Μυϊκοί σπασμοί? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 33
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    151
    Quote Originally Posted by vickie_victoria View Post
    Εγω πχ κοιταω απέναντι και νιωθω οτι γινεται σεισμός. Σαν να δονουμαι και εχω και ιλίγγους και αστάθειες τωρα τελευταια. Φοβάμαι και για ογκο στο κεφαλι μ αυτα που νιωθω αλλα Μίλησα μ ενα νευρολογο και μου λεει δεν υπαρχει περιπτωση. Βέβαια νιωθω κ κατι μουδιάσματα κυριως στο αριστερό μαγουλο οταν ειμαι πολυ αγχωμενη και στο κεφαλι νιωθω σαν να ανατριχιαζω.
    αυτο που λες οτι οταν βλεπεις καπου ειναι σαν να κανει σεισμος σαν ιλιγγος μου ακούγετε...εχεις κανει εξετασεις γενικα τον τελευταιο καιρο και αν ναι τι εξετασεις?

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    228
    Quote Originally Posted by grgagno View Post
    εδω και 2 μερες εχω μυικους σπασμους..πιο πολυ στο ποδι στον τετρακεφαλο απο εχθες το πρωι μεχρι σημερα δεν λεει να σταματησει!!! συνηθισμενο φαινομαι για εμενα τα 2 τελευταια χρονια δεν του πολυ δινω σημασια...απλα οταν μπαινεις σε φαυλο κυκλο τα συνδεεις ολα αυτα με τα αλλα ψυχοσωματικα με αποτελεσμα να επερχετε διπλασιο αχγος και χειροτερευουν!!!
    Εγω του έχω δώσει τόσο πολύ σημασία νομίζω που δεν σταματάει με τίποτα :/

    Εστάλη από WAS-LX1 στο E-Psychology.gr Mobile App

  3. #18
    Quote Originally Posted by Vasomp View Post
    Η ζωή μου όλη τους τελευταίους 4 μήνες σχεδόν.. Μυική ένταση και σπασμοί κυρίως σε φαση ηρεμίας μετά από πάρα πολύ έντονο στρες που πέρασα.. Ειναι το μόνο που μου απένειμε κ με βασανίζει, καμία φορά από την ένταση βλέπω ακόμα κ τους αντίχειρες μου να κουνιούνται αμυδρά μόνοι τους .. Εγω παίρνω ένα συμπλήρωμα της power health μόνο μαγνήσιο.. Ίσως να βοήθησε σε ένα βαθμό αν κ δεν το παίρνω ούτε μήνα.. Απο όσο εχω διαβάσει από αντίστοιχες περιπτώσεις μετά τον μήνα δουλεύει..

    Εστάλη από WAS-LX1 στο E-Psychology.gr Mobile App
    Αυτό που λες ακριβώς έχω κι εγώ..μετα από διάφορα που πέρασα μου έχει μένει μυική ένταση- συσπάσεις και τρέμουλο στο κεφάλι κυρίως σε φάση ηρεμίας..όταν είμαι απασχολημένη δεν το νιώθω..και είχα αρχίσει να τρομάζω πάλι..ειναι φυσιολογικό δηλαδή ε??

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by Lina_kik View Post
    Αυτό που λες ακριβώς έχω κι εγώ..μετα από διάφορα που πέρασα μου έχει μένει μυική ένταση- συσπάσεις και τρέμουλο στο κεφάλι κυρίως σε φάση ηρεμίας..όταν είμαι απασχολημένη δεν το νιώθω..και είχα αρχίσει να τρομάζω πάλι..ειναι φυσιολογικό δηλαδή ε??
    Δεν ξερω το ελπίζω. Εμενα πάντως μουδιάζει και το κεφαλι μου

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    228
    Quote Originally Posted by Lina_kik View Post
    Αυτό που λες ακριβώς έχω κι εγώ..μετα από διάφορα που πέρασα μου έχει μένει μυική ένταση- συσπάσεις και τρέμουλο στο κεφάλι κυρίως σε φάση ηρεμίας..όταν είμαι απασχολημένη δεν το νιώθω..και είχα αρχίσει να τρομάζω πάλι..ειναι φυσιολογικό δηλαδή ε??
    Φυσιολογικό θεωρώ πως είναι έχοντας υπόψιν όλη την κατάσταση απο την αρχή που μας οδήγησε σε ολα αυτά.. Απλα οταν προσωπικά με παίρνει από κάτω λεω μήπως δεν είναι φυσιολογικό?? Κ εκει ξεκινά ο φαύλος κύκλος δεδομένου ότι πλησιάζω τους 4 μήνες με αυτή την κατάσταση..

    Εστάλη από WAS-LX1 στο E-Psychology.gr Mobile App

  6. #21
    Quote Originally Posted by Vasomp View Post
    Φυσιολογικό θεωρώ πως είναι έχοντας υπόψιν όλη την κατάσταση απο την αρχή που μας οδήγησε σε ολα αυτά.. Απλα οταν προσωπικά με παίρνει από κάτω λεω μήπως δεν είναι φυσιολογικό?? Κ εκει ξεκινά ο φαύλος κύκλος δεδομένου ότι πλησιάζω τους 4 μήνες με αυτή την κατάσταση..

    Εστάλη από WAS-LX1 στο E-Psychology.gr Mobile App
    Και μόνο η σκέψη που κάνουμε δηλαδή μήπως δεν πάει κάτι καλά, συνεχίζει τον φαυλο κύκλο? Κι εγώ περίπου τόσο διάστημα είμαι..

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    228
    Quote Originally Posted by Lina_kik View Post
    Και μόνο η σκέψη που κάνουμε δηλαδή μήπως δεν πάει κάτι καλά, συνεχίζει τον φαυλο κύκλο? Κι εγώ περίπου τόσο διάστημα είμαι..
    Σου χω στείλει μήνυμα!!

    Εστάλη από WAS-LX1 στο E-Psychology.gr Mobile App

  8. #23
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by Vasomp View Post
    Είχες κ εσύ θέμα με συσπάσεις μυων??

    Εστάλη από WAS-LX1 στο E-Psychology.gr Mobile App
    ισως αλλα δε με ενοχλει και πολυ

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    117
    Quote Originally Posted by vickie_victoria View Post
    Με πιανει ενα πραγμα τωρα τελευταια σαν τρεμουλο η σαν μικροί σπασμοί σε ολο το σωμα απο τα ποδια μέχρι το προσωπο. Νιωθω λες και θα παθω επιληψια. Σαν τικ σαν να ταρακουνιεμαι η να εχω παρκινσον. Έχει τύχει σε κανεναν?
    Είναι σαν να κουνιεμαι δεξια αριστερά. Λες κ γινεται σεισμός.
    Σε καταλαβαίνω γιατί περνάω ίδια φάση. Εγώ έχω εδώ και 1 μήνα που στην αρχή μούδιαζε λίγο το αριστερό χέρι μου και μετά από λίγες μέρες άρχισα να έχω ατονία στο αριστερό χέρι και πόδι. Επειδή έχω χάσει τη μητέρα μου από σπάνια νευρολογική ασθένεια περιττό να πω πως φρίκαρα τελείως. Βέβαια είμαι 43 με 3 παιδιά και άγχος ως εκεί που δεν πάει και τα ψυχοσωματικά είναι ένα κάρο, από έκτακτες μέχρι νευρόπονους κλπ. Μόλις έκλεισα 10μερο με την ατονία λοιπόν πήγα νευρολόγο κατευθείαν η οποία δεν διαπίστωσε κάτι από την κλινική εξέταση αλλά με έβαλε να κάνω μια μαγνητική αυχένα και εγκεφάλου. Το πόρισμα βγήκε καλό και αύριο πάω να της δείξω τις μαγνητικές. Μια εβδομάδα μετά την μαγνητική είμουν καλά και δεν με πολυαπασχόλησε το θέμα της ατονίας του χεριού και του ποδιού. Μετά όμως μου ξαναεμφανίστηκε και έχω τώρα λίγες μέρες που έχω ξαναφρικάρει. Στο ενδιάμεσο άρχισα να έχω και διάφορους μυικούς σπασμούς στο χέρι μου και ακόμη και στο μάτι μου.. Επειδή έχω ζήσει το ίδιο με τους καρδιολόγους που έτρεχα συνεχώς για τις έκτακτες και για λίγες μέρες μετά τις επισκέψεις μου στον καρδιολόγο είμουν καλά και μετά με ξανάπιαναν ελπίζω να είναι το ίδιο πράγμα και τώρα.
    Επίσης πολλές φορές νοιώθω σαν να έχω εσωτερικό τρέμουλο αλλά όταν βάζω τα χέρια μου σε έκταση για να δω αν τρέμω μένουν ακίνητα. Ειλικρινά νομίζω ότι το νευρικό μου σύστημα τα έχει παίξει..

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by dchristof View Post
    Σε καταλαβαίνω γιατί περνάω ίδια φάση. Εγώ έχω εδώ και 1 μήνα που στην αρχή μούδιαζε λίγο το αριστερό χέρι μου και μετά από λίγες μέρες άρχισα να έχω ατονία στο αριστερό χέρι και πόδι. Επειδή έχω χάσει τη μητέρα μου από σπάνια νευρολογική ασθένεια περιττό να πω πως φρίκαρα τελείως. Βέβαια είμαι 43 με 3 παιδιά και άγχος ως εκεί που δεν πάει και τα ψυχοσωματικά είναι ένα κάρο, από έκτακτες μέχρι νευρόπονους κλπ. Μόλις έκλεισα 10μερο με την ατονία λοιπόν πήγα νευρολόγο κατευθείαν η οποία δεν διαπίστωσε κάτι από την κλινική εξέταση αλλά με έβαλε να κάνω μια μαγνητική αυχένα και εγκεφάλου. Το πόρισμα βγήκε καλό και αύριο πάω να της δείξω τις μαγνητικές. Μια εβδομάδα μετά την μαγνητική είμουν καλά και δεν με πολυαπασχόλησε το θέμα της ατονίας του χεριού και του ποδιού. Μετά όμως μου ξαναεμφανίστηκε και έχω τώρα λίγες μέρες που έχω ξαναφρικάρει. Στο ενδιάμεσο άρχισα να έχω και διάφορους μυικούς σπασμούς στο χέρι μου και ακόμη και στο μάτι μου.. Επειδή έχω ζήσει το ίδιο με τους καρδιολόγους που έτρεχα συνεχώς για τις έκτακτες και για λίγες μέρες μετά τις επισκέψεις μου στον καρδιολόγο είμουν καλά και μετά με ξανάπιαναν ελπίζω να είναι το ίδιο πράγμα και τώρα.
    Επίσης πολλές φορές νοιώθω σαν να έχω εσωτερικό τρέμουλο αλλά όταν βάζω τα χέρια μου σε έκταση για να δω αν τρέμω μένουν ακίνητα. Ειλικρινά νομίζω ότι το νευρικό μου σύστημα τα έχει παίξει..
    Κι εγω το ειχα το εσωτερικο τρεμουλο τωρα εχω τα μουδιασματα και τους ψευτοσπασμους .πως καταλαβαινεις οτι εχεις εκτακτες? τι νιωθεις βασικα?

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    117
    Τα πρώτα 2 χρόνια τα ένοιωθα σα να χάνω χτύπους, το 1ο μου χολτερ είχε δείξει 200 έκτακτες τη μέρα. Τώρα έχουν μειωθεί μεν αλλά τα νοιώθω και σαν φτερουγίσματα..

    Εστάλη από SM-G965F στο E-Psychology.gr Mobile App

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    228
    Quote Originally Posted by dchristof View Post
    Σε καταλαβαίνω γιατί περνάω ίδια φάση. Εγώ έχω εδώ και 1 μήνα που στην αρχή μούδιαζε λίγο το αριστερό χέρι μου και μετά από λίγες μέρες άρχισα να έχω ατονία στο αριστερό χέρι και πόδι. Επειδή έχω χάσει τη μητέρα μου από σπάνια νευρολογική ασθένεια περιττό να πω πως φρίκαρα τελείως. Βέβαια είμαι 43 με 3 παιδιά και άγχος ως εκεί που δεν πάει και τα ψυχοσωματικά είναι ένα κάρο, από έκτακτες μέχρι νευρόπονους κλπ. Μόλις έκλεισα 10μερο με την ατονία λοιπόν πήγα νευρολόγο κατευθείαν η οποία δεν διαπίστωσε κάτι από την κλινική εξέταση αλλά με έβαλε να κάνω μια μαγνητική αυχένα και εγκεφάλου. Το πόρισμα βγήκε καλό και αύριο πάω να της δείξω τις μαγνητικές. Μια εβδομάδα μετά την μαγνητική είμουν καλά και δεν με πολυαπασχόλησε το θέμα της ατονίας του χεριού και του ποδιού. Μετά όμως μου ξαναεμφανίστηκε και έχω τώρα λίγες μέρες που έχω ξαναφρικάρει. Στο ενδιάμεσο άρχισα να έχω και διάφορους μυικούς σπασμούς στο χέρι μου και ακόμη και στο μάτι μου.. Επειδή έχω ζήσει το ίδιο με τους καρδιολόγους που έτρεχα συνεχώς για τις έκτακτες και για λίγες μέρες μετά τις επισκέψεις μου στον καρδιολόγο είμουν καλά και μετά με ξανάπιαναν ελπίζω να είναι το ίδιο πράγμα και τώρα.
    Επίσης πολλές φορές νοιώθω σαν να έχω εσωτερικό τρέμουλο αλλά όταν βάζω τα χέρια μου σε έκταση για να δω αν τρέμω μένουν ακίνητα. Ειλικρινά νομίζω ότι το νευρικό μου σύστημα τα έχει παίξει..
    Νομίζω όλοι αναφέρουμε τα ιδια σύμπτωματα πανω κάτω, εφόσον όμως οι μαγνητικες σου είναι καθαρές δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι παραπάνω!! Εύχομαι να σου είπε τα ιδια σήμερα κ ο νευρολογος και να ηρεμήσεις!

    Εστάλη από WAS-LX1 στο E-Psychology.gr Mobile App

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    117
    Ναι η νευρολόγος μου μου είπε ότι η μαγνητική είναι καλή και να μην αγχώνομαι όμως αυτή η ατονία που έχω στο αριστερό χέρι και πόδι με τρελαίνει. Ειλικρινά δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι είναι η ιδέα μου η ότι είναι μόνο από το άγχος μου..

    Εστάλη από SM-G965F στο E-Psychology.gr Mobile App

  14. #29
    Quote Originally Posted by dchristof View Post
    Ναι η νευρολόγος μου μου είπε ότι η μαγνητική είναι καλή και να μην αγχώνομαι όμως αυτή η ατονία που έχω στο αριστερό χέρι και πόδι με τρελαίνει. Ειλικρινά δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι είναι η ιδέα μου η ότι είναι μόνο από το άγχος μου..

    Εστάλη από SM-G965F στο E-Psychology.gr Mobile App
    Τα ίδια ακριβώς παθαίνω κι εγώ και ακόμα περισσοτερα και μενα οι μαγνητικες καλες, και 2 νευρολογοι που εχω παει αλλα και ο παθολογος που με ξερει απο παιδι μου λεει οτι ειναι σωματικά συμπτώματα απο άγχος και πανικο...και μενα στην αριστερη πλευρα ειναι τα συμπτωματα, χερι, ποδι, κεφαλι...με το κρυο τωρα χειροτερεύουν πολύ ειδικα στο αριστερή πλευρα του κεφαλιου, ματι, μαγουλο.. Πόσο καιρό τα έχεις αυτα?

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    117
    2 μήνες. Τις τελευταίες μέρες είμαι κάπως καλύτερα αλλα συνεχιζω να έχω ενοχλήσεις. Ξεκίνησα και ψυχοθεραπεία γιατί κόντευα να τρελαθώ. Επειδή η.μητερα μου νοσησε και πέθανε από σπάνια νευρολογικη ασθένεια που ξεκίνησε από αριστερό χέρι και πόδι μου είπαν και νευρολόγος και ψυχίατρος ότι σωματοποιω τα συμπτώματα της. Τώρα έχω 3-4 μέρες που παίζει το ματι μου σε ενοχλητικο βαθμό.

    Εστάλη από SM-G965F στο E-Psychology.gr Mobile App

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Μυϊκοί σπασμοί και φόβος.Η δύναμη του μυαλού!
    By Alexandros tsi in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 36
    Last Post: 27-09-2015, 16:05
  2. ΣΠΑΣΜΟΙ ΣΤΟ ΣΩΜΑ
    By ΡΩΞΑΝΗ in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 10-07-2015, 19:05
  3. συνεχεις σπασμοι
    By Unbreakable in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 05-07-2015, 00:26
  4. μαγνησιο αγχος μυικοι σπασμοι...
    By kosto30 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 28-08-2013, 23:36
  5. μυικοι πονοι
    By liveloula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 26-09-2009, 13:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •