Δεν πάει άλλο με την αστάθεια - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 19 of 19
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    151
    Quote Originally Posted by giannos98 View Post
    Θα κάνω εξετάσεις σε μια εβδομαδα Σό εύχομαι υπομονη και κουράγιο μακάρι να μην έχω κάτι σοβαρό μακάρι

    Εστάλη από Redmi Note 5 στο E-Psychology.gr Mobile App
    δεν θα εχεις φιλε...κανε και εξεταση θυροηδη και μετα πηγαινε παρε την αγωγη σου απο τον ψυχιατρο και εμεις εδω θα ειμαστε να τα λεμε...καλη συνεχεια και σε εσενα!!!

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Εγώ παιδιά έχω καταλήξει ότι αν δεν το δουλέψουμε μόνοι μας με τον εαυτό μας, δεν γίνεται τίποτα. Για να κρατάει τόσο καιρό, πάει να πει ότι έχετε μείνει πολύ στάσιμοι στην διαχείριση του άγχους σας και στην αρρωστοφοβία. Το τι δουλεύει στον καθένα και τι του κάνει κλικ και γυρνάει το μυαλό του και την βλέπει αλλιώς είναι και προσωπικό, ωστόσο τα κλασσικά π.χ. να αποσπάς την προσοχή σου από αρνητικές σκέψεις, να κάνεις καλή διατροφή, να κόψεις την πολύ καφεϊνη και νικοτίνη κτλ βοηθάνε πολύ.

    Αστάθεια με είχε πιάσει πολύ έντονα πριν 3-4 καλοκαίρια και κράτησε κάνα δίμηνο. Κατάλαβα ότι ήταν πίεση, άγχος και κούραση και δεν μπήκα σε διαδικασία να σκεφτώ μπας και είναι το ένα και το άλλο. Το θέμα είναι πως ηρεμείς όταν γίνεται της τρελής στην δουλειά, ο ελεύθερος χρόνος ελάχιστος και είσαι πιεσμένος και με προσωπικά θέματα θα μου πεις...Ε, δεν ηρεμείς από την μια μέρα στην άλλη, ωστόσο προσπαθείς να βελτιώσεις σταδιακά την κατάσταση. Το ένα φέρνει το άλλο σταδιακά, ας πούμε όταν ξυπνούσα μέσα στην νύχτα αντί να ανοίξω υπολογιστή, προσπαθούσα να λύσω κάνα Sudoku και αντί να με πάρει ο ύπνος μετά από ώρες για λίγο το ξημέρωμα, συνήθως σε καμια ώρα είχα αποκοιμηθεί. Ο καλύτερος ύπνος βοηθούσε την άλλη μέρα να είμαι πιο ήρεμη και να έχω λιγότερα περιστατικά αίσθησης αστάθειας. Το ίδιο και στην δουλειά, στα λίγα κενά διαστήματα αντί να μπουρμπουρίζω με πελάτες και συναδέλφους, με την πρώτη ευκαιρία απομονωνόμουν έστω για λίγες στιγμές αποφόρτισης. Έκοψα τους πολλούς καφέδες και τα πολλά τσιγάρα. Όταν με έπιανε αυτό το πράγμα, έπαιρνα βαθιές ανάσες, έλεγα στον εαυτό μου ότι θα περάσει, δεν είναι τίποτα και μου περνούσε. Τα περιστατικά αραιώσαν και μετά σταματήσαν εντελώς.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    151
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Εγώ παιδιά έχω καταλήξει ότι αν δεν το δουλέψουμε μόνοι μας με τον εαυτό μας, δεν γίνεται τίποτα. Για να κρατάει τόσο καιρό, πάει να πει ότι έχετε μείνει πολύ στάσιμοι στην διαχείριση του άγχους σας και στην αρρωστοφοβία. Το τι δουλεύει στον καθένα και τι του κάνει κλικ και γυρνάει το μυαλό του και την βλέπει αλλιώς είναι και προσωπικό, ωστόσο τα κλασσικά π.χ. να αποσπάς την προσοχή σου από αρνητικές σκέψεις, να κάνεις καλή διατροφή, να κόψεις την πολύ καφεϊνη και νικοτίνη κτλ βοηθάνε πολύ.

    Αστάθεια με είχε πιάσει πολύ έντονα πριν 3-4 καλοκαίρια και κράτησε κάνα δίμηνο. Κατάλαβα ότι ήταν πίεση, άγχος και κούραση και δεν μπήκα σε διαδικασία να σκεφτώ μπας και είναι το ένα και το άλλο. Το θέμα είναι πως ηρεμείς όταν γίνεται της τρελής στην δουλειά, ο ελεύθερος χρόνος ελάχιστος και είσαι πιεσμένος και με προσωπικά θέματα θα μου πεις...Ε, δεν ηρεμείς από την μια μέρα στην άλλη, ωστόσο προσπαθείς να βελτιώσεις σταδιακά την κατάσταση. Το ένα φέρνει το άλλο σταδιακά, ας πούμε όταν ξυπνούσα μέσα στην νύχτα αντί να ανοίξω υπολογιστή, προσπαθούσα να λύσω κάνα Sudoku και αντί να με πάρει ο ύπνος μετά από ώρες για λίγο το ξημέρωμα, συνήθως σε καμια ώρα είχα αποκοιμηθεί. Ο καλύτερος ύπνος βοηθούσε την άλλη μέρα να είμαι πιο ήρεμη και να έχω λιγότερα περιστατικά αίσθησης αστάθειας. Το ίδιο και στην δουλειά, στα λίγα κενά διαστήματα αντί να μπουρμπουρίζω με πελάτες και συναδέλφους, με την πρώτη ευκαιρία απομονωνόμουν έστω για λίγες στιγμές αποφόρτισης. Έκοψα τους πολλούς καφέδες και τα πολλά τσιγάρα. Όταν με έπιανε αυτό το πράγμα, έπαιρνα βαθιές ανάσες, έλεγα στον εαυτό μου ότι θα περάσει, δεν είναι τίποτα και μου περνούσε. Τα περιστατικά αραιώσαν και μετά σταματήσαν εντελώς.
    γεια σου σονια εχεις απολυτο δικιο σε αυτο που λες...αλλα το να το αποβαλλει καποιος ειναι πραγματικα πολυ δυσκολο...εγω πχ πριν 2 ημερες ειπε ξεκολλα το μυαλο σου δεν ειναι και και εχθες λιγο μουδιασε το ποδι μου και αρχισα παλι να σκεφτομαι ενα σωρο πραγματα και αν τα συνδιαζω με την ασταθεια...ενας φαυλος κυκλος δηλαδη...εγω απο το καλοκαιρι μεχρι σηεμρα νιωθω ασταθεια καθε μερα ολη ημερα!! απο τοτε καθε μερα αγχωνομαι το σκεφτομαι στρεσαρομαι και με αλλα πραγματα παω και γυμναστηριο κουράζομαι και ολα μαζι με κανουν να νιωθω ενα χαλι….διατροφη καλη κανω...δεν καπνιζω ουτε πινω καφεδες εχω κοψει...επισης λογο αγχους ο υπνος μου εδω και κανα 2 χρονια ειναι σκετο μαρτυριο...7 ωρες με ξυπνημα ενδιάμεσα καμια 10ρια φορες...καθε φορα που λεω να το αποβαλλω παντα κατι νεο ερχετε και παλι τα ιδια …..ειναι αυτο που λεμε αν το μυαλο ειναι κολλημενο δεν γινετε τιποτα...εχω απελπιστεί πλήρως...στεναχωριεμε παρα πολυ γιατι δεν ημουν ετσι νομιζω ειμαι ενα βημα πριν την καταθλιψη

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Δεν είναι πάντα εύκολο, αλλά αυτά τα ένα σωρό πράγματα πρέπει να σταματήσεις να τα σκέφτεσαι. Θεωρώ ότι είστε πολύ τυχεροί βρε παιδιά που οι γιατροί σαν είπαν από την αρχή ότι είναι άγχος όλο αυτό. Μην μπαίνετε στην διαδικασία να σκέφτεστε άλλα πράγματα, εκεί επικεντρώστε και πολεμήστε το! Εγώ όταν πρωτοέπαθα κρίσεις πανικού πριν χρόνια, ήταν σχεδόν άγνωστη λέξη για τους γιατρούς εκτός των ψυχολόγων. Ο καθένας έλεγε το μακρύ του και το κοντό του και με έστελναν να κάνω τις πιό απίθανες εξετάσεις. Όταν δεν έβρισκα άκρη, είπα ότι είναι να 'ρθει θε να 'ρθει, αλλιώς θα προσπεράσει και δεν ξαναπήγα σε γιατρό. Με πολύ ψάξιμο στα τυφλά ανακάλυψα πράγματα που τώρα θεωρούνται δεδομένα σε αυτές τις καταστάσεις... Αργότερα όταν με το ίντερνετ κτλ και μετά από πολύ ψάξιμο κατάλαβα αυτό που ψυχανεμιζόμουν, ότι είναι όλα ψυχοσωματικά, ήταν απλά μια επιβεβαίωση στα συμπεράσματα που είχα φτάσει από τον δύσκολο δρόμο. Στο μεταξύ είχα καταφέρει σε πολύ μεγάλο βαθμό να τα περιορίσω όλα αυτά. Το θέμα είναι ότι εσείς ήδη έχετε κόψει πολύ δρόμο, μην ξεστρατίζετε τώρα χωρίς λόγο!

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. δεν αντεχω αλλο να ζω με ζαλη ασταθεια...
    By ζωζα in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 138
    Last Post: 29-12-2023, 22:50
  2. δεν πάει αλλο ...
    By Logic in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 42
    Last Post: 06-07-2018, 15:57
  3. ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ..
    By blink in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 16-01-2015, 11:42
  4. δεν παει αλλο........
    By athinoula in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 4
    Last Post: 23-03-2011, 16:34
  5. δεν παέι άλλο..
    By mstrouf in forum Κακοποίηση
    Replies: 106
    Last Post: 10-03-2009, 14:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •