μια εξηγηση για αυτο? το μυαλο μου προβλεπει καποιους ηχους?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    246

    μια εξηγηση για αυτο? το μυαλο μου προβλεπει καποιους ηχους?

    λογω ψυχαναγκασμού ζήτησα κατι από τον Θεό που δεν το εννοουσα. Κατι φρικτο που δεν θελω να γινει σε κανεναν. το πραμα μπλεχτηκε με υποσχέσεις όταν το ζητησα και δεν ξερω αν τελικα ο Θεός έκανε αυτό που του ζήτησα γιατι δεν το εννουσα ποτε. και ζητησα συγνωμη. ζητησα όμως σημαδια για να επιβεβαιωθώ αν εγινε η όχι. αρχισαν να συμβαινουν διαφορες συμπτωσεις που εδειχναν ότι ο φοβος μου εγινε πραγματικος.

    οριστε οι συμπτωσεις σε μη χρονολογικη σειρα.

    1) ειχα ζητησει από τον Θεό σε περιπτωση που ο φοβος εγινε, να ακουσω καποιον να ανοιγει την πορτα του διαμερίσματος του. (μενω σε πολυκατοικια) δηλαδή καποιον να φευγει ή να γυρναει στο διαμερισμα του. αν και θεωρησα λαθος μου να ζητησω αυτό σαν σημαδι μιας και υπηρχαν πιθανότητες να συμβει τυχαια (για αυτό και τελευταια στιγμη ειπα ένα "όχι") παρολαυτα εκεινη την στιγμη ακουσα καποιον να ανοιγει την πορτα του.

    2) κοιμομουν και με ξυπνουσα σκεψεις τυπου "α τωρα θα ακουσω την πορτα και θα είναι κατι κακο" και γινοταν. αυτό γινοταν πολλες φορες στον υπνο μου. δεν ηταν ονειρο γιατι το τσεκαρα.

    3) εβλεπα εικονες στο ιντερνετ που ηταν καπως κοντινες ας το πουμε με τον φοβο και όταν το βλεπα ακουγα μια πορτα να ανοιγει αρκετες φορες. καπως ετσι το μυαλο μου, αρχισε αυτόματα κάθε φορα που βλεπα κατι που ηταν κοντινο με τον συγκεκριμενο φοβο που εχω, (δεν θελω να πω τι) να κανει διαφορες σκεψεις όπως περιπου τυπου " ωχ τωρα που το ειδα αυτό μπορει να συμβει κατι απιθανο. η γνωστη δηλαδή ιστορια με την πορτα και επειδή είναι καπως απιθανο μπορει να είναι σημαδι από τον Θεό." αρκετες φορες συνεβη. μαλιστα στο παιχνιδι αρχισαν να μπαινουν και αλλοι 2 ηχοι όπως γαυγισμα σκυλου και συναγερμος αυτοκινητου.

    4) μια φορα κοιμομουν και με ξυπνησε μια σκεψη που λεγε "τωρα θα ακουσω συναγερμο αμαξιου" και οντως ακουσα. ανακαθισα στο κρεβατι και σκεφτηκα ότι αυτό ηταν παρομοιο περιστατικο με την πορτα (όπως εγραψα στο 2) και μολις το σκεφτηκα ακουσα καποιον να καλει το ασανσέρ ή να ανοιγει την πορτα της πολυκατοικίας ή του διαμερίσματος. (ξερω εινια λιγο μπερδεμενο αλλα κατά καποιο τροπο ειτε ηταν πορτα διαμερίσματος ειτε πορτα πολυκατοικίας ειτε ο θορυβος που κανει το ασανσέρ τα ειχα ονομασει ως "πορτα" στο μυαλο μου για την ολη υποθεση.

    5) ειχα αρχισει να τα θεωρω συμπτωσεις. μια φορα ενώ σκεφτομουν το ιδιο θεμα ακουσα έναν σκυλο να γαυγιζει. αμεσως σκεφτηκα κατι σαν "θα το θεωρουσα σημαδι αν οι 3 ηχοι δηλαδή σκυλος,πορτα και συναγερμος συμβουν μαζι". Ο σκυλος συνεχιζε να γαυγιζει νομιζω και ξαφνικα ακουω την πορτα (ασανσέρ νομιζω) ταυτόχρονα με έναν συναγερμο. και φρικαρα. αυτό που σκεφτηκε το μυαλο μου βγηκε πραγματικο. βεβαια, ηταν μια σκεψη που εκανε συχνα το μυαλο μου. πολλες φορες σκεφτομουν και ελεγα πραματα τυπου σαν "αμαν! τι θα γινει αν μια μερα οι 3 ηχοι συμβουν μαζι?" και αμεσως ελεγα στον Θεό πραματα τυπου σαν " επειδή συμπτωσεις συμβαινουν, αυτό το συγκεκριμενο θα το θεωρησω συμπτωση" το λεγα για να αποφυγω καποια στεναχωρια σε περιπτωση που τυχαια συνεβαιναν οι ηχοι. θα μου πειτε γιατι αγχωνομαι για το συγκεκριμενο αφου το ειχα ξεκαθαρισει? πολλες φορες όμως το μυαλο μου όταν είναι σε συγχυση κανει σκεψεις ξανα από την αρχη όπως τυπου σαν " αχ! μην ακουσω τωρα πορτα κλπ" ασχετα που άλλες φορες εχω ξεκαθαρισει ότι ακομα και αν τα ακουσω θα είναι συμπτωση

    6) εβλεπα ένα βιντεο στο youtube και ενας τυπος σχολιαζε ένα συμβολο. αμεσως, επειδή ηταν συμβολο το μυαλο μου αρχισε να λεει ότι μπορει να ακουσω την λεξη σημαδι στο βιντεο (μια λεξη που για καιρο διαβαζα ή χρησιμοποιουσα όταν εψαχνα για το πρόβλημα μου) αμεσως αισθανθηκα την αναγκη να κλεισω το βιντεο πριν ακουσει η λεξη σημαδι. πηγα να το κλεισω αλλα ηρθε μια νεα σκεψη τυπου σαν " φαντασου τωρα που θα το κλεισω τελευταια στιγμη να πει την λεξη σημαδι" και οντως όταν κλικαρα το "Χ", ο τυπος ειπε την λεξη σημαδι. (sign). φρικαρα. το ανοιξα για να το τσεκαρω και ηταν οντως ετσι.

    7) ειχα μπει στο chat του reddit που γράφονται συνεχως μηνυματα γιατι εχει πολλους χρηστες. επεσα πανω σε μια συζητηση που ηταν αρκετα κοντα σε αυτό που φοβάμαι. τοσα μηνυματα γράφονται με τοσες συζητήσεις. σε αυτή βρηκα να πεσω? το ξανανοιξα και διαβαζω καποιον να γραφει την λεξη "Jesus". παλι επεσε σε κατι που μου θυμιζει το θεμα μου? δηλαδή η συζητηση που θυμιζε τον φοβο συν η λεξη Jesus είναι σαν επιβεβαιωση ότι η συζητηση που διαβασα ηταν σημαδι σταλμενο από τον Θεό. Δηλαδη, Ο Θεός οδηγει τα πραματα ώστε εγω να δω αυτά που είναι να δω.

    8) το μυαλο μου νομιζει ότι κανει υποσχέσεις στον Θεό. είναι φευγαλέες σκεψεις γρηγορες τυπου σαν "α δεν πρεπει να κανω αυτό ή δεν πρεπει να κανω το αλλο. γιατι μπορει να εκανα υποσχεση" ηθελα να παραγγειλω από ένα delivery και αμεσως το μυαλο μου εκανε μια σκεψη σαν "δεν πρεπει να παραγγειλω από εδώ" πηγα κοντρα και παρηγγειλα. αργοτερα, ειδα μια φωτογραφια τυχαια στο φβ που ηταν κοντινη με τον γνωστο φοβο. φοβηθηκα παλι μην ακουσω καποια πορτα, σκυλο ή συναγερμο, αλλα δεν εγινε τιποτα. όμως προλαβα να πω κατι τυπου σαν "αμα τωρα που ειδα την εικονα ακουσω πορτα, σκυλο, συναγερμο θα είναι απλη συμπτωση" δεν ακουσα τιποτα και αναρωτιέμαι μηπως δεν γινεται τιποτα επειδή λεω ότι θα τα θεωρησω σαν συμπτωσεις? ξαναβρηκα την φωτογραφια αργοτερα και μου ηρθε μια νεα σκεψη. μηπως ηταν προειδοποιηση ότι δεν επρεπε να φαω από το delivery που παρηγγειλα? τοτε το μυαλο ως συνηθως εκανε την γνωστη σκεψη ότι δεν επρεπε να ακουσω καποιον από τους 3 ηχους. και τοτε εγινε. ακουσα έναν συναγερμο από αυτοκινητο και ένα κλακ που πιθανότατα να ηταν από πορτα ξενοδοχείου (μενω προσωρινα σε ξενοδοχειο).

    9) ζητησα από τον Θεό να μου προκαλεσει 5 δυνατα "τρεμουλα-τικ-τσιμπημα'' εκει που είναι τα ματια γιατι είναι κατι που σχεδόν ποτε θα παθαινω. εδωσα και ένα πολύ συντομο χρονικο διαστημα για να γινει αυτό. τοτε χαλαρωσα το προσωπο και αρχισα να μετραω μεχρι το time out. καπου στα μισα νομιζω ενιωσα ένα δυνατο τσιμπημα-τικ κατω από το ματι.

    10) ειχα μπλεξει στο θεμα μου, ένα κομμενο χερι. το σκεφτομουν και βλεπω μπροστα μου έναν ανθρωπο που δεν ειχε χερι. ηταν σαν απαντηση σε αυτό που σκεφτομουν αραγε?

    11) σκεφτομουν γενικα ολες τις συμπτωσεις και ενας γνωστος μου που δεν μιλάγαμε σχεδον ποτε, εστειλε ένα μηνυμα στο viber (δεν ηξερε το θεμα μου) και αρχισε να λεει για πλακα κατι πραματα με την λεξη συμπτωση. και στο τελος ελεγε στο μηνυμα του "Δεν μπορει να είναι συμπτωση"

    εχει κανεις παρομοια ιστορια? αν μπορει καποιος να σχολιασει μία μια την κάθε συμπτωση θα με βοηθουσε.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Δεν σκέφτεσαι λογικά. Ψυχολόγος δεν είμαι να σου πω ακριβώς τι είναι αυτό, έμμονες ιδέες, ψυχαναγκασμοί, δεν ξέρω, αλλά προσπάθησε να το δεις από απόσταση. Δηλαδή άλλη δουλειά δεν έχει ο Θεός να σου ανοιγοκλείνει πόρτες; Τι είναι, πορτιέρης ξέρω κι εγώ...
    Απλά κατάλαβες ότι έκανες μια άσχημη σκέψη και από τότε σου καρφώθηκε στο μυαλό και ψάχνεις παντού σημάδια και οιωνούς. Είναι σαν κάποιες γυναίκες ας πούμε που προσπαθούν να πιάσουν παιδί και δεν τα καταφέρνουν και ξαφνικά βλέπουν παντού τριγύρω τους εγκύους και παιδιά ή σαν πολλούς σε αυτό το φόρουμ που αγχώνονται ότι έχουν καρδιοπάθεια και παθαίνουν ταχυκαρδίες όλη την ώρα. Όταν ψάχνεις βρίσκεις ή νομίζεις ότι βρίσκεις...

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εγω καταλαβα τι λεει αλλα δυσκολευομαι να το εκφρασω
    Last edited by αλεξανδρος_77; 07-12-2018 at 01:40.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Ανέφερες ποσες φορες τη λεξη φοβος που ειναι και η απαντηση.
    Παρεπιπτόντως οταν χτυπάει συναγερμός συνηθως γαύγιζει και καποιο σκυλί.
    Ε ζητά κι εσυ ρε φιλε κατι ποιο αποδεικτικό, κατι πιο κινηματογραφικό. Να πεσει το κάδρο ας πουμε, να ανοίξει το φως, να κλεισει η πορτα δυνατα! Μη ζητας συνηθισμένους καθημερινούς ήχους

  5. #5
    Member
    Join Date
    Dec 2018
    Location
    Πάτρα
    Posts
    39
    Φίλε δεν έχεις τίποτα. Ξεσκαλοσε το μυαλό σου .

    Εστάλη από SM-J320F στο E-Psychology.gr Mobile App

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    715
    Οντως δεν εχεις τιποτα..μην μπλεξεις με φαρμακα φιλε προσεχεεε..μιλαμε απροσωπα εδω αλλα δες το αλλιως..λαι μεις δεν ξερουμε τι θα συμβει με αυτα που βαζουμε μεσα μας

  7. #7

Similar Threads

  1. Πρόβλημα με δυνατούς ήχους και θορύβους γειτόνων
    By Electrical in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 25
    Last Post: 30-10-2023, 04:28
  2. Πονοκεφαλος - αυχενας - δυσανεξια σε ηχους
    By dolce_21 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 32
    Last Post: 30-10-2013, 09:11
  3. Replies: 0
    Last Post: 14-01-2012, 22:14
  4. Κάθε μέρα νέα αρχη...κάθε μέρα τζίφος!μήπως τελικά για κάποιους δεν υπάρχει ελπίδα?
    By MeroPony in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 32
    Last Post: 24-08-2010, 15:38
  5. Προβλημα με ηχους
    By dolce_21 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 26-10-2009, 11:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •