Δεν θα επρεπε να ημουν χαρουμενος;;;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    10

    Δεν θα επρεπε να ημουν χαρουμενος;;;

    Τελικα φτασαμε στα 22 και τι καναμε στη ζωη μας; σχετικα τιποτα, δεν προσφερουμε κατι στην κοινωνια,δεν κοινωνικοποιουμαστε, δεν βοηθαμε τους συναθρωπους μας, τιποτα τιποτα τιποτα.Ας αρχισουμε λοιπον αναλυτικα

    Μεχρι στιγμης ο χρονος οσο παει πεφτει και πιο κατω η κλιμακα, προς το 0! Τι εννοω

    Αυγουστος 2017: Ξεκιναω για πρωτη φορα μεχρι στιγμης μια "σχεση" με μια κοπελιτσα 18χρ.
    Οκτωμβριος 2017: Χανω την δουλεια μου, απο μ*****κια μου φυσικα γιατι δεν φταινε ποτε τα αφεντικα παντα οι υπαλληλοι(νταξ πλακα κανω, ηθελα οντως να φυγω απο εκει). Μετα απο 3 μερες χωριζω με τη κοπελα μου γιατι απλα ενιωθα οτι εγω αυτους τους 1-2 μηνες ημουν δουλεια-σπιτι-εξω μαζι. Οκ ναι δεν μπορουν ολοι να συμβιβαζονται με τα δικα σου γεγονατα εχουν και πρωσοπικη ζωη. Ναι κακο μου για και το πληρωσα.
    Δεκεμβριος 2017: κανω μια προσπαθεια που στην τελικη περναω μια ωραια ημερα χριστουγεννων στο σπιτι της οι δυο μας.(Χριστουγεννα, εγω και αυτη, σπιτι της, κλπ κλπ Η ΤΕΛΕΙΑ ΜΕΡΑ!)

    Μαιος: Συνεχιζουμε, Ο δρομος οδηγει προς τα κατω ακομα και ας ειμαι ευχαριστημενος γιατι ειχα βρει αλλη δουλεια.
    Αντιλαμβανομαι οτι κατι παιζει πισω απο την πλατη μου και ψαχνω με απλες κινησεις να μαθω τι, τι ηταν τλκ; Η κοπελα μου γουσταρε τον κολλητο μου πριν τα φτιαξει μαζι μου, και οσο αυτη ηταν ελευθερη(ενα μηνα νμζ) τον κυνηγουσε αλλα αυτος την εδινε ακυρακια(ΦΙΛΟΙ!, το λεω γιατι ηξερε οτι εγω ακομα καιγομουν). Τσπ, πεταω αδεια, πιανω γεματα μονη της τα ειπε ολα εγω απλα της ανοιξα μια συζητηση και την ψιλο πιεσα, ανχωσα και τα εχασε, οτι και καλα εμαθα οτι μιλατε και ετσι,(ο κολλητος μου απο πισω χαρτι και καλαμαρι να μου τα λεει ολα)τσπ εκνευριζομαι απιστευτα.Και εγω μετα απο αυτη τη συζητηση εγω πηγα με τους φιλους μου εξω και μου εδειξε απο κοντα συνομμιλιες και εγινα τουρμπο. Και της λεω χωριζουμε. Και μου λεει δεν μ'αγαπας και εγω εκεινη την στιγμη ενιωσα μια μπουνια στο στωμαχι μου, εξ'ουρανου πραγματικα. Της απαντησα οχι για τον λογο οτι επαιζε σκακι σε διπλο ταμπλο και για τον λογο οτι θα εφευγα με την μαμα μου στην Κυπρο. Να συμπληρωσω πως η μανα μου ηδη ηταν εκει απο τον Ιανουαριο.5 σταδια του πενθους μεσα σε 4 μηνες, ειχα να βγω εξω τουλαχιστον 3 μηνες. Να πιω ενα ποτο. Κιομος και αρχιζε να μαρεσει. το 4ο μηνα (κανα μηνα πριν φυγω ουσιαστικα) πηγενα στα Ιντερνετ καφε απο το βραδυ μεχρι τα χαραματα. Δεν ενιωθα τιποτα ουτε οτι ειμαι μ****κας που θα επρεπε γιατι αυτα ειναι ρεζιλικια και ανωριμοτητες, ουτε κατι να βρω μια δουλει, τιποτα τιποτα τιποτα. Σαν να πεθανε ενα κομματι μεσα μου. Φευγω Κυπρο, βρισκω δουλιτσα, αρκετα γρηγορα και συνεχιζω. Αλλα ελα που αυτο μεσα μου συνεχιζει να ζει, ορισμενα βραδια νομιζω οτι δεν θα περασουν χωρις να δω καποιον εφιαλτη(που στην τελικη δεν τους θυμαμαι, η μανα μου με λεει οτι ουρλιαζω και χτυπιεμαι)ξενυχτις μεχρι τις 1 ενω στις 6 σηκωνομαι, μονο στο αλκοολ δεν το εριξα. Ψαχνω να βρω παιδια, να γνωρισω κατι,καποιον, καπου να βγω εξω να περασω το οφφ μου καπου να βρω μια κοπελα να κανω λιγο ψαροτουφεκο να να να κατι. Το μυαλο παντα κυνηγαει την καλοπεραση, τα γουστα.
    Αυτα που θελω να ρωτησω ειναι τα εξης, μετα τον 3D προλογο που σας εκανα ( 3D γιατι τα ματια σας θα εχουν καει μεχρι να το διαβασετε αυτο) :

    1ον: Τι κανουμε τωρα;
    2ον: Θελω να βρω κατι να σπουδασω αλλα βιβλιο δεν επιασα ποτε στα χερια μου;
    3ον: Δεν ξερω τι μου αρεσει, τι οχι, τι μου δινει ενεργια (hobby) το εχασα και αυτο με την παραδο του καιρου
    4ον: Δεν νιωθω οτι ηρθα μεταναστης καπου, Νιωθω οτι ειμαι στην πολη μου ακομα και αυτο ειναι ενα ταξιδακι
    5ον: Νομιζω οτι περπαταω εξω και θα δω γνωστες φυσιογνομιες,κατι καποιον καπου, εναν δικο μου ανθρωπο να του πω κατι,
    6ον: Αληθεια προσπαθω να πλησιασω ατομα και ειμαι πολυ αποητευμενος, επειδη ειμαι με ενα βασικο μισθο και δεν εχω 3εκ.στη τραπεζα ειμαι πρεπει δηλαδη να με βλεπουν για το χρημα; θελω απλα να περασω καλα να γνωρισω πως να το πω, να ΖΗΣΩ!
    7ον: Δεν ειμαι και ο ποιο ομορφος ανθρωπος εξωτερικα (Καλα για το εσωτερικο,30 Φεβρουαριου θα μιλησουμε) αλλα τι να κανω να βελτιωσω καπως κατι να μπορεσουν οι ανθρωποι να με κοιτανε.

    Αυτη τη στιγμη νιωθω ενα μεγαλο χαμογελο που τα ειπα ολα αυτα εστω με την δικια μου σκεπτικη και πραξη.

    τελικη ερωτηση; Εδω υπαρχει μελλον,φαι,σπουδες, να κανεις μια ζωη οχι σουπερ αλλα για αρχη ειναι πολυ καλη. εγω δεν θα επρεπε να ημουν χαρουμενος για ολα αυτα;;;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Νομίζω ότι σου λείπει αρκετά η ανθρώπινη επαφή σε αυτή την φάση, αλλά το βλέπεις και λίγο λάθος το θέμα των ανθρώπινων σχέσεων. Λες η "κοπελίτσα" έπαιζε παιχνιδάκια και κακώς, αλλά κι εσύ παιχνιδάκια συνέχιζες να παίζεις αντί να της πεις δεν ήσουν ειλικρινής, ξενέρωσα, τέλος. Τι είστε, 12χρονα από την μια να έχεις ήδη ξενερώσει κι από την άλλη να την δοκιμάζεις και να πηγαίνεις να βλέπεις με τους φίλους συνομιλίες και να παίζετε την κολοκυθιά; Μετά λες κλείστηκες μέσα, χάζεψες στο ίντερνετ κάθε βράδυ, άλλαξες τοποθεσία και λες τι να κάνεις για να σε κοιτάνε οι άνθρωποι αφού δεν είσαι ο πιο όμορφος άνθρωπος εξωτερικά κι εσωτερικά είσαι λίγο μπάχαλο.

    Για τις δουλειές και την απόφασή σου να αλλάξεις τόπο μίλησες λίγο ή ελάχιστα, άρα εγώ εκεί εστιάζω, στις σχέσεις σου με τους ανθρώπους. Πριν μετακομίσεις στην Κύπρο σου ήταν εύκολο να κάνεις καινούριες παρέες; Αν ναι, κάνε εκεί που είσαι ότι έκανες και πριν. Αν πάντοτε ήσουν κλειστός και εσωστρεφής χαρακτήρας κάνε προσπάθειες να αλλάξεις λίγο. Αν βλέπουν οι άλλοι κάποιον να κάθεται σε μια γωνία σαν τούβλο χαμένος στις σκέψεις του, σπάνια τον πλησιάζουν. Κάνε εσύ κινήσεις να πιάσεις κουβέντα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    692
    Για εμένα άσε τα προηγούμενα που σου έχουν συμβεί και ούτε η λύση στην ζωή μας είναι να έχουμε μια κοπέλα δίπλα. Είμαστε ηλικιακά κοντά, αλλά δεν ξέρω γιατί σε έχει πάρει τόσο από κάτω. Θέλεις να σπουδάσεις, απλά κάνε το, δεν είναι δύσκολο να ψαχτείς τι θα σε ενδιέφερε να σπουδάσεις και την Κύπρο, υπάρχουν καλά πανεπιστήμια. Βρες τι σου αρέσει, εμένα πχ μου αρέσουν πολύ τα ενυδρεία, να γράφω ποιήματα και γενικά να γράφω και να πηγαίνω στο γήπεδο του Άρη :P.

    Υπάρχουν και άλλα που μου αρέσουν εννοείται. Βρες και εσύ τι σου ταιριάζει ανάλογα τα γούστα σου. Όσον αφορά για τους φίλους, μπορεί να σου φαίνεται δύσκολο, αλλά δεν είναι και τόσο στο να μπεις σε μια παρέα, που να έχετε κοινά γούστα. Μην μπλέξεις με αλκοόλ, ναρκωτικά κλπ. δεν θα σε βγάλουν πουθενά, θα έχεις και ένα επιπλέον βάρος. Τα πράγματα είναι όλα πιο εύκολα, όταν δεν κολλάμε στο παρελθόν. Όποιος ζει στο παρελθόν, δεν ζει το παρόν...

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    10
    Ευχαριστω για τις συμβουλες, μπορει να ειχα νευρα η καποιο μισος στο αρχικο κειμενο που εγραψα αλλα πιστευω πως το ξεπερναω σιγα σιγα. Υπαρχει ενα καλο μετα απ'ολα αυτα που ειπα πως ξαναρχισα να μιλαω με την κοπελα και της εξηγησα οτι πραγματικα εχω ακομα συναισθηματα μεσα μου για αυτην και δεν μπορω να την ξεπερασω. Δεν ξερω που θα καταλιξει αυτη η "σχεση" που εχουμε αναπτυξει τον τελευταιο μηνα, ενταξει η κοπελα σπουδαζει δεν θελει φυσικα να αφησει τους σκοπους της και να ερθει με εμενα στη Κυπρο. Της το προτινα προσπαθησα να της δωσω οσα περισσοτερα θετικα αλλα στην τελικη της ειπα οτι δεν θελω να την πιεζω και ειναι δικια της η ζωη να συνεχισει οπως αγαπα. Θελει ομως να συνεχισουμε να μιλαμε, μπορει και ειμαστε μαζι who knows η αποσταση ειναι ενα μεγαλο προβλημα. Πιστευω οτι σκεφτηκα αρκετα αυτο το καιρο και εχω καταλιξει σε ενα συμπερασμα, εχω κανει πολλα και εγωιστικα λαθοι που δεν επρεπε και αυτα τα λαθοι με βασανιζουν, Οχι μονο προς την κοπελα αλλα και στη ζωη που ζω εδω περα. Ξεκινησα να κανω την ρουτινα που εκανα (σπιτι, δουλεια δουλεια,σπιτι) Καψιμο στον υπολογιστη και απλα να περνανε οι μερες, περιμενοντας τι δεν ξερω. Καθε βραδυ κοιμαμαι αργα, ενω θελω να κοιμηθω νωρις, σταματησα και να πινω 2 καφεδες την ημερα, μονο εναν το πρωι αλλα παλι δεν μπορω να κλεισω ματι. Φοβαμαι να μην χασω και την δουλεια που ξεκινησα απο δικο μου λαθος. Γενικα ειμαι παρα πολυ ανωριμος, εγωιστης και παρτακιας. Μακαρι να μπορουσα να ελενξω τον εγωισμο μου και να πω πως θα παλεψω για το μελλον οχι το πως θα πω κατι καλο για εμενα και να μειωσω τους αλλους. Πηγα μια φορα σε Ψυχιατρο και μου ειπε ανχωδεις διαταραχες, φυσικα τωρα με τα συναισθηματα μου να ειναι ενα χαλι μεσα μου αστα να πανε. Εχθες ημουν ετοιμος να κλεισω εισητιριο να παω πισω στη πολη μου μην λογαριαζοντας αμα ειναι σωστο η λαθος η αμα θα το μετανιωσω. Στην τελικη απλα ηπια 2-3 ποτηρακια μπυρα ειδα μια σειρα και ηρεμησα. Και Kostas_14 Εμενα πραγματικα μ'αρεσει το gaming. Θα ηθελα στο μελλον να κανω εναν υπολογιστη και να αρχισω να στρεαμαρω, ετσι για να πω οτι το δοκιμασα :P τα αλλα ενδιαφερονται μου ειναι χαμενα ...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Έχεις κάνει παρέες και φίλους εκεί που είσαι ή ασχολείσαι όλη μέρα με τηλέφωνα και μηνύματα με την κοπέλα; Νομίζω ότι κάθεσαι και σκέφτεσαι υπερβολικά για το παρελθόν και δεν ζεις το παρόν.

Similar Threads

  1. Θα έπρεπε να νιώθω θυμό ή όχι?
    By Christina82 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 32
    Last Post: 10-06-2012, 00:16
  2. ΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΧΑΡΟΥΜΕΝΟΣ
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 52
    Last Post: 11-11-2011, 17:25
  3. Η ζωή όπως θα έπρεπε να είναι.
    By knoulp in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 28-07-2010, 13:42
  4. ΕΙΜΑΙ ΧΑΡΟΥΜΕΝΟΣ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ
    By schizophrenic25 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 13
    Last Post: 01-04-2010, 01:53
  5. ειμαι πολυ χαρουμενος!
    By katatonia in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 89
    Last Post: 15-02-2009, 21:31

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •