Άγχος ή κάτι άλλο;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    12

    Άγχος ή κάτι άλλο;

    Καλησπέρα σε όλους. Μετά από ενα μικρο διάστημα ηρεμίας αυτές τις μερες επανήλθαν νέα συμπτώματα. Γενικά είμαι υπερευαισθητη και πολυ αγχώδης. Επίσης είμαι τρομερά αρρωστοφοβικη κάθε τι που ακούω νομίζω ότι το εχω ή ότι θα το πάθω. Είμαι 24 χρονών. Πριν λίγες μέρες άκουσα στην τηλεόραση για την ΣΚΠ και επανήλθε ο φόβος μου. Αυτές τις μέρες ξυπνάω με ενα τρομερό άγχος και ένα αίσθημα φόβου. Επίσης ώρες ώρες νιώθω τα μάτια μου σα να θολώνουν και ζαλίζομαι εκείνη την ώρα και με πιάνει πανικός. Όπως καταλαβαίνετε το αποτέλεσμα είναι να υποφέρω και να ψάχνω πάλι τι έχω. Θέλω μονίμως να κλαίω και αισθάνομαι ανασφαλής. Οι γιατροί έχουν γίνει οι καλύτεροι μου φίλοι. Τι είναι αυτό που παθαίνω βοηθείστε με σας παρακαλώ!

  2. #2
    Quote Originally Posted by Sonataa View Post
    Καλησπέρα σε όλους. Μετά από ενα μικρο διάστημα ηρεμίας αυτές τις μερες επανήλθαν νέα συμπτώματα. Γενικά είμαι υπερευαισθητη και πολυ αγχώδης. Επίσης είμαι τρομερά αρρωστοφοβικη κάθε τι που ακούω νομίζω ότι το εχω ή ότι θα το πάθω. Είμαι 24 χρονών. Πριν λίγες μέρες άκουσα στην τηλεόραση για την ΣΚΠ και επανήλθε ο φόβος μου. Αυτές τις μέρες ξυπνάω με ενα τρομερό άγχος και ένα αίσθημα φόβου. Επίσης ώρες ώρες νιώθω τα μάτια μου σα να θολώνουν και ζαλίζομαι εκείνη την ώρα και με πιάνει πανικός. Όπως καταλαβαίνετε το αποτέλεσμα είναι να υποφέρω και να ψάχνω πάλι τι έχω. Θέλω μονίμως να κλαίω και αισθάνομαι ανασφαλής. Οι γιατροί έχουν γίνει οι καλύτεροι μου φίλοι. Τι είναι αυτό που παθαίνω βοηθείστε με σας παρακαλώ!
    Χαλάρωσε και ασχολησου με κάτι άλλο..

    Εστάλη από Redmi 5 στο E-Psychology.gr Mobile App

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Quote Originally Posted by hagard View Post
    Χαλάρωσε και ασχολησου με κάτι άλλο..

    Εστάλη από Redmi 5 στο E-Psychology.gr Mobile App
    Αν εισασταν σύντροφοι, τωρα θα άκουγες τον εξάψαλμο και θα κοιμόσουν στον καναπε

  4. #4
    Quote Originally Posted by Sonataa View Post
    Καλησπέρα σε όλους. Μετά από ενα μικρο διάστημα ηρεμίας αυτές τις μερες επανήλθαν νέα συμπτώματα. Γενικά είμαι υπερευαισθητη και πολυ αγχώδης. Επίσης είμαι τρομερά αρρωστοφοβικη κάθε τι που ακούω νομίζω ότι το εχω ή ότι θα το πάθω. Είμαι 24 χρονών. Πριν λίγες μέρες άκουσα στην τηλεόραση για την ΣΚΠ και επανήλθε ο φόβος μου. Αυτές τις μέρες ξυπνάω με ενα τρομερό άγχος και ένα αίσθημα φόβου. Επίσης ώρες ώρες νιώθω τα μάτια μου σα να θολώνουν και ζαλίζομαι εκείνη την ώρα και με πιάνει πανικός. Όπως καταλαβαίνετε το αποτέλεσμα είναι να υποφέρω και να ψάχνω πάλι τι έχω. Θέλω μονίμως να κλαίω και αισθάνομαι ανασφαλής. Οι γιατροί έχουν γίνει οι καλύτεροι μου φίλοι. Τι είναι αυτό που παθαίνω βοηθείστε με σας παρακαλώ!
    Σε καταλαβαίνω πάρα πολύ!! Το ίδιο ακριβώς κι εγώ... Τα ίδια φοβάμαι κι εγώ! Ειναι κάποιοι μήνες τώρα που έχω μπει σε αυτό το τρυπάκι..οντως οι γιατροί έχουν γίνει οι καλύτεροι μου φίλοι..νιωθω ασφαλεια να πηγαίνω..αλλα δεν γίνεται όπως καταλαβαίνεις να τους ενοχλώ συνέχεια..σκέφτομαι ότι υπάρχουν άνθρωποι που πραγματικά τους έχουν ανάγκη..μονίμως νιώθω πράγματα πάνω μου..άλλα επιμένουν για μέρες..άλλα τα είχα, φεύγουν και ξανάρχονται..ειμαι σε αγωγή μαζί με ψυχοθεραπεία και η διάθεση είναι καλύτερα αλλά τα σωματικά δεν με έχουν αποχωριστεί και όπως καταλαβαίνεις είναι σαν φρένο..με κρατανε πίσω..δεν ξέρω τι άλλο να κάνω..εχω ψαχτεί πολύ πριν λίγο καιρό..σκέφτομαι μήπως επαναλάβω κάποιες εξετάσεις αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν περισσεύουν πια χρήματα..κι εγώ στην προσπάθεια να καταλάβω είμαι..πως ακριβώς λειτουργεί όλο αυτό το συστημα..

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by Lina_kik View Post
    Σε καταλαβαίνω πάρα πολύ!! Το ίδιο ακριβώς κι εγώ... Τα ίδια φοβάμαι κι εγώ! Ειναι κάποιοι μήνες τώρα που έχω μπει σε αυτό το τρυπάκι..οντως οι γιατροί έχουν γίνει οι καλύτεροι μου φίλοι..νιωθω ασφαλεια να πηγαίνω..αλλα δεν γίνεται όπως καταλαβαίνεις να τους ενοχλώ συνέχεια..σκέφτομαι ότι υπάρχουν άνθρωποι που πραγματικά τους έχουν ανάγκη..μονίμως νιώθω πράγματα πάνω μου..άλλα επιμένουν για μέρες..άλλα τα είχα, φεύγουν και ξανάρχονται..ειμαι σε αγωγή μαζί με ψυχοθεραπεία και η διάθεση είναι καλύτερα αλλά τα σωματικά δεν με έχουν αποχωριστεί και όπως καταλαβαίνεις είναι σαν φρένο..με κρατανε πίσω..δεν ξέρω τι άλλο να κάνω..εχω ψαχτεί πολύ πριν λίγο καιρό..σκέφτομαι μήπως επαναλάβω κάποιες εξετάσεις αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν περισσεύουν πια χρήματα..κι εγώ στην προσπάθεια να καταλάβω είμαι..πως ακριβώς λειτουργεί όλο αυτό το συστημα..
    Τουλάχιστον δεν είμαστε μόνοι.. πρέπει να βρούμε τρόπο να το αντιμετωπίσουμε...πολύ δύσκολη κατάσταση!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Quote Originally Posted by Sonataa View Post
    Τουλάχιστον δεν είμαστε μόνοι.. πρέπει να βρούμε τρόπο να το αντιμετωπίσουμε...πολύ δύσκολη κατάσταση!!
    καθόλου μόνοι δεν είμαστε, καλώς ήλθες στο φόρουμ
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    12
    Καλώς σας βρήκα!! Άντε να σας πω και τα σημερινά μου καμώματα μπας και βρω παρηγοριά.. ξύπνησα με ένα αίσθημα ανησυχίας, άγχους δε ξέρω πως να το πω και ένα εσωτερικό τρέμουλο.. εσείς είχατε ποτέ κάτι ανάλογο και πως το αντιμετωπίσατε;;;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    228
    Quote Originally Posted by Sonataa View Post
    Καλώς σας βρήκα!! Άντε να σας πω και τα σημερινά μου καμώματα μπας και βρω παρηγοριά.. ξύπνησα με ένα αίσθημα ανησυχίας, άγχους δε ξέρω πως να το πω και ένα εσωτερικό τρέμουλο.. εσείς είχατε ποτέ κάτι ανάλογο και πως το αντιμετωπίσατε;;;
    Sonataa δεν είσαι μόνη σε όλο αυτό.. Μια παρόμοια κατάσταση βιωνω κ εγω κάποιο διάστημα τελευταία.. Οταν ξυπνάς κ κοιμάσαι με ενα συγκεκριμένο φόβο ολα αυτά είναι αναμενόμενα. Αυτό το εσωτερικό τρέμουλο που λες το πέρασα κ εγω.. Οταν κάτι σου έχει γίνει εμμονή αρχίζεις να ενσωματώνεις κ ολα αυτά τα συμπτώματα.. Προσπάθησε να χαλαρώσεις και να σκεφτείς λογικα!! "

    Εστάλη από WAS-LX1 στο E-Psychology.gr Mobile App

  9. #9
    Quote Originally Posted by Sonataa View Post
    Καλώς σας βρήκα!! Άντε να σας πω και τα σημερινά μου καμώματα μπας και βρω παρηγοριά.. ξύπνησα με ένα αίσθημα ανησυχίας, άγχους δε ξέρω πως να το πω και ένα εσωτερικό τρέμουλο.. εσείς είχατε ποτέ κάτι ανάλογο και πως το αντιμετωπίσατε;;;
    Μου θυμίζεις εμένα πριν μερικούς μήνες! Ξυπνουσα έτσι κάθε πρωί..και μάλιστα πολύ πρωί..πριν την κανονική μου ώρα.. Ακόμα το έχω..ισως κάπως να έχει αρχίσει να μειώνεται η ένταση ..μαλλον αρχίζει να δρα η αγωγή..! να σου πω καλωσηρθες στον κόσμο του άγχους? Δεν θα ήθελα να στο πω..μακαρι όπως μπήκες έτσι να έβγαινες..μπορει να περάσεις πολλά..καθε μέρα να αισθάνεσαι και κάτι διαφορετικό..θα ήθελα να προσπαθήσεις να μην τρομάζεις..ακουγεται δύσκολο γιατί το πέρασα και ξέρω πως δεν γίνεται εύκολα..κι εγώ ακόμα το δουλεύω..άλλα σωματικά τα καλωσορίζω κι άλλα με γυρνάνε πίσω..θελει δουλίτσα!!εγω πολύ γρήγορα ζήτησα βοήθεια από τους ειδικούς του ψυχολογικου τομέα! Και για μένα αυτό είναι το βασικότερο βήμα για την αντιμετώπιση! Να μας γράφεις ότι θέλεις κι ότι αισθάνεσαι! Να βλέπεις ότι δεν είσαι μόνη! Είμαστε εδώ να βοηθούμε όλοι μαζί!!

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    12
    Έχω μπει σ αυτό το τριπακι εδώ και πολυ καιρό άλλοτε είμαι καλά και άλλοτε χάλια. Προσπαθώ όπως λες να μην τρομάζω αλλά μερικές φορές μου είναι αδύνατον.. Ευχαριστώ πάρα πολύ πάντως μου δίνετε πολύ κουράγιο και πολλή δύναμη!!

Similar Threads

  1. Αγχος ή κατι αλλο
    By Stathis in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 24-11-2018, 14:59
  2. αγχος η κατι αλλο?
    By vasilis 80 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 16-03-2017, 21:41
  3. Υπερβολικο αγχος ή κατι αλλο?
    By Atyxos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 28-11-2012, 05:09
  4. Άγχος ή κάτι άλλο;
    By Elie in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 18-05-2011, 12:26
  5. ΑΓΧΟΣ - ΣΤΡΕΣΣ Ή ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ?
    By Katrine in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 13-04-2010, 23:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •