Αισθημα οτι εχει κολησει κατι στο λαιμο (δεξια μερια)
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    4

    Αισθημα οτι εχει κολησει κατι στο λαιμο (δεξια μερια)

    Καλησπέρα σας,

    Ειμαι 27 χρονων και πριν 3 χρόνια επαθα ελικοβακτηριδιο. Παρολο που πηρα αντιβιωση εκανα περιπου 1.5 χρονο να ξεπερδεψω γιατι δεν ειχε φυγει τελικα. Αφου εφυγε, με τοσο αγχος και κρισεις πανικου που μου δημιουργησε (επειδη ειχα ταση για εμετο ολη την ωρα ενω εγω νομιζα οτι εχει φυγει το ελικοβακτηριδιο) νιωθω στην δεξια μερια του λαιμου μου κατι να υπαρχει εκει και να μην φευγει με τιποτα και αν φαω και βαρια το νιωθω πιο εντονα.

    Το θεμα ειναι οτι εχω κανει απειρες εξετασεις για το εντερο και το στομαχι και γενικα πολλες ακτινογραφιες ανω-κατω κοιλιας και το μονο που μου διαιγνωσαν ειναι "ευαισθητο εντερο" ολα τα υπολοιπα ητανε τελεια απο εξετασεις περα απο την παλινδρομηση οταν ειχα το ελικοβακτηριδιο.

    Υπαρχει περιπτωση αυτο με το λαιμο να ειναι ψυχοσωματικο? Να σημειωσω οτι εχω φουσκωματα στο εντερο κτλπ. και καθε φορα που τρωω φευγει για μιση ωρα το πολυ το αισθημα στον λαιμο, αλλα νιωθω οτι αμα πιω καφε θα με πιασει ταση για εμετο οπως παλια και γενικα δεν φευγει αυτη η αισθηση οτι κατι εχω στο λαιμο. Επισης αν ειναι ψυχοσωματικο υπαρχει καποια ψυχοθεραπεια για αυτο?

    Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Καλησπέρα.

    Δεν έχω καταλάβει τι σχέση έχει το ελικοβακτηρίδιο και οι εξετάσεις που λες με τον λαιμό σου για να είμαι ειλικρινής. Καλό θα ήταν να δεις έναν ΩΡΙΛΑ να σε κατευθύνει κι αν βρει ότι δεν έχεις τίποτα, ε, τότε ψυχοσωματικό είναι. Και ναι, θεραπεύεται.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Μηπως εχεις παλινδρομηση παλι;

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    4
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Καλησπέρα.

    Δεν έχω καταλάβει τι σχέση έχει το ελικοβακτηρίδιο και οι εξετάσεις που λες με τον λαιμό σου για να είμαι ειλικρινής. Καλό θα ήταν να δεις έναν ΩΡΙΛΑ να σε κατευθύνει κι αν βρει ότι δεν έχεις τίποτα, ε, τότε ψυχοσωματικό είναι. Και ναι, θεραπεύεται.
    Καλησπέρα,

    Οταν είχα το ελικοβακτηρίδιο ειχα ταση για εμετο και ενιωθα το φαι στο λαιμο και ειχα και αλλα συμπτωματα οπως δυσκολια στην καταποση. Τα συμπτωματα που παρεμειναν μετα την θεραπεια του ελικοβακτηριδιου ητανε η ταση για εμετο και οτι ενιωθα το φαι στο λαιμο. Μετα απο καποιο καιρο αρχισαν οι κρισεις πανικου (και γενικα τις ειχα και πιο πριν απλα δεν το καταλαβαινα) οι οποιες δεν με εκανα να νιωθω οτι θα πεθανω που ειναι το πιο συχνο συμπτωμα στους περισσοτερους αλλα οτι θα κανω εμετο και οντως εκανα ολη την κινηση που κανεις για τον εμετο χωρις ομως να βγαζω τιποτα.

    Απο εκει και περα εκανα διαφορες εξετασεις για εντερο και με ενημερωσαν γενικα οτι δεν κανει το ευαισθητο εντερο ταση για εμετο.

    Προχθες εκανα και τελευταιες εξετασεις για κολιοκακη αλλα δεν εχω εκτος του οτι εχω πολυ ανεβασμενες ανοσοσφαιρινες IgE και για την ακριβεια ειχα 250 (Φυσιολογικες τιμες: < 100). Αλλα μου ειπαν οτι ειναι αλλεργια γενικα μια αλλεργία.

    Κατι πολυ σημαντικο που ξεχασα να αναφερω ειναι οτι μεσα στην μερα αρκετες φορες υπαρχει ο οργανισμος μου δημιουργει μια αναγκαστικη κατάποση. Δηλαδη χωρις να το θελω καταπινω (τυχαιες στιγχωρις να εχω κατι στο στομα μου και δεν εχει σημασια εαν εχω φαει η οχι).

    Ειχα παει πιο παλια σε ΩΡΛ αλλα δεν μου διεγνωσε κατι. Βεβαια δεν μου εκανε και καποια σωστη διαγνωση απο την μερια μου. Δηλαδη κοιταξε μονο με ενα μικροσκοπιο λιγο τον λαιμο μου απο το στομα (το πολυ ενα λεπτο). Θα ξαναπαω σε καποιον να δω τι συμβαινει.

    Υπαρχει περιπτωση η αλλεργια ή δυσανεξια να δημιουργει τετοια προβληματα?

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    4
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Μηπως εχεις παλινδρομηση παλι;
    Εκανα δυο γαστροσκοπησεις. Στην πρωτη μου διαγνωσαν οτι ειχα ελικοβακτηριδιο και στην δευτερη μετα τη θεραπεια στον 1.5 χρονο δηλαδη, μου ειπαν οτι το στομαχι μου ειναι καθαρο και δεν εχω παλινδρομηση.

    Το αισθημα στο λαιμο δεν εχει φυγει απο την αρχη που αρχισαν τα συμπτωματα του ελικοβακτηριδιου.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by johnkaza View Post
    Εκανα δυο γαστροσκοπησεις. Στην πρωτη μου διαγνωσαν οτι ειχα ελικοβακτηριδιο και στην δευτερη μετα τη θεραπεια στον 1.5 χρονο δηλαδη, μου ειπαν οτι το στομαχι μου ειναι καθαρο και δεν εχω παλινδρομηση.

    Το αισθημα στο λαιμο δεν εχει φυγει απο την αρχη που αρχισαν τα συμπτωματα του ελικοβακτηριδιου.
    Τι να σου πω... μυστηριο... Παρε κανα οπραζιουμ καμια βδομαδα να δεις αν θα καλυτερεψεις.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Μία φίλη μου έχει τάσεις για εμετό λόγω οισοφάγου. Αν δεν παίζει κάτι τέτοιο, το στομάχι είναι κομπλέ κι όλα καλά από παθολογικής άποψης, με πολύ απλά λόγια το μυαλό εκπαιδεύτηκε τόσο καιρό σε αυτά τα συμπτώματα και θέλει λίγο καιρό να τα αποβάλει σαν σκέψεις. Ψυχοσωματικό, που όσο αγχώνεσαι και το σκέφτεσαι τόσο δεν θα φεύγει. Όταν δεν ασχολείσαι, κάποια στιγμή θα φύγει από μόνο του.

  8. #8
    Έχω περάσει κι εγώ το προηγούμενο 4μηνο από το συγκεκριμένο βακτήριο..κι όντως φέρνει παρά πολλά συμπτώματα.. Το ίδιο ακριβώς εχω κι εγώ..στην δεξιά μεριά του λαιμού μου νιώθω σαν κάτι να με καίει, σαν κάτι να υπάρχει και είναι σαν να συνδέεται μέχρι κατω με τον οισοφάγο και το στομάχι..ολα αυτά βέβαια ξεκινησαν από σωματοποιηση του άγχους και κρίσεις πανικού..εχω ρωτήσει και τον γαστρεντερολογο και τον ωρυλα και μου είπαν ότι είναι νευρολογικής φύσεως..δηλαδη έγκειται όλη αυτή η αίσθηση στο άγχος και στα ψυχοσωματικα..προσωπικα προσπαθώ να μην δίνω σημασία..ισως είναι αυτό που λέει η σονια..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Δυστυχώς παιδιά η σωματοποίηση του άγχους είναι το κάτι άλλο. Αισθάνεσαι τυχαία ένα φτερούγισμα στην καρδιά, αγχώνεσαι, αρχίζουν οι ταχυπαλμίες, οι αρρυθμίες κτλ χωρίς να έχεις τίποτα παθολογικό. Μπήκες στο νοσοκομείο με γαστρίτιδα, σου περνάει σε λίγες μέρες, το στομάχι είναι μια χαρά κι εσένα σου βγαίνει η υπερένταση και αισθάνεσαι πόνο στο στομάχι για βδομάδες. Πεθαίνει (χτύπα ξύλο) ένας φίλος σου από ανεύρυσμα στο κεφάλι, αρχίζεις κι έχεις πονοκεφάλους και ζαλάδες χωρίς εμφανή λόγο... Μόνο όταν προσπαθήσεις να τα αγνοήσεις όλα αυτά φεύγουν, δεν υπάρχει άλλος τρόπος.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    4
    Καλησπέρα,

    Λογο της αλλεργιας αρχισα απο μονος μου να κοψω την λακτοζη και την γλουτενη. Μαζι με εναν φυτικο φαρμακο "Colon life" που παιρνω εχω αρχισει να μην νιωθω το φαι (μονο καουρες) και να φευγει σιγα σιγα. Βεβαια θα παω σε λιγο καιρο (δεν βρισκεις ραντεβου ευκολα σε νοσοκομειο) και σε Αλλεργιολογο και σε Διατροφολογο και ΩΡΛ.

    Επισης διαβασα σε ενα αρθρο που λεει οτι η τροφικη αλλεργια μπορει να δημιουργησει ηωσινοφιλική οισοφαγίτιδα. Και εγραφε το συμπτωμα που εχω και εγω οτι τρως και σου φευγει για λιγο αυτη η αισθηση στο λαιμο.

    Το θεμα μου ειναι αν ειναι ολο ψυχολογικο πως θα γινει να μου φυγει? Υπαρχει καποιος τροπος ή να μην το σκεφτομαι μονο? Γιατι ειναι δυσκολο καποιες φορες πραγματικα.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    1
    Quote Originally Posted by johnkaza View Post
    Καλησπέρα σας,

    Ειμαι 27 χρονων και πριν 3 χρόνια επαθα ελικοβακτηριδιο. Παρολο που πηρα αντιβιωση εκανα περιπου 1.5 χρονο να ξεπερδεψω γιατι δεν ειχε φυγει τελικα. Αφου εφυγε, με τοσο αγχος και κρισεις πανικου που μου δημιουργησε (επειδη ειχα ταση για εμετο ολη την ωρα ενω εγω νομιζα οτι εχει φυγει το ελικοβακτηριδιο) νιωθω στην δεξια μερια του λαιμου μου κατι να υπαρχει εκει και να μην φευγει με τιποτα και αν φαω και βαρια το νιωθω πιο εντονα.

    Το θεμα ειναι οτι εχω κανει απειρες εξετασεις για το εντερο και το στομαχι και γενικα πολλες ακτινογραφιες ανω-κατω κοιλιας και το μονο που μου διαιγνωσαν ειναι "ευαισθητο εντερο" ολα τα υπολοιπα ητανε τελεια απο εξετασεις περα απο την παλινδρομηση οταν ειχα το ελικοβακτηριδιο.

    Υπαρχει περιπτωση αυτο με το λαιμο να ειναι ψυχοσωματικο? Να σημειωσω οτι εχω φουσκωματα στο εντερο κτλπ. και καθε φορα που τρωω φευγει για μιση ωρα το πολυ το αισθημα στον λαιμο, αλλα νιωθω οτι αμα πιω καφε θα με πιασει ταση για εμετο οπως παλια και γενικα δεν φευγει αυτη η αισθηση οτι κατι εχω στο λαιμο. Επισης αν ειναι ψυχοσωματικο υπαρχει καποια ψυχοθεραπεια για αυτο?

    Σας ευχαριστω εκ των προτερων.
    Καλησπερα,
    Λυπάμαι πολύ που το βλέπω τώρα το σχόλιο σου. Δεν ξέρω αν μπεις ποτέ να δεις αυτή την απάντηση. Τα συμπτώματα που περιγράφεις θυμίζουν πολύ ηωσινοφιλικη οισοφαγιτιδα. Εκεί που πονάς είναι οισοφάγος , όχι λαιμός.

    Διαγνωστηκα πρόσφατα και είχα τα ίδια συμπτώματα.

    Ελπίζω να το δεις.
    Καλή συνέχεια

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Πως έγινε η διάγνωση σου? Με γαστροσκοπηση? Είχα κάνει πριν 3χρονια και είχε δείξει μόνο πανγαστριτιδα που έκανε ένα χρόνο να συνέλθω. Έπειτα από κάποιους με έπιασε μεγάλος πονος στο στηθος και όλα αυτά που είχα πιο παλιά είμαι πάλι σε αγωγή και ο γιατρός είπε δεν χρειάζεται πάλι γαστροσκοπηση αλλά εγώ φοβάμαι για καρκίνο οισοφάγου λόγω του ότι όταν τρώω νιώθω να πονάω στο στηθος και κάπως δεξιά. Ψηλά όχι χαμηλά και μέχρι λίγο στο κέντρο του στήθους. Νιώθω λίγο καλύτερα με τα φάρμακα αλλά ο πόνος συνεχίζει και φοβάμαι πολύ. Έχει περάσει ένας μήνας. Και εκτός αυτού με έχει πιάσει και μυικος πόνος μπρος πίσω στα δεξιά. Εσύ αν επιτρέπεται τι ακριβώς συμπτώματα είχες η έχεις?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,456
    κρυολόγημα μικρο οπως εγω ετσι στην αρχη κανει κι μετα η φευγει η πονολαιμιαζω .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Δεν είναι κρυολόγημα ρε γμτ μόλις τώρα καταπια ένα παυσίπονο και πονεσα όπως κατέβαινε. Είναι φυσιολογικό τώρα αυτο? Να πονάω μόλις καταπίνω κάτι?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Πόσο καιρό μπορεί να κάνει να περάσει η οισοφαγητιδα? Κάποιος που να την έχει ξεπεράσει? Ακόμα πονάω όταν καταπίνω κάτι σκληρό. Φοβάμαι. Τα χάπια είναι δύσκολα δεν αντέχω παιδεύομαι να τα καταπιώ. Είναι και ψυχολογικό αλλά τι να κάνω? Θα περάσει ποτέ?

Similar Threads

  1. ΑΙΣΘΗΜΑ ΠΝΙΓΜΟΥ-ΣΦΙΞΙΜΟ ΣΤΟ ΛΑΙΜΟ
    By LILA28 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 60
    Last Post: 06-10-2023, 22:47
  2. Κομπος στον λαιμο- Αισθημα δυσκαταποσιας
    By lolipopheart in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 0
    Last Post: 22-11-2017, 11:20
  3. Άγχος και αίσθημα πίεσης σε κεφάλι και λαιμο
    By sonman in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 19-07-2017, 17:02
  4. περίεργο αίσθημα στο λαιμο και πανικος.
    By Άρια in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 8
    Last Post: 11-03-2016, 16:42
  5. τρομακρικο αισθημα στ λαιμο
    By argirisklmt21 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 24-09-2013, 18:19

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •