Μυϊκοί σπασμοί?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 33
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040

    Μυϊκοί σπασμοί?

    Με πιανει ενα πραγμα τωρα τελευταια σαν τρεμουλο η σαν μικροί σπασμοί σε ολο το σωμα απο τα ποδια μέχρι το προσωπο. Νιωθω λες και θα παθω επιληψια. Σαν τικ σαν να ταρακουνιεμαι η να εχω παρκινσον. Έχει τύχει σε κανεναν?
    Είναι σαν να κουνιεμαι δεξια αριστερά. Λες κ γινεται σεισμός.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Παρε τα συμπληρωματακια που λενε εδω τα παιδια ω3 μαγνησιο βιταμινη ντε αυτα θα σου φυγουν κατευθειαν και ειναι ασχετα με καταχρησεισ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Παρε τα συμπληρωματακια που λενε εδω τα παιδια ω3 μαγνησιο βιταμινη ντε αυτα θα σου φυγουν κατευθειαν και ειναι ασχετα με καταχρησεισ
    Θα παρω μαγνήσιο απλα νιωθω οτι οτι υπάρχει ένταση στο νευρικό μου σύστημα που θα παθω επιληψια.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    151
    Quote Originally Posted by vickie_victoria View Post
    Με πιανει ενα πραγμα τωρα τελευταια σαν τρεμουλο η σαν μικροί σπασμοί σε ολο το σωμα απο τα ποδια μέχρι το προσωπο. Νιωθω λες και θα παθω επιληψια. Σαν τικ σαν να ταρακουνιεμαι η να εχω παρκινσον. Έχει τύχει σε κανεναν?
    Είναι σαν να κουνιεμαι δεξια αριστερά. Λες κ γινεται σεισμός.
    εισαι στρεσαρισμένη αυτον τον καιρο?
    ποτε αρχισαν οι σπασμοι ?
    μαζι με σπασμους νιωθεις κατι αλλο?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    464
    Quote Originally Posted by vickie_victoria View Post
    Με πιανει ενα πραγμα τωρα τελευταια σαν τρεμουλο η σαν μικροί σπασμοί σε ολο το σωμα απο τα ποδια μέχρι το προσωπο. Νιωθω λες και θα παθω επιληψια. Σαν τικ σαν να ταρακουνιεμαι η να εχω παρκινσον. Έχει τύχει σε κανεναν?
    Είναι σαν να κουνιεμαι δεξια αριστερά. Λες κ γινεται σεισμός.
    Γεια σου Βίκυ.

    Έχω ξαναπεί και σε άλλα μέλη σε παρόμοιες συζητήσεις ότι το μαγνήσιο με βοήθησε πολύ. Απλά φρόντισε να βρεις ένα σκεύασμα μαγνησίου με βιταμίνη Β6. Βοηθάει πολύ η Β6 στην απορρόφηση του Μαγνησίου και έχει και ήπια αντικαταθλιπτική δράση.

    Ένα άλλο πράγμα που θα μπορούσε να σε βοηθήσει να αποβάλεις την ένταση είναι οι ασκήσεις προοδευτικής μυικής χαλάρωσης (progressive muscle relaxation). Αν ψάξεις στο ίντερνετ θα βρεις σχετική πληροφόρηση.

    Τέλος ένα άλλο πράγμα που με βοήθησε πολύ και πολλαπλά τολμώ να πω, είναι ένα παιχνίδι κατά του στρες. Αγόρασα από το internet το λεγόμενο Aaron's Silly Putty. Έχω δει πολλούς συναδέρφους να το χρησιμοποιούν στην δουλειά σε διάφορα meeting. Πραγματικά βοηθάει πολύ στο άγχος και στο γενικότερο στρες. Παράλληλα βοηθάει πού στη συγκέντρωση της προσοχής.

    Εύχομαι να μπόρεσα να βοηθήσω έστω λίγο.

    Καλό βράδυ Σαββάτου να έχεις και αν χρειαστείς κάτι άλλο μη διστάσεις να ρωτήσεις.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    228
    Η ζωή μου όλη τους τελευταίους 4 μήνες σχεδόν.. Μυική ένταση και σπασμοί κυρίως σε φαση ηρεμίας μετά από πάρα πολύ έντονο στρες που πέρασα.. Ειναι το μόνο που μου απένειμε κ με βασανίζει, καμία φορά από την ένταση βλέπω ακόμα κ τους αντίχειρες μου να κουνιούνται αμυδρά μόνοι τους .. Εγω παίρνω ένα συμπλήρωμα της power health μόνο μαγνήσιο.. Ίσως να βοήθησε σε ένα βαθμό αν κ δεν το παίρνω ούτε μήνα.. Απο όσο εχω διαβάσει από αντίστοιχες περιπτώσεις μετά τον μήνα δουλεύει..

    Εστάλη από WAS-LX1 στο E-Psychology.gr Mobile App

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by grgagno View Post
    εισαι στρεσαρισμένη αυτον τον καιρο?
    ποτε αρχισαν οι σπασμοι ?
    μαζι με σπασμους νιωθεις κατι αλλο?
    Ειμαι πολυ καιρο αλλα το τελευταιο διαστημα πιεζομαι πολυ. Οχι αυτο νιωθω κι οτι κατι κακο θα μου συμβεί σαν να είμαι σε υπερένταση νιωθω εκεινα τα λεπτα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by GoldenM View Post
    Γεια σου Βίκυ.

    Έχω ξαναπεί και σε άλλα μέλη σε παρόμοιες συζητήσεις ότι το μαγνήσιο με βοήθησε πολύ. Απλά φρόντισε να βρεις ένα σκεύασμα μαγνησίου με βιταμίνη Β6. Βοηθάει πολύ η Β6 στην απορρόφηση του Μαγνησίου και έχει και ήπια αντικαταθλιπτική δράση.

    Ένα άλλο πράγμα που θα μπορούσε να σε βοηθήσει να αποβάλεις την ένταση είναι οι ασκήσεις προοδευτικής μυικής χαλάρωσης (progressive muscle relaxation). Αν ψάξεις στο ίντερνετ θα βρεις σχετική πληροφόρηση.

    Τέλος ένα άλλο πράγμα που με βοήθησε πολύ και πολλαπλά τολμώ να πω, είναι ένα παιχνίδι κατά του στρες. Αγόρασα από το internet το λεγόμενο Aaron's Silly Putty. Έχω δει πολλούς συναδέρφους να το χρησιμοποιούν στην δουλειά σε διάφορα meeting. Πραγματικά βοηθάει πολύ στο άγχος και στο γενικότερο στρες. Παράλληλα βοηθάει πού στη συγκέντρωση της προσοχής.

    Εύχομαι να μπόρεσα να βοηθήσω έστω λίγο.

    Καλό βράδυ Σαββάτου να έχεις και αν χρειαστείς κάτι άλλο μη διστάσεις να ρωτήσεις.
    Ευχαριστω πολυ! Για ενα διάστημα έπαιρνα μαγνήσιο με βιταμινες b απλα με πείραξαν στο στομάχι. Το μαγνήσιο θα αρχίσω να ρο παιρνω παλι απλα δεν θυμαμαι πως το έπαιρνα νομιζω πρωι βραδυ μετα το φαγητό. Θα ψαξω μήπως βρω καποιο αλλο συμπλήρωμα βιταμίνης β6!!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by Vasomp View Post
    Η ζωή μου όλη τους τελευταίους 4 μήνες σχεδόν.. Μυική ένταση και σπασμοί κυρίως σε φαση ηρεμίας μετά από πάρα πολύ έντονο στρες που πέρασα.. Ειναι το μόνο που μου απένειμε κ με βασανίζει, καμία φορά από την ένταση βλέπω ακόμα κ τους αντίχειρες μου να κουνιούνται αμυδρά μόνοι τους .. Εγω παίρνω ένα συμπλήρωμα της power health μόνο μαγνήσιο.. Ίσως να βοήθησε σε ένα βαθμό αν κ δεν το παίρνω ούτε μήνα.. Απο όσο εχω διαβάσει από αντίστοιχες περιπτώσεις μετά τον μήνα δουλεύει..

    Εστάλη από WAS-LX1 στο E-Psychology.gr Mobile App
    Εγω πχ κοιταω απέναντι και νιωθω οτι γινεται σεισμός. Σαν να δονουμαι και εχω και ιλίγγους και αστάθειες τωρα τελευταια. Φοβάμαι και για ογκο στο κεφαλι μ αυτα που νιωθω αλλα Μίλησα μ ενα νευρολογο και μου λεει δεν υπαρχει περιπτωση. Βέβαια νιωθω κ κατι μουδιάσματα κυριως στο αριστερό μαγουλο οταν ειμαι πολυ αγχωμενη και στο κεφαλι νιωθω σαν να ανατριχιαζω.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    228
    Είσαι εδώ και πάρα πολύ καιρό αγχωμένη!! Πόσο περιμένεις να αντέξει ο οργανισμός σου?? Κάνε μια προσπάθεια να αποβάλλεις όλες αυτές τις κακές σκέψεις από το μυαλό σου για λίγο.. Αστα ολα λίγο πίσω και κάνε μια προσπάθεια δεν γίνεται αλλιώς..

    Εστάλη από WAS-LX1 στο E-Psychology.gr Mobile App

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by Vasomp View Post
    Είσαι εδώ και πάρα πολύ καιρό αγχωμένη!! Πόσο περιμένεις να αντέξει ο οργανισμός σου?? Κάνε μια προσπάθεια να αποβάλλεις όλες αυτές τις κακές σκέψεις από το μυαλό σου για λίγο.. Αστα ολα λίγο πίσω και κάνε μια προσπάθεια δεν γίνεται αλλιώς..

    Εστάλη από WAS-LX1 στο E-Psychology.gr Mobile App
    Μου φαίνεται σχεδόν ακατόρθωτο!!! Κανω προσπάθειες αλλα δεν τα καταφερνω!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    228
    Συμπάσχω ξέρω πως είναι απλά είναι ένας φαύλος κύκλος όλο αυτό κ το μόνο που καταφέρνουμε είναι να προσθέτουμε και αλλα ψυχοσωματικα σε όλη αυτή την κατάσταση..

    Εστάλη από WAS-LX1 στο E-Psychology.gr Mobile App

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ναι ξερω τι ενοεις σαν τιναγμα μαλον εχει σχεση με το νευρικο συστημα αν και δε μπορω να πω οτι ειμαι νευρικος αλλα καμια φορα με τιναζει.παλιοτερα με επιανε και αυτο που λες

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    228
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    ναι ξερω τι ενοεις σαν τιναγμα μαλον εχει σχεση με το νευρικο συστημα αν και δε μπορω να πω οτι ειμαι νευρικος αλλα καμια φορα με τιναζει.παλιοτερα με επιανε και αυτο που λες
    Είχες κ εσύ θέμα με συσπάσεις μυων??

    Εστάλη από WAS-LX1 στο E-Psychology.gr Mobile App

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    151
    Quote Originally Posted by Vasomp View Post
    Συμπάσχω ξέρω πως είναι απλά είναι ένας φαύλος κύκλος όλο αυτό κ το μόνο που καταφέρνουμε είναι να προσθέτουμε και αλλα ψυχοσωματικα σε όλη αυτή την κατάσταση..

    Εστάλη από WAS-LX1 στο E-Psychology.gr Mobile App
    εδω και 2 μερες εχω μυικους σπασμους..πιο πολυ στο ποδι στον τετρακεφαλο απο εχθες το πρωι μεχρι σημερα δεν λεει να σταματησει!!! συνηθισμενο φαινομαι για εμενα τα 2 τελευταια χρονια δεν του πολυ δινω σημασια...απλα οταν μπαινεις σε φαυλο κυκλο τα συνδεεις ολα αυτα με τα αλλα ψυχοσωματικα με αποτελεσμα να επερχετε διπλασιο αχγος και χειροτερευουν!!!

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Μυϊκοί σπασμοί και φόβος.Η δύναμη του μυαλού!
    By Alexandros tsi in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 36
    Last Post: 27-09-2015, 16:05
  2. ΣΠΑΣΜΟΙ ΣΤΟ ΣΩΜΑ
    By ΡΩΞΑΝΗ in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 10-07-2015, 19:05
  3. συνεχεις σπασμοι
    By Unbreakable in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 05-07-2015, 00:26
  4. μαγνησιο αγχος μυικοι σπασμοι...
    By kosto30 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 28-08-2013, 23:36
  5. μυικοι πονοι
    By liveloula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 26-09-2009, 13:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •