Πρωί μεσημέρι βράδυ άγχος...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    7

    Πρωί μεσημέρι βράδυ άγχος...

    Ενώ κοιμάμαι μια χαρά τη νύχτα μόλις ανοίξω τα μάτια μου είμαι αγχωμενη ολη μέρα δεν έχω ταχυπαλμιες αλλά σαν να έχω έναν μόνιμο φόβο ότι κάτι κακό θα συμβεί...δεν θέλω να παίρνω ζαναξ κτλ γιατί είναι όλη μέρα αυτό και άρχισα βάμμα λεβάντας μπας και ηρεμήσω.Επειδη έχασα τους γονείς μου στο άκουσμα και μόνο μιας ασθένειας τα χάνω και τότε είναι που αγχώνομαι..δεν μπορώ να ακούω για αρρώστιες θέλω να ηρεμήσω επιτέλους γιατί δεν ζω ποιοτικά δεν χαίρομαι...το κακό είναι ότι δεν δουλεύω έχω μια κόρη στην εφηβεία και Μ έχει για πέταμα....όλα μαζί..μόνο όταν πάω για περπάτημα νιώθω ότι φεύγει αλλά μπορώ να περπατάω όλη μέρα; συγνωμη για τα πολλά λόγια αλλά νιώθω πολύ μόνη

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    151
    Quote Originally Posted by Marianene View Post
    Ενώ κοιμάμαι μια χαρά τη νύχτα μόλις ανοίξω τα μάτια μου είμαι αγχωμενη ολη μέρα δεν έχω ταχυπαλμιες αλλά σαν να έχω έναν μόνιμο φόβο ότι κάτι κακό θα συμβεί...δεν θέλω να παίρνω ζαναξ κτλ γιατί είναι όλη μέρα αυτό και άρχισα βάμμα λεβάντας μπας και ηρεμήσω.Επειδη έχασα τους γονείς μου στο άκουσμα και μόνο μιας ασθένειας τα χάνω και τότε είναι που αγχώνομαι..δεν μπορώ να ακούω για αρρώστιες θέλω να ηρεμήσω επιτέλους γιατί δεν ζω ποιοτικά δεν χαίρομαι...το κακό είναι ότι δεν δουλεύω έχω μια κόρη στην εφηβεία και Μ έχει για πέταμα....όλα μαζί..μόνο όταν πάω για περπάτημα νιώθω ότι φεύγει αλλά μπορώ να περπατάω όλη μέρα; συγνωμη για τα πολλά λόγια αλλά νιώθω πολύ μόνη
    αυτη η σκεψη που κανεις οτι κατι κακο θα συμβει ειναι σαν ιδεολυψια...μαλλον εχεις αρρωστοφοβια...εχεις δει καποιον ψυχολογο/ψυχιατρο και σου προτεινε ζαναξ η μονη σου το παιρνεις?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    7
    Έχω δει ψυχολόγο και μου τα χεί δώσει σε καταστάσεις έκτακτης ανάγκης.Αυτη την περίοδο είμαι φουλ στο άγχος

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Μπραβο σου τεκνο μου κι εγω ετσι ειμαι η κορη μου με εχει κλασμενο πατοκορφα μετανιωσα ολη την υπαρξη μου και τον αερα που αναπνεω μπραβο μασ και εισ ανωτερα καλη λευτερια απο τα βασανα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Για να καταλαβεισ για να τη μεγαλωσω ευχομουν να ημουν γυναικα να την καταλαβαινα κι αλλο προσπαθησα να γινει αυτονομη να μην εχει αναγκη κανεναν ουτε εμενα φυσικα οσοι δεν ξεραν νομιζαν οτι τον περνω κι με ελεγαν γκευ αλλα εγω ηθελα να τησ δωσω τα παντα απο λεφτα δεν ξερω τι καταφερα γτ ειναι μπερδεμενη ιστορια παντωσ αν εχει λεφτα καλα κανει και με γραφει αυτα και δουλευω 25 χρονια
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Οι άνθρωποι δεν γεννιόμαστε στα μαρούλια κι έχουμε οικογένειες και καλά κάνουμε που τους αγαπάμε και νοιαζόμαστε για αυτούς και είμαστε στενά δεμένοι. Ωστόσο στην χώρα μας η ταυτότητά μας ως μέλους μιάς οικογένειας συχνά συντρίβει την οποιαδήποτε άλλη ταυτότητά μας, με αποτέλεσμα να μην βρίσκουμε εύκολα διεξόδους. Τι θέλω να πω... Είμαστε μέχρι τον θάνατο πολύ κοντά με τους γονείς μας, κάνουμε οικογένεια, αναλαμβάνουμε την ταυτότητα των γονιών, είμαστε πολύ κοντά με τα παιδιά μας και καλά κάνουμε... Τι γίνεται όμως με τις άλλες μας ταυτότητες; Της γυναίκας/του άντρα, όχι σαν σύζυγοι αλλά σαν υπόσταση του φύλου μας; Την ταυτότητας μέσα από το επάγγελμά μας; Την ταυτότητας σαν φίλοι των τάδε; Της ταυτότητάς μας σαν έχοντες την τάδε δεξιοτεχνία; κτλ κτλ. Για αυτό οι γονείς φτάνουν στα βαθιά γεράματα και πρήζουν τα παιδιά τους γιατί δεν έχουν με κάτι να ασχοληθούν. Και όταν χάνονται οι γονείς το φορτίο είναι ακόμα πιο αβάσταχτο γιατί δε έχουμε άλλα πεδία ενδιαφέροντος και εκτόνωσης να αποφορτιστούμε κάπως... Τι θέλω να πω...
    Πενθείς τους γονείς σου και καλά κάνεις. Προβληματίζεσαι για την σχέση σου με την κόρη σου και καλά κάνεις. Τι άλλο κάνεις σαν άτομο; Το περπάτημα είναι πολύ καλό, αλλά πέραν του οικογενειακού, εντός ποιού άλλου κοινωνικού, οικονομικού, επαγγελματικού ή άλλου πεδίου κινείσαι; Έχεις κάποιες παρέες; Ενδιαφέροντα; Στόχους για κάτι εκτός οικογένειας; Εκεί πρέπει να εστιάσεις.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    May 2018
    Posts
    446
    Περπατάς και νιώθεις καλύτερα αλλά όταν πας πίσω στο σπίτι γίνεσαι χάλια πάλι. Έξω ξεχνιέσαι από τις στεναχώριες σου. Άρα τι φταίει στο σπίτι; Μήπως η κατάσταση με την κόρη σου; Για ποιο λόγο πιστεύεις πως σε έχει για πέταμα όπως λες; Για τις αρρώστιες που λες λογικό είναι να μην θες να ακούς. Εγώ απορώ με ορισμένους ανθρώπους που συνέχεια μόνο για τέτοια λένε. Με την κόρη σου προσπάθησε να έρθεις πιο κοντά. Προσπάθησε να συζητάτε. Όχι "τι φαΐ θα φάμε" και τέτοια. Να μιλάτε για διάφορα πράγματα. Να ξέρεις πως η στάση της αυτή μπορεί να σημαίνει πως θεωρεί ότι δεν την καταλαβαίνεις. Χωρίς να είναι αλήθεια αυτό βέβαια.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    117
    Καλησπέρα & Χρόνια πολλά.
    Καλά κάνεις και δεν παίρνεις ζαναξ είναι θαυματουργα αλλά και ύπουλα. Αν κάνεις Χρόνια χρήση Χωρίς συνταγή ψυχίατρου είναι λάθος και θα πρέπει να τον επισκεφθείς άμεσα. Δοκίμασε ρόφημα.από σπαθόχοστο. Προσοχή όμως δεν πρέπει να παίρνεις αντικαταθλιπτικά. Το περπάτημα ειναι εξαιρετικη θεραπεία. Δοκίμασε & διαλογισμό.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Οι άνθρωποι δεν γεννιόμαστε στα μαρούλια κι έχουμε οικογένειες και καλά κάνουμε που τους αγαπάμε και νοιαζόμαστε για αυτούς και είμαστε στενά δεμένοι. Ωστόσο στην χώρα μας η ταυτότητά μας ως μέλους μιάς οικογένειας συχνά συντρίβει την οποιαδήποτε άλλη ταυτότητά μας, με αποτέλεσμα να μην βρίσκουμε εύκολα διεξόδους. Τι θέλω να πω... Είμαστε μέχρι τον θάνατο πολύ κοντά με τους γονείς μας, κάνουμε οικογένεια, αναλαμβάνουμε την ταυτότητα των γονιών, είμαστε πολύ κοντά με τα παιδιά μας και καλά κάνουμε... Τι γίνεται όμως με τις άλλες μας ταυτότητες; Της γυναίκας/του άντρα, όχι σαν σύζυγοι αλλά σαν υπόσταση του φύλου μας; Την ταυτότητας μέσα από το επάγγελμά μας; Την ταυτότητας σαν φίλοι των τάδε; Της ταυτότητάς μας σαν έχοντες την τάδε δεξιοτεχνία; κτλ κτλ. Για αυτό οι γονείς φτάνουν στα βαθιά γεράματα και πρήζουν τα παιδιά τους γιατί δεν έχουν με κάτι να ασχοληθούν. Και όταν χάνονται οι γονείς το φορτίο είναι ακόμα πιο αβάσταχτο γιατί δε έχουμε άλλα πεδία ενδιαφέροντος και εκτόνωσης να αποφορτιστούμε κάπως... Τι θέλω να πω...
    Πενθείς τους γονείς σου και καλά κάνεις. Προβληματίζεσαι για την σχέση σου με την κόρη σου και καλά κάνεις. Τι άλλο κάνεις σαν άτομο; Το περπάτημα είναι πολύ καλό, αλλά πέραν του οικογενειακού, εντός ποιού άλλου κοινωνικού, οικονομικού, επαγγελματικού ή άλλου πεδίου κινείσαι; Έχεις κάποιες παρέες; Ενδιαφέροντα; Στόχους για κάτι εκτός οικογένειας; Εκεί πρέπει να εστιάσεις.
    Σονια τα καταγρφεις αρκετα ομορφα κι σε πολλα συμφωνω μαζι σου. Οταν ομως μια γυναικα αποφασησει να κανει δικη της οικογενεια θα πρεπει να καταλαβει οτι απο κοπελα γινετε γυναικα κι πρωτα απο ολα ΜΑΝΑ! διοτις στα χρονια που ζουμε εχει ξεχαστει λιγο ο ρολος της, μπορει να μην ηταν τοσο καλο το παρελθον οπου ηταν η υπερβολη του αντιθετου αλλα πλεον φτανουμε στο αλλο ακρο! οπου θελει να ειναι πρωτα "κοπελιτσα" κι μετα , εαν προλαβαινει να ειναι και "μανα" ετσι, εχουμε τα αποτελεσματα που βλεπουμε με οικογενειες να ειναι σε ασχημη κατασταση.
    Δεν μπορουμε ν τα εχουμε ολα σε αυτην την ζωη! η θα εισαι σοβαρη και σωστη " ΜΗΤΕΡΑ", η θα κοιταξεις να καμεις την καριερα σου !
    Αντιθετος ο ανδρας μπορει ,αλλα και του δινει το δικαιωμα η παραδωση του τοπου μας να μπορει να εχει και καριερα κι να ειναι σωστος πατερας!
    Συγνωμη αλλα νομιζω πως θα συμφωνησεις , κι αν θες μπορεις να κοιταξεις γυρο σου, στους δικους σου, στους συγγενεις κι φιλους σου . Αυτο συμβαινει στην ελληνικη κοινωνια δεν το κρινω θετικα η αρνιτηκα, απλα αναφερω τα γεγονωτα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Γιωργακη δουλευω 22 ωρεσ τη μερα και κοιμαμαι ανα δυο βραδια δηλαδη ειμαι ξυπνιοσ 24 ωρεσ γτ θελω η κορη μου να τα εχει ολα η μανα τησ θελει σεβασμο η κορη μου ειναι καρμπον εγω και θελει την αληθεια γτ ειναι τσαμπιονσ λιγκ γτ τι λατρευω γτ η καρδια μου εγραψε οταν την ειδα να μη στα πολυλογω και πιπεσ κανουμε και κολο δινουμε γτ η καρδια μου εγραψε τοσο απλα στο λεω
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Γιωργακη δουλευω 22 ωρεσ τη μερα και κοιμαμαι ανα δυο βραδια δηλαδη ειμαι ξυπνιοσ 24 ωρεσ γτ θελω η κορη μου να τα εχει ολα η μανα τησ θελει σεβασμο η κορη μου ειναι καρμπον εγω και θελει την αληθεια γτ ειναι τσαμπιονσ λιγκ γτ τι λατρευω γτ η καρδια μου εγραψε οταν την ειδα να μη στα πολυλογω και πιπεσ κανουμε και κολο δινουμε γτ η καρδια μου εγραψε τοσο απλα στο λεω
    Σταματα ρε να βριζεις συνεχως! καταλαβε οτι σε διαβαζουν και νεα μελοι ,και θα νομιζουν οτι ετσι ειναι εδω μεσα! Ρε Ελις εισαι απο τα πιο παλια μελοι εδω μεσα! θα πρεπει να εισαι παραδηγμα!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Με βριζουν ολοι εδω που μενω για 20 χρονια εσυ τι θα κανεσ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Με βριζουν γτ εχω σχιζο και νομιζουν οτι ειμαστε οι χειροτεροι αν ημουν αδερφη μπορει να αυτοκτονουσα αλλα ειμαι απο μεταλλο χαλκιδικησ αυτα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Με βριζουν γτ εχω σχιζο και νομιζουν οτι ειμαστε οι χειροτεροι αν ημουν αδερφη μπορει να αυτοκτονουσα αλλα ειμαι απο μεταλλο χαλκιδικησ αυτα
    Βρησε τους και εσυ!! Κανεις δεν εχει δικαιωμα να σε βριζει επειδη σου ετυχε κατις που δεν το διαλεξες εσυ!οποιος μας βριζει ! εμεις θα πρεπει να τον βαραμε!!
    Εισαι μεταλλο χαλκιδικης οπως! λες, αλλα που? απο τις σκουριες? που εχει χρυσο ! ε? χαχαχα

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. άσχημο πρωι
    By Fleur in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 325
    Last Post: 01-11-2015, 20:23
  2. seropram ληψη πρωι η βραδυ;;;
    By kosto30 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 10-06-2013, 13:36
  3. καταθλιψη το πρωι !
    By gatakionline in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 07-10-2011, 14:08
  4. Σφίξιμο στο στήθος κάθε βράδυ μέχρι το πρωι
    By ioannaa in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 26-09-2011, 17:43
  5. Replies: 47
    Last Post: 03-10-2006, 23:06

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •