ΤΙ ΜΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    151

    ΤΙ ΜΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ?

    καλησπερα παιδια...τις τελευταιες μερες νιωθω χαλια...ειμαι υποχόνδριος ..νιωθω τις τελευταιες μερες μια φοβια μια ανυσηχια συνεχεια οτι κατι κακο να θα συμβει δεν μπορω να ηρεμισω νιωθω ψυχικα κουρασμένος...νιωθω οτι εχω και θα παθω σοβαρη ασθενεια...ολο αυτο με στεναχωρει παρα πολυ δεν μπορω να ευχαριστηθω τιποτα... εχω βαρεθει......τις τελευταιες μερες μου κολλησε οτι εχω σκληρηνση κατα πλακας με αποτελεσμα να στρεσαριστω αρκετα και τωρα νιωθω κοπωση 0 ενεργεια ασταθεια ταχυπαλμίες μυικους σπασμους στομαχικες διαταραχες εχω αυπνιες βλεπω εφιαλτες νιωθω συνεχως μια φοβια πολλες φορες δεν υπαρχει συγκεκριμενος λογος απλα ετσι νιωθω,,κανω περιεργες σκεψεις κατι σαν ιδεοληψίες ......νιωθω οτι θα τρελαθώ...τι μου συμβαινει ολα αυτα ειναι απο το στρες ?εχω απελπιστει...help....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    228
    Πως σου ξεκίνησε όλος αυτός ο φόβος?? Σίγουρα κάτι θα τον πυροδότησε. Κ εγω τον ίδιο φόβο αντιμετωπίζω οι σπασμοι πάνε κ έρχονται Κοντά 4 μήνες τώρα αλλα πάνω κάτω έχω κατανοήσει πως ξεκίνησε αυτός ο φόβος.. Σίγουρα κ εσύ θα ξέρεις μέσα σου, δεν θα ξεκίνησε όλο αυτό ξαφνικά φαντάζομαι..

    Εστάλη από WAS-LX1 στο E-Psychology.gr Mobile App

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    φίλε οι πιο συνηθισμένες ασθένειες που έχουν περάσει από το μυαλό μου είναι σκλήρυνση , όλοι οι καρκίνοι, εγκεφαλικά , νευρολογικά πάσης φύσεως, καρδιακά προβλήματα κλπ κλπ. Τα ίδια λίγο πολύ με όλους. Οπότε κατ' αρχήν δεν είσαι μόνος σου, είμαστε πολλοί Η αρρωστοφοβία πάει κι έρχεται με το άγχος. Αρχικά να ρωτήσω τα τυπικά:
    - έχεις μιλήσει με ψυχολόγο?
    - έχεις κάνει ιατρικές εξετάσεις?
    - παίρνεις κάποια αγωγή (ηρεμιστικά,αντικαταθλιπτι κά κλπ) ?
    - πόσο καιρό σου συμβαίνει αυτό?

    μην φοβάσαι θεωρώ έχει κολλήσει το μυαλό σου στη φάση οτι κακό θα συμβεί και δεν μπορείς να ηρεμήσεις γιατί βιώνεις τα ψυχοσωματικά πολύ έντονα.
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    151
    Quote Originally Posted by Vasomp View Post
    Πως σου ξεκίνησε όλος αυτός ο φόβος?? Σίγουρα κάτι θα τον πυροδότησε. Κ εγω τον ίδιο φόβο αντιμετωπίζω οι σπασμοι πάνε κ έρχονται Κοντά 4 μήνες τώρα αλλα πάνω κάτω έχω κατανοήσει πως ξεκίνησε αυτός ο φόβος.. Σίγουρα κ εσύ θα ξέρεις μέσα σου, δεν θα ξεκίνησε όλο αυτό ξαφνικά φαντάζομαι..

    Εστάλη από WAS-LX1 στο E-Psychology.gr Mobile App
    απο το καλοκαιρι νιωθω ασταθεια...και μου ειπανε ειναι ψυχογενης...και λεω πως γινετε να ειναι ψυχογενης τοσους μηνες και απο τοτε καθε μερα αγχωνομαι και σκεφτομαι την υγεια μου και ενα σωρο αρρώστιες...πριν κατι μερες μου ειπε ενα παιδι να παω να κανω μαγνητικη μηπως εχω καμια σκληρηνση..εε παει αυτο ητανε ημουνα ηδη αγχωμένος και δεν φτανει η ασταθεια μου αρχισανε τωρα και οι σπασμοι και η κοπωση και ηασταθεια και αυπνιες και και και...ολη ημερα νιωθω εναν ανεξηγητο φοβο και ανησυχια και ωρες ωρες αυτο με τρελενει δεν μπορω να ηρεμησω..πριν 2 χρονια ειχα πολλους και σοβαρους σπασμους λογο αγχους παλι...η σπασμοι ειναι το τελευταιο που με απασχολει...το εχω συνηθισει και δεν με ενοχλουν….

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    228
    Αααρα αν το καλοσκεφτείς κάποιος σου μίλησε για σκπ κ σου έγινε εμμονή!! Μετά φαντάζομαι googlαρες τα αντίστοιχα συμπτώματα και τα ενσωματωσες. Έχεις κάνει κάποιες αιματολογικες για να ελέγξεις τον αιματοκρίτη σου, σίδηρο, φεριττινη και βιταμίνες??

    Εστάλη από WAS-LX1 στο E-Psychology.gr Mobile App

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    151
    Quote Originally Posted by geodim View Post
    φίλε οι πιο συνηθισμένες ασθένειες που έχουν περάσει από το μυαλό μου είναι σκλήρυνση , όλοι οι καρκίνοι, εγκεφαλικά , νευρολογικά πάσης φύσεως, καρδιακά προβλήματα κλπ κλπ. Τα ίδια λίγο πολύ με όλους. Οπότε κατ' αρχήν δεν είσαι μόνος σου, είμαστε πολλοί Η αρρωστοφοβία πάει κι έρχεται με το άγχος. Αρχικά να ρωτήσω τα τυπικά:
    - έχεις μιλήσει με ψυχολόγο?
    - έχεις κάνει ιατρικές εξετάσεις?
    - παίρνεις κάποια αγωγή (ηρεμιστικά,αντικαταθλιπτι κά κλπ) ?
    - πόσο καιρό σου συμβαίνει αυτό?

    μην φοβάσαι θεωρώ έχει κολλήσει το μυαλό σου στη φάση οτι κακό θα συμβεί και δεν μπορείς να ηρεμήσεις γιατί βιώνεις τα ψυχοσωματικά πολύ έντονα.
    καλησπερα φιλε...ναι ακριβως αυτο επειδη νιωθω τα ψυχοσωματικα μου μπαινουν στο μυαλο διαφορα και δεν μπορω να ηρεμισω...και κανω ολο αρνητικες σκεψεις...
    δεν εχω παει σε ψυχολογο αν και το σκεφτομαι σοβαρα και για ψυχιατρο...οχι δεν εχω παρει αγωγη ποτε για τιποτα αλλα τωρα νομιζω ηρθε η ωρα μου να παρω αλλιως δεν..πριν 2 χρονια λογο κρισεων πανικου και ψυχοσωματικών παλι ειχα κανει καρδιογράφημα...αιματος γενικες και ουρων γενικες..θυροηδη...αξονικη εγκεφαλου εξεταση απο ωριλα και νευρολογο με ηλεκτρομυογραφημα...τιποτα ολα συνδεθηκαν με αγχος...ημουνα καλα καποιο διάστημα αλλα απο το καλοκαιρι ζω ενα μαρτυριο αν και παλι τον αυγουστο εκανε παλι γενικες αιματος και ουρων και θυροηδη και παλι σε ωριλα τιποτα δεν βρεθηκε...γενικα ειμαι αγχωμένος απο το καλοκαιρι αρκετα αλλα το ελεγχα τις τελευταιες μερες ομως οχι..τα ψυχοσωματικα αυξηθηκαν με αποτελεσμα να κανω ασχημες σκεψεις να μην μπορω να ηρεμησω να σκεφτομαι διαφορα παραλογα πραγματα και γενικα νιωθω εναν φοβο ολη ημερα πιστευω απο αυτα που εχω διαβασει οτι πασχω απο αρρωστοφοβια και ψυχαναγκαστικη διαταραχή....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    151
    Quote Originally Posted by Vasomp View Post
    Αααρα αν το καλοσκεφτείς κάποιος σου μίλησε για σκπ κ σου έγινε εμμονή!! Μετά φαντάζομαι googlαρες τα αντίστοιχα συμπτώματα και τα ενσωματωσες. Έχεις κάνει κάποιες αιματολογικες για να ελέγξεις τον αιματοκρίτη σου, σίδηρο, φεριττινη και βιταμίνες??

    Εστάλη από WAS-LX1 στο E-Psychology.gr Mobile App
    ναι ακριβως αυτο εκανα και οχι μια φορα πολλες και για μερες εψαχνα για ΣΚΠ κλπ..ναι τα παντα εχω κανει δεν εχω καμια ελλειψη σε τιποτα απο αυτα ουτε σε καποια βιταμινη εχω ελλειψη τι να πω τοσο πολυ το αγχος μπορει να ξεσπασει στο σωμα και κυριολεκτικα να το εξασθενησει?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    617
    Αδελφέ αρωστοφοβοια είναι έχω το ίδιο πράγμα αλλά με άλλη ασθένεια πριν 2 μήνες έκανα εξέτασης αίματος 5 καρδιογραφηματα τεστ κοπώσεως και πάλη αγχονομε Δευτέρα θα ξακανω Γενικές αίματος και αν είναι όλα οκ τρέχω ψυχολογο

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    151
    Quote Originally Posted by Vaper View Post
    Αδελφέ αρωστοφοβοια είναι έχω το ίδιο πράγμα αλλά με άλλη ασθένεια πριν 2 μήνες έκανα εξέτασης αίματος 5 καρδιογραφηματα τεστ κοπώσεως και πάλη αγχονομε Δευτέρα θα ξακανω Γενικές αίματος και αν είναι όλα οκ τρέχω ψυχολογο
    και εγω φιλε ετοιμος για ψυχιατρο ειμαι και για κανα αγχολιτικο...αλλα σκεφτομαι οτι αυτη δεν ειναι λυση γιατι τα φαρμακα φερουν αποτελέσματα την στιγμη και το χρονο που τα παιρνεις θα προσπαθησω να το αντιμετωπισω χωρις αγωγη μονο με τον ψυχολογο/ψυχιατρο...και βλεπουμε...εσυ ενιωθες ωρες ωρες το αισθημα οτι δεν μπορεις να ηρεμησεις και οτι θα τρελαθείς ?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    617
    Να ηρεμήσω? Με τίποτα μέχρι να κάνω της.αναλυσις θα ειμε με το άγχος

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    228
    Όλοι μας το ίδιο πάνω κάτω ψάξαμε, διαβάσαμε κ πάθαμε εμμονή.. Κ εγω ετσι την πάτησα άρχισα να ψάχνω εντελώς τυχαία για την σκπ άρχισα να έχω τσίμπηματα, καψίματα κ μετα μου γύρισε σε μυικες συσπάσεις.. Υπομονή μόνο θεωρώ και λογική που να μας βοηθήσει να καταλάβουμε πως φτάσαμε εδω!

    Εστάλη από WAS-LX1 στο E-Psychology.gr Mobile App

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    151
    Quote Originally Posted by Vasomp View Post
    Όλοι μας το ίδιο πάνω κάτω ψάξαμε, διαβάσαμε κ πάθαμε εμμονή.. Κ εγω ετσι την πάτησα άρχισα να ψάχνω εντελώς τυχαία για την σκπ άρχισα να έχω τσίμπηματα, καψίματα κ μετα μου γύρισε σε μυικες συσπάσεις.. Υπομονή μόνο θεωρώ και λογική που να μας βοηθήσει να καταλάβουμε πως φτάσαμε εδω!

    Εστάλη από WAS-LX1 στο E-Psychology.gr Mobile App
    ενω ξερω οτι ειναι ολα λογο αγχους δεν μπορω να ηρεμισω για καποιο λογο...μπορει κια να ειναι και απελπησια που νιωθω σωματικα χαλια τι να πω δεν ξερω πια εχω βαρεθει την ζωη μου...δεν ευχαριστιεμε τιποτα και ολη ημερα ειμαι χαλια!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    151
    Quote Originally Posted by Vaper View Post
    Να ηρεμήσω? Με τίποτα μέχρι να κάνω της.αναλυσις θα ειμε με το άγχος
    δεν υπαρχει περιπτωση φιλε μου να εχεις κατι στις εξετασεις αιματος απο την στιγμη που 2 μηνες πριν εκανες παλι και δεν εδειξαν τιποτα...οποτε αδικα αγχωνεσε στην περιπτωση σου...οπως και να χει περιμενω νεα σου....

  14. #14
    Αδερφέ μου τα ίδια μου λένε και εμένα 3 χρόνια τώρα εγώ πεπεισμένος οτι έχω κάποιο σοβαρό νευρολογικό πρόβλημα λόγω visual snow πόνοι στον αυχένα εμβοες κάθε μέρα για τα προηγούμενα μου 3 χρόνια.Ολά αυτά τα συνηθησα και δεν μου χαλάνε την ζωή αλλά αυτό που με τρελενει κυριολεκτικά είναι η ασταθεια δεν την μπορω καθόλου έχω παει σε 2 νευρολογους 3 ωριλα και όλοι τα ίδια μου λένε την ίδια φράση 20 χρόνων είσαι και όλα είναι απο το αγχος συμβιβάστηκα στην απάθεια και στο να μην νιώθω τίποτα ζω μηχανικά που λενε όλα αυτά στα λέω γιατι είσαι νεος ακόμα στο κοσμο του άγχους εμένα με νικησε εσύ όμως μην το βάζεις κατω πάνε σε ψυχολόγο και αν χρειαστεί και αγωγή ψυχιάτρου παρτην καλύτερα να ζεις χαρούμενος παρα να φοβηθεις να πάρεις χάπια γιατί εγώ φοβήθηκα και τι κατάλαβα ? Εύχομαι να σε βοήθησα

    Εστάλη από Redmi Note 5 στο E-Psychology.gr Mobile App

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    151
    Quote Originally Posted by giannos98 View Post
    Αδερφέ μου τα ίδια μου λένε και εμένα 3 χρόνια τώρα εγώ πεπεισμένος οτι έχω κάποιο σοβαρό νευρολογικό πρόβλημα λόγω visual snow πόνοι στον αυχένα εμβοες κάθε μέρα για τα προηγούμενα μου 3 χρόνια.Ολά αυτά τα συνηθησα και δεν μου χαλάνε την ζωή αλλά αυτό που με τρελενει κυριολεκτικά είναι η ασταθεια δεν την μπορω καθόλου έχω παει σε 2 νευρολογους 3 ωριλα και όλοι τα ίδια μου λένε την ίδια φράση 20 χρόνων είσαι και όλα είναι απο το αγχος συμβιβάστηκα στην απάθεια και στο να μην νιώθω τίποτα ζω μηχανικά που λενε όλα αυτά στα λέω γιατι είσαι νεος ακόμα στο κοσμο του άγχους εμένα με νικησε εσύ όμως μην το βάζεις κατω πάνε σε ψυχολόγο και αν χρειαστεί και αγωγή ψυχιάτρου παρτην καλύτερα να ζεις χαρούμενος παρα να φοβηθεις να πάρεις χάπια γιατί εγώ φοβήθηκα και τι κατάλαβα ? Εύχομαι να σε βοήθησα

    Εστάλη από Redmi Note 5 στο E-Psychology.gr Mobile App
    καλησπερα φιλε...εγω εχω μπει σε εναν φαυλο κυκλο...η ασταθεια επιμενει και αυτο με ριχνει παρα πολυ ψυχολογικα πρωτον γιατι ειμαι αθλητης και με εχει παει πολυ πισω ολο αυτο γιατι αγχωνομαι και παθενω διαφορα συμπτωματα οπως αυπνιες με αποτελεσμα να νιωθω κοπωση και ατονια και να μην μπορω να ανταπεξέλθω στις προπονησεις μου και δευτερον γιατι νομιζω οτι κατι εχω νευρολογικο για να επιμενει η ασταθεια...θα περιμενω 2 εβδομαδες ακομη το πολυ και θα επισκέπτω νευρολογο ελπιζω να μου πλασαρει κανενα αγχολυτικο γιατι δεν την παλευω αλλο!!! μετα οτι και να γινει θα το αποδεχτω και ο θεος βοηθος….

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΤΙ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ...??????
    By ELENITH in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 23-03-2014, 01:21
  2. Τι μου συμβαίνει;
    By Rosamond in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 03-07-2013, 10:56
  3. τι μου συμβαινει??
    By confuse in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 26-04-2012, 08:39
  4. τι μου συμβαινει?
    By kaity in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 38
    Last Post: 20-03-2012, 08:19
  5. Τι μου συμβαινει ?
    By umbra in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 6
    Last Post: 21-12-2011, 17:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •