Παρανοϊκή διαταραχή προσωπικότητας - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 28 of 28
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    119
    Βρισκω το σχολιο σου παρεμβατικο, αλλα αφου το εκανες θα σου στειλω κι εγω ενα τραγουδι που ακουσα σημερα! Ακου κι εσυ..
    https://www.youtube.com/watch?v=yDIB...ature=youtu.be

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by Kalissi View Post
    Δεν ξερω τι δικαιοδοσια εχει. Αλλα αποσο μου λες εσυ, δεν εχει τη δικαιοδοσια να βγαλει διαγνωσεις για διαταραχες. Αυτος με γνωριζει καλυτερα και το να παω σε καποιο ψυχιατρο που να μην γνωριζει το παρελθον μου κοκ ειναι διαδικασια την οποια αφενος τη βαριεμαι και αφετερου δεν εχω ιδεα για το τι να του πω. Τελευταια φορα το ειπα στον θεραπευτη μου, αυτο ακριβως, αν ειναι δλδ να παω σε ενα ψυχιατρο και μου ειπε πως δεν θα μου πει εκεινος τι να πω στον ψυχιατρο. Δεν ξερω γιατι ειναι τοσο αρνητικος σε αυτο.
    Εεε οκ αυτο ακουγεται λιγο αγενες οπως στο ειπε. Απ΄την αλλη κι ο ψυχιατρος ερωτησεις θα σου κανει κι εσυ απαντας κλπ. Συνεντευξη ειναι κι αυτο. Παντως οτι απαγορευται να πας δε σου ειπε :P
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    119
    Οχι καλε, φυσικα και δεν μου πε τιποτα τετοιο. Φοβαμαι μηπως υπερεκτιμαει λιγο τις δυνατοτητες του, αλλα ειναι πραγματικα πολυ προσαρμοστικος και διολου αγενης. Ισως ακουγεται ετσι γιατι δεν υπαρχει η αλληλουχια της συζητησης που ειχα μαζι του. Ή ακομη και το "ανελαβε" τις ευθυνες σου ή προσβάλομαι που δεν εμπιστεύεσαι τη κρίση μου για το οτι δεν χρειαζεσαι. Στους παρανοικους νομιζω οτι τα ορια πρεπει να ειναι πολυ ευδιακριτα. Μερος της θεραπειας.
    Μου ζητησε να τον εμπιστευτω παντως. ΜΑ αυτο που με απασχολει ειναι το οτι μου ειπε πως δεν ειναι ανιατη ασθενεια. Ισχυει αυτο; αυτη ειναι η ερωτηση μου..

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Δεν ειναι ανιατη απ' οσο ξερω, οχι. Επιπλεον το μεγαλυτερο προβλημα στη διαταραχη ειναι η απομονωση και η ελλειψη συνειδητοποιησης του προβληματος απ΄οσο γνωριζω, με τα δυο να ενισχυουν το ενα το αλλο και μαζι τη νοσο αυξανομενα οσο περνουν τα χρονια. Εσυ απο παλιοτερα ποστ σου που ειδα δεν εχεις αυτη τη δυναμικη αλλα και το ψαχνεις με ειδικους και για τις σχεσεις σου ανησυχεις πολυ κλπ. Το θεμα για μενα, επειδη ουτε ειδικος ειμαι ουτε διαγνωσεις γινονται εδω, ειναι οτι ρωτας αν ειναι ανιατη μια νοσος που αυτη τη στιγμη δεν ξερεις καν αν εχεις. Για αυτο ειπα για ψυχιατρο στην αρχη (και ειδες, κι αυτο το εχεις σκεφτει και γενικα δεν κλεινεσαι στο προβλημα απ' οσο βλεπω)
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  5. #20
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εγω αυτο που καταλαβα ειναι οτι καπιες φορες αισθανεσαι οτι οι αλλοι κινουνται απειλητικα προς το μερος σου δε ξερω αν ειναι η ιδεα σου η συμβαινει επειδη ο φοβος ειναι συναισθημα μαλον θα αναγκαστεις να λειτουργησεις χωρις αυτα τα συναισθηματα για να γινει αυτο που σου λεει

    αυτο οστοσο δε σημαινει οτι δε θα υπαρχουν τα συναισθηματα αυτα στο μυαλο σου απλα δε θα τα χρησιμοποιεις

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    119
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Δεν ειναι ανιατη απ' οσο ξερω, οχι. Επιπλεον το μεγαλυτερο προβλημα στη διαταραχη ειναι η απομονωση και η ελλειψη συνειδητοποιησης του προβληματος απ΄οσο γνωριζω, με τα δυο να ενισχυουν το ενα το αλλο και μαζι τη νοσο αυξανομενα οσο περνουν τα χρονια. Εσυ απο παλιοτερα ποστ σου που ειδα δεν εχεις αυτη τη δυναμικη αλλα και το ψαχνεις με ειδικους και για τις σχεσεις σου ανησυχεις πολυ κλπ. Το θεμα για μενα, επειδη ουτε ειδικος ειμαι ουτε διαγνωσεις γινονται εδω, ειναι οτι ρωτας αν ειναι ανιατη μια νοσος που αυτη τη στιγμη δεν ξερεις καν αν εχεις. Για αυτο ειπα για ψυχιατρο στην αρχη (και ειδες, κι αυτο το εχεις σκεφτει και γενικα δεν κλεινεσαι στο προβλημα απ' οσο βλεπω)
    Ναι, κανω καπως ψυχαναγκαστικη ενδοσκοπηση. Γι αυτο και ρωτησα ισως για ενα ελαφρυ βαθμου πχ τυπου 2 στα 5 π παρανοικοτητας. Εχω διαφορα καθημερινα θεματα τα οποια αναγνωριζω, και απομονωση , ευθιξια και λοιπα και λοιπα και λοιπα. Αν δεν ειναι ανιατη, ειναι ελπιδοφορο περισσοτερο. Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σου!

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    119
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    εγω αυτο που καταλαβα ειναι οτι καπιες φορες αισθανεσαι οτι οι αλλοι κινουνται απειλητικα προς το μερος σου δε ξερω αν ειναι η ιδεα σου η συμβαινει επειδη ο φοβος ειναι συναισθημα μαλον θα αναγκαστεις να λειτουργησεις χωρις αυτα τα συναισθηματα για να γινει αυτο που σου λεει

    αυτο οστοσο δε σημαινει οτι δε θα υπαρχουν τα συναισθηματα αυτα στο μυαλο σου απλα δε θα τα χρησιμοποιεις
    Το καποιες φορες δεν ειναι απαραιτητα διαταραχη. Το ΠΑΝΤΑ ειναι αυτο που το κανει δυσλειτουργικο. Μπορει και μερικα να ειναι ιδεα μου, δεν μπορω να ειμαι αντικειμενικη αποσο καταλαβαινεις, χωρις αυτο να αναιρει οτι οντως καποιες απο αυτες τις φορες που το νιωθω συμβαινει στην πραγματικοτητα. Αλλωστε, και εξαρχης εαν δεν βρεθεις π.χ. διπλα απο ενα χειριστικο ατομο , με τη "παρανοϊκη" σταση ειναι και καπως σαν αυθυποβολη με στανταρ οτι στο τελος ο αλλος θα καταληξει να ειναι "εχθρικος" απεναντι σου.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    119
    αυτο οστοσο δε σημαινει οτι δε θα υπαρχουν τα συναισθηματα αυτα στο μυαλο σου απλα δε θα τα χρησιμοποιεις[/QUOTE]

    Αυτο σημαινει πως μπορεις απλα να τα εκλογικευσεις η να τα καταπιεσεις;;

  9. #24
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εγω το κανω συνεχεια αυτο εχω μαθει να συγκεντρονομαι στο κενο γιατι το βλεπω καλυτερο απο τα προβληματα απλα δε χρησιμοποιω ενα κοματι του μυαλου μου εκτος αν καπιος με προκαλεσει κλπ...

    ισως το μυαλο σου να πηγαινει πολυ γρηγορα και αυτο να σου προκαλει τα προβληματα αυτα

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    119
    στο κενο; οχι σε σενα; υπερδιεγερση εννοεις;

  11. #26
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ναι πως ειναι να εχεις συγκεντρωθει στο τιποτα αυτο καπως με ηρεμει ισως ειναι απο τη θεληση που εχω

    μονο οταν κατι το θελεις συμβαινει

    ναι.

  12. #27
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    για το μονο που ειμαι σιγουρος ειναι οτι θες να βρεις μια καλη λυσση

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    119
    χαχα..
    Φυσικα και θελω!

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. οριακη διαταραχη προσωπικοτητας
    By vassiliki.ma in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 3
    Last Post: 18-11-2020, 13:45
  2. Ναρκισσιστική διαταραχή της προσωπικότητας
    By Kleiw in forum Ναρκισσιστική Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 94
    Last Post: 24-06-2015, 22:59
  3. Ο πατέρας μου με παρανοική διαταραχή
    By Θεολόγος in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 7
    Last Post: 08-05-2015, 21:44
  4. ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή προσωπικότητας - sos
    By lapd in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 12-04-2014, 17:19
  5. ΕΧΩ ΟΡΙΑΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑΣ
    By KIM in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 2
    Last Post: 08-12-2010, 13:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •