Χριστουγεννα , καλο η κακο ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 84
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721

    Χριστουγεννα , καλο η κακο ?

    Ηρθαν λοιπον και τα Χριστουγεννα , γιορτη χαρας ..........ειναι ομως ετσι ? πολλοι απεχθανονται τα Χριστουγεννα γιατι μεγενθυνει το αισθημα μοναξιας (εξ ου και οι περισσοτερες αυτοκτονιες γινονται παραμονη Χριστουγεννων ) ..................τρεχουμε ολοι αλλοφρονες στα μαγαζια ,να αισθανθουμε το γιορτινο κλιμα ( δεν θα παρεις δωρο σε καποιους , αρα εξοδα ) .....πρεπει ναμαστε χαρουμενοι τα χριστουγεννα , γιατι ετσι επιβαλλεται .........ειμαστε ομως ? η μονο τα ζευγαρακια ειναι χαρουμενα γιατι ειναι με τον-την καλο τους ? προσωπικα τα αφηνω τα Χριστουγεννα να περασουν σαν να ειναι κανονικες μερες , αδιαφορα μου ειναι .......αφου ειμαι single .....
    εχω κι ενα μικρο δεντρακι στολισμενο στο παταρι , ψεκασμενο με μπολικη λακ μαλλιων , ωστε να μην χαλαει ο στολισμος του ..........

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,593
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Ηρθαν λοιπον και τα Χριστουγεννα , γιορτη χαρας ..........ειναι ομως ετσι ? πολλοι απεχθανονται τα Χριστουγεννα γιατι μεγενθυνει το αισθημα μοναξιας (εξ ου και οι περισσοτερες αυτοκτονιες γινονται παραμονη Χριστουγεννων ) ..................τρεχουμε ολοι αλλοφρονες στα μαγαζια ,να αισθανθουμε το γιορτινο κλιμα ( δεν θα παρεις δωρο σε καποιους , αρα εξοδα ) .....πρεπει ναμαστε χαρουμενοι τα χριστουγεννα , γιατι ετσι επιβαλλεται .........ειμαστε ομως ? η μονο τα ζευγαρακια ειναι χαρουμενα γιατι ειναι με τον-την καλο τους ? προσωπικα τα αφηνω τα Χριστουγεννα να περασουν σαν να ειναι κανονικες μερες , αδιαφορα μου ειναι .......αφου ειμαι single .....
    εχω κι ενα μικρο δεντρακι στολισμενο στο παταρι , ψεκασμενο με μπολικη λακ μαλλιων , ωστε να μην χαλαει ο στολισμος του ..........
    Τα Χριστούγεννα ήταν και είναι πάντα η αγαπημένη μου γιορτή άσχετα αν είχα κορίτσι η όχι ..δεν τα μπερδευω ποτέ αυτά τα δύο μεταξύ τους...ναι είναι μέρες αγάπης και χαράς.και εγώ πάντα έτσι το αισθάνομαι...
    Αν αγαπάς αυτούς τους ανθρώπους που τους περνης δώρα δεν σου φενονται για έξοδα σου φενονται για χαρά
    ...άμα δεν έχεις κορίτσι δεν πείραζει έχεις όμως οικογένεια κάποιον θα έχεις έχεις φίλους...κάποιο. Θα έχεις μπορείς να περάσεις μαζί τους τα Χριστούγεννα...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Θενκς για την απαντηση , Giorgos , αλλα η κτθλψη με απομακρυνε απο τα αγαπημενα προσωπα , και δεν εχω διαθεση για σχεσεις και φιλιες καινουριες ...........

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,593
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Θενκς για την απαντηση , Giorgos , αλλα η κτθλψη με απομακρυνε απο τα αγαπημενα προσωπα , και δεν εχω διαθεση για σχεσεις και φιλιες καινουριες ...........
    Αχ φίλε μου σε νοιωθω...καμία φορά και εγώ το παθαινω παράδειγμα μπορεί να είμαι με μια παρέα να περνάω όμορφα και μετά από ένα λεπτό να με πιάνει μελαγχολία και να θέλω να φύγω...αφού πολλές φορές οι άνθρωποι νομίζουν ότι τους βαριέμαι ενώ δεν είναι έτσι..και άλλες φορές νομίζουν ότι είπαν κατι το οποίο με πείραξε ενώ δεν είναι ούτε αυτό..καμιά φορά με πιάνει σαν ένα είδος μελαγχολίας χωρίς λόγο και αιτία....
    Τα ψυχολογικά αυτή την εποχή δυστυχώς είναι στην κορυφή..πολλοί άνθρωποι υποφέρουν..εμένα με επιρεαζη και με πιάνει αυτή η μελαγχολία λόγο της στυτικής δυσλειτουργίας... τουλάχιστον έτσι νομίζω..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,593
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Θενκς για την απαντηση , Giorgos , αλλα η κτθλψη με απομακρυνε απο τα αγαπημενα προσωπα , και δεν εχω διαθεση για σχεσεις και φιλιες καινουριες ...........
    Κανείς ωραίες συζητήσεις μήπως να προσπαθούσες να το παλέψεις λίγο ετσι...δηλαδή αν με παρέες σε πιάνει κατάθλιψη και τα ρέστα.δοκιμασε να βρίσκεσε κάθε φορά μόνο με ένα άτομο..και να φερεις τη συζήτηση σε θέματα που σε αφορούν..π.χ αν δεν σου αρέσει το ποδόσφαιρο να μην ανοίγετε τέτοια θεματα...να ανοίγετε θέματα τα οποία θα σε κάνουν να νοιώθεις καλύτερα...αν το παλέψεις έτσι μετά σιγά σιγά μήπως θα αρχίσει να φεύγει η κατάθλιψη...και μετά από λίγο καιρό μπορεί να προσθέτει και ένα ακόμα άτομα στη παρέα..δηλαδή να γίνετε τρεις...ξέρω μια κουβέντα είναι αυτή ...αλλά δεν χάνεις και τίποτα να το δοκιμασεις

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Καλημέρα Μακ Ελπίζω να είσαι καλά!
    Τα Χριστούγεννα προσωπικά μου προκαλούσαν πάντα λίγη μελαγχολία, οι γιορτές βασικά θα έλεγα...βασικά όταν τέλειωναν με έπιανε λίγο μαυρίλα. Μου αρέσει να βλέπω στολισμένες βιτρίνες και μπαλκόνια, λατρεύω τα λαμπάκια αλλά κάποιες φορές με έπιανε και λίγο βαρεμάρα ή γκρίνια γιατί μπορεί να μην ήμουν ακριβώς εκεί που ήθελα, δεν είχα τα χρήματα που ήθελα.... βλακείες, βρίσκουμε χιλιάδες τρόπους για να μην είμαστε χαρούμενοι.
    Φέτος νομίζω θα ναι τα καλύτερα Χριστούγεννα της ζωής μου ή έτσι θέλω τουλάχιστον. Δεν ξέρουμε πόσο χρόνο έχουμε ακόμα σε αυτόν τον κόσμο, στην πραγματικότητα δεν έχουμε ιδέα αν θα ξαναέχουμε την ευκαιρία να είμαστε με αυτούς που αγαπάμε και αυτό είναι το μόνο που μετράει. Θέλω να απολαύσω όσους έχω γύρω μου αυτές τις μέρες με την ευκαιρία των γιορτών που θα έχω περισσότερο χρόνο. Επειδή δεν ξέρω πώς θα είμαι του χρόνου, ποτέ δεν το ξερα αλλά τώρα το χω συνειδητοποιήσει αυτό, έχω σκοπό να περάσω τα πιο όμορφα και αγαπησιάρικα Χριστούγεννα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Καλημερα Ελισαβετ , καλα ειμαι , ελπιζω κι ο μπαμπας να ειναι καλυτερα , που θα ειναι , για να λες οτι θα περασεις ομορφα Χριστουγεννα , πολυ χαιρομαι για σενα .........

  8. #8
    Miliva21
    Guest
    Εμένα τα Χριστούγεννα μου άρεσαν όταν ήμουν παιδάκι...περίμενα να τελειώσει το σχολείο για διακοπες...τρελαινομουν για οτιδήποτε γιορτινό...βιτρίνες στολισμός σπιτιού..Τα χριστουγεννιάτικα τραγούδια....πίστευα στον Άγιο Βασίλη και τα δώρα...ήταν υπέροχα...

    Πιστεύω ότι αυτή η γιορτη πλέον είναι μόνο για τα παιδάκια γτ σε αναγκάζει να σε βάλει στο κλίμα της πίστης (Όχι απαραίτητα της θρησκευτικής Αλλά γενικοτερα της πίστης σε κάτι) και να σου δημιουργήσει μια ατμόσφαιρα...κάτι που όσο μεγαλώνουμε το χάνουμε..Κ τη πίστη και την ατμόσφαιρα.........γίνονται όλα πιο πεζά.....άσε που είναι και εμπορικό το θέμα και μας επιβάλλουν μια χαζοχαρούμενη διάθεση του στυλ ειμαι πανευτυχής και τρέχω στα μαγαζιά να ψωνίσω δώρα......

    Και μένα πλέον από την εφηβεία και μετά τα Χριστούγεννα έχουν χάσει το χρώμα τους ......Κ εμένα με πιάνει ο προβληματισμός αν είμαι όντως τόσο ευτυχισμένη και αν όντως έχω τους ανθρώπους που θέλω στη ζωή μου...όμως η πραγματικότητα είναι πως για κανέναν τα πράγματα δεν είναι όλα τέλεια ....άσε που ένας ακόμα χρόνος φεύγει τόσο γρήγορα ....

    Εγώ πάντως λέω φέτος τα Χριστούγεννα να προσπαθήσουμε να ξαναμπουμε στο κλίμα ...έτσι για να σπάσουμε τη μονοτονία......να ξεχαστούμε για λίγο......κάνοντας κάτι γιορτινό είτε αυτό είναι ένα τραπέζι με πολύ κοντινά πρόσωπα γι αυτούς που έχουν επαφές ....είτε απλώς ένας στολισμός του σπιτιού ή ένα μελομακαρονο για τον εαυτό μας και μόνο γιατί μας αξίζει να γιορτάζουμε και για τη πάρτυ μας λίγο ρε αδερφέ.....

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,585
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Ηρθαν λοιπον και τα Χριστουγεννα , γιορτη χαρας ..........ειναι ομως ετσι ? πολλοι απεχθανονται τα Χριστουγεννα γιατι μεγενθυνει το αισθημα μοναξιας (εξ ου και οι περισσοτερες αυτοκτονιες γινονται παραμονη Χριστουγεννων ) ..................τρεχουμε ολοι αλλοφρονες στα μαγαζια ,να αισθανθουμε το γιορτινο κλιμα ( δεν θα παρεις δωρο σε καποιους , αρα εξοδα ) .....πρεπει ναμαστε χαρουμενοι τα χριστουγεννα , γιατι ετσι επιβαλλεται .........ειμαστε ομως ? η μονο τα ζευγαρακια ειναι χαρουμενα γιατι ειναι με τον-την καλο τους ? προσωπικα τα αφηνω τα Χριστουγεννα να περασουν σαν να ειναι κανονικες μερες , αδιαφορα μου ειναι .......αφου ειμαι single .....
    εχω κι ενα μικρο δεντρακι στολισμενο στο παταρι , ψεκασμενο με μπολικη λακ μαλλιων , ωστε να μην χαλαει ο στολισμος του ..........
    Τα Χριστούγεννα είναι η αγαπημένη μου γιορτή και χαίρομαι πολύ που μπήκε ο μήνας τους! Καλό μήνα κιόλας!

    Συμφωνώ μαζί σου σχετικά με τη χαρά που κατά κάποιο τρόπο επιβάλλεται και μερικές φορές με δυσκολεύει σε στιγμές που δεν νιώθω και πολύ καλά αλλά συνήθως στο τέλος καταφέρνω να χαρώ... Τώρα όσον αφορά το θέμα της σχέσης σίγουρα είναι το ιδανικό αν έχεις αλλά μπορείς να περάσεις καλά γιορτάζοντας και με ανθρώπους που αγαπάς με άλλο τρόπο (φίλους και συγγενείς)...

    Παρεμπιπτόντως χθες ψώνισα κάτι ψιλοστολιδάκια...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    692
    Πωω Χριστούγεννα... Δεν τα συμπάθησα ποτέ μου. Δεν ξέρω γιατί, ίσως την θεωρώ περισσότερο γιορτή για όσους έχουν σχέσεις. Ναι, κάτι σαν την ημέρα του Αγ. Βαλεντίνου. Είναι περισσότερο οικογενειακές κλπ. αλλά δεν κάνω κάτι διαφορετικό. Τα βλέπω εγώ ίσως τα πράγματα, πιο ορθολογικά, δεν με συγκινεί καθόλου το όλο κλίμα. Στο σπίτι στολίζαμε, βάζαμε κάτι χαζο χριστουγεννιάτικα κλπ., στο φοιτητικό μου σπίτι, είναι το μοναδικό που δεν είναι στολισμένο.

    Με ψήνουν οι φίλοι μου, να πάμε για ψώνια κλπ. αλλά εγώ δεν θέλω, δεν έχω καμιά κατάθλιψη και τέτοια, απλά δεν μου αρέσουν. Το καλοκαίρι μου αρέσει περισσότερο. Οι φίλοι μου με φωνάζουν "Σκρούτζ" όχι τόσο για την φιλαργυρία, αλλά για το ότι ψιλό μισώ τα Χριστούγεννα. Μπορεί να είμαι εγώ ο παράξενος της υπόθεσης. Με εκνευρίζουν αφάνταστα τα παιδάκια για τα κάλαντα. ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΟΣ ΝΑ ΑΝΟΙΞΩ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ.

    Με εκνευρίζουν τα πολλά φωτάκια και δεν θέλω να σας ενοχλήσω τις παιδικές σας φαντασίες, αλλά ο "Άγιος Βασίλης" προήλθε από την Coca-Cola κυρίως, η υπόλοιπη Ευρώπη, έχει τον "Άγιο Νικόλαο". Κάποτε σαν μικρό παιδί, έγραφα και γράμματα στον Άγιο Βασίλη, δεν ξέρω του ζητούσα διάφορες βλακείες. Κάποτε φαντάζομαι όλοι πιστεύαμε σε αυτό. Όμως τώρα έχουν αλλάξει τα πράγματα. Στους φίλους αυτή την εποχή φαίνομαι μίζερος. Πάω καμιά φορά στα εμπορικά καταστήματα και αυτό που βλέπω είναι ότι δεν έχει χώρο για τους single, αλλά μόνο για τους σχεσάκιδες.

    Πχ. αν κάτσω να πιω σε ένα καφέ, μπορεί να μου φέρουν και δεύτερο ποτήρι, λες και θα είναι η κοπέλα μου κάπου και θα έρθει σε λίγο. Πόσο υποτιμητικό Θεέ μου. Γενικά παντού βλέπω δυσκολίες στα Χριστούγεννα. Με τους φίλους θα βγω, αλλά ξέρω ότι θα με πρήξουν με τα Χριστούγεννα και ότι πρέπει να μπω στο κλίμα των ημερών κλπ. ΟΧΙ!

    Και να σου πω και κάτι άλλο; Ας τα πάρουμε λίγο με την λογική τα πράγματα. Τι δουλειά έχει η φάτνη που ήταν στην έρημο της Αιγύπτου, με το έλατο; Τι δουλειά έχει το αστέρι της Βηθλεέμ επάνω στο έλατο; Το έλατο ξέρετε ποιος το έφερε στην Ελλάδα και το στολίζουμε σχολαστικά εμείς, μέχρι και σήμερα; O βασιλιάς Όθωνας, όντας βαυαρός, στόλισε έλατο. Η Βαυαρία, φημίζεται για τα έλατά της, καθώς κάπου εκεί είναι και "Μέλανας Δρυμός". Άρα αν κάτσετε και σκεφτείτε από που προέρχονται όλα αυτά, θα με καταλάβετε.

    Πάμε λίγο στα οικογενειακά τραπέζια. Οκ γενικά αυτά μου αρέσουν, μου αρέσει να είμαι με αγαπημένα πρόσωπα, μου αρέσει η οικογένεια. Έχω ευχάριστες αναμνήσεις, αλλά γιατί να το καθιερώνουμε πχ. μόνο τα Χριστούγεννα; Υπάρχουν οικογένειες που δεν περνάνε καλά, ούτε καν για το ρεβεγιόν δεν έχουν χρήματα, δεν είναι άδικο; Εμείς πχ. να γιορτάζουμε και άλλοι να μην έχουν ούτε τα βασικά;

    Ξαφνικά στις ημέρες των Χριστουγέννων σκεφτόμαστε και τον φτωχό και τον άρρωστο και τον άστεγο κλπ. Δηλαδή τι; Όλο το χρόνο δεν ήταν φτωχός, δεν ήταν άστεγος κάποιος κλπ. Τι αλλάζει δήθεν, αυτές τις ημέρες; Κάνε το καλό δεν λέω και εγώ το κάνω, όπου μπορώ βοηθάω. Μπορεί να μην έχετε σε υπόληψη την εκκλησία και τους παπάδες, αλλά αυτές τις ημέρες κάνουν έργο και το έχω δει από κοντά. Μπορεί να μοιράσουν και 200 κοτόπουλα σε οικογένειες, μπορεί να πληρώσουν ακόμη και τους λογαριασμούς για να έχουν ρεύμα και νερό. Πολλά πράγματα γίνονται που δεν φαίνονται.

    Αυτές είναι λίγες σκέψεις μου, σορρι για το μεγάλο μήνυμα αλλά είχα πολλά να πω, για τα Χριστούγεννα...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,593
    Quote Originally Posted by Kostas_14 View Post
    Πωω Χριστούγεννα... Δεν τα συμπάθησα ποτέ μου. Δεν ξέρω γιατί, ίσως την θεωρώ περισσότερο γιορτή για όσους έχουν σχέσεις. Ναι, κάτι σαν την ημέρα του Αγ. Βαλεντίνου. Είναι περισσότερο οικογενειακές κλπ. αλλά δεν κάνω κάτι διαφορετικό. Τα βλέπω εγώ ίσως τα πράγματα, πιο ορθολογικά, δεν με συγκινεί καθόλου το όλο κλίμα. Στο σπίτι στολίζαμε, βάζαμε κάτι χαζο χριστουγεννιάτικα κλπ., στο φοιτητικό μου σπίτι, είναι το μοναδικό που δεν είναι στολισμένο.

    Με ψήνουν οι φίλοι μου, να πάμε για ψώνια κλπ. αλλά εγώ δεν θέλω, δεν έχω καμιά κατάθλιψη και τέτοια, απλά δεν μου αρέσουν. Το καλοκαίρι μου αρέσει περισσότερο. Οι φίλοι μου με φωνάζουν "Σκρούτζ" όχι τόσο για την φιλαργυρία, αλλά για το ότι ψιλό μισώ τα Χριστούγεννα. Μπορεί να είμαι εγώ ο παράξενος της υπόθεσης. Με εκνευρίζουν αφάνταστα τα παιδάκια για τα κάλαντα. ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΟΣ ΝΑ ΑΝΟΙΞΩ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ.

    Με εκνευρίζουν τα πολλά φωτάκια και δεν θέλω να σας ενοχλήσω τις παιδικές σας φαντασίες, αλλά ο "Άγιος Βασίλης" προήλθε από την Coca-Cola κυρίως, η υπόλοιπη Ευρώπη, έχει τον "Άγιο Νικόλαο". Κάποτε σαν μικρό παιδί, έγραφα και γράμματα στον Άγιο Βασίλη, δεν ξέρω του ζητούσα διάφορες βλακείες. Κάποτε φαντάζομαι όλοι πιστεύαμε σε αυτό. Όμως τώρα έχουν αλλάξει τα πράγματα. Στους φίλους αυτή την εποχή φαίνομαι μίζερος. Πάω καμιά φορά στα εμπορικά καταστήματα και αυτό που βλέπω είναι ότι δεν έχει χώρο για τους single, αλλά μόνο για τους σχεσάκιδες.

    Πχ. αν κάτσω να πιω σε ένα καφέ, μπορεί να μου φέρουν και δεύτερο ποτήρι, λες και θα είναι η κοπέλα μου κάπου και θα έρθει σε λίγο. Πόσο υποτιμητικό Θεέ μου. Γενικά παντού βλέπω δυσκολίες στα Χριστούγεννα. Με τους φίλους θα βγω, αλλά ξέρω ότι θα με πρήξουν με τα Χριστούγεννα και ότι πρέπει να μπω στο κλίμα των ημερών κλπ. ΟΧΙ!

    Και να σου πω και κάτι άλλο; Ας τα πάρουμε λίγο με την λογική τα πράγματα. Τι δουλειά έχει η φάτνη που ήταν στην έρημο της Αιγύπτου, με το έλατο; Τι δουλειά έχει το αστέρι της Βηθλεέμ επάνω στο έλατο; Το έλατο ξέρετε ποιος το έφερε στην Ελλάδα και το στολίζουμε σχολαστικά εμείς, μέχρι και σήμερα; O βασιλιάς Όθωνας, όντας βαυαρός, στόλισε έλατο. Η Βαυαρία, φημίζεται για τα έλατά της, καθώς κάπου εκεί είναι και "Μέλανας Δρυμός". Άρα αν κάτσετε και σκεφτείτε από που προέρχονται όλα αυτά, θα με καταλάβετε.

    Πάμε λίγο στα οικογενειακά τραπέζια. Οκ γενικά αυτά μου αρέσουν, μου αρέσει να είμαι με αγαπημένα πρόσωπα, μου αρέσει η οικογένεια. Έχω ευχάριστες αναμνήσεις, αλλά γιατί να το καθιερώνουμε πχ. μόνο τα Χριστούγεννα; Υπάρχουν οικογένειες που δεν περνάνε καλά, ούτε καν για το ρεβεγιόν δεν έχουν χρήματα, δεν είναι άδικο; Εμείς πχ. να γιορτάζουμε και άλλοι να μην έχουν ούτε τα βασικά;

    Ξαφνικά στις ημέρες των Χριστουγέννων σκεφτόμαστε και τον φτωχό και τον άρρωστο και τον άστεγο κλπ. Δηλαδή τι; Όλο το χρόνο δεν ήταν φτωχός, δεν ήταν άστεγος κάποιος κλπ. Τι αλλάζει δήθεν, αυτές τις ημέρες; Κάνε το καλό δεν λέω και εγώ το κάνω, όπου μπορώ βοηθάω. Μπορεί να μην έχετε σε υπόληψη την εκκλησία και τους παπάδες, αλλά αυτές τις ημέρες κάνουν έργο και το έχω δει από κοντά. Μπορεί να μοιράσουν και 200 κοτόπουλα σε οικογένειες, μπορεί να πληρώσουν ακόμη και τους λογαριασμούς για να έχουν ρεύμα και νερό. Πολλά πράγματα γίνονται που δεν φαίνονται.

    Αυτές είναι λίγες σκέψεις μου, σορρι για το μεγάλο μήνυμα αλλά είχα πολλά να πω, για τα Χριστούγεννα...
    Φίλε Κώστα με συγχωρείς πολύ αλλά μου φενετε ότι οι φίλοι σου σε φωνάζουν ευθαρσώς Σκρουτζ...από αυτά που λες οντως ολόιδιος είσαι ....χαχαχχα

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    105
    Οι γιορτές φτιάχτηκαν για να μεγαλώνει ο πόνος αυτών που δε μπορούν να συμμετέχουν σ αυτές. Να πολλαπλασιαστεί να γίνει αβάσταχτος. Μόνο όσοι το έζησαν ξέρουν τι σημαίνει. Δυστυχώς. Καλές γιορτές.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    692
    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    Φίλε Κώστα με συγχωρείς πολύ αλλά μου φενετε ότι οι φίλοι σου σε φωνάζουν ευθαρσώς Σκρουτζ...από αυτά που λες οντως ολόιδιος είσαι ....χαχαχχα
    Έλα ρε συ, επειδή μισώ τα Χριστούγεννα; χαχαχα

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,593
    Quote Originally Posted by Kostas_14 View Post
    Έλα ρε συ, επειδή μισώ τα Χριστούγεννα; χαχαχα
    Τα Χριστούγεννα είναι μέρες αγάπης και χαράς...εγώ τα Χριστούγεννα ξεχνάω όλα μου τα προβλήματα αισθάνομαι πολύ καλύτερα ....ανεβαίνει η ψυχολογία μου.μονο που ακουω τα παιδάκια να λένε τα κάλαντα ξανά γενιεμαι..

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,585
    Quote Originally Posted by sisy View Post
    Οι γιορτές φτιάχτηκαν για να μεγαλώνει ο πόνος αυτών που δε μπορούν να συμμετέχουν σ αυτές. Να πολλαπλασιαστεί να γίνει αβάσταχτος. Μόνο όσοι το έζησαν ξέρουν τι σημαίνει. Δυστυχώς. Καλές γιορτές.
    Σίσσυ, δεν ξέρω τι σου συμβαίνει αλλά μην νομίζεις ότι και για μένα ήταν πάντα εύκολη η συμμετοχή μου... Έχω περάσει και δύσκολες γιορτές... Αλλά προσπαθώ να σκέφτομαι θετικά σε γενικές γραμμές...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. καλο η κακο?
    By hlias1988 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 54
    Last Post: 23-11-2014, 14:36
  2. Η εθελοντική εργασία κάνει καλό ή κακό στην ψύχωση?
    By angelos in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 30
    Last Post: 21-10-2012, 23:23
  3. Καταθλιψη και ουσιες+χριστουγεννα...κακο κοκτειλ
    By Prisoner in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 7
    Last Post: 09-06-2010, 16:57
  4. Η εξαρτηση απο το Φορουμ ...καλο η κακο?
    By πανος12345 in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 18
    Last Post: 20-11-2009, 05:12
  5. κανουμε καλο η κακο?
    By Remedy in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 24
    Last Post: 10-06-2009, 12:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •