Ψυχωση και ευαισθησια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595

    Ψυχωση και ευαισθησια

    Ειμαι πολυ ευαισθητος και οτι μου λενε οι αλλοι τα περνω της μετρητοις.Πχ σε δουλεια που ειχα παει μου ελεγε το αφεντικο πουλια στον αερα πιανεις και το ελεγε ειρωνικα.Το καταλαβαινα και στεναχωριομουν πολυ.Οταν με προσβαλουν ειτε για εμφανιση ειτε για εξυπναδα το περνω κατακαρδα.
    Αν γυρισω το χρονο πισω θυμαμαι διαφορες προσβολες και λεω γιατι τοτε δεν μιλησα και αφησα να με πατησουν και να πεσει η ψυχολογια μου.
    Εχει καποια σχεση αυτο με την παθηση δηλαδη η ευαισθησια με το οτι αρρωστησα,επαθα σχιζοφρενεια?Το χει κανεις αλλος αυτο?
    Ξερω οτι εξω εχει κακο κοσμο αλλα δεν μπορω να τους αντιμετωπισω,νιωθω αδυναμος.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    Μιχαλη μη δινεις σημασια και μη γινεσαι σαν αυτους.

    Αστους να χαρουν τη ματαιοδοξια τους, οταν ερθει η ωρα του θανατου και δουν τη ζωη τους μπροστα στα ματια τους σαν ταινια τοτε να δουμε πως θα νιωθουν.

    Εσυ βρες δυναμη στο Θεο, δημιουργο και συγχωρεσε τους αν μπορεις.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,682
    Μονο εμεισ οι σχιζοφρενεισ ειμαστε ανθρωποι μαουσ να ξερεισ και ολοι σασ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    οχι φιλε μου η σχιζοφρενεια δεν εχει απολυτη σχεση με το γεγονος πως οτι σου ελεγαν το επαιρνες της μετρητοις... αν ηταν ετσι οποιον τον προσβαλλαν θα παθαινε σχιζοφρρενεια.. Αυτο που εχει αμεση σχεση με το γεγονος της υποτιμισης εχει η αυτοπεποιθεση... γενικα, οταν σε υποτιμανε και εσυ τους ακους τοτε εχεις χαμηλη εικονα και ιδεα για τον εαυτο σου... αυτο απλα σε ριχνει και δεν εχεις τοση αυτοπεποιθεση οση χρειαζεται σαν ανθρωπος

  5. #5
    Mrgilleas
    Guest
    Quote Originally Posted by mihalis View Post
    Ειμαι πολυ ευαισθητος και οτι μου λενε οι αλλοι τα περνω της μετρητοις.Πχ σε δουλεια που ειχα παει μου ελεγε το αφεντικο πουλια στον αερα πιανεις και το ελεγε ειρωνικα.Το καταλαβαινα και στεναχωριομουν πολυ.Οταν με προσβαλουν ειτε για εμφανιση ειτε για εξυπναδα το περνω κατακαρδα.
    Αν γυρισω το χρονο πισω θυμαμαι διαφορες προσβολες και λεω γιατι τοτε δεν μιλησα και αφησα να με πατησουν και να πεσει η ψυχολογια μου.
    Εχει καποια σχεση αυτο με την παθηση δηλαδη η ευαισθησια με το οτι αρρωστησα,επαθα σχιζοφρενεια?Το χει κανεις αλλος αυτο?
    Ξερω οτι εξω εχει κακο κοσμο αλλα δεν μπορω να τους αντιμετωπισω,νιωθω αδυναμος.
    Μιχαλη σιγουρα αν καποιος ειναι ευαισθητος και τα κραταει μεσα του ειναι πολυ πιθανο να αντιμετωπισει μια ψυχκη παθηση στη ζωη του.Η σχιζοφρενεια για να εκδηλωθει χρειαζεται την προδιαθεση σε συνδυασμο με περιβαλλοντικους παραγοντες.Παραδειγμα υπαρχουν τρια αδερφια αλλα ενας εκδηλωνει σχιζοφρενεια και οι τρεις ειναι απο τους ιδιους γονεις αρα εχουν πολλα γονιδια ιδια οχι ολα γιατι δεν ειναι διδυμοι αυτος που επαθε αν δεν εκανε χρηση ουσιων ή βιωσε πολεμο προφανως και ηταν πιο ευαισθητος απο τους αλλους δυο και επαθε γιατι πολυ πιθανο και τα αδερφια του να ειχαν κληρονομησει την ταση για σχιζοφρενεια απο γονεις.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ αυτο που λενε εχεις προδιαθεση για σχιζοφρενεια την εκδηλωνεις παει τελειωσε παιζει μεγαλο ρολο το περιβαλλον αν εχει μεγαλωσει σε δυσκολες συνθηκες αν ειναι υπερβολικα ευαισθητος και εσωστρεφης και ουτω καθ εξης.Αν κανεις εξεταση dna σε καθε ανθρωπο για ολες τις ασθενειες θα δεις οτι ο καθενας μπορει να εχει προδιαθεση σε αρκετες σωματικες και ψυχκες ασθενεις δεν σημαινει οτι θα τις εμφανισει παιζει ρολο και το περιβαλλον.Παραδειγμα ο διαβητης τυπου 2 ειναι κληρονομικος μπορει να εχει ενας γονεας το παιδι του μπορει να κληρονομησει την προδιαθεση για τον διαβητη τυπου 2 αλλα αν προσεχει τη διατροφη του,δεν καπνιζει δεν τρωει πολλα γλυκα,δεν παχυνει πολυ ,ασκειται τακτικα μπορει να μην τον εμφανισει καθολου τον διαβητη τυπου 2 ή να τον εμφανισει στα βαθια γεραματα.Ετσι και η σχιζοφρενεια λενε τοι πληττει τον οποιοδηποτε αλλα αυτοι που πληττονται ειναι συνηθως ευαισθητοι και τα παιρνουν ολα τοις μετρητοις και αυτο το αγχος και ο θυμος που δημιουργειται επηρεαζει και τον εγκεφαλο στα ατομα με την συγκεγκρμενη προδιαθεση

  6. #6
    Mrgilleas
    Guest
    και γω ημουν πολυ ευαισθητος και τα κραταγα ολα μεσα μου γι αυτο και αρρωστησα.Απλα τωρα που εχω αναρρωσει εχω γινει αρκετα σκληρος και δεν με επηρεαζει σχεδον τιποτα απο τις κακιες του κοσμου και να μου πουν κατι μπορει να νευριασω εκεινη την ωρα αν ειναι κατι βαρυ και μετα να το εχω ξεχασει μπορει ομως τι περισσοτερες φορες να μην νευριασω και να τον γραψω στα παλαια των υποδηματων μου.δεν μου καιγεται καρφι τι λεει ο αλλος για μενα.αν ειναι ενας φιλος και λεει κακα πραγματα τον ξεκοβω και τελειωσε εκει το θεμα.ενας ασχετος στο δρομο δεν θα κατσω να ασχοληθω λεω απο μεσα ποσο χαζος ειναι και τον αφηνω να βραζει με την αδιαφορια μου και χωρις να εξοργιστω αντιμετωπιζοντας τον ως ενα μυγοφτυμα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    ετσι ειναι βοηθαει επισης και η εγκρατεια στη θλιψη, στο θυμο και στην οργη.

    η μονη λυση ειναι τελικα αυτη και οχι η σκληροτητα.

    να δουμε τους αλλους σαν ευκαρεια για ασκηση και εγκρατεια και νηστεια.

    αμα πατησεις αυτο το "διακοπτη" τοτε αλλαζουν πολλα.

    Quote Originally Posted by Mrgilleas View Post
    και γω ημουν πολυ ευαισθητος και τα κραταγα ολα μεσα μου γι αυτο και αρρωστησα.Απλα τωρα που εχω αναρρωσει εχω γινει αρκετα σκληρος και δεν με επηρεαζει σχεδον τιποτα απο τις κακιες του κοσμου και να μου πουν κατι μπορει να νευριασω εκεινη την ωρα αν ειναι κατι βαρυ και μετα να το εχω ξεχασει μπορει ομως τι περισσοτερες φορες να μην νευριασω και να τον γραψω στα παλαια των υποδηματων μου.δεν μου καιγεται καρφι τι λεει ο αλλος για μενα.αν ειναι ενας φιλος και λεει κακα πραγματα τον ξεκοβω και τελειωσε εκει το θεμα.ενας ασχετος στο δρομο δεν θα κατσω να ασχοληθω λεω απο μεσα ποσο χαζος ειναι και τον αφηνω να βραζει με την αδιαφορια μου και χωρις να εξοργιστω αντιμετωπιζοντας τον ως ενα μυγοφτυμα
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  8. #8
    Mrgilleas
    Guest
    Quote Originally Posted by maus View Post
    ετσι ειναι βοηθαει επισης και η εγκρατεια στη θλιψη, στο θυμο και στην οργη.

    η μονη λυση ειναι τελικα αυτη και οχι η σκληροτητα.

    να δουμε τους αλλους σαν ευκαρεια για ασκηση και εγκρατεια και νηστεια.

    αμα πατησεις αυτο το "διακοπτη" τοτε αλλαζουν πολλα.
    οταν εννοουσα σκληρος δεν εννοω οτι βλαπτω κανεναν.καταρχην δεν φερομαι ασχημα,ουτε εκμεταλλευομαι,ουτε κοροιδευω κανεναν και ουτε πειραζω καποιον απλα εχω γινει αναισθητος και πιο σκληροπετσος και οτι λεει ο αλλος δεν με αγγιζουν πια οσο με πειραζαν μικροτερος που ημουν.ΠΑΝΤΑ οι ανθρωποι θα εκμεταλλευονται τον αδυναμο και σε αυτον θα βγαζουν τα κομπλεξ τους και τις ανασφαλειες τους απλα δεν τους δινω την ικανοποιηση αυτη τους αγνοω λες και ειναι σκουπιδακια.Η κοινωνια που την απαρτιζουμε ολοι αλλωστε ετσι ηταν,ετσι ειναι και ετσι θα ειναι δεν προκειται να αλλαξει αυτο δεν πειραζω κανεναν και ετσι δεν πεφτει η διαθεση μου απο κανεναν κακεντρεχη του φερομαι λες και δε υπαρχει.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Ετσι ειμαι κι εγω παιδια τα ιδια. Η κοινωνια μας γονατιζει.

  10. #10
    Quote Originally Posted by maus View Post
    ετσι ειναι βοηθαει επισης και η εγκρατεια στη θλιψη, στο θυμο και στην οργη.

    η μονη λυση ειναι τελικα αυτη και οχι η σκληροτητα.

    να δουμε τους αλλους σαν ευκαρεια για ασκηση και εγκρατεια και νηστεια.

    αμα πατησεις αυτο το "διακοπτη" τοτε αλλαζουν πολλα.
    Από πού γυρνάει ο διακόπτης;;Πώς την έκανες αυτή τη μεταστροφή;;

    Εστάλη από Redmi 5 Plus στο E-Psychology.gr Mobile App

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    κανε μια νηστεια (αποχη απο φαγητο ή να τρως μονο φρουτα π.χ.) για μερικες μερες και θα σου ερθει απο μονο τους μετα.

    Quote Originally Posted by No love no glory View Post
    Από πού γυρνάει ο διακόπτης;;Πώς την έκανες αυτή τη μεταστροφή;;

    Εστάλη από Redmi 5 Plus στο E-Psychology.gr Mobile App
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  12. #12
    Quote Originally Posted by maus View Post
    κανε μια νηστεια (αποχη απο φαγητο ή να τρως μονο φρουτα π.χ.) για μερικες μερες και θα σου ερθει απο μονο τους μετα.
    Είμαι χορτοφάγος πιάνεται;

    Εστάλη από Redmi 5 Plus στο E-Psychology.gr Mobile App

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    οχι δε πιανεται. και εγω χορτοφαγος ειμαι.

    για να δεις τη διαφορα αρχισε με το να τρως φρουτα μονο για 3-5 μερες.

    εκει θα δεις μεγαλη διαφορα.

    μετα καντο 1 μερα χωρις φαϊ κλπ. και αυξησε το λιγο. (οχι πολυ καπου 3-5 μερες καλα ειναι).

    Quote Originally Posted by No love no glory View Post
    Είμαι χορτοφάγος πιάνεται;

    Εστάλη από Redmi 5 Plus στο E-Psychology.gr Mobile App
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by maus View Post
    οχι δε πιανεται. και εγω χορτοφαγος ειμαι.

    για να δεις τη διαφορα αρχισε με το να τρως φρουτα μονο για 3-5 μερες.

    εκει θα δεις μεγαλη διαφορα.

    μετα καντο 1 μερα χωρις φαϊ κλπ. και αυξησε το λιγο. (οχι πολυ καπου 3-5 μερες καλα ειναι).
    Maus σε δουλευει

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,682
    Δεν τον πιστευει
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Διαζύγιο,κρίση πανικού,ευαισθησία
    By maraki19 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 1
    Last Post: 27-08-2016, 23:42
  2. Ευαισθησία - Ενδυνάμωση χαρακτήρα
    By andy87 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 13
    Last Post: 15-01-2014, 17:22
  3. Σκληρότητα και ευαισθησία
    By alexandros3 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 16-01-2011, 22:34
  4. ευαισθησια και κλαμμα
    By selas-selas in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 20-10-2010, 22:16
  5. Η ευαισθησια ειναι ασθενεια ??
    By afrula in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 11-06-2009, 17:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •