Σύνδρομο απόσυρσης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    35

    Lightbulb Σύνδρομο απόσυρσης

    Καλησπέρα,

    Έχω ανεβάσει και άλλα ποστ πρόσφατα για το θέμα που με απασχολεί αλλά σε διαφορετική θεματική ενότητα.Το ξανά ανεβάζω διότι θέλω να πάρω κι άλλες απόψεις από συνπαθούντες.Κάνω θεραπεία με Escitalopram εδώ και περίπου 3 χρόνια για ΙΨΔ.Πριν από 6 μήνες και σε συνεννόηση με το γιατρό μου,μείωσα τη δόση από τα 20mg στα 10mg.Ενώ όλα πήγαιναν καλά τους πρώτους 3 μήνες,ξαφνικά από το Σεπτέμβρη άρχισαν να εμφανίζονται κάποια σημάδια που μοιάζουν πολύ με σύνδρομο απόσυρσης.Αυπνίες,τρόμος,έ� �τονες αλλαγές στη διάθεση και γενικότερα έντονη θλίψη,όπως επίσης και αίσθηση αποπροσωποίησης.Αυτό που αναρωτιέμαι είναι το πόσο θα κρατήσουν αυτά τα συμπτώματα(ήδη συμβαίνουν 3 μήνες)και το αν θα επανέλθω στην κατάσταση που ήμουν πριν εμφανιστούν.Ανησυχώ επίσης μήπως τα 3 χρόνια που έπαιρνα το αντικαταθλιπτικό είναι πολλά και ο οργανισμός πλεον δε θα μπορεί να λειτουργήσει χωρίς αυτά.Σας παρακαλώ καταθέστε την εμπειρία/γνώμη σας.

    Ευχαριστώ!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    κοιτα εγω πασχω απο ψυχωση, στα τρια χρονια θεραπειας πηγαινα πολυ καλα, και απο 800 μγ σολιαν κατεβηκαμε πρωτα 600 μετα 400 και μετα 200, λοιπων δυο μηνες μετα ακουσα φωνες και το ειπα στο γιατρο μου και μετα ανεβηκαμε πρωτα 400 και μετα 600 γιατι ειχα ακομα καποια προβληματα, τωρα ειμαι 5 χρονια θεραπειας παιρνω 600 μγ σολιαν και ειμαι μια χαρα.......

  3. #3
    Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    35
    Quote Originally Posted by pavlosla View Post
    κοιτα εγω πασχω απο ψυχωση, στα τρια χρονια θεραπειας πηγαινα πολυ καλα, και απο 800 μγ σολιαν κατεβηκαμε πρωτα 600 μετα 400 και μετα 200, λοιπων δυο μηνες μετα ακουσα φωνες και το ειπα στο γιατρο μου και μετα ανεβηκαμε πρωτα 400 και μετα 600 γιατι ειχα ακομα καποια προβληματα, τωρα ειμαι 5 χρονια θεραπειας παιρνω 600 μγ σολιαν και ειμαι μια χαρα.......
    Χμμμ...Ευχαριστώ που μοιράστηκες την εμπειρία σου...Κάνεις ταυτόχρονα και ψυχοθεραπεία?Η διάγνωση ποια είναι για αυτό που σου συμβαίνει?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    δεν χρειάζομαι ψυχοθεραπεία καλά είμαι, δουλευω, παίρνω τα φάρμακα μου και ειμαι καλα..... το τελευταιο συμπτωμα που εχω ειναι οτι παθαινω που και που κρίσεις πανικού..... έπαθα 4 μέσα στο 2018....
    το μόνο που μου λειπη είναι να βρω μια κοπέλα να κάνω οικογένεια, αλλα όσο πάω καλά και προχωράω ανεξαρτητοποιουμε θα ερθει και αυτο πιστευω..

  5. #5
    Με καλλιέργεια της σκέψης φεύγει (αν φύγει ποτέ και πλήρως δλδ). Τα φάρμακα απλά καταλαγιάζουν, ηρεμούν τα αισθήματα, την ένταση κ.ο.κ. οργανικής φύσης, κι έτσι διευκολύνεται η καλλιέργεια της σκέψης. Η διάρκεια λήψης τους επίσης δεν παίζει ρόλο.
    γιάννης

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Quote Originally Posted by nymeriawolf63 View Post
    Καλησπέρα,

    Έχω ανεβάσει και άλλα ποστ πρόσφατα για το θέμα που με απασχολεί αλλά σε διαφορετική θεματική ενότητα.Το ξανά ανεβάζω διότι θέλω να πάρω κι άλλες απόψεις από συνπαθούντες.Κάνω θεραπεία με Escitalopram εδώ και περίπου 3 χρόνια για ΙΨΔ.Πριν από 6 μήνες και σε συνεννόηση με το γιατρό μου,μείωσα τη δόση από τα 20mg στα 10mg.Ενώ όλα πήγαιναν καλά τους πρώτους 3 μήνες,ξαφνικά από το Σεπτέμβρη άρχισαν να εμφανίζονται κάποια σημάδια που μοιάζουν πολύ με σύνδρομο απόσυρσης.Αυπνίες,τρόμος,έ� �τονες αλλαγές στη διάθεση και γενικότερα έντονη θλίψη,όπως επίσης και αίσθηση αποπροσωποίησης.Αυτό που αναρωτιέμαι είναι το πόσο θα κρατήσουν αυτά τα συμπτώματα(ήδη συμβαίνουν 3 μήνες)και το αν θα επανέλθω στην κατάσταση που ήμουν πριν εμφανιστούν.Ανησυχώ επίσης μήπως τα 3 χρόνια που έπαιρνα το αντικαταθλιπτικό είναι πολλά και ο οργανισμός πλεον δε θα μπορεί να λειτουργήσει χωρίς αυτά.Σας παρακαλώ καταθέστε την εμπειρία/γνώμη σας.

    Ευχαριστώ!
    Επειδή εγώ ήμουν αυτός που σου απάντησα και στο προηγούμενο σου θέμα, καθώς δεν συμπίπτει πάντα όταν ανεβάζεις ένα θέμα να έχουν οι ενεργοί χρήστες εμπειρία να σου απαντήσουν και επειδή βλέπω ότι ανησυχείς αρκετά θα σου πω τα εξής... Δεν ειναι πάντοτε εύλογο το χρονικό διάστημα που θα συνεχίσεις να νιώθεις αυτά τα συμπτώματα απόστερησης... Σε κάθε οργανισμό παίζουν πολλά ρόλο, διότι πέρα από το χρονικό διάστημα που λαμβάνεις την αγωγή, παίζει ρόλο και ποια είναι η γενική σου ιατρική κατάσταση.. Ενας επιβαρυμενος οργανισμός από τσιγάρα ας πούμε θα του πάρει περισσότερο χρόνο να ξανα γυρίσει εκεί που ήταν... Για μένα ύστερα από 5 χρόνια συνεχούς λήψης αντικαταθλιπτικων στις μέγιστες δόσεις, οι 9 μήνες δεν ήταν αρκετοί για να επανέλθει η νεύρο φυσιολογία του εγκεφάλου στα επίπεδα που ήταν πριν την αγωγή... Εγώ θα σου πρότεινα αφού ξεκαθαρίσεις ότι παίρνεις το escitalopram τώρα τον 10 καντο 15 κάπου ανάμεσα στα 10 και στα 20 που έπαιρνες πριν... Πιστεύω ότι αυτά που νιώθεις θα μειωθούν... Αν σε ενδιαφέρει η παραιτερω μείωση της ουσίας προχώρα μετά από κάνενα εξάμηνο στα 10.. Ευχαριστώ και μην ανησυχείς όλα θα πάνε καλά

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Το μελος menis_64 δεν ειναι ειδικος και δεν εχει δικαιωμα, οπως δεν εχει κανενα αλλο μελος, να προτρεπει μελη του φορουμ σε τροποποιηση της αγωγης τους. Εχει ηδη γινει αναφορα στο διαχειριστη του φορουμ για τις αναρτησεις του.
    Last edited by oboro; 12-12-2018 at 17:42.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  8. #8
    Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    35
    Καταρχήν να ηρεμήσουμε λιγάκι.Δε με ανάγκασε να κάνω τίποτα ο άνθρωπος.Απλά συμβουλές μου έδινε επειδή είχε παρόμοια εμπειρία και επειδή είχε τύχει να συνομιλήσουμε και σε άλλο ποστ μαζί.Με την ίδια λογική εάν κάποιος έχει κάποια πολύ δυσάρεστη εμπειρία δε θα πρέπει να τη μοιράζεται διότι θα βάζει ιδέες σε άλλους χρήστες να προβούν σε διάφορες ενέργειες.
    Εν πάση περιπτώσει να ευχαριστήσω τον Μενη64 για τη συμπαράσταση.Ο λόγος που ανησυχώ τόσο πολύ είναι επειδή αυτό που μου συμβαίνει τον τελευταίο καιρό με έχει αναγκάσει να κάνω βήματα πίσω επαγγελματικά αλλά και συναισθηματικά.Επίσης είμαι πολύ εκνευρισμένος με το γιατρό μου διότι ποτέ δε με προειδοποίησε για τα συμπτώματα απόσυρσης και μου ρθε κεραμίδα και προσπαθούσα να καταλάβω τι μου συμβαίνει μέσω συζητήσεων σε αυτό το forum και προσωπικής αναζήτησης στο ιντερνετ.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Quote Originally Posted by nymeriawolf63 View Post
    .Επίσης είμαι πολύ εκνευρισμένος με το γιατρό μου διότι ποτέ δε με προειδοποίησε για τα συμπτώματα απόσυρσης και μου ρθε κεραμίδα και προσπαθούσα να καταλάβω τι μου συμβαίνει μέσω συζητήσεων σε αυτό το forum και προσωπικής αναζήτησης στο ιντερνετ.
    Ξέρεις κάτι αγαπητό μέλος του φόρουμ; δεν είσαι ο μόνος που είναι εκνευρισμενος με την επιπολαιοτητα του ψυχιάτρου σου... Εγώ να σου αποδείξω περίτρανα λάθη που κάνουν...
    Εχεις απλά κατάθλιψη;;; φεύγεις με συνταγή και με αντιψυχωτικο από εκεί.. Όπως εγώ όταν τον επισκεφθηκα...
    Λόγος θέλεις για την υπερσυνταγογραφηση βενζοδιαζεπινων που κάνουν;;; αν δεν προσέξεις και λίγο μόνος σου κινδυνεύεις να εθιστείς πανεύκολα σε αυτά.. Αν γράψεις στο Google "Αθήνα η πόλη του ζαναξ" θα πάθεις πλάκα πόσες συνταγές κάθε μέρα εκτελούνται στα φαρμακεία...

    Εγώ την μόνη συμβουλή που θα σε δώσω είναι να μην τους εμπιστεύεσαι σαν αυθεντία τους ψυχίατρους και ότι αυτοί ξέρουν... Καλύτερα να φυλάς τα ρούχα σου για να έχεις τα μισά... Έρευνα ότι μπορείς και από μόνος σου...

    Ότι χρειαστείς, πολύ ευχαρίστως είμαι στην διάθεσή σου

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Ναι οκ απλως υπαρχει λογος που χρειαζεται κανεις ορκο ιπποκρατη συν πεντε χρονια ειδικοτητας για να πει, "ε μωρε κατεβασε το στα 10 κι ολα θα παν καλα". Πως να το κανουμε. Λες οι ιδρυτες του φορουμ, που ειναι και επαγγελματιες, να θεσπισαν αυτους τους κανονες τυχαια;

    Τωρα βεβαια nymeriawolf κι εσενα σε καταλαβαινω... Ειναι κοινο μυστικο ας πουμε οτι επιστημονικως αποδεκτο πρωτοκολλο σταδιακης διακοπης αντιψυχωσικων ακομη και σημερα δεν υπαρχει. Αυτο σημαινει οτι οχι ο γιατρος σου, αλλα ουτε κι ο καλυτερος ψυχιατρος στον κοσμο δε θα μπορουσε να προβλεψει οτι η μειωση θα ειχε αυτες τις συνεπειες, αν οντως το φαρμακο ευθυνεται γιατι κι εγω τα συμπτωματα εξαρτησης για τα αντικαταθλιπτικα το ξερω, οχι τα αντιψυχωσικα. Επισης δεν καταλαβα αν αυτη τη δυσαρεστη εξελιξη τη μετεφερες στο γιατρο σου η οχι κι αν ναι τι σου ειπε.
    Last edited by oboro; 13-12-2018 at 13:05.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Το θέμα oboro είναι οι ψυχίατροι είναι ενημερωμένοι ότι η μείωση των ψυχοτροπων φαρμάκων οδηγεί σε σύνδρομο στέρησης... Απλά το μέλος δεν ενημερώθηκε από τον γιατρό του, ότι όταν φτάσει η ώρα να το σταματήσει θα δυσκολευτεί πολύ... Και μιλάμε αυτήν την στιγμή για αντικαταθλιπτικη ουσία, όχι αντιψυχωτικη.. Και δεν είναι το μόνο μέλος του φόρουμ που δεν ενημερώθηκε .. Πολύ έχουν παντελη άγνοια και νομίζουν ότι τα αντικαταθλιπτικα δεν είναι εξιορτησιογονα... Έχει θεσπιστεί την εξάρτηση αυτήν, λόγο συμφερόντων εταιριών των φαρμακοβιομηχανιων μα την ονομάζουν σύνδρομο αποστερησης και όχι εξάρτηση... Το αντικαταθλιπτικο φάρμακο με το όνομα effexor, έχει συγκριθεί ότι τα συμπτώματα στέρησης είναι τα ίδια με αυτά της ηρωινης.. Απίστευτο ε;; και όμως αληθινό!!

    Τι να τους κάνω εγώ τους όρκους στον Ιπποκράτη όταν υπάρχει κόσμος που είναι αγαναχτισμενος με τα ψυχοτροπα από επιπολαιοτητα γιατρών;;; μου λες;;;;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Το "σε καταλαβαινω" οπως και ολοκληρο το ποστ πηγαινε στο θεματοθετη, οχι στο μενη. Το θεωρησα τοσο προφανες που δεν το το εγραψα σορυ. Το εκανα εντιτ.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  13. #13
    Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    35
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Ναι οκ απλως υπαρχει λογος που χρειαζεται κανεις ορκο ιπποκρατη συν πεντε χρονια ειδικοτητας για να πει, "ε μωρε κατεβασε το στα 10 κι ολα θα παν καλα". Πως να το κανουμε. Λες οι ιδρυτες του φορουμ, που ειναι και επαγγελματιες, να θεσπισαν αυτους τους κανονες τυχαια;

    Τωρα βεβαια nymeriawolf κι εσενα σε καταλαβαινω... Ειναι κοινο μυστικο ας πουμε οτι επιστημονικως αποδεκτο πρωτοκολλο σταδιακης διακοπης αντιψυχωσικων ακομη και σημερα δεν υπαρχει. Αυτο σημαινει οτι οχι ο γιατρος σου, αλλα ουτε κι ο καλυτερος ψυχιατρος στον κοσμο δε θα μπορουσε να προβλεψει οτι η μειωση θα ειχε αυτες τις συνεπειες, αν οντως το φαρμακο ευθυνεται γιατι κι εγω τα συμπτωματα εξαρτησης για τα αντικαταθλιπτικα το ξερω, οχι τα αντιψυχωσικα. Επισης δεν καταλαβα αν αυτη τη δυσαρεστη εξελιξη τη μετεφερες στο γιατρο σου η οχι κι αν ναι τι σου ειπε.
    Δεν παίρνω αντιψυχωσικά,αλλά αντικαταθλιπτικά!Το κατανοώ ότι ο γιατρός δεν μπορεί να ήξερε για την ακριβή εξέλιξη που θα είχε η πάθηση,τουλάχιστον όμως μπορούσε να με προειδοποιήσει για το ενδεχόμενο να εμφανιστούν συμπτώματα στέρησης.Δε μου είπε απολύτως τίποτα και όταν του μετέφερα την εξέλιξη μου είπε απλά μη στεναχωριέσαι θα περάσουν.Τι να πω δεν ξέρω.Ισως και γω αντιδρώ υπερβολικά λόγω του ότι υποφέρω το τελευταίο διάστημα.

    Σας ευχαριστώ όλους σας πάντως για τις απαντήσεις σας!Πραγματικά τα λόγια σας με βοηθούν πολύ!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Συγγνωμη, αυτο με τα αντιψυχωσικα μου κλαταρε ο εγκεφαλος και αντι να το γραψω στο θρεντ του confused το εγραψα εδω. Στα υπολοιπα που εγραψα παντως δεν αλλαζω κατι. Ξερεις αν ο γιατρος αρχισει να προειδοποιει για τα παντα περα απο τα βασικα (τις συχνες παρενεργειες δλδ) σε φοβιζει και χωρις λογο. Το ζητουμενο ειναι πως το χειριζεται το καθε θεμα οταν προκυπτει. Μπορει να περασουν οντως η και να μην οφειλωνται στο φαρμακο. Τωρα αν δεις οτι επιμενουν και ο γιατρος οταν του το λες περα βρεχει, σημαινει πρεπει να αλλαξεις γιατρο, και οχι οτι φταινε ολοι οι ψυχιατροι οπως γραφουν καποιοι.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Α και τωρα που τα λεμε ειναι πρωτοκολλο διακοπης δεν υπαρχει ουτε και για τα αντικαταθλιπτικα και καθε περιπτωση διαφορετικη. Οποτε μπορει να ειναι συνδρομο στερησης, μπορει να ειναι επιπλοκη απ' τη χαμηλοτερη δοση και μονο, μπορει να ειναι κατι αλλο κλπ.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Σύνδρομο απόσυρσης από αντικαταθλιπτικά
    By Vicky24 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 12-03-2018, 19:18
  2. lexotanil _συμπτώματα αποσυρσης.θα καταφέρω ποτέ να τα σταματήσω αραγε;;
    By Fleur in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 01-06-2017, 17:06
  3. συνδρομο στερησης
    By lessing_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 0
    Last Post: 09-12-2010, 13:00
  4. Σύνδρομο του εργένη..?
    By Konstantinoss in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 53
    Last Post: 14-04-2010, 12:42
  5. στερητικό σύνδρομο;;
    By λίτσα in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 01-03-2010, 16:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •