Παρανοϊκή διαταραχή προσωπικότητας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    119

    Παρανοϊκή διαταραχή προσωπικότητας

    Καλησπέρα σας, γράφω διότι έχω μια ερώτηση. Γίνεται μία ήπια παρανοϊκή διαταραχή προσωπικότητας να θεραπευτεί πλήρως;

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    γραψε κατι να καταλαβουμε τι ενοεις εγραψες 16 λεξεις ακριβως

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    119
    Ναι.. εμ.. εγώ πάσχω από παρανοειδή διαταραχή προσωπικότητας. Δίχως ψύσωχη ή παρόμοια συμπτώματα. Ο ψυχοθεραπευτής μου αρνείται να με στείλει σε ψυχίατρο παρόλο που του έχω πει να πάω. Μου έχει πει ότι μπορεί να υπάρξει πλήρη ανάκαμψη από τα παρανοϊκά χαρακτηριστικά. Κι έτσι εγω ρωτάω για να σιγουρευτώ. χαχα νομιζω οτι η καχυποψια μου βγαινει και εδω. Βεβαια , το ρωταω εδω γιατι πιστευω πως ο ψυχοθεραπευτης και ο καθε ψυχοθεραπευτης θελοντας να ενθαρυνει τον θεραπευομενο ισως και να υπερβαλει. Δεν τον θεωρω ψευτη η κατι τετοιο, αντιθετως μαλιστα.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    α καταλαβα τι ενοει πχ στο βιβλιο του τομας χαρις ειμαι οκ εισαι οκ λεει οτι το μυαλο αποτελειται απο 3 μερη συνηθως κατα δικη μου εκτιμηση το ενα απο τα τρια πασχει τα συναισθηματα και τα υπολυπα συνηθως πανε καλυτερα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Καλησπερα! Ο θεραπευτης σου εχει κανει λογο ευθεως για διαγνωση παρανοειδους ή μονο για στοιχεια παρανοειδη?
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    119
    Καλησπερα! Ο θεραπευτης μου αποφευγει την ετικετικοποιηση, αλλα εχω την εντυπωση πως ισως και να ναι το δευτερο που λες. Εγω καθως με παρατηρω, βλεπω πως εχω τους περισσοτερους (αν οχι ολους)αμυντικους μηχανισμους της παρανοειδης διαταραχης, και συμπεριφορα φυσικα. Ειναι χρόνιο αυτό,οποτε πιστευω διαταραχη. Τι γινεται στη μια και τι στην αλλη περιπτωση;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    119
    Δεν ξερω ποιος ειναι ο τομας χαρις.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    δηλαδη απο τους αμυντικους μηχανισμους προκυπτει ολο αυτο μαλον προσπαθεις να αποφυγεις κατι που πιστευεις οτι θα σε βλαψει και αυτο σε τρελαινει

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    119
    Εκφραζω την αμφιβολία μου για το αν υπαρχει ιαση. Ειναι για την ακριβεια, ενας προσωπικος μου φοβος, πως οτι και να κανω , αυτο που θα καταφερω ειναι να εχω κοινωνικες δεξιοτητες κι οχι να ηρεμησει το κεφαλι μου. Θελω πολυ να κοιμηθω το βραδυ και το πρωι που θα σηκωθω, να ειναι σαν να εζησα σε ενα σπιτικο με τη ζεστη εννοια, και να μπορω να αλληλεπιδρω με τους ανθρωπους με αυθεντικα συναισθηματα, και πρωτιστως με τον εαυτο μου.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by Kalissi View Post
    Καλησπερα! Ο θεραπευτης μου αποφευγει την ετικετικοποιηση, αλλα εχω την εντυπωση πως ισως και να ναι το δευτερο που λες. Εγω καθως με παρατηρω, βλεπω πως εχω τους περισσοτερους (αν οχι ολους)αμυντικους μηχανισμους της παρανοειδης διαταραχης, και συμπεριφορα φυσικα. Ειναι χρόνιο αυτό,οποτε πιστευω διαταραχη. Τι γινεται στη μια και τι στην αλλη περιπτωση;
    Εχεις σκεφτει ανεξαρτητα να δεις και ψυχιατρο για μια δευτερη γνωμη; Ετσι κι αλλιως οι χαρακτηρολογικες διαταραχες, ασχετα αν εχει κανεις, εμπιπτουν και στα της ψυχιατρικης και στης ψυχολογιας οποτε εξερευνας και το θεμα πιο σφαιρικα. Χωρια που αν δεν ειναι κλινικος ψυχολογος με διδακτορικο ο θεραπευτης διαγνωση δεν μπορει να κανει και να θελει. Αν υποψιαζεται τη διαταραχη μπορει να σε παραπεμψει δλδ αλλα δευτερη γνωμη και μαλιστα απο γιατρο δε νομιζω να μπορει κανεις να εμποδισει κανεναν να παρει. Ολα αυτα οχι για να σου βγαλει διαγνωση παρανοειδους σωνει και καλα λολ περισσοτερο για να εχεις πιο σφαιρικη αποψη και εικονα.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ιαση δεν υπαρχει αλλα μπορει να υπαρξει καπιας μορφης διακοπη οπως το ακους που θα εξαρτηθει απο σενα ποσο θα κρατησει γινεται να κρατησει για παντα αν το θελεις αλλα αυτο δε σημαινει οτι θα εχεις θεραπευτει.
    μηπως αυτος ο φοβος δημιουργει τα προβληματα στη συνεχεια γινεται αμυνα και μετα χαος πρεπει να καταλαβω τι διαδικασια για να μπορεσω να απαντησω

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    119
    Δεν ξερω τι δικαιοδοσια εχει. Αλλα αποσο μου λες εσυ, δεν εχει τη δικαιοδοσια να βγαλει διαγνωσεις για διαταραχες. Αυτος με γνωριζει καλυτερα και το να παω σε καποιο ψυχιατρο που να μην γνωριζει το παρελθον μου κοκ ειναι διαδικασια την οποια αφενος τη βαριεμαι και αφετερου δεν εχω ιδεα για το τι να του πω. Τελευταια φορα το ειπα στον θεραπευτη μου, αυτο ακριβως, αν ειναι δλδ να παω σε ενα ψυχιατρο και μου ειπε πως δεν θα μου πει εκεινος τι να πω στον ψυχιατρο. Δεν ξερω γιατι ειναι τοσο αρνητικος σε αυτο.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    119
    Κοιταξε η καχυποψια ειναι μονιμη. Η σταση μου ειναι επιθετικη. Για λογους εγκαταλειψης- απορριψης. Αισθηματα ντροπης παραλληλα. Δεν εχω διωκτικου τυπου , δηλαδη να σκεφτομαι πως με παρακολουθουν πχ και να καθομαι στο σπιτι γι αυτο. Βγαζω γρηγορα συμπερασματα. Πριν μια 5ετια, ειχω περασει 2 περιστατικα στη ζωη μου στιγμιαια που βρισκοταν στο ζενιθ με διωκτικο τυπο και ενα που μια φορα ειχα ακουσει κατι που λενε οτι δεν ειχε ειπωθει. αλλα επειδη ηταν απο μια φορα, ισως και να γινεται απο πολυ στρες αλλιως .. δεν θα το ειχα συνεχομενα;

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. οριακη διαταραχη προσωπικοτητας
    By vassiliki.ma in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 3
    Last Post: 18-11-2020, 14:45
  2. Ναρκισσιστική διαταραχή της προσωπικότητας
    By Kleiw in forum Ναρκισσιστική Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 94
    Last Post: 24-06-2015, 23:59
  3. Ο πατέρας μου με παρανοική διαταραχή
    By Θεολόγος in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 7
    Last Post: 08-05-2015, 22:44
  4. ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή προσωπικότητας - sos
    By lapd in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 12-04-2014, 18:19
  5. ΕΧΩ ΟΡΙΑΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑΣ
    By KIM in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 2
    Last Post: 08-12-2010, 14:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •