F23.2 Οξεία σχιζοφρενική ψυχωσική διαταραχή
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
  1. #1
    Member
    Join Date
    Nov 2018
    Location
    Athens
    Posts
    35

    F23.2 Οξεία σχιζοφρενική ψυχωσική διαταραχή

    Οτιδήποτε σχετικό με τον τίτλο...

  2. #2
    Member
    Join Date
    Nov 2018
    Location
    Athens
    Posts
    35
    Νόσησα πριν από ένα εξάμηνο και νοσώ από δαύτο... είμαι 43 στα 44 με δύο παιδιά.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Location
    Athens
    Posts
    187
    Καλησπέρα,

    Ποιά ακριβώς είναι τα συμπτώματα?
    Ευχαριστώ.
    The mind is like an iceberg, it floats with one-seventh of its bulk above water.

  4. #4
    Member
    Join Date
    Nov 2018
    Location
    Athens
    Posts
    35
    Ηταν για 2 εβδομάδες... ψευδαισθήσεις, καταδιώξεις, θρησκευτικός μεγαλοιδεατισμος... νοσηλεία 40 μέρες στο Θριάσιο... τωρα με αντιψυχωτικό

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    404
    Βασιλειε εγω εχω καταθλιψη , εχασα και τη μητερα μου και φοβαμαι τα χειροτερα, εχω κι εγω παιδια ! Πως σου συνέβη ? ετσι ξαφνικα? Εχω διαβασει οτι δεν πλήττει μεγαλυτερες ηλικίες, ειμαστε περιπου συνομίληκοι . Νομιζω οτι θα το ξεπερασεςι γρηγορα, τι σου λενε οι γιατροι? Τωρα πως νοιώθεις?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    404
    Οξεία σχιζοφρενικόμορφη ψυχωσική διαταραχή . Το βρηκα τωρα!! Εχει παροδικη μορφη. Ολα καλα θα πανε!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    για σου φίλε, εγώ έχω χρόνια ψυχωσική διαταραχή, την έπαθα 34 τωρα είμαι 39 εκλισα 5 χρόνια θεραπείας, παίρνω σολιαν και προσπαθώ να τη παλεύω, γενικός καλά είμαι πια δεν έχω συμπτώματα, πέρα από κάτι κρίσης πανικού που με πιάνουν εύκολα.

  8. #8
    Member
    Join Date
    Nov 2018
    Location
    Athens
    Posts
    35
    Λογω της νοσηλειας μου χωρισα με την γυναικα μου... η οποια πηρε την επιμελεια των παιδιων. Αλλαξα σπιτι, αλλαξα δουλεια... και γενικα ειμαι κλεισμενος στον ευατο μου και στις σκεψεις μου. Νιωθω και ασχημα που εξαιτιας της νοσου "υποφερουν" πλεον τοσοι ανθρωποι... η πρωην γυναικα μου τα παιδια μου, η μανα μου η αδελφη μου. Οποιος παντως εχει διαγνωστει με το ιδιο ακριβως η ξερει ας μου πει δυο πραγματα... ποσο και μεχρι που παλευεται το ζητημα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    η γυναίκα σου φοβήθηκε απο την ασθένεια και σε χώρισε? η ειχαι είδη βρει κάνα άλλο και βρήκε αφορμή και σε παραίτησε? πολυ ρατσιστικό βλέπω να σε παράτησε λογο της ασθένειας, καλά δεν μπορούσε να περιμένει λίγο να στρώσεις με τα φάρμακα....

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,679
    Θα στο πω οσο πιο απλα μπορω αν δε δουλεψεισ και δεν τουσ πασ λεφτα ολοι θα σε βριζουν μολισ πανε τα παιδια στην εφηβεια το ζησα εγω που οι κορεσ μου ειναι 20 χρονων και νομιζαν οτι μετραει ποιοσ ειναι ο πατερασ σου ετσι λεγανε ολοι αμα ηταν αληθεια αυτο δε θα καναμε τιποτα πρωτον δευτερον ελπιζω να μην εισαι βλακασ και να τα προστατεψεισ τα παιδια και τριτον η γυναικα σου σε βαρεθηκε και σε παρατησε μην κοιτασ τη διαγνωση εσυ εισαι παλι νομιζεισ η γυναικα σου δεν ηξερε οτι εχεισ θεμα εμενα η κορη μου κι οι φιλεσ τησ ακτινογραφια με περασαν κατα τα αλλα με ενα καλο γιατρο θα εισαι ενασ καλοσ μαγκουφησ ωραιοτατοσ σαν κι εμενα αυτα κι αμα θεσ μπορεισ να τουσ παρατησεισ και να φυγεισ να αναγνωριστουν οι κοποι σου ποτε αυτα και καλη επιτυχια
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #11
    Member
    Join Date
    Nov 2018
    Location
    Athens
    Posts
    35
    Quote Originally Posted by pavlosla View Post
    η γυναίκα σου φοβήθηκε απο την ασθένεια και σε χώρισε? η ειχαι είδη βρει κάνα άλλο και βρήκε αφορμή και σε παραίτησε? πολυ ρατσιστικό βλέπω να σε παράτησε λογο της ασθένειας, καλά δεν μπορούσε να περιμένει λίγο να στρώσεις με τα φάρμακα....
    Σημασία έχει ότι χωρίσαμε... ότι έχει πλέον τα παιδιά... θα με βοηθούσε εάν κάποιος που έχει διαγνωστεί με την ίδια ψύχωση μπορούσε να πει πως το αντιμετωπισε ο ίδιος/ ίδια.

  12. #12
    Member
    Join Date
    Nov 2018
    Location
    Athens
    Posts
    35
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Θα στο πω οσο πιο απλα μπορω αν δε δουλεψεισ και δεν τουσ πασ λεφτα ολοι θα σε βριζουν μολισ πανε τα παιδια στην εφηβεια το ζησα εγω που οι κορεσ μου ειναι 20 χρονων και νομιζαν οτι μετραει ποιοσ ειναι ο πατερασ σου ετσι λεγανε ολοι αμα ηταν αληθεια αυτο δε θα καναμε τιποτα πρωτον δευτερον ελπιζω να μην εισαι βλακασ και να τα προστατεψεισ τα παιδια και τριτον η γυναικα σου σε βαρεθηκε και σε παρατησε μην κοιτασ τη διαγνωση εσυ εισαι παλι νομιζεισ η γυναικα σου δεν ηξερε οτι εχεισ θεμα εμενα η κορη μου κι οι φιλεσ τησ ακτινογραφια με περασαν κατα τα αλλα με ενα καλο γιατρο θα εισαι ενασ καλοσ μαγκουφησ ωραιοτατοσ σαν κι εμενα αυτα κι αμα θεσ μπορεισ να τουσ παρατησεισ και να φυγεισ να αναγνωριστουν οι κοποι σου ποτε αυτα και καλη επιτυχια
    Φίλε elis... παρόλο που το 90% αυτών που μου έγραψες το κατάλαβα... μπορείς για το άλλο 10% να μου πεις με 2 προτάσεις τι μου προτείνεις... Εσύ νόσησες από το ίδιο? Κάτι παρόμοιο? Πότε για πόσο? Πως τα πας με τα παιδιά σου? Με την μητέρα τους ? Πως είναι η ζωή σου τώρα? Εννοείται ότι απαντάς σε ότι θες και εάν θες.

  13. #13
    Member
    Join Date
    Nov 2018
    Location
    Athens
    Posts
    35
    Quote Originally Posted by Demi71 View Post
    Οξεία σχιζοφρενικόμορφη ψυχωσική διαταραχή . Το βρηκα τωρα!! Εχει παροδικη μορφη. Ολα καλα θα πανε!
    Demi σαν τίτλο το βρήκα και εγώ... παραπάνω στοιχεία δεν έχω... τι σημαίνει η νόσος στην πράξη... Παροδική τι ακριβώς σημαίνει? Ευχαριστώ πάντως για το reply.

  14. #14
    Member
    Join Date
    Nov 2018
    Location
    Athens
    Posts
    35
    Οξείες και παροδικές ψυχικές διαταραχές
    A. Marneros, F. Pillmann

    Oι οξείες και οι παροδικές ψυχικές διαταραχές (OΠΨΔ), όπως ορίζονται στο ICD-10, είναι διαταραχές που αφορούν κυρίως γυναίκες, με πιθανή έναρξη σε όλες τις ηλικίες της ενήλικης ζωής, αλλά συνήθως μεταξύ 30 και 50 ετών. H έναρξη είναι οξεία, μέσα σε 48 ώρες, αλλά σπανίως εξαρτάται από σοβαρό οξύ stress, όπως υπέθεταν παλιά. H ψυχωτική περίοδος είναι πολύ σύντομη, με μέση διάρκεια 17,5 ημερών, σε μερικές περιπτώσεις μόνο μιας ημέρας. H ανταπόκρισή τους στα αντιψυχωτικά φάρμακα είναι πολύ καλή και η έκβαση συνήθως ευνοϊκή, παρότι συνήθως υποτροπιάζουν. Διαφέρουν από τη σχιζοφρένεια ως προς την κατανομή φύλου, την ηλικία έναρξης, το προνοσηρό επίπεδο λειτουργικότητας και τις κοινωνικές σχέσεις. Tο επίπεδο λειτουργικότητας μετά το επεισόδιο και η έκβαση είναι πιο ευνοϊκές στις OΠΨΔ απ’ ό,τι στη σχιζοφρένεια. Έχουν επίσης ουσιώδεις διαφορές από τη σχιζοσυναισθηματική διαταραχή ως προς το φύλο, την ηλικία έναρξης και τη διάρκεια των συμπτωμάτων. Παρ’ όλα αυτά, οι OΠΨΔ και οι σχιζοσυναισθηματικές διαταραχές έχουν έντονες ομοιότητες ως προς το προνοσηρό επίπεδο λειτουργικότητας, τις προνοσηρές σχέσεις και την έκβαση. Φαίνεται πως δεν υπάρχει νοσολογική ανεξαρτησία των OΠΨΔ. Tο κύριο επιχείρημα ενάντια σ’ αυτή την ανεξαρτησία είναι η συνδρομική αστάθειά τους. Περισσότεροι από 60% των ασθενών με τέτοιου είδους επεισόδια έχουν και άλλα επεισόδια ποικίλης ψυχοπαθολογίας, κυρίως συναισθηματικής και σχιζοσυναιθηματικής, και δεν αναπτύσσουν OΠΨΔ μακράς διαρκείας. Παρ’ όλα αυτά, οι OΠΨΔ είναι μια πολύ ενδιαφέρουσα ομάδα διαταραχών, κυρίως λόγω της οξείας και δραματικής συμπτωματολογίας τους. Eίναι όμως και ψυχολογικά σημαντικές για τους ασθενείς και τους συγγενείς τους εξαιτίας της καλής τους έκβασης.

    Λέξεις-κλειδιά: αντιψυχωσικά, Οξείες ψυχικές διαταραχές, παροδικές ψυχικές διαταραχές, φύλο, έκβαση.

    ΨΥΧΙΑΤΡΙΚΗ, 13(4), 276-286, 2002 - Eιδικό άρθρο

  15. #15

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχή με ψυχωσική εκτροπή
    By REDODIN7 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 36
    Last Post: 07-12-2018, 09:04
  2. μη οργανική ψυχωσική διαταραχή
    By δελφίνι in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 15
    Last Post: 12-09-2018, 20:26
  3. Μη οργανική ψυχωσική διαταραχή
    By δελφίνι in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 46
    Last Post: 26-12-2017, 22:08
  4. ψυχωσικη διαταραχή και εμμονες λόγω χρήσης ουσιών
    By dazed in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 53
    Last Post: 20-07-2017, 21:54
  5. Replies: 0
    Last Post: 11-12-2013, 17:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •