Πονοκεφαλος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    3

    Πονοκεφαλος

    Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει ? Εδώ και τρεις μήνες έχω πονοκέφαλο μπροστά στο μέτωπο και πίσω . Στην αρχή ήταν πολύ ενοχλητικό .τώρα τελευταία δεν είναι δυνατός .έκανα εξετάσεις αίματος όλα καλά. πήγα δύο φορές στον νευρολόγο με εξέτασε και μου έδωσε μαγνήσιο. Όλοι οι δικοί μου μου λένε ότι έρχεται από το άγχος το στρες. Πριν από ένα χρόνο έχασα τον αδερφό μου σε τροχαίο. Στην αρχή είχα ζαλάδες τώρα τελευταία λιγότερο. Μπορεί μια τέτοια κατάσταση να διαρκέσει τρεις μήνες? Γιατί τελευταία μου πάει το μυαλό μήπως έχω κάτι σοβαρό . Είμαι 30 χρονών. έχω πέτρες στα νεφρά αλλά δεν νομίζω να μου φταίει αυτό.να είσαστε καλά παιδιά

    Εστάλη από Mi A1 στο E-Psychology.gr Mobile App

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    464
    Quote Originally Posted by renos88 View Post
    Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει ? Εδώ και τρεις μήνες έχω πονοκέφαλο μπροστά στο μέτωπο και πίσω . Στην αρχή ήταν πολύ ενοχλητικό .τώρα τελευταία δεν είναι δυνατός .έκανα εξετάσεις αίματος όλα καλά. πήγα δύο φορές στον νευρολόγο με εξέτασε και μου έδωσε μαγνήσιο. Όλοι οι δικοί μου μου λένε ότι έρχεται από το άγχος το στρες. Πριν από ένα χρόνο έχασα τον αδερφό μου σε τροχαίο. Στην αρχή είχα ζαλάδες τώρα τελευταία λιγότερο. Μπορεί μια τέτοια κατάσταση να διαρκέσει τρεις μήνες? Γιατί τελευταία μου πάει το μυαλό μήπως έχω κάτι σοβαρό . Είμαι 30 χρονών. έχω πέτρες στα νεφρά αλλά δεν νομίζω να μου φταίει αυτό.να είσαστε καλά παιδιά

    Εστάλη από Mi A1 στο E-Psychology.gr Mobile App
    Καλημέρα.

    Το μαγνήσιο είναι πολύ βοηθητικό. Απλά φρόντισε να βρεις ένα σκεύασμα με βιταμίνη Β6 η οποία βοηθά πάρα πολύ και έχει ήπια αντικαταθλιπτική δράση. Στο λέω γιατί δοκιμάζοντας διαφορετικά σκευάσματα μαγνησίου, αυτό που ταίριαξε σε μένα είχε και βιταμίνη Β6 και έκανε πραγματικά την διαφορά.

    Το σημαντικότερο όμως είναι να μιλήσεις σε έναν ψυχολόγο - ψυχοθεραπευτή. Θα βοηθηθείς πάρα πολύ. Εύχομαι να το είχα κάνει πολύ νωρίτερα στην ζωή μου. Θα είχα προλάβει πολλά δυσάρεστα.

    Καλή δύναμη και μην το αφήνεις να σε νικήσει. Πάτησε στα πόδια σου και νίκησε το εσύ.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Γεια σου renos88,

    Πιστεύω το μαγνήσιο θα σε βοηθήσει, θα δεις βελτίωση, υπάρχει και σε φυσικές τροφές όπως πράσινα λαχανικά. Μην ξεχνάς να ενυδατώνεις το σώμα σου με αρκετό νερό. Σίγουρα όλο αυτό που πέρασες θα σου έφερε πολύ έντονη αναστάτωση και στον οργανισμό σου και πολλές φορές χωρίς να το καταλάβουμε το άγχος σωματοποιείται και οι εκδηλώσεις του μπορεί να έρθουν ακόμα και μετά από καιρό και να είναι ποικίλες.
    Αλλά εγώ θα βάλω και κάποιες πιο απλές παραμέτρους να δεις στην καθημερινότητά σου, όπως αν κοιμάσαι καλά, πολύς ύπνος ή πολύ λίγος ύπνος, γενικά άστατος ύπνος, μπορεί να φέρει πονοκεφάλους. Καμιά φορά και η στάση του σώματος στον ύπνο μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα, ένα ανατομικό μαξιλάρι βοηθάει να κοιμάσαι καλύτερα- δες το κι αυτό. Επίσης μπορεί να επηρεάζουν ορισμένες διατροφικές και άλλες συνήθειες πχ πολύς καφές ή τσιγάρο, αλκοόλ κλπ. Ακόμα η στάση του σώματος όταν κάθεσαι, μπορεί να προκληθούν πονοκέφαλοι και από τον αυχένα, οι άνθρωποι τώρα παρουσιάζουν και θέματα πονοκεφάλων λόγω του ότι σκύβουν πολύ για να σερφάρουν στο κινητό τους. Ακόμα η πολύωρη έκθεση των ματιών σε οθόνες κομπιούτερ κλπ φέρνει πονοκέφαλο.
    Άσκηση, καθαρός αέρας θα σου κάνει καλό. Δεν είμαι γιατρός, απλά έτσι κάποιες ιδέες μήπως κάτι απ' όλα αυτά εκτός του άγχους παίζει το ρόλο του και ταλαιπωρείσαι με έντονους πονοκεφάλους.
    Σίγουρα αν νιώθεις ψυχολογικά πολύ πιεσμένος, δες και έναν ειδικό, αλλά μπορείς να μιλάς και σε δικούς σου έμπιστους ανθρώπους για όσα σε βαραίνουν κατά καιρούς, και δώσε χρόνο στον εαυτό σου, προσπάθησε να κάνεις πράγματα που σε ευχαριστούν, δραστηριότητες που αποφορτίζουν, καλή δύναμη!

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    3
    Σας ευχαριστώ . Ναι η αλήθεια είναι ότι αυτά που μου είπατε τα σκέφτομαι . Δεν θα ασχοληθώ με γιατρούς γιατί πιο πολύ στρες θα περάσω. Σας ευχαριστώ.

    Εστάλη από Mi A1 στο E-Psychology.gr Mobile App

  5. #5
    Γειά σας!! Εδώ και μερικές μέρες έχω κι εγώ πονοκέφαλο..αλλα είναι μια περίεργη αίσθηση καψίματος θα έλεγα που ποτε είναι συσφικτικος και πότε στην μια πλευρά..

Similar Threads

  1. Πονοκέφαλος..
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 26-11-2018, 13:00
  2. Πονοκέφαλος
    By vasago in forum Χρόνιος Πόνος, Ψυχολογία Ασθένειας/Υγείας
    Replies: 10
    Last Post: 18-07-2017, 20:40
  3. Πονοκεφαλος
    By Λυδια32 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 21-07-2011, 09:50
  4. πονοκεφαλος
    By pana in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 20-01-2011, 02:04
  5. Πονοκεφαλος
    By dolce_21 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 27-09-2009, 12:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •