17 ερωτήσεις προς τον εαυτό μου.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033

    17 ερωτήσεις προς τον εαυτό μου.

    Καλημέρα σε όλους!
    Μην έχοντας σήμερα κάποια φρέσκια ιδέα για ερώτηση που αφορά την ψυχοθεραπευτική διαδικασία, παραθέτω μια σειρά ερωτήσεων (από τον κλάδο της θετικής ψυχολογίας) που μπορούμε να κάνουμε στον εαυτό μας και να μοιραστούμε τις απαντήσεις εδώ στο φόρουμ.


    Το να αφιερώσουμε λίγο χρόνο προκειμένου να απαντήσουμε με ειλικρίνεια σε τέτοιες ερωτήσεις, κάποιες φορές βοηθά στο να βελτιώσουμε τη συνειδητότητα μας και να αποκτήσουμε έστω λίγο καλύτερη επίγνωση για τον εαυτό μας, για το ποιοι είμαστε και πως "θα πάμε παρακάτω" στη ζωή μας.



    ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ

    1. Για ποια πράγματα που έχω κάνει, είμαι περήφανος?
    2. Για ποια πράγματα που μου έχουν συμβεί, αισθάνομαι ευγνωμοσύνη?
    3. Αγαπώ τον εαυτό μου?
    4. Γιατί τον αγαπώ / γιατί δεν τον αγαπώ?
    5. Τι μπορώ να κάνω για να με αγαπήσω περισσότερο?
    6. Αν γνωρίζω ότι έχω ακόμη ένα χρόνο ζωής, τι θα ήθελα να κάνω?
    7. Αν γνωρίζω ότι έχω ακόμη μια εβδομάδα ζωής, τι θα ήθελα να κάνω?
    8. Υπάρχει κάτι που με απασχολεί πολύ σήμερα? Αν ναι, θεωρώ ότι αυτό θα συνεχίσει να με απασχολεί και 1-2 χρόνια μετά?
    9. Τι θέλω να επιτύχω άμεσα/το συντομότερο δυνατό?
    10. Τι θέλω να έχω επιτύχει σε 2 χρόνια από τώρα?
    11. Υπάρχει κάτι στη ζωή μου που συνεχώς το αναβάλλω?
    12. Υπάρχουν κακές συμπεριφορές-συνήθειες που θέλω να σταματήσω?
    13. Ποιες είναι οι καλές συμπεριφορές που έχω υιοθετήσει και με κάνουν χαρούμενο?
    14. Με τι είδους ανθρώπους χαίρομαι να υπάρχουν στη ζωή μου και να περνάω πολύ χρόνο μαζί τους?
    15. Ποιο είναι το νόημα της ζωής μου?
    16. Τι μπορώ να κάνω για να δώσω περισσότερο νόημα στη ζωή μου, αρχής γενομένης από σήμερα?
    17. Απαντώντας σε αυτές τις ερωτήσεις, υπήρξε κάτι, έστω ελάχιστο, που συνειδητοποίησα λίγο καλύτερα για τον εαυτό μου?


    -------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Κανόνες Λειτουργίας φόρουμ: Η ερώτηση της εβδομάδας.

    Η ενότητα "Ερώτηση της εβδομάδας" δημιουργήθηκε για να μοιραστούμε σκέψεις, προβληματισμούς, εμπειρίες ψυχοθεραπείας.

    Η ενότητα αυτή ΔΕΝ προσφέρεται για γενικότερη συζήτηση παρά μόνο για απάντηση στο ερώτημα που τίθεται κάθε φορά, με μοίρασμα των προσωπικών σκέψεων ή/και εμπειριών.
    Σκοπός μας είναι η ενότητα αυτή να συγκεντρώσει συμπυκνωμένα προσωπικά μοιράσματα, χωρίς παρεμβολές από σχόλια μελών, κριτικές κτλ.

    Όλα τα μηνύματα που είναι άσχετα με το ερώτημα ή αποτελούν "πηγαδάκι συζήτησης" θα διαγράφονται από την ομάδα διαχείρισης. Ευελπιστώ στη συμμετοχή σας και στον σεβασμό των κανόνων λειτουργίας.

    Σημείωση: Το υλικό αυτής της ενότητας, ανώνυμα,χωρίς ψευδώνυμα, ενδέχεται να χρησιμοποιηθεί για στήλη(αρθρογραφία) στο Portal της Πύλης Ψυχολογίας - Psychology.gr
    Last edited by Aeon; 03-12-2018 at 18:51.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    130
    Έναςππροβληματισμός που μου δημιουργεί η ερώτηση έξι και εφτά,δεν βλέπω να αποτελεί τμήμα θετικής ψυχολογίας,μονο πανικό θα μου δημιουργούσε και βαριά κατάθλιψη.Μετά θα είχα πλήρη αδιαφορία προς κάθε "ανθρώπινη απώλεια".Αφού θα χω πεθάνει ήδη ζωντανή ,οι νεκροί θα ναι λυτρωμενοι.Ειναι μία θετική οπτική προς τον θάνατο.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    1.στο οτι εβλεπα τις λυσεις για οτι με βασανιζε σε οσα πιστευα παρολο που ο στοχος μου δεν ηταν να μου πουν μπραβο ισως σκεφτηκα καποιες φορες οτι θα μεταδωσω την αγαπη που ειχα για τα πιστευω μου στους αλλους αλλα οχι αμεσα
    3. δεν ειμαι και τοσο σιγουρος γι αυτο επειδη εγω θα ηθελα να ζω σε ενα ρομαντικο κοσμο που εκει ειναι ολα ροζ πολες φορες ταλαντευομαι αναμεσα σε μια σκληρη πραγματικοτητα και ενα ροζ κοσμο και σκεφτομαι οτι μου ανηκουν και τα 2 αρα ειμαι αντιφατικος

Similar Threads

  1. Replies: 8
    Last Post: 29-05-2020, 13:47
  2. Replies: 5
    Last Post: 18-04-2018, 00:56
  3. Ερωτησεις προς ειδικους ψυχικης υγείας
    By Nefeli28 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 24
    Last Post: 16-02-2017, 04:30
  4. Ερωτησεις!Πολλες ερωτησεις!!
    By Alexandra312 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 9
    Last Post: 14-06-2013, 01:49
  5. Ερωτήσεις προς Πετράν
    By Χάιντι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 117
    Last Post: 14-07-2010, 05:21

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •