The miseducation of cameron post - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 9 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 131
  1. #31
    Banned
    Join Date
    May 2018
    Posts
    446
    Quote Originally Posted by GoldenM View Post
    Ας γράψω και εγώ την άποψη μου.

    Λοιπόν φίλοι μου,

    Ο κάθε άνθρωπος έχει την δική του προσωπικότητα. Είναι μια ύπαρξη μοναδική και ανεπανάληπτη. Ο κάθε ένας με τα δικά του χαρακτηριστικά γνωρίσματα και τα ειδικότερα αλλά και γενικότερα ενδιαφέροντα του.

    Όμως ο άνθρωπος δεν έχει φτιαχτεί για να είναι μόνος στην ζωή. Άνθρωποι που δεν μπορούν αν βιώσουν την συντροφικότητα, ούτε καν σε επίπεδο δημιουργίας μιας σχέσης, κατά τη γνώμη μου έχουν εσωτερικά θέματα που πρέπει να επιλύσουν. Σαφέστατα και ο άνθρωπος μπορεί να επιβιώσει μόνος του χωρίς ερωτικό σύντροφο. Όμως αυτό είναι απλά επιβίωση δεν είναι ζωή.

    Κατά την έννοια που μόλις περιέγραψα λοιπόν, θεωρώ πως η συντροφική σχέση που αναπτύσσεται μεταξύ δύο ανθρώπων, είναι δομικό συστατικό της ολοκληρωμένης υπόστασης για κάθε άνθρωπο.

    Άλλωστε μη ξεχνάμε πως μόνο οι τίγρεις είναι φτιαγμένες για να ζουν μοναχικά. Απλά συνευρίσκονται μόνο για να συλλάβουν και συνεχίζουν να ζουν αποκομμένες.

    Οι άνθρωποι όμως δεν είμαστε τίγρεις (παρά τα ένστικτα που αρκετοί επιδεικνύουμε….).
    Συμφωνώ και εγώ με την άποψη αυτή. Θα σταθώ μόνο στην επισήμανση με bold. Θα έλεγα πως είναι ένα από τα σημαντικά συστατικά στην ζωή ενός ανθρώπου αλλά το πως μπορεί να νιώσει ολοκληρωμένος ο καθένας είναι θέμα δικό του. Παραδείγματα πολλά ανθρώπων που ζουν την ζωή τους με τον άνθρωπο (με τον λάθος άνθρωπο προφανώς)τους και παρόλα αυτά είναι δυστυχισμένοι. Πράγμα που αποδεικνύει πως απλά και μόνο η ύπαρξη συντρόφου δεν αποτελεί την ολοκλήρωση στις ζωές των ανθρώπων. Είναι ένα συστατικό όπως λέει και ο GoldenM εδώ. Αλλά και πάλι σε κάποιους μπορεί να αρκεί. Άλλωστε και στα παραδείγματα που δίνω στην παραπάνω απάντησή μου δεν αποκλείω φυσικά την ύπαρξη συντρόφου αλλά απαντώ έχοντας στο μυαλό μου το τι θα μπορούσε να γεμίζει τις ζωές των ανθρώπων (που η κάθε μια είναι μοναδική και έχει διαφορετική άποψη για το πως θα είναι ευτυχισμένος) από μια πιο σφαιρική οπτική και όχι εστιάζοντας μόνο στο τομέα της συντροφικότητας. Κανένας άνθρωπος δεν επιθυμεί την μοναξιά, πράγμα που το θεωρώ αυτονόητο και γι' αυτό δεν έκανα συγκεκριμένη διευκρίνηση. Γι αυτό είπα πως είναι προσωπικό θέμα του καθενός.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Ναι αργυρη κι εμενα μεκαλυπτει αυτη η αποψη

  3. #33
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    αυτο που σιγουρα ειναι αρρωστημενο ειναι το κλιμα φοβου που κανει τα πραγματα ανουσια και κενα το ενδιαφερον βρισκεται στο να εισαι γεναιος και οταν εχεις δικιο να μη σταματας ακομα και αν ετσι κανεις εχθρους

    εσυ πχ τωρα ισως νομιζεις οτι εγω εχω υπερδυναμεις και επειρεαζω τους αλλους εγω στη πραγματικοτητα δεν εκανα τιποτα παραπανω απο το να τους πω κοψτε το δουλεμα και μιληστε επιτελους ισως επειδη βαριομουν τη κοινωνια και το νομο της σιωπης

    τη δυναμη στη δινει παντα ο αλλος οταν ξερει πως εχεις δικιο ειναι ο μονος τροπος να εξουσιασεις καπιον με τη συγκαταθεση του.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    712
    Η στάση που κρατάνε οι διαχειριστές του φόρουμ στο θέμα ομοφυλοφιλία είναι για γέλια. Μπαίνει ο κάθε κακομοίρης και γράφει ότι η ομοφυλοφιλία δεν είναι φυσιολογική. Από την πλευρά της διαχείρισης ακούγονται τριζόνια και ας είναι επίσημη θέση της ψυχολογίας ότι αυτό δεν ισχύει. Μπαίνουν εδώ μέσα ευάλωτα άτομα που λόγω των απόψεων που επικρατούν στην ελληνική κοινωνία ψάχνουν ένα χώρο να ακούσουν ότι είναι φυσιολογικοί και αυτό το φόρουμ αποτυγχάνει να τους υπερασπιστεί και να προάγει την επίσημη θέση της επιστήμης που πρεσβεύει. Λολ. Μάλλον δεν έχουν ανανεώσει τα βιβλία τους από τότε που έγινε η αναθεώρηση στο θέμα της ομοφυλοφιλίας.

    ΥΓ: Ασχολίαστες και οι μισογύνικες απόψεις ότι μια γυναίκα είναι ολοκληρωμένη μόνο αν κάνει παιδιά. Δηλαδή μια γυναίκα που έχει άντρα και δεν μπορούν να κάνουν παιδιά; Μια γυναίκα που έχει άντρα και δεν θέλει να κάνει παιδιά; Ξεκινήσαμε από το θέμα σύντροφος, καταλήξαμε στο θέμα ότι η γυναίκα είναι αναπαραγωγική μηχανή.

    ΥΓ2: Ευτυχώς για όσους αγχώνονται ότι οι γυναίκες δεν θα καταφέρουν να υπηρετήσουν τον σκοπό τους αν είναι λεσβίες, το ότι είναι λεσβίες δεν σημαίνει ότι δεν μπορούν να κυοφορήσουν. Επίσης σε πολλές χώρες μπορούν ήδη να υιοθετήσουν. Επομένως, μην αγχώνεστε βρε. Μια χαρά μπορούν να χαρούν την μητρότητα και χωρίς άντρα.

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Ελα μελισσα πες τα γτ εμενα με κραζουν

  6. #36
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Quote Originally Posted by iwannaaa View Post
    Ελα μελισσα πες τα γτ εμενα με κραζουν
    Ζητούνται άτομα να υποστηρίξουν την γνώμη της Ιωάννας γιατί είναι πληγωμένη... Παρακαλείται όλοι σας να την πείτε αυτό που θέλει να ακούσει

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Αμα την αγαπασ μενη θα τησ πεισ οτι θελει να ακουσει δε χρειαζεται να κανεισ τιποτα αλλο
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Εσυ θεσ να τισ πεισ την αληθεια οπωσ καταλαβεσ κι οι δυο την αγαπαμε αλλα εσυ εισαι μικροσ και νομιζεισ οτι δε θα μαθει την αληθεια και τι λεσ εγω ξερω οτι θα μαθει την αληθεια και θα πληγωθει και την παω λαου λαου και οι δυο την αγαπαμε να το ξερεισ αυτο
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Και οι δυο λαθος ειστε αγορακια γτ η αληθεια ειναι υποκειμενικη.
    Κανεις μας δεν εχει δικιο , κανεις μας αδικο
    Κ γω λαθος ειμαι για σας εσεις για μενα κ το θεμα δεν ειναι ποιος εχει δικιο εδω

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Θα σου πω κι εσενα αληθεια αν θεσ αλλα μην το πιστεψεισ ολοι ειστε αντρεσ ιμιτασιον πρεπει να βρειτε τον εαυτο σασ ο καθενασ οσο και να νομιζεισ οτι η γυναικα κραταει το σπιτι η αληθεια ειναι οτι ο αντρασ κραταει το σπιτι μπορειτε αν μπορειτε ανοιξτε σπιτι να δεισ για ποτε λεσ σε ολουσ αυτο που θελουν να ακουσουν κανε παιδια αν θεσ να δεισ τι γλυκα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Ιωαννα η αληθεια ειναι μια αλλα εχει βαθοσ και ποιοτητα αναλογα τι ξερεισ
    αλλαζει η αληθεια
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Θα σου πω κι εσενα αληθεια αν θεσ αλλα μην το πιστεψεισ ολοι ειστε αντρεσ ιμιτασιον πρεπει να βρειτε τον εαυτο σασ ο καθενασ οσο και να νομιζεισ οτι η γυναικα κραταει το σπιτι η αληθεια ειναι οτι ο αντρασ κραταει το σπιτι μπορειτε αν μπορειτε ανοιξτε σπιτι να δεισ για ποτε λεσ σε ολουσ αυτο που θελουν να ακουσουν κανε παιδια αν θεσ να δεισ τι γλυκα
    ;;;ποιος ανεφερε τα παιδια εδω ; ποιος ανεφερε οικογενειες; το θεμα ειναι καθαρα για ομοφιλοφιλια εδω παιδια .ξεφυγατε ..
    Δεν κατακρινω τα στρειτ ζευγαρια κ ουτε αναφερομαι στο ποιος κραταει το σπιτι .αλλες φορες ο αντρας αλλες η γυναικα..μιλατε πολυ απολυτα κ τα μπερδευετε τα πραγματα.δεν υπαρχει καν λογος να απανταω σαυτα που γραφετε.παρακαλω τον διαχειριστη να κλεισει το νημα κ να μην ειπωθει τπτ αλλο .να μεινει ως εδω

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Quote Originally Posted by iwannaaa View Post
    ;;;ποιος ανεφερε τα παιδια εδω ; ποιος ανεφερε οικογενειες; το θεμα ειναι καθαρα για ομοφιλοφιλια εδω παιδια .ξεφυγατε ..
    Δεν κατακρινω τα στρειτ ζευγαρια κ ουτε αναφερομαι στο ποιος κραταει το σπιτι .αλλες φορες ο αντρας αλλες η γυναικα..μιλατε πολυ απολυτα κ τα μπερδευετε τα πραγματα.δεν υπαρχει καν λογος να απανταω σαυτα που γραφετε.παρακαλω τον διαχειριστη να κλεισει το νημα κ να μην ειπωθει τπτ αλλο .να μεινει ως εδω
    ευχαριστω ολους θερμα για τις απαντησεις σας

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    Ιωάννα δεν με πιάνεις... Και εκτός αυτού τα ερμηνευεις τελείως λάθος, βασικά τα ερμηνευεις όπως σε συμφέρει και όχι όπως είναι... Τι πάει να πει είναι μία γυναίκα ολοκληρωμένη; ολοκληρώμενος σημαίνει να μπορεί να συνεχίσει το είδος... μπορεί μία γυναίκα να έρθει από την φύση της μόνη της σε εγκυμοσύνη;;; όχι!!!
    Συμπέρασμα ότι και ο άντρας και η γυναίκα δεν είναι ολοκληρώμενες οντότητες... Και σαφώς η Εύα ήρθε από τα πλευρά του Αδάμ, άρα είναι το υπόλοιπο μισό.... Άρα μήπως δεν ψάχνουμε το άλλο μισό απλά για να περνάμε μόνο καλά; εδώ αυτήν την απάντηση σου που σε δίνω περιμένω να φέρεις αντίρρηση μόνο οποιαδήποτε είναι ομοφυλόφιλικος, οι άλλοι απλά θα συμφωνήσουν...
    Αυτο δεν το ειδα για τη γνωμη μ ..σορρυ.απαντηση σε αυτο εχω δωσει σαλλο θεμα.κατσε να το βρω γτ κι εμενα μου χε κινησει το ενδιαφερον κ το εψαξα..α κ η αποψη του αλεξανδρου τη βρισκω αξιολογη γτ πριν το προπατορικο αματτημα οι ανθρωποι ηταν ολοκληροι απο μονοι τους ..αρα ολος ο κοσμος μετα απο αυτο εχει λαθος δομη..σε τετοιο επιπεδο φιλοσοφικο το χω ψαξει πολυ αυτο..

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Quote Originally Posted by iwannaaa View Post
    Αυτο δεν το ειδα για τη γνωμη μ ..σορρυ.απαντηση σε αυτο εχω δωσει σαλλο θεμα.κατσε να το βρω γτ κι εμενα μου χε κινησει το ενδιαφερον κ το εψαξα..α κ η αποψη του αλεξανδρου τη βρισκω αξιολογη γτ πριν το προπατορικο αματτημα οι ανθρωποι ηταν ολοκληροι απο μονοι τους ..αρα ολος ο κοσμος μετα απο αυτο εχει λαθος δομη..σε τετοιο επιπεδο φιλοσοφικο το χω ψαξει πολυ αυτο..
    https://www.psychology.gr/forum/show....php?p=1020461

Page 3 of 9 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. Complex Post Traumatic Stress Disorder
    By carrie in forum Διαταραχή Μετατραυματικού Στρες
    Replies: 1
    Last Post: 25-08-2020, 19:36
  2. "συνδρομο διακοπης ssri -Post-SSRI sexual dysfunction "
    By Στράτος_84 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 1
    Last Post: 17-11-2013, 00:00
  3. post ssri sexual synrome
    By Nihil in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 5
    Last Post: 16-02-2011, 00:12
  4. ΕΝΑ ΠΑΛΙΟ POST ΤΗΣ FEMALE23 ΠΟΥ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΟΥΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΝΕΟΤΕΡΑ ΜΕΛΗ
    By ΣΟΦΗ_ed in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 31
    Last Post: 07-09-2010, 01:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •