Αντικατάσταση Risperdal
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    12

    Αντικατάσταση Risperdal

    Καλημέρα,

    Είχα διακόψει την φαρμακευτική μου αγωγή (σε προηγούμενο thread:διακοπή αντιψυχωσικού) και τώρα ξαναπαίρνω Risperdal 1mg.

    Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι επείδη παρόλο την μικρή ποσότητα που παίρνω, εξακολουθώ να έχω παρενέργειες στο σεξουαλικό άλλα και στο θέμα του βάρους. Συζήτησα λοιπόν, με τη γιατρό μου για αλλαγή και συγκεκριμένα για το Abilify. Εγώ προσωπικά θα ήθελα να δοκιμάσω το Invega και αργότερα να πάω στο τρίμηνο ενέσημο, το οποίο από ότι έχω ακούσει είναι ότι πιο σύγχρονο υπάρχει αυτή την στιγμή.

    Η γιατρός μου επιμένει ότι το Abilify είναι καλύτερο από το Invega τουλάχιστον στο θέμα του βάρους. Όπως και να έχει δεν εμπιστέυομαι και τόσο τους γιατρούς. Θα ήθελα να μου πείτε γνώμες/εμπειρίες/απόψεις για τα δύο αυτά φάρμακα.

    Ευχαριστώ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Καλησπέρα. Δεν ξέρω την διάγνωσή σου, αλλά αν είναι ψυχωσικό σύνδρομο τότε καλύτερα να μην ρισκάρεις με το Abilify, γιατί δεν είναι τόσο δραστικό. Το λέω από προσωπική εμπειρία, ενώ με έπιανε μια χαρά το Ρισπερντάλ, μόλις πήρα Abilify "τρελάθηκα" τελείως, έκανα 1.000.000 σκέψεις το δευτερόλεπτο και δεν μπορούσα να σκεφτώ λογικά. Το Ινβέγκα είναι καλό φάρμακο. Το καλύτερο από όλα όμως είναι το Ρισπερντάλ και το Ζυπρέξα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502
    εμενα το σολιαν μου κατσε μια χαρα

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by λουλούδι View Post
    Καλησπέρα. Δεν ξέρω την διάγνωσή σου, αλλά αν είναι ψυχωσικό σύνδρομο τότε καλύτερα να μην ρισκάρεις με το Abilify, γιατί δεν είναι τόσο δραστικό. Το λέω από προσωπική εμπειρία, ενώ με έπιανε μια χαρά το Ρισπερντάλ, μόλις πήρα Abilify "τρελάθηκα" τελείως, έκανα 1.000.000 σκέψεις το δευτερόλεπτο και δεν μπορούσα να σκεφτώ λογικά. Το Ινβέγκα είναι καλό φάρμακο. Το καλύτερο από όλα όμως είναι το Ρισπερντάλ και το Ζυπρέξα.
    Ψυχωσική συνδρομή είναι η διάγνωση..
    Η αλήθεια είναι ότι το Risperdal στην περιπτωσή μου είναι καρααποτελεσματικό απλά έχει αυτά τα δύο θέματα που για εμένα είναι αρκετά σοβαρά..

    Αν υπάρχει κάτι καλύτερο σε σχέση με το Risperdal θα ήθελα να το δοκιμάσω..

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by pavlosla View Post
    εμενα το σολιαν μου κατσε μια χαρα
    Σκατοφάρμακο, τουλάχιστον στην δικιά μου περίπτωση..
    Δεν με «έπιανε»
    Άσε που έπαιρνα κιλά τη εβδομάδα..

    Τελικά είναι τι ταιριάζει στον καθένα ξεχωριστά!

  6. #6
    Καλησπέρα,είχα και εγώ φούλ ψυχωτικά.Πήρα διάφορα αντιψυχωτικά που δεν με βοήθησαν αρκετά.Το risperdal με έκανε άλλο άνθρωπο.Σταμάτησαν τα ψυχωτικά και η διάθεσή μου άλλαξε προς το καλύτερο.Εμένα προσωπικά με βοήθησε πολύ!Βέβαια παίρνω και 8mg αλλά είδα τεράστια διαφορά.
    Είναι και ανάλογα το τι θα ταιριάξει καλύτερα στον καθένα.

  7. #7
    Mrgilleas
    Guest
    καλησπερα badhusband εγω παιρνω 6 mg risprerdal και 50mg seroquel xr καθε ημερα μπορω να σου πω οτι απο περσι εχω χασει 4 κιλα και ειμαι 4,5 κιλα κατω απο το υψος μου δεν θελω να πω ακριβως το υψος μου γιατι δεν θελω να κανω γνωστη την ταυτοτητα μου αλλα ας παρουμε για παραδειγμα οτι ειμαι 1,82μ τοτε τα κιλα μου ειναι 77,6 κιλα δηλαδη δεν ειναι 82 κιλα οπως ειναι και το υψος και εχω σκοπο να χασω και αλλα κιλα.οποτε ειναι στο ατομο να κρατηθει να μην τρωει πολυ.ειμαι καλα στα ψυχωτικα περα απο κατι παρανοιες και δεν τα αλλαζω γιατι οταν πηγα abilify πηγα να υποτροπιασω και ειχα τρομερα νευρα και ηθελα να τσακωθω και το εκανα με τον οποιοδηποτε χωρις φοβο τραυματισμου

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by λουλούδι View Post
    Καλησπέρα. Δεν ξέρω την διάγνωσή σου, αλλά αν είναι ψυχωσικό σύνδρομο τότε καλύτερα να μην ρισκάρεις με το Abilify, γιατί δεν είναι τόσο δραστικό. Το λέω από προσωπική εμπειρία, ενώ με έπιανε μια χαρά το Ρισπερντάλ, μόλις πήρα Abilify "τρελάθηκα" τελείως, έκανα 1.000.000 σκέψεις το δευτερόλεπτο και δεν μπορούσα να σκεφτώ λογικά. Το Ινβέγκα είναι καλό φάρμακο. Το καλύτερο από όλα όμως είναι το Ρισπερντάλ και το Ζυπρέξα.
    τιποτα δεν ειναι καλο..... ολα αυτα τα φαρμακα μπορει να τα αντικαταστήσει αποτελεσματικη θεραπεια... αλλα δεν μπορω να σας αναφερω ειναι ακομα σε σταδιο δοκιμης.. αλλα εχει πολυ καλα αποτελεσματα σε ασθενης με ψυχοση.... θελει ακομα ομως αρκετες μελετες για να ερθει και στην χωρα μας...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by akis1 View Post
    τιποτα δεν ειναι καλο..... ολα αυτα τα φαρμακα μπορει να τα αντικαταστήσει αποτελεσματικη θεραπεια... αλλα δεν μπορω να σας αναφερω ειναι ακομα σε σταδιο δοκιμης.. αλλα εχει πολυ καλα αποτελεσματα σε ασθενης με ψυχοση.... θελει ακομα ομως αρκετες μελετες για να ερθει και στην χωρα μας...
    Ακη περιμενουμε να δουμε, μακαρι!! Μπορεις να μας αναφερεις πηγες, τουλαχιστον; Εμενα το ρισπερνταλ με βοηθαει πολυ, σε μεγαλη δοσολογια ομως αλλα παχαινει υπερβολικα!!! Γι'αυτο θα ηθελα αν μπορουσες να μας δωσεις πηγες.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    12
    Σε μία εβδομάδα δοκιμάζω το Invega ξέρει να μου πεί κάποιος αν είναι καλύτερο στο θέμα του βάρους σε σχέση με το Risperdal? Με το Risperdal φεριπήν δεν μπορώ να χάσω ούτε γραμμάριο.. Ισχύει το ίδιο με το Invega?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    @μπελ το πήρες το ινβεγκα;
    Από άποψη παρενεργειών καλύτερο από το ρισπερνταλ
    Βσκ είναι παράγωγο του ρισπερνταλ

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by Belmont View Post
    Σε μία εβδομάδα δοκιμάζω το Invega ξέρει να μου πεί κάποιος αν είναι καλύτερο στο θέμα του βάρους σε σχέση με το Risperdal? Με το Risperdal φεριπήν δεν μπορώ να χάσω ούτε γραμμάριο.. Ισχύει το ίδιο με το Invega?
    Ετσι ημουνα κι εγω Μπελμοντ με το Ρισπερνταλ, και μου εκανε ολο το eating disorders μπουλινγκ, το φορουμ του νικου εννοω, που εχει το epsychology, οτι δηθεν χλαπακιαζω και οτι βλεπω νεφελιμ που με κανουν να μην μπορω να χασω βαρος, το τι ειχα ακουσει εκει μεσα δεν λεγεται ευχομαι αν υπαρχει θεος να καουν στην κολαση για αυτα που τραβηξα τοτε..........και απλα δεν μπορουσα να χασω κιλα λογω του Ρισπερνταλ, τοσο απλο, εγω που εφταιξα η κακομοιρα;;;

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by εσωτερική_σήψη View Post
    @μπελ το πήρες το ινβεγκα;
    Από άποψη παρενεργειών καλύτερο από το ρισπερνταλ
    Βσκ είναι παράγωγο του ρισπερνταλ
    Είναι πολύ νωρίς ακόμα..
    Θέλει τουλάχιστον μία εβδομάδα να φύγει από το αίμα το φάρμακο..
    Αυτό που έχω καταλάβει μέχρι τώρα είναι ότι είναι καλύτερο στο θέμα διάθεσης.
    Ξυπνάω δηλαδή με καλύτερη διάθεση το πρωί σε σύγκριση με το Risperdal..
    Έχει καλύτερη αντικαταθλιπτική ιδιότητα.
    Θα σιγουρευτώ όμως σε βάθος χρόνου..

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by λουλούδι View Post
    Ετσι ημουνα κι εγω Μπελμοντ με το Ρισπερνταλ, και μου εκανε ολο το eating disorders μπουλινγκ, το φορουμ του νικου εννοω, που εχει το epsychology, οτι δηθεν χλαπακιαζω και οτι βλεπω νεφελιμ που με κανουν να μην μπορω να χασω βαρος, το τι ειχα ακουσει εκει μεσα δεν λεγεται ευχομαι αν υπαρχει θεος να καουν στην κολαση για αυτα που τραβηξα τοτε..........και απλα δεν μπορουσα να χασω κιλα λογω του Ρισπερνταλ, τοσο απλο, εγω που εφταιξα η κακομοιρα;;;
    Ναι,δυστυχώς με το Risperdal και σου ανοίγει η όρεξη και χάνεις και πολύ δύσκολα.
    Πολύ φοβάμαι ότι δεν θα δώ μεγάλη διαφορά με το Invega.
    Και εμένα ούτε το οικογενειακό περιβάλλον, άλλα ούτε οι γιατροί το παραδέχονται ότι το συγκεκριμένο φάρμακο επηρεάζει τον μεταβολισμό.
    Εγώ ένα έχω να πώ: διέκοψα το φάρμακο προσφάτως και σε πέντε μήνες έχασα περίπου 10kg χωρίς δίαιτα ή γυμναστική..
    Φαντάσου τη ζημιά κάνει το έν λόγω φάρμακο στο θέμα του βάρους.

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    645
    Φίλε κάνε αιματολογικές εξετάσεις να ελέγχεις τα επίπεδα της προλακτίνης για να καταλάβεις και πως επιδράν τα φάρμακα. Απλά τα αντιψυχωσικά είναι φτιαγμένα να ανεβάζουν τη προλακτίνη και οφείλεται για τις παρενέργειες που λες.

Similar Threads

  1. risperdal
    By boo in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 15
    Last Post: 30-11-2016, 20:30
  2. risperdal
    By cocorosie in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 27-05-2011, 16:01
  3. Risperdal.
    By shifter in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 11
    Last Post: 30-06-2010, 20:02
  4. risperdal
    By pythagoras23 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 10
    Last Post: 25-12-2009, 23:57
  5. Συγκριση Risperdal Quicklet με Risperdal Consta
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 0
    Last Post: 29-08-2008, 17:29

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •