Ο κυκλοσ των σχεσεων
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204

    Ο κυκλοσ των σχεσεων

    Μολις " χωρισαμε " με μια φιλη μου .Γενικα ποιος ειναι ο καλυτερος , ωριμοτερος τροπος να διαχειριστουμε εναν αποχωρισμο μιας σχεσης που εχει φτασει στον επιλογο της κ εχει συμφωνηθει κ απο τους 2 οτι ειναι καλυτερα να ληξει γτ δεν εχει κατι αλλο να δωσει; Δεν παυει βεβαια να ναι αποχωρισμος κ πονος παρολο που ξερεις οτι κατι τελειωσε ειρηνικα.Κ αναρωτιεμαι : πως γινεται καθε σχεση να κανει τον κυκλο της κ τι μας μενει μετα περα απο αναμνησεις; Ειναι καλυτερο να χωριζουμε η να πιεζουμε καταστασεις για να διατηρησουμε οσα χτισαμε; Να σημειωσω οτι αυτος ο κυκλος τις περισσοτερες φορες γινεται υποσεινηδητα κ το καταλαβαινουμε μετα απο καιρο εχοντας πιο αντικειμ.ματια οτι κατι ειχε αρχη, μεση κ τελος διοτι ετσι ηταν να γινει..Δε σας προκαλει ενα δεος προς τη ζωη ολο αυτο;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Quote Originally Posted by iwannaaa View Post
    Μολις " χωρισαμε " με μια φιλη μου .Γενικα ποιος ειναι ο καλυτερος , ωριμοτερος τροπος να διαχειριστουμε εναν αποχωρισμο μιας σχεσης που εχει φτασει στον επιλογο της κ εχει συμφωνηθει κ απο τους 2 οτι ειναι καλυτερα να ληξει γτ δεν εχει κατι αλλο να δωσει; Δεν παυει βεβαια να ναι αποχωρισμος κ πονος παρολο που ξερεις οτι κατι τελειωσε ειρηνικα.Κ αναρωτιεμαι : πως γινεται καθε σχεση να κανει τον κυκλο της κ τι μας μενει μετα περα απο αναμνησεις; Ειναι καλυτερο να χωριζουμε η να πιεζουμε καταστασεις για να διατηρησουμε οσα χτισαμε; Να σημειωσω οτι αυτος ο κυκλος τις περισσοτερες φορες γινεται υποσεινηδητα κ το καταλαβαινουμε μετα απο καιρο εχοντας πιο αντικειμ.ματια οτι κατι ειχε αρχη, μεση κ τελος διοτι ετσι ηταν να γινει..Δε σας προκαλει ενα δεος προς τη ζωη ολο αυτο;
    https://www.pillowfights.gr/between-...rikolakiazoyn/

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,671
    Quote Originally Posted by iwannaaa View Post
    Μολις " χωρισαμε " με μια φιλη μου .Γενικα ποιος ειναι ο καλυτερος , ωριμοτερος τροπος να διαχειριστουμε εναν αποχωρισμο μιας σχεσης που εχει φτασει στον επιλογο της κ εχει συμφωνηθει κ απο τους 2 οτι ειναι καλυτερα να ληξει γτ δεν εχει κατι αλλο να δωσει; Δεν παυει βεβαια να ναι αποχωρισμος κ πονος παρολο που ξερεις οτι κατι τελειωσε ειρηνικα.Κ αναρωτιεμαι : πως γινεται καθε σχεση να κανει τον κυκλο της κ τι μας μενει μετα περα απο αναμνησεις; Ειναι καλυτερο να χωριζουμε η να πιεζουμε καταστασεις για να διατηρησουμε οσα χτισαμε; Να σημειωσω οτι αυτος ο κυκλος τις περισσοτερες φορες γινεται υποσεινηδητα κ το καταλαβαινουμε μετα απο καιρο εχοντας πιο αντικειμ.ματια οτι κατι ειχε αρχη, μεση κ τελος διοτι ετσι ηταν να γινει..Δε σας προκαλει ενα δεος προς τη ζωη ολο αυτο;
    δεν κανουν ολες οι σχεσεις τον κυκλο τους.
    αυτες που εχουν λογο υπαρξης, μενουν στην ζωη μας.

    περι πιεσεων , δεν το συζηταω καν.. δεν εχει κανενα νοημα να πιεζεις καταστασεις για να διατηρησεις μια σχεση η μια επικοινωνια, αφενος γιατι ειναι ενοχλητικο και για σενα και για τον αλλο, αφετερου, γιατι δεν λειτουργει.
    το να υποχωρει καποιος σε πιεσεις, δεν ειναι σχεση. θελει αμοιβαιοτητα. τι 'χτισατε";;; τπτ δεν χτιζεις αν ο αλλος δεν θελει να ειναι σε μια σχεση. η σχεση υπαρχει οσο την θελουν και οι δυο.
    με το "δεος" δεν καταλαβαινω τι εννοεις.
    δεν μου προκαλει δεος, το οτι καποιες σχεσεις τελειωνουν, οχι.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    692
    Οι σχέσεις φιλικές, ερωτικές κλπ. ανάλογα την περίπτωση, έχουν και ένα τέλος. Έχω φίλο, που είμαστε φίλοι από το γυμνάσιο. Έχουν περάσει κοντά 10 χρόνια. Είχα φίλο που τα χάλασα μαζί του, επειδή έβαλε πάνω από όλους τον εαυτό του σε ένα θέμα. Έχω φίλο που τον γνώρισα στην σχολή και εδώ και 4 χρόνια είμαστε φίλοι και έχουμε την ίδια τρέλα με τον Άρη. Το βασικό σε μια φιλία, είναι να κάνεις σε μερικά πράγματα λίγο πίσω, να δίνεις χώρο και στον άλλον. Αν για κάτι είμαι συμπαθής, είναι ότι δεν λέω κακίες σε άλλους, ακόμη και για φίλους που τα έχουμε χαλάσει. Ενώ ξέρω ότι κάποιοι λένε για εμένα. Εγώ έχω την συνείδηση μου καθαρή και ξέρω την αξία μου.

    Τώρα όσον αφορά για τις σχέσεις, αν πιέσεις έστω και λίγο, το έχασες το παιχνίδι. Ποτέ μα ποτέ, δεν θα πιέζεις για πράγματα. Εγώ τρελαίνομαι στην ιδέα ότι θα με πιέσει κάποιος για κάτι. Η πρώτη μου σχέση και η μοναδική, με πίεζε αφάνταστα, για το κάθε τι. Δεν θα γίνει κάποιος αρεστός με το να πιέζει. Ίσως γι'αυτό δεν ξανά έκανα σχέση και από τότε μόνο περνάω καλά με τις κοπέλες, χωρίς να υπάρχει μια σχέση στην μέση. Ε ναι έτσι το βλέπω εγώ. Υπήρχε και άλλη μια κοπέλα που είχα γνωρίσει, όμορφη, αλλά με κόμπλεξ κατωτερότητας και επειδή δεν μπορούσε να με ελέγξει κάπως, άρχισε την συναισθηματική πίεση με μηνύματα κλπ. Απλά έφυγα, ούτε καν ασχολήθηκα.

    Είναι προτιμότερο κάτι να αφήσεις να τελειώσει, παρά να το πιέσεις για να ξανά γίνει όπως ήταν. Δεν είναι και λίγο εγωιστικό αυτό; Να "φτιάξουμε" μια σχέση, σύμφωνα με τα δικά μας μάτια; Τον/την άλλον/άλλη τον/την ρωτήσαμε τι θέλει πραγματικά;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Location
    Athens
    Posts
    181
    Σίγουρα μια σχέση είτε φιλική, είτε ερωτική, είτε οτιδήποτε άλλο γίνεται κ από τις 2 πλευρές. να θέλει μόνο ένας δν γίνεται και να πιέζει όπως λες τον άλλο. εκτός και αν εννοείς να προσπαθείς για μια σχέση. Να προσπαθείς όμως εσύ και ο άλλος να μην ενδιαφέρεται σε μια σχέση που κάποια στιγμή θα τελειώσει δν είναι πιο ψυχοφθόρο? Νομίζω κάποια πράγματα πρέπει να κυλούν κ λίγο μόνα τους...

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    συνηθως στις φιλιες Ιωαννα δεν χαλουνται με κοινη συναινεση.... στις φιλιες απλα κανεις παρεα με καποια ατομα και επειδη με καποιους δεν ταιριαζεις, σιγα σιγα οι δεσμοι εξασθενουν και αποκτοπτονται... με αυτους που εχεις πιο κοινα ειναι συνηθως ανθρωποι που γνωρισες απο μικρος....ειχα ενα παιδι τελευταια ολο με κολουσε να με κανει παρεα, τον εδωσα μια ευκαιρια, τον εδωσα και δευτερη ευκαιρια, ναι ομως μαζι του εγω δεν ειχα τι να κουβεντιασω, ετσι επειδη εγω δεν ανταποκρινομουν στο καλεσμα του και κοινως τον εγραφα, αυτος απλα θυμωσε αλλα καταλαβε οτι θα ηταν καλυτερα να ψαχτει προς αλλη κατευθυνση

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,745
    Ιωαννα θα στα πω για να ξερεισ στισ φιλιεσ πρεπει να κρατασ και αποστασεισ δεν κανει συνεχεια μαζι ουτε να τα λεσ ολα ο εαυτοσ σου και τα προβληματα του ειναι δικο σου θεμα που πρεπει να λυσεισ αν εχεισ θεμα αυτο που θα πρεπει να ξερεισ ειναι οι αναμνησεισ θα γνωρισεισ πολλουσ και πολλεσ με καποιουσ θα εχεισ αναμνησεισ εγω τωρα που μεγαλωσα μιλαω μονο με οσουσ εχω αναμνησεισ αν και δειχνει δυναμη αυτο που χωρισατε στην ηλικια μου ειναι απερισκεψια και απλα κραταμε αποστασεισ σε αγαπαω και σενα οπωσ τισ αλλεσ και το ονειρο που εχω για σασ ειναι να κανετε παντα οτι θελετε φιλακια μωρο και φιλοσοφησε το απλα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Αναλογα τις φιλιες.τεσπα εγω θελω να μαι ξεκαθαρη κ λεω οσα θελω να πω για να χω καθαρη συνειδηση

  9. #9
    Banned
    Join Date
    May 2018
    Posts
    446
    Quote Originally Posted by elis View Post
    ο εαυτοσ σου και τα προβληματα του ειναι δικο σου θεμα που πρεπει να λυσεισ
    Elis, τα προβλήματα κανείς δεν τα λύνει μόνος του. Μόνο στάσιμα τα αφήνεις έτσι ή τα κάνεις μεγαλύτερα. Το θέμα είναι να έχεις ανθρώπους που πραγματικά θα νοιαστούν και να τους έχεις εμπιστοσύνη.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Κ γω συμφωνω σαυτο .

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Φοβαμαι να κοιμηθω γυ κλαιω στα ονειρα μ

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εγω συνηθως το καταλαβαινω πως θα παει κατι και προετοιμαζομαι εξαρχης πχ οταν καποιος φαινεται ασταθης απο την αρχη δυσκολα θα μεινει σε μια σχεση

  13. #13
    Miliva21
    Guest
    Καλημέρα Ιωάννα

    Αρχικά να σου πω ότι σε καταλαβαίνω γτ και γω πριν καμποσο καιρο "χώρισα" με τη δική μου φίλη (που την ήξερα 9 χρόνια) κ ήταν η πιο κοντινή μου...

    Πάντα το τέλος μιας οποιασδήποτε σχέσης είναι ένα πένθος.... όταν αποφάσισα να φυγω επδ ξενέρωσα φυσικά κ στεναχωρήθηκα ένιωσα "προδομένη" όμως δεν μου έβγαινε να το συνεχίσω ......

    Κ έτσι την έκοψα ΜΑΧΑΙΡΙ ....Όχι ότι εκείνη έκανε κάποια κίνηση ...Αλλά ούτε εγώ δν την έψαξα ξανά..Και όταν λέω την έκοψα ΜΑΧΑΙΡΙ την έβγαλα οχι μόνο από τη ζωή μου αλλά και από τη σκέψη μου κυρίως... και τα πάντα....(χωρίς αυτό να σημαίνει ότι στο πίσω πίσω μέρος του μυαλού μου δεν θα τη θυμάμαι)....

    Σου τα λέω αυτά για να δεις τη δική μου οπτική στο θέμα....
    Φυσικά και ακόμα νιώθω ότι αυτή η σχέση ειναι αναντικαταστατη για μένα γτ νε κανέναν άλλον δεν με δενει ούτε ο χρόνος ούτε όσα είχα ζήσει με εκείνη ....οπότε είναι μια απώλεια σημαντική.....

    Και γω σκέφτηκα όπως κ εσύ αν θα μπορούσα να κάνω κάτι να τη παλεψω αυτή τη σχέση......όμως να σου πω κάτι;....θεωρώ πως στη ζωή πρέπει να κάνεις αυτό που νιώθεις και σου βγαίνει...Και όχι με βάση τα "πρεπει" σου...οπότε δεν νιώθω τόσο τύψεις που δεν πάλεψα παραπανω γ αυτό......έκανα ότι μου βγήκε....Και εχώ εμπιστοσύνη στη ζωή.....

    Δεος....Ναι εν μέρει.....όμως έτσι είναι οι σχέσεις....Δεν είναι στατικές είναι εξελισσομενες...όσο αλλάζουμε εμείς ως ανθρωποι μέρα με τη μέρα...αλλάζουν και αυτές μορφή....άλλες τελειώνουν άλλες μένουν....

    Καλό είναι να παίρνουμε τα θετικά από κάθε σχέση και να βλέπουμε τα ενδεχόμενα λάθη μας γ να μην τα επαναλαβουμε...να είμαστε ανοιχτοί σε ανθρώπους και σε νεες σχέσεις και να μην "κλεινομαστε" επδ μια σχέση τελείωσε....

    να μην πολεμάμε το "τελος"..
    Αλλά να το αντιμετωπίσουμε ως κτ φυσιολογικό

    (χωρίς να σημαίνει πως δεν υπάρχουν σχέσεις που κρατάνε για παντα )

    Βγες εκεί έξω....έχε τη διάθεση να κάνεις νεους αληθινούς φίλους ....μην πληγωνεσε... δώσε ξανά.....όμως αυτή τη φορά μη δωθεις ολοκληρωτικά...κράτα ένα μικρό κομμάτι για σένα.....είναι σημαντικό.....γτ Καλώς ή κακώς ο μόνος που μένει μαζί μας σε όλη μας τη ζωή είναι ο εαυτός μας και πρέπει να τον αγαπάμε και να τον βάζουμε πάνω από όλα....

    Καλή συνέχεια και να είσαι αισιόδοξη!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Σευχαριστω πολυ για την απαντηση σ κ συμφωνω μαζι σ..

Similar Threads

  1. Πρόβλημα σχέσεων
    By kostas87 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 13-01-2013, 18:09
  2. Περι σχεσεων...
    By Fearg in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 17
    Last Post: 02-03-2011, 01:38
  3. Συμβουλος σχεσεων
    By τομαζινα in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 16-01-2011, 04:04
  4. προβλημα σχεσεων
    By free in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 9
    Last Post: 20-09-2007, 11:34
  5. Περί σχέσεων
    By Orion in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 33
    Last Post: 31-08-2007, 13:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •