Αnother brick in the wall
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406

    Αnother brick in the wall



    Ο τίτλος είναι παρμένος από το τραγούδι των Pink Floyd του αλμπουμ The Wall.

    Oσοι δεν έχουν ακούσει το αλμπουμ ή δεν έχουν δει την ταινία καλό θα ήταν να το πράξουν.

    Θα προσπαθήσω να πω κάποια πράγματα για τα μηνύματα που βγάζει το οπερατικό αυτό αλμπουμ από όσα θυμάμαι γιατί πέρασε κ καιρός από την θέαση της ταινίας.

    Ο ήρωας είναι ο Pink. Ένα παιδί που έχασε τον πατέρα του στον πόλεμο και έχει μια υπερπροστατευτική μητέρα που του μεταφέρει όλους της τους φόβους για την ζωή.

    Ο ήρωας διαμορφώνεται σιγά σιγά σε ένα εσωστρεφές παιδί και ντροπαλό που βρίσκει χαρά στην παρατήρηση και την ποίηση.
    Τα τραύματα όμως της ζωής του όπως η ταπείνωση του από τον δάσκαλο του μπροστά σε όλη την τάξη θα τον σημαδέψουν και θα καθορίσουν την ζωή του.

    Μετέπειτα θα γίνει ροκ τραγουδιστής όμως η ανασφάλεια του και ο ενοχικός του χαρακτήρας θα τον μετατρέψουν σε έναν μοναχικό και αυτοκαταστροφικό χαρακτήρα διαλύοντας την καριέρα του και τις σχέσεις του με το άλλο φύλο.

    Το τείχος και τα τούβλα που το συνθέτουν είναι όλα τα τραύματα,οι ενσταλαγμένοι φόβοι, οι ενοχές κ η μοναξιά του. Είναι το τείχος που τον απομονώνει από την κοινωνία και τους γύρω του μη μπορώντας να δημιουργήσει μια ζωή με χαρά και δημιουργία.
    Το τέλος είναι η απομόνωση και η τρέλα που τον οδηγεί στην απάθεια και όπου στο παραλήρημα του φαντάζεται πως είναι ένας κακός δικτάτορας κάτι που φυσικά απορρέει στο πως ένιωθε για τον ίδιο του τον εαυτό.

    Η όπερα κλείνει με την δίκη. Εκεί η συνείδηση του ήρωα τον δικάζει για όσα κακά πιστεύει πως έπραξε και τέλος έχουμε το γκρέμισμα του τείχους εικάζω πως συμβολίζει την επανάσταση σε όσα μας τρώνε.

    Αυτή η ιστορία νιώθω να με εκφράζει και πιστεύω και πολλούς άλλους εδώ μέσα. Πέρα από τα κοινωνικά μηνύματα εχει και άκρως ψυχολογικές προεκτάσεις. Είναι νομίζω η ψυχολογία της κοινωνίας μας.
    Είναι το τείχος που πολλοί από μας έχουμε χτίσει γύρω μας κ σε αυτό συνέβαλαν γονείς, εκπαιδευτικοί και πρότυπα.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    μονο που τα πραγματα δεν ειναι ετσι ακριβως κανεις δε θα μπει στη διαδικασια να χτισει τοιχους αν δεν ερχονται πυρα προς το μερος του και συνηθως αυτος που εχει τις περισσοτερες πιθανοτητες να βγει ητημενος ειναι ο επιτηθεμενος αφου καταναλωνει πολυ περισστερη ενεργεια απο αυτον που ειναι σε αμυνα και αυτο τον κανει πιο αδυναμο

    το κακο ξεκινα απ την επιθεση και στη συνεχεια ενος κακου μυρια ερπενται

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    και επισης αν το εχεις προσεξει στα βιβλια ιστοριας σχεδον πουθενα δε θα διαβασεις αρνητικα σχολια για αυτους που αμυνθηκαν αλλα ΠΑΝΤΑ για αυτους που επιτεθηκαν αρα βγες απο τη δικη σου οπτικη γωνια και δες τα πραγματα ως ενας τριτος πιο αντικειμενικος κριτης

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    634
    Aλεξανδρε

    Ολα αυτα που γραφεις για την ενεργεια του επιτιθεμενου που ξοδευεται
    ΔΕΝ ισχυουν στην περιπτωση του Pink (και οποιουδηποτε εσωστρεφους παιδιου).

    Οι κοινωνικες δομες (σχολειο, δουλεια, προτυπα σχεσεων) ΟΥΤΕ εξαντλουνται
    ΟΥΤΕ στιγματιζονται. Ειναι η ιδια η κοινωνια. Μονο ο Pink ενδεχεται να εξαντληθει
    και μονο ο Pink ενδεχεται να ξεχαστει. Γιατι οι αμυνες του απλα ... ειναι αστειες
    μπροστα στις δομες (κοινωνικες δομες) που του εχουν επιβληθει.

    Αυτα που λες ισχυουν, οταν υπαρχει καποια στοιχειωδης συγκριση αναμεσα
    σε αμυνομενο και επιτιθεμενο. Οπως με τους συμμαχους που αποβιβαζονταν
    μπροστα απο τα οχυρα των γερμανων στην Νορμανδια. ΕΚΕΙ μετριουνται
    και συγκρινονται γιατι ο οπλισμος και το εμψυχο δυναμικο ...
    ειναι πεπερασμενο (και για τους δυο). Μετριεται !

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    το μεγαλυτερο ψεμα που θα μπορουσα να διαβασω ειναι οτι οι κοινωνικες δομες δε στιγματιζονται ισα ισα η πιο ανελειτη κοινωνια απο ολες ειναι αυτη του σχολειου με το νομο της ζουγκλας σε πληρη εφαρμογη οπως ελεγα και στη σχολη που πηγαινα οταν μιλαγα σε ολους το μεγαλυτερο ηθικο διδαγμα για να επιβιωσεις με στοχο παντοτε οτιδηποτε διαφορετικο που ξεχωριζει για τις ικανοτητες του θετικα η αρνητικα αυτα τα δυο πανε μαζι ειναι να 'μασας' σιδερα και να εχεις σιδερενια θεληση και μετα αφου σε κανουν ετσι ΚΑΙ ΣΕ ΕΞΑΝΑΓΚΑΣΟΥΝ να γινεις και εσυ σκληρος ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΝΤΕΞΕΙΣ μεσα σε αυτο το ψυχολογικο πολεμο που δεχεσε απο τις πρωτες ταξεις του δημοτικου μετα εχουν και το θρασος να λενε και οτι εισαι αναισθητος και να το παιζουν θυματα ως εκβιασμο για να αλαξεις γνωμη

    προσωπικα ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΑΔΙΑΦΟΡΟ το αν ξεχαστω η οχι γιατι οποιος με ξερει καλυτερα μπορει να το επιβεβαιωσει οτι απο τις πρωτες και ολας ταξεις του δημοτικου ειμουν ενα παιδι που μισουσε τη δημοσιοτητα και οτι εκανα το κραταγα για τον εαυτο μου γι αυτο ακριβως το λογο και η δημοσιοτητα με λατρεψε γιατι οτανδιχνεις ταπεινοτητα σε ενα θεμα η ζωη σε ανταμειβει γι αυτο

  7. #7
    Banned
    Join Date
    May 2018
    Posts
    446
    Αλέξανδρε, κάποτε στις αρχές της δεκαετίας του 90 μια δασκάλα στο δημοτικό γύρισε και μου είπε πως "αν δεν γίνεις λίγο κάθαρμα θα σε φάνε λάχανο". Ακριβώς έτσι. Πότε δεν τα ξέχασα αυτά τα λόγια από αυτήν την καλή δασκάλα που δίδασκε σε παιδιά. Αλλά εγώ δεν τους έκανα την χάρη.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    δε μπορω να πω οτι το ασπαζομαι αυτο καθε φορα που εγινα κακος εγινα κατοπιν επιθυμιας των αλλων που νομιζαν οτι θα κανω γαργαρα οσα εβλεπα

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    634
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    το μεγαλυτερο ψεμα που θα μπορουσα να διαβασω ειναι οτι οι κοινωνικες δομες δε στιγματιζονται ισα ισα η πιο ανελειτη κοινωνια απο ολες ειναι αυτη του σχολειου με το νομο της ζουγκλας σε πληρη εφαρμογη οπως ελεγα και στη σχολη που πηγαινα οταν μιλαγα σε ολους το μεγαλυτερο ηθικο διδαγμα για να επιβιωσεις με στοχο παντοτε οτιδηποτε διαφορετικο που ξεχωριζει για τις ικανοτητες του θετικα η αρνητικα αυτα τα δυο πανε μαζι ειναι να 'μασας' σιδερα και να εχεις σιδερενια θεληση και μετα αφου σε κανουν ετσι ΚΑΙ ΣΕ ΕΞΑΝΑΓΚΑΣΟΥΝ να γινεις και εσυ σκληρος ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΝΤΕΞΕΙΣ μεσα σε αυτο το ψυχολογικο πολεμο που δεχεσε απο τις πρωτες ταξεις του δημοτικου μετα εχουν και το θρασος να λενε και οτι εισαι αναισθητος και να το παιζουν θυματα ως εκβιασμο για να αλαξεις γνωμη

    προσωπικα ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΑΔΙΑΦΟΡΟ το αν ξεχαστω η οχι γιατι οποιος με ξερει καλυτερα μπορει να το επιβεβαιωσει οτι απο τις πρωτες και ολας ταξεις του δημοτικου ειμουν ενα παιδι που μισουσε τη δημοσιοτητα και οτι εκανα το κραταγα για τον εαυτο μου γι αυτο ακριβως το λογο και η δημοσιοτητα με λατρεψε γιατι οτανδιχνεις ταπεινοτητα σε ενα θεμα η ζωη σε ανταμειβει γι αυτο
    Οι κοινωνικες δομες δεν πολεμιουνται, φιλε μου.
    Μονο παρακαμπτονται (και για λιγο χρονικο διαστημα).
    Ειναι μπετον αρμε .... και εσυ εισαι απλη σαρκα και ψυχουλα.

    Θα θελα ΠΟΛΥ να ηταν πλοια που βυθιζονται οι κοινωνικες δομες
    (μαζι σου ειμαι σ'αυτο, και το The Wall ηταν δυο δισκοι που ελιωσα
    στο πλατο του Garrard εκει γυρω στο 79 με 80, αν θυμαμαι καλα).
    Ομως, απο την δικη μου εμπειρια και διαδρομη, μονο εγω βυθιστηκα.
    Και δεν μπορω να πω τι ημουν ο πλεον αδυναμος χαρακτηρας.
    Ισως να ημουν αρκετα ευαισθητος αλλα οχι εντελως αδυναμος.

    ΤΟ ΠΑΛΕΨΑ ... πριν χασω.

    Ομως οι δομες ... κερδισαν. Γιατι δεν μπορουν να χασουν οι δομες.
    Ειναι η σκαλωσια, τα μπετα, ο φερον οπλισμος μιας κοινωνιας.
    Ειδες κανενα σχολειο να κλεινει ... επειδη μαυρισε αθωες παιδικες
    ψυχουλες ? Η καμια δουλεια να κλεινει ... επειδη καποιος μιλησε
    ειρωνικα σε καποιον αλλον ? Η καμια σχεση (ερωτικη η γαμου)
    να επιβιωσε, οταν καποιος ειπε "δεν παιζω κανενα ρολακι" ?

    Αντιληφθηκες τετοια πραγματα πουθενα ?

  10. #10
    Banned
    Join Date
    May 2018
    Posts
    446
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    δε μπορω να πω οτι το ασπαζομαι αυτο καθε φορα που εγινα κακος εγινα κατοπιν επιθυμιας των αλλων που νομιζαν οτι θα κανω γαργαρα οσα εβλεπα
    Συμφωνώ. Και εγώ έχω γίνει "κακός" για τους ίδιους λόγους. Αλλά δεν θα πάω να δημιουργήσω πρόβλημα στον άλλον εγώ πρώτος. Και μάλιστα θα δείξω και ανοχή. Θα πω άντε μπορεί να μην είναι καλά σήμερα. Αλλά μέχρι ένα σημείο. Μια δυο, μετά θα τους πάρει ο διάολος.

Similar Threads

  1. THE INVISIBLE WALL / ΤΟ ΑΟΡΑΤΟ ΤΕΙΧΟΣ
    By gus1973 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 09-03-2011, 03:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •