λοιπον θελω να ξερετε (κ δεν ειμαι καναν εθνικηστης η φασιστας) οτι η χωρα μας κ η θρησκεια μας ειναι απο τις καλυτερες κ μπορουν να μας δωσουν γερες βασεις... θυμαμαι που περνουσα οσα περνουσα... δεν θα αρνιωμουν ποτε την βοηθεια που πειρα απο τους ψυχολογους μου οι οποιοι με της σειρα τους για να με βοηθησουν βασιστηκαν στην επιστημη της ψυχολογιας... ΑΛΛΑ γνωριζω πλεον πως κ οι ιερεις ως εκπροσοποι του ορθοδοξου χρηστιανησμου βασιζωμενοι σε ολλες τις γραφες εχουν στοχο να δειξουν στον ανθρωπο τον δρομο προς την θεο η αλλιος πιο απλα τον δρομο του πνευματικου αγωνα κ την πενυματικης αφυπνησης... το θεμα ειναι το εξης... ημουν ενα ατομο που δεν νοσουσα μονον ψυχικα αλλα κ χαρακτιριζωμουν κ απο ελειψη πνευματικης υγειας... τωρα ας πουμε μπορω να καταλαβω οτι περα απο το "ειμαι καλα ψυχολογικα" μπορω να πω πως ειμαι πιο γεματος, πιο ολοκληρωμενος κ πως εχω περισοτερη επιγνωση, αντιληψη, κ πανω απολα συνηδειση... πως απο την ζωη μου εχω ασκηθει πνευματικως σε μεγαλο βαθμο... γτ η αλαγη μου δεν ηταν μονο σε σκεψεις-συναισθηματα κ συμπεριφορα αλλα κ σε πραγματα πολυ πιο μεσα απο αυτα τα 3 βασικα (ψυχολογικα σημασιας) σημεια αναφορας... κ μια τετοια αλαγη οποιοσδηποτε την εχει βιωσει θα ξερει πως δεν ειναι μονο ψυχολογικη αλλα κ πνευματικη... γτ θα ξερει πως υπαρχει μεν ενα ψυχικο οργανο σε καθε ανθρωπο αλλα κ πως πισω απο αυτο υπαρχει κ μια ολλοκληρη πνευματικη υποσταση που περημενει να δοκημαστει να ασκηθει να πονεσει να κλαψει να ταλαιπορηθει αλλα εντελει να αφηπνηστει να ενδυναμωθει κ εντελει να ολοκληρωθεί... να γινει αυτο που ελεγε ο αγιος παισιος πυρ καταναλισκον, φωτια, που οτι σκουπιδι κ να ριξεις μεσα θα το καιει η σαν τις καθαρες ακτινες του ηλιου που ακομα κ μεσα στον βουρκο να πεσουν παραμενουν καθαρες κ θα εκπεμπουν φως κ θερμοτιτα... γιαυτο αυτος που τοχει βιωσει αυτο ξερει πως δεν υπαρχει κανενα ειδους διχασμος αναμεσα σαυτα τα δυο... γενικα να ξερετε ολλων τον ειδων οι διχασμοι υπαρχουν μονο στα κεφαλια των ανθρωπων κ πουθενα αλλου... γτ το ιδιο το συμπαν κ η φυση μας δειχνει πως ολλα ειμαι μια ενωτητα... οπως οι δυο πλευρες του ιδιου νομισματος η οι δυο πολοι του ιδίου μαγνητη... απο κει κ περα η χωρα μας (η για τους πιο ακαδημαϊκόλαγνους το εθνος-κρατος μας)... εχει πολλα αρνιτικα αλλα κ θετικα οπως καθε χωρα... αλλα... εχει μια πολυ μεγαλη ιστορια... που βασιζεται σε ανθρωπους που παντα φτιαχναν εναν πολιτισμο πολυ προχορημενο... (οχι σε συγκρηση με τους αλλους γτ δεν μαρεσει να συγκρινω... εξαλου δεν καναν κοντρα πολιτισμων...χχαχαχα)... αλλα το καναν για μας... για την καθε γενια ανθρωπων που ζουσαν στην ελλαδα, ειτε ηταν ελληνες ειτε ηθελαν να ερθουν στην ελλαδα... εξαλου οι αρχαιοι ελληνες δεν λεγαν ειναι ελληνες οσοι ετυχε να γενηθουν απλα στην ελλαδα αλλα οσοι εχουν λαβει ελληνικη παιδεία... κ απο την αλλη βλεπω κτ αναρχοκουμουνιστες να μας λενε φασιστες... εμας που οι προγονοι μας σκοθηκαν κατα χιλιαδες μονο μονο για να πιεσουν επι ενα χρονο τους πραγματικους φασιστες να ερθουν κ να φεερουν τον φασισμο στην ελλαδα που ηταν κ ειναι συνονημο της ελευθεριας...

Εστάλη από Mi A1 στο E-Psychology.gr Mobile App