περασε μια μερα,ήταν ευδιάθετος και μιλούσε όμοργα.Φυσικα δεν έγινε καμια συζητηση για τη σχεση μας,ενω στην πραγματικοτητα γιαυτο βρεθηκαμε να ξεκαθαρισουμε τι εγινε τοτε και οχι να κανουμε πλακιτσα και να πουμε τα νεα μας.Μετα τον καφε ακολουθησε σεξ στο σπιτι του,και οταν τελικα τον ρωτησα τι θα γινει με μας μου απαντησε"μια χαρα δεν περασαμε γιατι θες τωρα να στεναχωρηθουμε; και αυτη η συζητηση ειναι μεγαλη και θα γινει αλλη στιγμη".Εφυγα, δεν ειχαμε καποια επικοινωνια,ανεβηκα αθηνα και ανεβηκε και αυτος για να με δει και μου εστειλε μηνυμα να βρεθουμε σπιτι μου.Παλι τα ιδια σκηνικα ,πλακιτσα, καλη διαθεση, συζητηση περι ανεμων και υδατων, σεξ. Παλι τον ρωτησα τι θα γινει και παλι η απαντηση που πηρα ηταν η συζητηση αυτη θα γινει αλλη στιγμη .Οταν ξαναανεβω θα κανονισουμε να βρεθουμε και να μιλησουμε.Περασε 1,5 μηνας χωρις σχεδον καμια επικοινωνια οταν ηρθε και παλι αθηνα και του εστειλα μηνυμα να βγουμε.Σε αυτον τον 1,5 μηνα που περασε εγω εβγαινα και γενικα φροντισα να βγει μια αλλη εικονα,της κοπελας που περναει καλα και που ισως να υπαρχει και κατι καινουριο στη ζωη της.Βγηκαμε λοιπον ενα βραδυ και ολα κυλουσαν ομορφα.Γυρισαμε σπιτι και στην εξωπορτα μου λεει "εγω δεν θα ανεβω πανω ενταξει;" ηταν μια πολλη αμηχανη στιγμη,ενιωσα πολυ ασχημα,απαντησα ενα ενταξει οταν αλλαξε γνωμη και ειπε τελικα θα ανεβω για 5 λεπτα και τελικα εμεινε να κοιμηθουμε μαζι.Αυτη τη φορα δεν υπηρξε σεξ.Το μονο ερωτικο ηταν λιγα τρυφερα φιλια στο στομα και προσωπο που μου εδωσε αυτος τελειως ξαφνικα την ωρα που ειχα κλεισει τα ματια μου.Το επομενο πρωι σηκωθηκαμεετοιμαστηκαμε και αυτος πηγε σπιτι του και εγω εξω.
    Ξερω οτι ισως ειναι η κλασσικη περιπτωση της καβατζας.Ωστοσο οσο τα ειχαμε ημασταν μια χαρα,το πηγαιναμε σοβαρα και την τελευταια φορα που ειχαμε βρεθει ειχαμε περασει ομορφα.Δεν καταλαβαινω πως ενας τσακωμος τον επηρεασε τοσο πολυ,γιατι στην αρχη ηταν δεκτικος να μιλησουμε,μετα δεν ηθελε με τιποτα και οταν τελικα το αποφασισε δεν μιλησαμε ποτε και ακομα και σημερα ειμαστε σε αυτη τη μπερδεμενη φαση.Αυτη η ιστορια τραβαει 5 μηνες τωρα απο τη μερα που τσακωθηκαμε.Ακού γνωμες και συμβουλες.Ευχαριστω για το χρονο σας και συγγνωμη για το τεραστιο και λιγο μπερδεμενο κειμενο :)
    Last edited by mar95; 24-11-2018 at 22:15. Reason: ορθογραφικο λαθος

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    692
    Εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι, δύσκολα ξεπερνιούνται 3,5 χρόνια σχέσης, που το πηγαίνατε για σοβαρά. Λογικό είναι να έχουν δημιουργηθεί ακόμα και ψυχικό δέσιμο, όχι μόνο συναισθηματικό. Δεν νομίζω πως είναι η αιτία ο τσακωμός που χωρίσατε, πιστεύω πως υπήρχαν από πριν διάφορα άλλα προβλήματα, τα οποία ίσως να μην τα είχες δει, επειδή ήσουν ερωτευμένη. ΄

    Ξέρεις αν ο τύπος έχει άλλη σχέση; Ο τσακωμός σας μήπως ήταν μια πρόφαση για να χωρίσετε, από την δική του την πλευρά; Εγώ αυτό καταλαβαίνω πάντως, πως έχει άλλη σχέση και εσένα όπως είπες καβάτζα μόνο για να περνάτε καλά. Απλά ξέκοψε από εκείνον, μην του ξανά στείλεις και προχώρα σε άλλη γνωριμία. Κοίτα τον εαυτό σου πρώτα, γιατί ο τύπος σε κοροϊδεύει.

    Ένας άνθρωπος που έχει πραγματικούς λόγους χωρισμού, του λέει, δεν κάθεται κάπου μακριά (στην προκειμένη περίπτωση σε άλλη πόλη) και απλά δίνει κάποια μηνύματα που και που και αυτά με εκνευρισμό. Φαίνεται από αυτά που μας γράφεις, ότι μπορεί να είχε και παράλληλη σχέση. Δεν θέλω γενικά να προδικάζω, απλά τέτοιες συμπεριφορές από την δική μας πλευρά (των αντρών), είναι ένοχες...

  3. #3
    Υπηρχαν προβληματα οπως σε ολες τις σχεσεις υπαρχουν.Απο τα λεγομενα του ομως με εβλεπε σοβαρα και γιαυτο δεν δεχομαι ολη αυτη την αλλαγη συμπεριφορας.Στην αλλη πολη εμενε υποχρεωτικα ,τον τελευταιο χρονο ειχαμε σχεση απο αποσταση το παλεψαμε ομως και ενα μηνα πριν φυγει απο εκει τσακωθηκαμε.Σχεση πιστευω σιγουρα πως δεν εχει,ισως καποιο φλερτ η καποια που να ικανοποιει τις αναγκες του πιθανως χωρις να το πολυπιστευω.Τσακωθηκαμε γιατι ειδα καποια περιεργα σχολια απο μια κοπελα, η οποια κατα καιρους ειχε δωσε δικαιωματα ωστε να υποπτευτω οτι κατι ετρεχε,τελικα δεν ετρεχε τιποτα.Σ'ευχασριστω πολυ για το χρονο και την απαντηση.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Μπορεί να σας είχε τελειώσει και να μην θέλεις να το παραδεχτείς, το έχεις σκεφτεί αυτό; Από τα βασικότερα σημάδια ότι μια σχέση είναι υγιής είναι η εμπιστοσύνη. Αν ήσαστε καλά δεν θα τον υποπτευόσουν για κάτι... Από εκεί και πέρα αν λες μπορεί να έχει κάποια για σεξ τι εννοείς δεν δέχεσαι αυτή την αλλαγή συμπεριφοράς; Μπορεί να του τελείωσε μαζί σου και κοιτάει για το παρακάτω. Μετά από 3μιση χρόνια σχέση μπορεί να έχει κάτι καινούριο έστω και μόνο για σεξ, για τι θα την έχει, για γάμο δηλαδή;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by mar95 View Post
    Υπηρχαν προβληματα οπως σε ολες τις σχεσεις υπαρχουν.Απο τα λεγομενα του ομως με εβλεπε σοβαρα και γιαυτο δεν δεχομαι ολη αυτη την αλλαγη συμπεριφορας.Στην αλλη πολη εμενε υποχρεωτικα ,τον τελευταιο χρονο ειχαμε σχεση απο αποσταση το παλεψαμε ομως και ενα μηνα πριν φυγει απο εκει τσακωθηκαμε.Σχεση πιστευω σιγουρα πως δεν εχει,ισως καποιο φλερτ η καποια που να ικανοποιει τις αναγκες του πιθανως χωρις να το πολυπιστευω.Τσακωθηκαμε γιατι ειδα καποια περιεργα σχολια απο μια κοπελα, η οποια κατα καιρους ειχε δωσε δικαιωματα ωστε να υποπτευτω οτι κατι ετρεχε,τελικα δεν ετρεχε τιποτα.Σ'ευχασριστω πολυ για το χρονο και την απαντηση.
    συγνωμη,αλλα κατι δεν θελεις να δεις...
    περιεργα σχολια απο κοπελα, και στην συνεχεια απομακρυνση και "θελω τον χρονο μου", ειναι τι κανει νιαου νιαου στα κεραμιδια...
    καποια γνωριμια εχει κανει ο πρωην σου. δεν σημαινει οτι ειναι αυτη που επιασες τα μηνυματα, μπορει να εινια καποια αλλη, αλλα αν ειναι και αλλη, δειχνει οτι εχει δραστηριοτητα σε φλερτ και ψαξιμο ο τυπος...
    αν μαλιστα ηταν ασημαντη, δεν θα ειχες καταλαβει τπτ και δεν θα εφευγε κιολας. αν ηταν μονο για ενα πηδημα οπως το λες η απλο φλερτ, θα ηταν μαζι σου δεν θα εφευγε.
    ειναι κατι πιο σοβαρο απο αυτο που νομιζεις και σε κραταει στον παγο για να δει πως θα εξελιχθει.
    ο αλλος λογος που θα μπορουσε να φερεται ετσι, θα ηταν να του εχει τελειωσει εντελως για σενα και να εβρισκε ευκαιρια με τον καυγαγια να την κανει.
    αλλα αυτος δεν κανει αυτο.
    μια χαρα βρισκεστε και το θελει το σεξ. την δεσμευση μεταξυ σας δεν θελει, πιθανα γιατι εχει ξεκινησει η σκεφτεται να ξεκινησει κατι με αλλη κοπελα.

  6. #6
    Άρα λοιπόν γιαυτο πιστευεις πως την τελευταια φορα δεν προχωρησε σε κατι παραπανω απο καποιαα φιλια την ωρα που κοιμομασταν; επειδη εχει ηδη ξεκινησει κατι καινουριο; Γενικοτερα φαινεται πως δεν υπαρχει πιθανοτητα επανασυνδεσης απο την πλευρα του και δεν αξιζει να το παλεψω αλλο;

  7. #7
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    συγνωμη,αλλα κατι δεν θελεις να δεις...
    περιεργα σχολια απο κοπελα, και στην συνεχεια απομακρυνση και "θελω τον χρονο μου", ειναι τι κανει νιαου νιαου στα κεραμιδια...
    καποια γνωριμια εχει κανει ο πρωην σου. δεν σημαινει οτι ειναι αυτη που επιασες τα μηνυματα, μπορει να εινια καποια αλλη, αλλα αν ειναι και αλλη, δειχνει οτι εχει δραστηριοτητα σε φλερτ και ψαξιμο ο τυπος...
    αν μαλιστα ηταν ασημαντη, δεν θα ειχες καταλαβει τπτ και δεν θα εφευγε κιολας. αν ηταν μονο για ενα πηδημα οπως το λες η απλο φλερτ, θα ηταν μαζι σου δεν θα εφευγε.
    ειναι κατι πιο σοβαρο απο αυτο που νομιζεις και σε κραταει στον παγο για να δει πως θα εξελιχθει.
    ο αλλος λογος που θα μπορουσε να φερεται ετσι, θα ηταν να του εχει τελειωσει εντελως για σενα και να εβρισκε ευκαιρια με τον καυγαγια να την κανει.
    αλλα αυτος δεν κανει αυτο.
    μια χαρα βρισκεστε και το θελει το σεξ. την δεσμευση μεταξυ σας δεν θελει, πιθανα γιατι εχει ξεκινησει η σκεφτεται να ξεκινησει κατι με αλλη κοπελα.
    Με την κοπέλα ήταν φίλοι όπως μου έλεγε και επειδη είχαμε ξανατσακωθεί για την συγκεκριμένη "θύμωσε" επειδή δεν τον εμπιστεύομαι ενώ τον ξέρω τόσα χρόνια.Πρόσφατα ανακάλυψα ότι η κοπέλα είχε σχέση, χωρίς αυτό να αποκλείει την πιθανότητα κάποιου φλέρτ μεταξύ τους.
    Άρα λοιπόν γιαυτο πιστευεις πως την τελευταια φορα δεν προχωρησε σε κατι παραπανω απο καποια φιλια την ωρα που κοιμομασταν; επειδη εχει ηδη ξεκινησει κατι καινουριο;(εγώ πιστεύω πως ίσως σκέφτεται να ξεκινήσει κάτι,διαφορετικά αν είχε ήδη δεν θα δεχόταν να βγούμε ή δεν θα κοιμόταν μαζί μου έστω και χωρίς να γίνει τίποτα παραπάνω). Γενικοτερα φαινεται πως δεν υπαρχει πιθανοτητα επανασυνδεσης απο την πλευρα του και δεν αξιζει να το παλεψω αλλο;Γιατί σκέφτομαι να του πω άλλη μια φορά να βγούμε και αυτή τη φορά να μιλήσουμε και να ξεκαθαρίσουμε την κατάσταση.Να τον ρωτήσω στα ίσα αν υπάρχει κάτι καινούριο και τι έχει στο μυαλό του για μένα; Να του πω τι θέλω εγώ,δλδ να δώσουμε άλλη μία ευκαιρία ή χαμένος κόπος ; Μία εβδομάδα πριν τον τσακωμό είχαμε περάσει ένα τριήμερο μαζί και αυτός χρησιμοποιούσε εκφράσεις όπως "όταν φτιάξουμε το δικό μας σπίτι μπλα μπλα"γιαυτό και μου είναι δύσκολο να δεχτώ όλο αυτό που προέκυψε. Γενικά δεν ανοίγεται πολύ εύκολα,είναι δύσκολος χαρακτήρας,έχει κάποιες ανασφάλειες ,και ακόμα και στην αρχή ενώ ήξερε πως ήθελα και εγώ να κάνουμε σχέση ήταν πολύ συγκρατημένος και περίμενε από εμένα την πρώτη κίνηση. Μόνο αυτό με κάνει να σκέφτομαι πως ίσως θέλει αλλά περιμένει απο εμένα να κάνω κίνηση. Γιατί τον τελευταίο 1,5 μήνα πριν βρεθούμε έβγαινα πάρα πολύ συχνά για τα δικά μου δεδομένα και του έχω περάσει το μήνυμα ότι υπάρχει και στην δική μου ζωή κάτι καινούριο,το έκανα για να τον ταρακουνήσω και να αποφασίσει επιτέλους τι θέλει. Συγγνώμη για την τεράστια απάντηση και σε ευχαριστω για τον χρόνο σου
    Last edited by mar95; 25-11-2018 at 13:05. Reason: ορθογραφικο λαθος

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    961
    Το ότι έκανε σεξ μαζί σου δε σημαίνει απαραίτητα ότι σε αγαπάει, σε κατανοεί, σε συναισθάνεται και ότι έχει όραμα για το μέλλον της σχέσης σας. Αν το σεξ συνεπάγονταν όλα αυτά, ο κόσμος θα ήταν πολύ καλύτερος...

    Αν καταλαβαίνω καλά και διόρθωσέ με αν κάνω λάθος, εσύ είσαι 23. Αυτός πόσο είναι;
    Κάνε την αδυναμία σου, ΔΥΝΑΜΗ.

  9. #9
    Quote Originally Posted by PositiveWave View Post
    Το ότι έκανε σεξ μαζί σου δε σημαίνει απαραίτητα ότι σε αγαπάει, σε κατανοεί, σε συναισθάνεται και ότι έχει όραμα για το μέλλον της σχέσης σας. Αν το σεξ συνεπάγονταν όλα αυτά, ο κόσμος θα ήταν πολύ καλύτερος...

    Αν καταλαβαίνω καλά και διόρθωσέ με αν κάνω λάθος, εσύ είσαι 23. Αυτός πόσο είναι;

    Όχι προφανώς και δεν ισχύει αυτό και γιαυτό σκέφτομαι ότι ίσως και να με θέλει μόνο για αυτό και στεναχωριέμαι.Γενικά η σχέση μας δεν βασιζόταν ποτέ στο σεξ όσο καλό η κακό και αν ακούγεται αυτό και αργήσαμε αρκετά να προχωρήσουμε.Μετά από 3,5 χρόνια σχέσης δεν θεωρώ ότι δεν με αγαπάει, όραμα για τη σχέση μας σίγουρα δεν έχει αφού δεν κάνει νύξη να συζητήσουμε τι είμαστε τώρα και τι κάνουμε. Έχουμε την ίδια ηλικία, ναι είναι ακόμα πολύ νωρίς για δεσμεύσεις, αυτός όμως έλεγε ότι την βρήκε την κοπέλα του, πως άμα φτιάξουμε το δικό μας σπίτι θα κάνουμε αυτό και το άλλο και διάφορα άλλα.Και όλα αυτά ενώ εγώ δεν έκανα καμία αναφορά στο μέλλον γιατί προφανώς ακόμα ήταν πολύ νωρίς και δεν ήθελα να το "δέσω κόμπο" και μετά να φάω τη σούπα του χωρισμού και να πέσω στα πατώματα(αν και τελικά παραέπεσα) .Αυτά τα έλεγε τον τελευταίο χρόνο,όχι στην αρχή που όσο να ναι ο ενθουσιασμός ειναι στα ύψη και αν ακους τετοια λόγια απλά δεν δίνεις σημασία. Θα μου πεις τώρα ότι προφανώς όταν είσαι σε μια σχέση κάνεις σχέδια και όνειρα με τον άλλον.Ναι θα συμφωνήσω.Από εδώ και πέρα τι κάνω όμως, και πώς θα σώσουμε αν γίνεται αυτή τη σχέση; σώζεται;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    961
    Quote Originally Posted by mar95 View Post
    Όχι προφανώς και δεν ισχύει αυτό και γιαυτό σκέφτομαι ότι ίσως και να με θέλει μόνο για αυτό και στεναχωριέμαι.Γενικά η σχέση μας δεν βασιζόταν ποτέ στο σεξ όσο καλό η κακό και αν ακούγεται αυτό και αργήσαμε αρκετά να προχωρήσουμε.Μετά από 3,5 χρόνια σχέσης δεν θεωρώ ότι δεν με αγαπάει, όραμα για τη σχέση μας σίγουρα δεν έχει αφού δεν κάνει νύξη να συζητήσουμε τι είμαστε τώρα και τι κάνουμε. Έχουμε την ίδια ηλικία, ναι είναι ακόμα πολύ νωρίς για δεσμεύσεις, αυτός όμως έλεγε ότι την βρήκε την κοπέλα του, πως άμα φτιάξουμε το δικό μας σπίτι θα κάνουμε αυτό και το άλλο και διάφορα άλλα.Και όλα αυτά ενώ εγώ δεν έκανα καμία αναφορά στο μέλλον γιατί προφανώς ακόμα ήταν πολύ νωρίς και δεν ήθελα να το "δέσω κόμπο" και μετά να φάω τη σούπα του χωρισμού και να πέσω στα πατώματα(αν και τελικά παραέπεσα) .Αυτά τα έλεγε τον τελευταίο χρόνο,όχι στην αρχή που όσο να ναι ο ενθουσιασμός ειναι στα ύψη και αν ακους τετοια λόγια απλά δεν δίνεις σημασία. Θα μου πεις τώρα ότι προφανώς όταν είσαι σε μια σχέση κάνεις σχέδια και όνειρα με τον άλλον.Ναι θα συμφωνήσω.Από εδώ και πέρα τι κάνω όμως, και πώς θα σώσουμε αν γίνεται αυτή τη σχέση; σώζεται;
    Πάντως 3,5 χρόνια μου φαίνονται αρκετός χρόνος. Συνήθως στις ηλικίες μας (και εγώ 23,5 είμαι) οι σχέσεις λόγω απειρίας, λαθών, κακών επιλογών και ανωριμότητας κρατάνε 1-2 χρόνια.

    Ποιος είναι αυτός που συνήθως έχει τον πρώτο και τελευταίο λόγο στη σχέση; Εσύ ή αυτός; Και κατά συνέπεια, νιώθεις ότι εσύ υπακούς στα θέλω του ή αυτός στα δικά σου; Διότι αν η σχέση αυτή έχει διατηρηθεί τόσο καιρό με μονομερείς υποχωρήσεις, μου φαίνεται λίγο τοξική η σχέση αυτή. Κανείς δε θέλει να είναι σε τοξικές σχέσεις, αν με καταλαβαίνεις και αν συμφωνείς μαζί μου.
    Κάνε την αδυναμία σου, ΔΥΝΑΜΗ.

  11. #11
    Quote Originally Posted by PositiveWave View Post
    Πάντως 3,5 χρόνια μου φαίνονται αρκετός χρόνος. Συνήθως στις ηλικίες μας (και εγώ 23,5 είμαι) οι σχέσεις λόγω απειρίας, λαθών, κακών επιλογών και ανωριμότητας κρατάνε 1-2 χρόνια.

    Ποιος είναι αυτός που συνήθως έχει τον πρώτο και τελευταίο λόγο στη σχέση; Εσύ ή αυτός; Και κατά συνέπεια, νιώθεις ότι εσύ υπακούς στα θέλω του ή αυτός στα δικά σου; Διότι αν η σχέση αυτή έχει διατηρηθεί τόσο καιρό με μονομερείς υποχωρήσεις, μου φαίνεται λίγο τοξική η σχέση αυτή. Κανείς δε θέλει να είναι σε τοξικές σχέσεις, αν με καταλαβαίνεις και αν συμφωνείς μαζί μου.
    Και οι δύο κάναμε υποχωρήσεις και πράγματα για να κρατήσουμε τη σχέση μας , και δεν ένιωσα ποτέ ότι κάποιος έχει το πάνω χέρι.αυτός λίγο πιο δύσκολα από ότι εγώ. Οπότε τοξική σχέση για αυτόν δεν νομίζω να ήταν γιατί πάντα φρόντιζα να του κάνω εκπλήξεις, και γενικά να τον "φροντίζω" και του άρεσε πολύ(προφανώς). Τώρα αν κάποια φορά έγινα υπερβολική με τη ζήλεια μου,πιθανώς , αλλά αυτός τον πρώτο χρόνο έκανε χειρότερες σκηνές, γιαυτό και "απαίτησα" να μπει στη θέση μου και να με καταλάβει γιατί αυτός θα είχε αντιδράσει υπερβολικά. Η σχέση μας είχε αρκετές δυσκολίες και κάποιος άλλος σίγουρα θα τα έιχε παρατήσει,καθώς έχω θέματα με τους γονείς μου είναι υπερβολικά αυστηροί,στις αρχές ειδικά βρισκόμασταν αραιά και πού και όμως όλο αυτό όσο και αν δεν του άρεσε το δέχτηκε και έκανε υπομονή.Οπότε σε αυτό το θέμα είχε κάνει αυτός αρκετές υποχωρήσεις.Ωστόσο σπουδάζω και δουλεύει στην ίδια πόλη όπότε είχαμε το χώρο μας να κάνουμε ότι θέλουμε.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    961
    Quote Originally Posted by mar95 View Post
    Και οι δύο κάναμε υποχωρήσεις και πράγματα για να κρατήσουμε τη σχέση μας , και δεν ένιωσα ποτέ ότι κάποιος έχει το πάνω χέρι.αυτός λίγο πιο δύσκολα από ότι εγώ. Οπότε τοξική σχέση για αυτόν δεν νομίζω να ήταν γιατί πάντα φρόντιζα να του κάνω εκπλήξεις, και γενικά να τον "φροντίζω" και του άρεσε πολύ(προφανώς). Τώρα αν κάποια φορά έγινα υπερβολική με τη ζήλεια μου,πιθανώς , αλλά αυτός τον πρώτο χρόνο έκανε χειρότερες σκηνές, γιαυτό και "απαίτησα" να μπει στη θέση μου και να με καταλάβει γιατί αυτός θα είχε αντιδράσει υπερβολικά. Η σχέση μας είχε αρκετές δυσκολίες και κάποιος άλλος σίγουρα θα τα έιχε παρατήσει,καθώς έχω θέματα με τους γονείς μου είναι υπερβολικά αυστηροί,στις αρχές ειδικά βρισκόμασταν αραιά και πού και όμως όλο αυτό όσο και αν δεν του άρεσε το δέχτηκε και έκανε υπομονή.Οπότε σε αυτό το θέμα είχε κάνει αυτός αρκετές υποχωρήσεις.Ωστόσο σπουδάζω και δουλεύει στην ίδια πόλη όπότε είχαμε το χώρο μας να κάνουμε ότι θέλουμε.
    Δεν τον ξέρω, αλλά φαίνεται να έχει δείξει αξιοζήλευτη ωριμότητα και υπομονή όπως λες στο τελευταίο μήνυμα. Γι' αυτό και η σχέση έχει τραβήξει 3,5 χρόνια. Τώρα στο τι κάνει τελευταία δεν ξέρω τι του συμβαίνει και ούτε έχω καταλάβει καλά. Και εσύ νομίζω δεν έχεις καταλάβει και θες να σε βοηθήσουμε. Αν ο ίδιος δεν ξεκαθαρίσει αντρίκεια και σταράτα τι θέλει από σένα και αν πραγματικά σε θέλει στη ζωή του στο μέλλον, καλό είναι να δεις την εναλλακτική πως είναι η ζωή χωρίς αυτόν.

    Είναι ένα ενδεχόμενο στη ζωή, να μην τον έχεις. Και στη ζωή πρέπει να τα δεχόμαστε όλα. Και όταν λέω όλα, όλα.
    Κάνε την αδυναμία σου, ΔΥΝΑΜΗ.

  13. #13
    Quote Originally Posted by PositiveWave View Post
    Δεν τον ξέρω, αλλά φαίνεται να έχει δείξει αξιοζήλευτη ωριμότητα και υπομονή όπως λες στο τελευταίο μήνυμα. Γι' αυτό και η σχέση έχει τραβήξει 3,5 χρόνια. Τώρα στο τι κάνει τελευταία δεν ξέρω τι του συμβαίνει και ούτε έχω καταλάβει καλά. Και εσύ νομίζω δεν έχεις καταλάβει και θες να σε βοηθήσουμε. Αν ο ίδιος δεν ξεκαθαρίσει αντρίκεια και σταράτα τι θέλει από σένα και αν πραγματικά σε θέλει στη ζωή του στο μέλλον, καλό είναι να δεις την εναλλακτική πως είναι η ζωή χωρίς αυτόν.

    Είναι ένα ενδεχόμενο στη ζωή, να μην το έχεις. Και στη ζωή πρέπει να τα δεχόμαστε όλα. Και όταν λέω όλα, όλα.
    Ναι η αλήθεια είναι πως δεν έχω καταλάβει.Δεν πιστεύω σίγουρα πως έχει σχέση γιατί δεν θα το έπαιζε σε διπλό ταμπλό,δεν είναι τέτοιος τύπος.Προχθές βγήκαμε και στην εξώπορτα μου είπε πως δεν θα ανέβει πάνω αλλά τελικά ανέβηκε.Δεν υπήρχε σεξ όπως τις δυο προηγούμενες φορές και αυτό με προβληματίζει γιατί σκέφτομαι ότι ίσως να του αρέσει κάποια άλλη πολύ και να μην τον έλκω ερωτικά ή απλά να θέλει να με ξεπεράσει εντελώς.Ωστόσο με φιλούσε τρυφερά για λίγη ώρα έτσι ξαφνικά, και έτσι ξαφνικά απομακρύνθηκε και μετα κοιμηθηκε. Κάθε φορά μπερδεύομαι όλο και περισσότερο με τη συμπεριφορά του. Ήθελε να δει την αντίδρασή μου; ήθελε να το συνεχίσω εγώ προς τα εκεί; υπάρχει κάποια άλλη και δεν θέλει να την "κερατώσει"; Πραγματικά δεν ξέρω. Πάντως έδειξε ενδιαφέρον, με ρώτησε που βγαίνω και όταν μου έστελναν σε κάποια φάση μηνύματα στο κινητό,και εγω απαντουσα χαμογελώντας φάνηκε να ενοχλήθηκε γιατί μου είπε καλά ποιος είναι τέτοια ώρα και τι στελνεις όλη την ώρα ή τι κοιτάς στο κινητό. Την επόμενη μέρα αφού είδα πως πάλι δεν θα μιλήσει φτιάχτηκα για να βγω και εμεινε λίγο και μου λεει "τι θα φύγεις και εσυ" και που θα πας αλλα δεν απαντησα απλα χαμογελασα, και τον έπιασα να με κοιτάει την ώρα που ετοιμαζόμουν.δεν ξέρω αν ήταν ζήλεια η απλό ενδιαφέρον. Στο τέλος μου είπε καλα να περασω εκει που θα παω και εγω του ειπα οτι ισως να του ξαναστειλω να βγουμε και απλα χαμογελασε και μου απαντησε "με απειλείς;". Γενικά το κλίμα ήταν πολύ χαλαρό. Το ότι ενώ με φίλησε στη συνέχεια δεν το συνέχισε πως το ερμηνεύεις; Σκέφτομαι να του πω να βγουμε το επομενο σαββατο και αυτη τη φορα να τον ρωτησω στα ίσια τι θέλει και τι σκέφτεται για μας και να μην παίξουμε πάλι τους φίλους που βγήκαν να πουν τα νέα τους. Εσύ τι πιστεύεις και τι μου προτείνεις να κάνω ; (σόρρυ για το "πρήξιμο" ε)

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    961
    Quote Originally Posted by mar95 View Post
    Ναι η αλήθεια είναι πως δεν έχω καταλάβει.Δεν πιστεύω σίγουρα πως έχει σχέση γιατί δεν θα το έπαιζε σε διπλό ταμπλό,δεν είναι τέτοιος τύπος.Προχθές βγήκαμε και στην εξώπορτα μου είπε πως δεν θα ανέβει πάνω αλλά τελικά ανέβηκε.Δεν υπήρχε σεξ όπως τις δυο προηγούμενες φορές και αυτό με προβληματίζει γιατί σκέφτομαι ότι ίσως να του αρέσει κάποια άλλη πολύ και να μην τον έλκω ερωτικά ή απλά να θέλει να με ξεπεράσει εντελώς.Ωστόσο με φιλούσε τρυφερά για λίγη ώρα έτσι ξαφνικά, και έτσι ξαφνικά απομακρύνθηκε και μετα κοιμηθηκε. Κάθε φορά μπερδεύομαι όλο και περισσότερο με τη συμπεριφορά του. Ήθελε να δει την αντίδρασή μου; ήθελε να το συνεχίσω εγώ προς τα εκεί; υπάρχει κάποια άλλη και δεν θέλει να την "κερατώσει"; Πραγματικά δεν ξέρω. Πάντως έδειξε ενδιαφέρον, με ρώτησε που βγαίνω και όταν μου έστελναν σε κάποια φάση μηνύματα στο κινητό,και εγω απαντουσα χαμογελώντας φάνηκε να ενοχλήθηκε γιατί μου είπε καλά ποιος είναι τέτοια ώρα και τι στελνεις όλη την ώρα ή τι κοιτάς στο κινητό. Την επόμενη μέρα αφού είδα πως πάλι δεν θα μιλήσει φτιάχτηκα για να βγω και εμεινε λίγο και μου λεει "τι θα φύγεις και εσυ" και που θα πας αλλα δεν απαντησα απλα χαμογελασα, και τον έπιασα να με κοιτάει την ώρα που ετοιμαζόμουν.δεν ξέρω αν ήταν ζήλεια η απλό ενδιαφέρον. Στο τέλος μου είπε καλα να περασω εκει που θα παω και εγω του ειπα οτι ισως να του ξαναστειλω να βγουμε και απλα χαμογελασε και μου απαντησε "με απειλείς;". Γενικά το κλίμα ήταν πολύ χαλαρό. Το ότι ενώ με φίλησε στη συνέχεια δεν το συνέχισε πως το ερμηνεύεις; Σκέφτομαι να του πω να βγουμε το επομενο σαββατο και αυτη τη φορα να τον ρωτησω στα ίσια τι θέλει και τι σκέφτεται για μας και να μην παίξουμε πάλι τους φίλους που βγήκαν να πουν τα νέα τους. Εσύ τι πιστεύεις και τι μου προτείνεις να κάνω ; (σόρρυ για το "πρήξιμο" ε)
    Καθόλου πρήξιμο. Έχω υπάρξει μεγάλος πρήχτης ο ίδιος στο παρελθόν (χαχαχα) και μπορώ να καταλάβω τι είναι πρήξιμο και ποια είναι τα κίνητρά του (ανασφάλεια, μοναξιά, αβεβαιότητα, πανικός, απελπισία, κλπ.). Άρα μην το σκέφτεσαι καθόλου. Εδώ είμαστε.

    Στο θέμα μας. Το ότι σε φιλούσε τρυφερά και ξαφνικά τραβήχτηκε είναι κάτι το οποίο η επιστήμη το ερμηνεύει ποικιλοτρόπως.

    Αρχικά ότι είναι κατά βάθος πολύ εγωιστής και νάρκισσος και θέλει να δείξει ότι τα φιλιά του τα δίνει σε όποια θέλει και όποτε θέλει και ότι μπορεί να σε ελέγχει (λίγο αντιφατικό με την εικόνα του υπομονετικού και διαλλακτικού ατόμου που μου είπες ότι είχε από τότε τον γνώρισες). Και η θεωρία του "καρότο και μαστίγιο". Σου δίνω καρότο (τρυφερό φιλί) αλλά σου το παίρνω πίσω απότομα και άτσαλα (μαστίγιο-τιμωρία). Και ίσως να σκέφτηκε ότι μπορεί εύκολα να λάβει το φιλί με τρόπο δεδομένο από σένα και να σκεφτόταν εγωιστικά όπως σκεφτόταν ένας πέφτουλας καθηγητής μου στο λύκειο, που έλεγε σε εμάς τα αγόρια για τη θεωρία του αστακού. "Απολαμβάνεις τον αστακό; Πολύ ωραία! Σε απολαμβάνει; Όχι! Έτσι να κάνετε με τις γκόμενες!"

    Μια άλλη εξήγηση είναι ότι ίσως να ήταν κάπως διστακτικός και να ήθελε να δώσει το μήνυμα ότι είναι κάπως μπερδεμένος και ο ίδιος. Λογικό.

    Και τέλος ότι είναι σε φάση "Dr. Jekyll and Mr. Hyde". Διχασμένη προσωπικότητα. Λίγο παρανοϊκό σενάριο, αλλά το έχουμε δει στην πράξη από πολλούς άντρες και πολλές γυναίκες.

    Και τα τρία σενάρια είναι πιθανά, το δεύτερο όμως είναι το πιο ακίνδυνο και λογικό.

    Μίλησέ μαζί του. Να είσαι λογική, τυπική και να αξιολογείς την κάθε λέξη και πράξη του όσο μπορείς. Με άλλα λόγια, μην τον αφήνεις να σε τουμπάρει με λόγια και χάδια. Θα γίνει μοτίβο που δε θα μπορείς να ξεφύγεις στο μέλλον. Αν είσαι λίγο "άκαρδη", αυστηρή και αδιάφορη ίσως να εξακριβώσεις αν σε θέλει ναρκισσιστικά για να παίρνει επιβεβαίωση και να σε έχει όπως είχε ο Μάνθος την Πέγκυ ή σε θέλει γιατί σε γουστάρει επειδή είσαι αστέρι και φοβερή κοπέλα.
    Κάνε την αδυναμία σου, ΔΥΝΑΜΗ.

  15. #15
    Quote Originally Posted by PositiveWave View Post
    Καθόλου πρήξιμο. Έχω υπάρξει μεγάλος πρήχτης ο ίδιος στο παρελθόν (χαχαχα) και μπορώ να καταλάβω τι είναι πρήξιμο και ποια είναι τα κίνητρά του (ανασφάλεια, μοναξιά, αβεβαιότητα, πανικός, απελπισία, κλπ.). Άρα μην το σκέφτεσαι καθόλου. Εδώ είμαστε.

    Στο θέμα μας. Το ότι σε φιλούσε τρυφερά και ξαφνικά τραβήχτηκε είναι κάτι το οποίο η επιστήμη το ερμηνεύει ποικιλοτρόπως.

    Αρχικά ότι είναι κατά βάθος πολύ εγωιστής και νάρκισσος και θέλει να δείξει ότι τα φιλιά του τα δίνει σε όποια θέλει και όποτε θέλει και ότι μπορεί να σε ελέγχει (λίγο αντιφατικό με την εικόνα του υπομονετικού και διαλλακτικού ατόμου που μου είπες ότι είχε από τότε τον γνώρισες). Και η θεωρία του "καρότο και μαστίγιο". Σου δίνω καρότο (τρυφερό φιλί) αλλά σου το παίρνω πίσω απότομα και άτσαλα (μαστίγιο-τιμωρία). Και ίσως να σκέφτηκε ότι μπορεί εύκολα να λάβει το φιλί με τρόπο δεδομένο από σένα και να σκεφτόταν εγωιστικά όπως σκεφτόταν ένας πέφτουλας καθηγητής μου στο λύκειο, που έλεγε σε εμάς τα αγόρια για τη θεωρία του αστακού. "Απολαμβάνεις τον αστακό; Πολύ ωραία! Σε απολαμβάνει; Όχι! Έτσι να κάνετε με τις γκόμενες!"

    Μια άλλη εξήγηση είναι ότι ίσως να ήταν κάπως διστακτικός και να ήθελε να δώσει το μήνυμα ότι είναι κάπως μπερδεμένος και ο ίδιος. Λογικό.

    Και τέλος ότι είναι σε φάση "Dr. Jekyll and Mr. Hyde". Διχασμένη προσωπικότητα. Λίγο παρανοϊκό σενάριο, αλλά το έχουμε δει στην πράξη από πολλούς άντρες και πολλές γυναίκες.

    Και τα τρία σενάρια είναι πιθανά, το δεύτερο όμως είναι το πιο ακίνδυνο και λογικό.

    Μίλησέ μαζί του. Να είσαι λογική, τυπική και να αξιολογείς την κάθε λέξη και πράξη του όσο μπορείς. Με άλλα λόγια, μην τον αφήνεις να σε τουμπάρει με λόγια και χάδια. Θα γίνει μοτίβο που δε θα μπορείς να ξεφύγεις στο μέλλον. Αν είσαι λίγο "άκαρδη", αυστηρή και αδιάφορη ίσως να εξακριβώσεις αν σε θέλει ναρκισσιστικά για να παίρνει επιβεβαίωση και να σε έχει όπως είχε ο Μάνθος την Πέγκυ ή σε θέλει γιατί σε γουστάρει επειδή είσαι αστέρι και φοβερή κοπέλα.

    Πιστεύω πως δεν θέλει σχέση μαζί μου άρα δεν θεωρώ ότι θα προσπαθήσει να με τουμπάρει με χάδια και λόγια.Στο παρελθόν όποτε το έπαιζα αδιάφορη απομακρυνόταν και αυτός.Γενικά δεν είναι ο τύπος που θα σε διεκδικήσει όσο και αν σε θέλει γιατί έχει ανασφάλειες και θεωρεί οτι θα φάει πόρτα.Τουλάχιστον στο παρελθόν γιατί αν κρίνω από τις δύο φορές που μου έστειλε μήνυμα ,βρεθήκαμε και ακολούθησε σεξ μόνο ανασφαλή δεν το λες αλλά νάρκισσο που με θεωρεί δεδομένη. Τώρα για το φιλί συμφωνώ μαζί σου μάλλον ήταν διστακτικός(γιατι σε αντίθεση με τις 2 προηγούμενες φορές έβγαζα μια εικόνα πιο ανανεωμένη,έκανα πράγματα για μένα και τα είδε,δεν μίλησα καθόλου για τη σχέση μας όπως λογικά περίμενε αφού εγώ του έστειλα μήνυμα και τις προηγούμενες φορές εγώ τον ρωτούσα πάντα τι σκέφτεται για μας, άσχετα αν η ερωτηση γινοταν μετα το σεξ) και σίγουρα είναι και λίγο μπερδεμένος ίσως επειδή του αρέσει κάποια κοπέλα ή δεν είναι σίγουρος αν μπορούμε να ξεπεράσουμε τα όποια προβλήματα που μας οδήγησαν στο χωρισμό(π.χ θέματα εμπιστοσύνης, προβλήματα με τους γονείς μου που ακόμα υπάρχουν σε μικρότερο βαθμό,ή θέματα που προκύπτουν από τη δουλειά του καθώς μπορεί να τον στείλουν κάπου μακριά και για άλλη μια φορά θα υπάρχει η απόσταση ανάμεσά μας). Τώρα εγώ θα προσπαθησω να κανω μια συζητηση και να του εκμαιεύσω πράγματα και τι πραγματικά αισθάνεται, που λογικά θα του τα βγάλω με πολλή προσπάθεια γιατί είναι κλειστός και δεν θελει να δειχνει ευαλωτος. Όσο για το άκαρδη και αυστηρή αυτό και αν είναι δύσκολο για μένα και γιαυτό δεν έκανα καμία συζήτηση προχθές γιατί και μόνο στην σκέψη να τον ρωτήσω φορτιζόμουν τρομερά συναισθηματικά ,βούρκωνα και δεν ήθελα καθόλου να του δείξω ότι είμαι ευάλωτη και όλη αυτή η κατάσταση με πονάει,οπότε και το άφησα. Θα το προσπαθήσω όμως γιατί πρέπει να γίνει και ακόμα και να τελειώσει οριστικά που προς τα εκεί πάει , καλύτερα να πονέσω μία και καλή παρά να ζω με την ελπίδα και την ψευδαίσθηση ότι θα γυρίσει. Με βοήθησες αρκετά με τις συμβουλές σου και σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου!

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Χωρισμός μετά από 2.5 Χρόνια μετά από πολλούς χωρισμούς
    By kingchris1234 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 47
    Last Post: 26-11-2018, 22:28
  2. Χωρισμός μετα απο 5 χρονια
    By Fall 7 times, stand up 8 in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 10
    Last Post: 20-04-2017, 10:27
  3. ΧΩΡΙΣΜΟΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 7 ΧΡΟΝΙΑ
    By JULYSUPERSTAR in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 51
    Last Post: 14-02-2017, 17:03
  4. Χωρισμος μετα απο 10 χρονια
    By iliaxtida in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 99
    Last Post: 27-01-2016, 19:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •