Πώς χειρίζεσαι έναν μυθομανή ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28
  1. #1

    Πώς χειρίζεσαι έναν μυθομανή ?

    Καλησπέρα παιδιά οι τελευταίες μέρες έχει προκύψει ένα θέμα με μία κοπέλα που ανήκει στην παρέα η οποία λέει συνέχεια ψέματα λίγο πολύ όλοι την έχουμε καταλάβει και δεν πολύ δίνουμε σημασία και σε μένα προσωπικά έχει πει τα τέρατα και μου έχει κατηγορήσει πολύ κόσμο μέσα από το μυαλό της μέχρι τώρα δεν έδινα σημασία χτες όμως είπε κάτι πολύ χοντρό για μία φίλη μου οπότε και εγώ το ανέφερα όταν έμαθα ότι το είπα την έπιασε κρίση άρχισε να τρέμει την πιάσαν τα κλάματα δεν ήξερε τι να κάνει και σηκώθηκε και έφυγε.

    Είμαι λοιπόν σε δίλημμα και δεν ξέρω τι να κάνω καλά έκανα και το είπα στη φίλη μου που την κατηγορούσε ή μήπως δεν έπρεπε να πω τίποτα γιατί η αλήθεια είναι ότι τη λυπήθηκα λίγο σήμερα αλλά αν δεν έλεγε τόσο χοντρά πράγματα για τη φίλη μου και μπροστά σε κόσμο δεν θα έδινα βάση , θα ήθελα λοιπόν τη γνώμη σας.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ειναι απλο θα της πεις να γινει σκηνοθετης για να της φυγει το αποθυμενο

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    279
    Εχεις κανει απο την αρχη λαθος.Ηξερες οτι ειναι μυθομανης και συνεχιζες να την κανεις παρεα.Πως περιμενες να τελειωσει ολο αυτο?Οσο για το οτι τη λυπηθηκες αυτο λεει κατι και για σενα,οτι πρεπει να προσεχεις στη ζωη σου γιατι θα γινεις ευκολα θυμα.

    Οποτε για να απαντησω ναι εκανες καλα που τα ειπες εστω και αργα και να γινει μαθημα στην παρεα σου να μην δεχεστε τοξικα ατομα στον κυκλο σας.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Κατ΄ αρχήν για να προστατέψεις την φίλη σου από ψευδείς συκοφαντίες, έπρεπε όταν η μυθομανής έλεγε χοντράδες μπροστά σε ένα σωρό κόσμο να την διορθώσεις επιτόπου και να της κόψεις τον αέρα. Μετά έπρεπε να ενημερώσεις την φίλη σου, όπως και καλά έκανες. Τώρα αφού η κοπέλα είναι μυθομανής και την έχουν καταλάβει όλοι, ο πυρήνας της παρέας λογικά δεν την παίρνει πολύ στα σοβαρά, ωστόσο οι παραέξω που δεν την ξέρουν μπορεί κάποια από αυτά που λέει να τα πιστεύουν και να τα μεταφέρουν αλλού παραμορφωμένα. Είναι το γνωστό "πες πες, κάτι θα μείνει".
    Αν η κοπέλα ήταν μυθομανής, αλλά το έριχνε σε άκακες βλακείες απλά για να δειχθεί ας πούμε ή για να δείξει ότι έχει ιστορίες να λέει, ως ένα βαθμό θα σου έλεγα ότι δεν της δίνετε πολύ σημασία στην παρέα και τελειώνει η υπόθεση. Όταν όμως όπως λες λέει τα τέρατα, κατηγορεί κόσμο και λέει κακίες, τι δουλειά έχετε να την κάνετε παρέα; Απομακρύνετε την και μην δίνετε σημασία. Μία άλλη τακτική είναι κάθε φορά που λέει ανακρίβειες να μην την αφήνετε αλλά να της την λέτε, χωρίς να μπαίνετε σε πολλές συζητήσεις. Τύπου "Φιλενάδα, λες πράγματα που δεν στέκουν και το ξέρεις και δεν είναι ωραίο να κατηγορείς τον άλλον χωρίς στοιχεία. Τουλάχιστον κομένα τέτοια σχόλια μπροστά μου." Ωστόσο αυτό απλά θα την συνετίσει για λίγο και μετά τα ίδια θα κάνει και είναι και κουραστικό...

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Ρε παιδια εχετε σκεφτει οτι μπορει να ειναι αρρωστη η κοπελα? μπορει να τα πηστευει και η ιδια! δε ξερω αν το νωριζετε αλλα το να λεει καποιος ψεματα δεν ειναι ενας παντα ο λογος που τον ωθει προς αυτο! δεν σημαινει οτι ο αποτερος σκοπος παντα ειναι να τραβηξει την προσοχη της παρεας!
    Θελω να πω οτι καλο θα ηταν αν αγαπατε την κοπελα και νιαζεστε για αυτην και την υγεια της να μαζευτειτε η παρεα χωρις αυτην και να κατσετε να κουβεντιασετε , να σκεφτειτε το τι ειναι καλο για αυτην! ισως θα πρεπει να επικοινωνησετε και με το αγορι της η τους γωνεις της, ισως χρειαζετς καποιον θεραπευτη ψυχης.
    Εαν η κοπελα δεν λεει ψεματα απο κακια η απο αναγκη να ειναι ζηλευτη τωτες τα πραγματα ειναι πολυ ασχημα για αυτην.
    Στα τελευταια χρονια του λυκειου , ειχαμε κι εμεις εναν συμμαθητη ο οποιος ξαφνικα αρχησε να λεει τρελες ιστοριες! απο ταξιδια στα Ιμαλαια κι εκπεδευση με σαολιν μοναχους! Ο συγκεκριμενος ανθρωπος ηταν ενα συκροτημενο και μαζεμενο παιδι, χαμηλων τονων ,λιγομηλητος χαρακτηρας κι γενικα ντροπαλος! Ηταν απο πολυ φτωχη οικογενεια και ηταν απο τους καλητερος μαθητες οσπου μια μερα εγινε αλλος ανθρωπος!
    Δυστυχως η σκληρη κοινωνια θυμαμαι δεν συγχωρει τετοια πραματα! οι ανθρωποι μερικες φορες γινομαστε πολυ σκληρη σε αδυναμα κι αρρωστα μελοι της κοινωνιας μας, ετσι κι σε αυτο το παιδι θυμαμαι οτι εκανε το λαθος σε μια πλατεια να αναφερετε οτι ειναι ασσος στις πολεμικες ζωνες με αποττελεσμα να προκαλεσει καποιους "μαγκες" της περιοχης ,αποτελεσμα? να σπασει την μυτη του, να αρχισει να γινετε περιγελος της περιοχης, ωσπου καταεληξαμε να τον πηγενουν καποια ατομα στην πλατεια και να μαζευετε γυρο του κοσμο ενω αυτος ελεγε διαφορες ιστοριες! να τον κοροιδευουν κι να γινετε κατις σαν θεατρο! σαν σταντ απ κομεντι!
    Ευτηχως καποιοι ενδιαφερθηκαν ,ενημεροσαν τους γονεις του κι νοσηλευτικε στο Δαφνι. Θυμαμαι οτι εκατσε πολυ καιρο την πρωτη φωρα. Οταν ομως βγηκε ηταν μια χαρα! Ειχε ξανα γινει ο παλλιος κι μαζεμενος χαρακτηρας! Δυστυχως ομως η κοινωνια δεν ειχε αλλαξει τοσο οσο θα επρεπε απεναντι του, αποτελλεσμα να δωσει τελος στην ζωη του απο την ντροπη και απο την αδικη αντυμετοπιση της κοινωνιας απεναντι του

  6. #6
    Quote Originally Posted by oeo View Post
    Εχεις κανει απο την αρχη λαθος.Ηξερες οτι ειναι μυθομανης και συνεχιζες να την κανεις παρεα.Πως περιμενες να τελειωσει ολο αυτο?Οσο για το οτι τη λυπηθηκες αυτο λεει κατι και για σενα,οτι πρεπει να προσεχεις στη ζωη σου γιατι θα γινεις ευκολα θυμα.

    Οποτε για να απαντησω ναι εκανες καλα που τα ειπες εστω και αργα και να γινει μαθημα στην παρεα σου να μην δεχεστε τοξικα ατομα στον κυκλο σας.
    είμαστε σε ένα πρόγραμμα κατάρτισης με άτομα για αναπηρία οπότε λίγο-πολύ όλοι έχουμε τα θέματά μας και δεν θέλαμε να την γκετοποιησουμε.

    πέρσι έλεγε πάλι ψέματα αλλά ήτανε χαριτωμένα στο πούμε φέτος όμως άρχισε να λέει μεγάλης κακεντρεχής και για αυτό και της έβαλα χέρι απλά δεν ήξερα πώς να το χειριστώ και αντίδραση όπως αντιδράει κάποιος άνθρωπος που κακολογούν το φύλο του.

    κάποια παιδιά είπανε σήμερα ότι τα ψέματα της ήταν πολύ χοντρά και να σταματήσουμε να την κάνουμε παρέα εγώ είπα ότι όχι okay να της δώσω να καταλάβει ότι αυτό που έκανε δεν ήταν σωστό και να συνεχίσουμε να κάνουμε κανονικά παρέα απλά από δω και πέρα όταν λέει ψέματα να της το κόβουμε από την αρχή και να μην την αφήσουμε να συνεχίζει όπως κάναμε εδώ και τόσο καιρό.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Εχετε σκεφτει αυτο που σου εγραψα ποιο πανω?? οτι ενδεχομενος η κοπελα να μην τα λεει τα ψεματα με γνωση της αληθειας αλλα να νομιζει οτι αυτα που λεει εχουν γινει?? υπαρχει κι αυτο το ενδεχομενο!! σε αυτην την περιπτωση φερει αναγκης απο ψυχολογο η κοπελα!!
    Θα ειναι πολυ κριμας να ισχυει κατις τετοιο, διοτις τωτες θα συνεχισει να λεει παραμυθια οσο κι εσεις να της λετε οτι θα την κανετε περα ! αφου δεν μπορει να καταλαβει , να ξεχωρησει την πραγματικοτητα! θα ειναι κριμας να μεινει μονη της!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Γιώργο, αν κατάλαβα καλά μόλις η μυθομανής έμαθε ότι αυτό που έλεγε μεταφέρθηκε στην ενδιαφερόμενη, ταράχτηκε και έψαχνε πέτρα να κρυφτεί από κάτω. Εμένα αυτή η αντίδραση δεν μου κάνει για ατόμου που πραγματικά πιστεύει ότι λέει και δεν μπορεί να ξεχωρίσει την πραγματικότητα, αλλά για άτομο που τσαμπουνάει ιστορίες είτε για να το παίξει η ψυχή της παρέας είτε για να το παίξει ανώτερη, χωρίς να καταλαβαίνει την βαρύτητα αυτού που κάνει. Και μόλις κατάλαβε πως ότι λέμε δεν είναι παιχνίδι αλλά αναλαμβάνουμε και την ευθύνη για ότι λέμε, κι αν λέμε ψέματα υπάρχουν συνέπειες, αντέδρασε σαν παιδάκι, ακριβώς επειδή δεν είχε κάτσει να το σκεφτεί ως τώρα. Σαφώς και μια τέτοια συμπεριφορά έχει κάποιο υπόβαθρο ψυχολογικής φύσης, ωστόσο δεν μπορεί να τα ρίχνουμε όλα στα ψυχολογικά και να τα δικαιολογούμε μονίμως. Καλό είναι να της κάνει η παρέα μια συζήτηση, αλλά αυτά τα άτομα δύσκολα αλλάζουν και δεν είναι ωραίο να γίνει και μία παρέα κ.λος ή να ανέχεται τις κακίες της για να μην δυσαρεστήσουν την πριγκίπισσα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Να έρθει ο φίλος να μας πει πως θα πάει μετά από λίγο καιρό που θα της επισημαίνουν τα ψέματά της, μακάρι να αλλάξει η κοπέλα, αλλά εγώ σου λέω ότι θα της κακοφανεί και είτε θα απομακρυνθεί μόνη της είτε όχι, από πίσω θα τους θάβει σε άλλους κι ότι θες στοίχημα.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    May 2018
    Posts
    446
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Καλό είναι να της κάνει η παρέα μια συζήτηση, αλλά αυτά τα άτομα δύσκολα αλλάζουν και δεν είναι ωραίο να γίνει και μία παρέα κ.λος ή να ανέχεται τις κακίες της για να μην δυσαρεστήσουν την πριγκίπισσα.
    Αυτό θα έλεγα μόλις. Ας την μιλήσουν όλοι και να της επισημάνουν τα ψέματα της, με καλό τρόπο. Και ας της δώσουν να καταλάβει πως τόσο καιρό παρίσταναν πως δεν καταλάβαιναν αλλά ξέρανε πως λέει μπαρούφες. Μπας και καταλάβει τι πρόβλημα δημιουργεί. Δηλαδή ας την δώσουν μια ευκαιρία ακόμη. Αν και επειδή έχω συναντήσει άτομα που λένε ψέματα χωρίς λόγο, μάλλον δεν θα αλλάξει τίποτα. Αλλά δεν είναι όλοι ίδιοι οπότε ας δώσουν μια ευκαιρία ακόμη.

    @REDODIN7 Όσο για το αν έκανες καλά που το είπες. Εννοείται έκανες καλά. Ακόμα και πρόβλημα να έχει, δεν γίνεται να λέει τέτοια πράγματα και να μην την απαντάει κανείς.

  11. #11
    Miliva21
    Guest
    Στην περίπτωση που ξερεις οτι δεν πιστευει αυτα που λεει πολύ απλά πιαστην και μιλα της... ρώτησε την γιατί τα λεει όλα αυτά τα πράγματα που δεν στέκουν....αν σου μιλήσει πες της ότι δεν θα ανεχτείς να είσαι μπροστά και να ακούσεις συκοφαντίες που αφορούν άτομα που γνωρίζεις γιατί αυτό σε φέρνει σε δύσκολη θέση.....μπορεί να παρεξηγηθεί οπότε να είσαι τυχερός και να αραιωσει τουλάχιστον από σένα.....
    Και γενικά να μην της έχεις εμπιστοσύνη απλά να την ανέχεσαι επδ είναι στην παρέα γτ πολύ πιθανόν να λέει και για σένα πράγματα που δεν ισχύουν στους άλλους........οπότε μακρυά...αραιωσε την..

    Σε περίπτωση που είσαι σίγουρος ότι πιστεύει τα ψέματα π λέει κ έχει μπερδέψει το ψέμα με την αλήθεια να της προτείνετε να πάει σε κάποιον ειδικό

  12. #12
    Παιδιά πιστεύω ότι εκτός από θέμα παθήσεις είναι και θέμα χαρακτήρα τελικά μην πω ότι είναι περισσότερο θεμα χαρακτήρα, όχι δεν μαζεύτηκε όχι σκέφτηκε τα λάθη που έκανε και τα ψέματα που έχει πει αλλά βγαίνει και από πάνω και έχει γίνει πολύ επιθετική μαζί μου, μάλιστα της είπα ότι πηγαίνει στους καθηγητές και κώλο τρίβεται για να τις δικαιολογήσουν απουσίες και πάλι πήγε να αλιωσει τά λεγόμενα μου λεγόντας ότι είπα ότι πηδιεται με τους καθηγητές για να της σβήσουν απουσίες.

    Φυσικά το έκοψα και πήγα και του είπα στην κοινωνική λειτουργό του σχολείου το πρόβλημα μου και τα θέματα που δημιουργεί αλλά ούτε αυτό βοήθησε έκανα ακόμα χειρότερα την κατάσταση είπε σε μία κοινή μας γνωστή ότι τις πηγαίνω πολύ κόντρα και θα πάει να πει ότι είμαι τρελός και ότι δημιουργώ προβλήματα και να με διώξουν από τη σχολή.το αστείο είναι ότι μέχρι πριν λίγο καιρό έλεγε ότι δεν έχω τίποτα ότι το ψυχιατρικό το πήρα έτσι για να ανεβάσω το ποσοστό αναπηρίας και να συνεχίσω να παίρνω το προνοιακό.

    Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Φύλα τα νώτα σου καλύτερα γιατί αν η κοπέλα ειναι κοινωνιοπαθής, βαριά χαρακτηρολογική ή κάτι ανάλογο, τότε μόνο κατάλληλα καταρτισμένα άτομα με την καταλληλη εξουσία μπορούν να την χειριστούν και πάλι μπορεί έχει προκαλέσει μεγάλη ζημιά στο μεταξύ. Το απεύχομαι πραγματικά να είναι τέτοια περίπτωση αλλά δεν ξέρω καν τι προσόντα ουσιαστικά και τυπικά έχει ο συγκεκριμένος κοινωνικός λειτουργός... Στην Ελλάδα του απλό πτυχίο=ειδικός γίνονται αυτά που περιγράφεις; Ξέρεις για τα προσόντα του βιογραφικό κλπ;
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,680
    Θα σε τρελανουν αυτεσ γτ δεν την πεφτεισ επειδη δεν τισ βλεπεισ ομορφεσ γτ ειναι
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  15. #15
    Μέχρι τώρα τι δικαιολογούσα γιατί έχει κάποιο θέμα στην υπόφυση κάποιο όγκο ή κάτι τέτοιο και έλεγα ότι όλα αυτά οφείλονται στην πάθηση της αλλά τελικά αρχίζω να αλλάζω γνώμη θα προσπαθήσω να μην ασχοληθώ μαζί της αλλά το θεωρώ λίγο δύσκολο γιατί στη σήμερα ενώ δεν της μίλαγα αυτή μού επιτέθηκε μπροστά στα παιδιά και ξεκίνησε να λέει ιστορίες, πραγματικά και εγώ ότι φοβήθηκε το μάτι μου δεν περίμενα να φτάσει σε τέτοιο σημείο και όπως λέτε και εσείς δεν νομίζω ότι ο κοινωνιολόγος που έχουμε στο σχολείο είναι ικανος να ασχοληθεί, πιο πολύ κατάλαβα το αντίθετο γιατί μου πέταξε μην ασχολείσαι γιατί έχει τα θέματα της και αυτή.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ζω έναν εφιάλτη
    By elirene in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 04-10-2022, 22:13
  2. Πως θα βρω εναν ερωτα;
    By Fr0z in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 77
    Last Post: 25-09-2017, 22:01
  3. Ακουω εναν ηχο...
    By dark cloud in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 20
    Last Post: 27-05-2017, 21:57
  4. ποια η αντιδραση σου απέναντι στο μυθομανη φιλο σου?
    By βασιλικηαλ in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 2
    Last Post: 28-09-2014, 13:10
  5. ΕΝΑΝ ΓΙΑΤΡΟ!
    By Marley in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 27
    Last Post: 09-09-2008, 19:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •