Είναι οκ να πάω σε μπαρ/κλαμπ μόνος;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 54
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    21

    Είναι οκ να πάω σε μπαρ/κλαμπ μόνος;

    Γεια σας, είχα εδώ και καιρό την εξής απορία. Τώρα που πλησιάζουν οι γιορτές και δεν έχω παρέα μου πρώτειναν ότι μπορω να πάω σε μπαρ/κλαμπ μόνος και μάλιστα μου το πρώτεινε και η ψυχολόγος μου ως μέσω αντιμετώπισης της ντροπής μου όταν βρίσκομαι μπροστά σε κόσμο. Παρεμπιπτόντως είμαι 16 χρονών και δεν ξέρω ούτε πως να ντυθώ, ούτε πως να φερθώ σε τέτοια μέρη.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    758
    Γεια σου! Γενικώς, βγαίνεις; Έχεις παρέες κτλ;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    21
    Εκεί που ζούσα μέχρι το καλοκαίρι είχα, γι'αυτό ρωτάω επειδή δεν έχω.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Να πας φιλεμου!! μην σκεφτεσε καθολου ασχημα! Πρωτα απο ολα συγχαρητιρια που το σκεφτεσαι να το κανεις! Συμφνωνω απολυτος με τη θεραπευτρια σου, εχει πολυ δικιο! μονον οταν αντιμετοπησεις στα ισια εναν φοβο μονο τωτες τον νηκας!
    Κι εγω καπωτες ντρεπομουνα να βγω μονος μου οταν τυχαινε να παμε καπου οικογενειακος σε συγγενεις οπου δεν ειχα συνομηλικα ξαδερφια! κι σαν χαζος καθομουνα μεσα! ωσπου τολμησα καποιες φορες να βγω μονος μου κι θυμαμαι οτι εφτανα στο μπαρ κι εφευγα! μεχρι που εκανα το βημα! και ξερεις κατις? περασα υπεροχα! διοτις γνωριζεις πιο ευκολα κοριτσια παρα αν εισαι μια παρεα απο 4-5 αγορια! εκει ,στα πολλα αγορια τα κορητσια ειδικα της ηλικιας σου φοβουντε ! ενω σαν θα εισαι μονος σου μπορεις να πλησιασεις μια μικρη παρεα απο κορητσια κι να αρχησεις την κουβεντα, θα δεις που κι να μην ειναι προσητες παρολα αυτα θα δεις που θα σου μηλησουν! διοτις δεν θα νιθουν φοβο!
    Κνατω φιλε μου!! επισης εχεις αλλο ενα μεγαλο υπερ, εισαι πολυ νεος αρα κανεις δεν προκετε να πει κατις ασχημο για εσενα, απεναντιας ολοι κι ολες θα θαυμασουν το θαρρος σου! κι στο ξανα γραφω, κι θα με θυμηθεις ,εαν προσεγηησεις κορητσια, ακομα κι μεγαλητερες σου θα δεις ποσο ομορφα θα σε αντιμετοπησουν απο το να πηγαινες με 4-5 αγορια!
    ΚΑΝΤΩ!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    692
    Συμφωνώ παραδόξως με τον Γιώργο Πάνου. Είμαι 21 και η παρέα μου ας πούμε, δεν είναι των μπαρ και κλαμπ και τέτοια. Ε βγαίνω μόνος μου, εγώ τους το έχω προτείνει και εκείνοι δεν θέλουν, άρα τι να κάνω εγώ; Να κάτσω μέσα επειδή δεν θέλουν; Μακάρι να είχα να ξέρεις την δική σου ηλικία και να είχα τις συμβουλές που δίνω τώρα σε εσένα.

    Στα 16 μου, ήμουν ένα κλειστό παιδί, δεν είχα φίλους και παρέες κλπ. Ούτε καν σχέση, όπως και τώρα δεν έχω. Μόνο αν τύχει κανένα φάσωμα με καμιά ή κανένα σεξ, μόνο αν το γουστάρει και η κοπέλα, αλλιώς σχέση με την καμία.

    Μπορείς άνετα να βγεις και να ξέρεις ότι θα περάσεις πολύ καλύτερα, αν ήσουν σε μια παρέα, που ούτε καμάκι θα μπορούσες να κάνεις. Εγώ όταν είμαι σε παρέα και θέλω να κάνω καμάκι, τρώω γιουχαρίσματα και κάνουν σαν τα Ορκ και όπως καταλαβαίνεις, χάνεται όλο το σκηνικό και δεν το τολμώ μετά και αυτό επειδή δεν είναι άξιοι να μιλήσουν σε μια κοπέλα και τους πιάνει το κόμπλεξ τους.

    Φίλε τόλμησέ το και όπως είπε και ο Γιώργος Πάνου, ΑΝΕΤΑ γνωρίζεις κοπέλες μόνος, που δεν έχεις και το άγχος να στο χαλάσουν οι φίλοι από μαλακίες τους. Ούτε θα φανείς περίεργος, ούτε τίποτα. Μάθαμε ξαφνικά την λέξη "περίεργο" να την κολλάμε παντού. Προσοχή γενικά με το αλκοόλ βέβαια έτσι; Οφείλω να το πω και αυτό.

    Δεν θα κάνεις υπερβολές για να αρέσεις σε κάποια, θα πίνεις το ποτό σου και αν τύχει και σε κοιτάει καμία και βλέπεις ότι γουστάρει, τότε πήγαινε να της μιλήσεις. Μην κωλώσεις. Αυτός που τολμάει νικάει φίλε μου, όχι αυτός που είναι ο πιο όμορφος, ο πιο γυμνασμένος κλπ., αλλά αυτός που τολμάει και χυλόπιτα να φας, πέρασε καλά, κάνε χιούμορ με την χυλόπιτα και εκεί θα φανεί και η ανωτερότητα σου. Εκεί θα δείξεις και τι έχασε η κοπέλα από εσένα και αυτό βαθιά μέσα της φίλε μου, θα την "πονέσει".

    Σου λέω φίλε μου, μακάρι να ήξερα τότε στα 16 μου, τις συμβουλές που σου δίνω τώρα, μακάρι...

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Quote Originally Posted by I.s View Post
    Γεια σας, είχα εδώ και καιρό την εξής απορία. Τώρα που πλησιάζουν οι γιορτές και δεν έχω παρέα μου πρώτειναν ότι μπορω να πάω σε μπαρ/κλαμπ μόνος και μάλιστα μου το πρώτεινε και η ψυχολόγος μου ως μέσω αντιμετώπισης της ντροπής μου όταν βρίσκομαι μπροστά σε κόσμο. Παρεμπιπτόντως είμαι 16 χρονών και δεν ξέρω ούτε πως να ντυθώ, ούτε πως να φερθώ σε τέτοια μέρη.
    φιλε μου το να πας σε μπαρ μονος ειναι οκ και κανεις δεν θα σε πει κατι... αλλα σε κλαμπ συνηθως εχουν πορτιερηδες και δεν θα σε αφησουν να περασεις.. θελουνε σε καθε τραπεζι να καθονται αρκετα ατομα...φανταζεσαι να εχει 20 τραπεζια και να καθησουν ολο το βραδυ 20 ατομα απο καθ'ενα σε καθε τραπεζι? κατα τα αλλα μην ντρεπεσαι που το κανεις και πολυ καλα σε ειπε η ψυχολογος σου... οταν θελεις να βγεις και δεν βρισκεις παρεα, δεν χρειαζεται να στερησαι την εξοδο σου.....!

  7. #7
    Banned
    Join Date
    May 2018
    Posts
    446
    Να πας και καλύτερα κοίτα να πας σε κανένα μπαράκι. Συνήθως σε μπαρ συχνάζουν ποιο νορμαλ άτομα από τα κλαμπ. Να ντυθείς όπως σ' αρέσει εσένα. Σιγά μην αλλάξουμε το ντύσιμο μας για να αρέσουμε στους γορίλες. Γι αυτό σου λέω καλύτερα σε μπαράκι. Τι πως να φερθείς; Θα πας να περάσεις καλά. Και να πας σε μπαρ που να σ' αρέσει η μουσική που παίζει.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by I.s View Post
    Γεια σας, είχα εδώ και καιρό την εξής απορία. Τώρα που πλησιάζουν οι γιορτές και δεν έχω παρέα μου πρώτειναν ότι μπορω να πάω σε μπαρ/κλαμπ μόνος και μάλιστα μου το πρώτεινε και η ψυχολόγος μου ως μέσω αντιμετώπισης της ντροπής μου όταν βρίσκομαι μπροστά σε κόσμο. Παρεμπιπτόντως είμαι 16 χρονών και δεν ξέρω ούτε πως να ντυθώ, ούτε πως να φερθώ σε τέτοια μέρη.
    Πες στην ψυχολογο σου οτι απαγορευεται η εισοδος σε ανηλικους σε χωρους που σερβιρεται αλκοολ. Γιατι δε γραφεσαι σε μια ξενη γλωσσα ή σε ενα ωδειο;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Μου κανει μεγαλη εντυπωση που συμβουλευετε ολοι εναν δεκαεξαχρονο να βγει μονος του βραδυ σε μπαρ...

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ετσι οπως το λες ειναι σα να ενοεις οτι θες να βρεις ατομα της ηλικιας σου αλλα δε ξερεις πως

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    692
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Μου κανει μεγαλη εντυπωση που συμβουλευετε ολοι εναν δεκαεξαχρονο να βγει μονος του βραδυ σε μπαρ...
    Όντως ρε συ τώρα; Ξέρεις πόσα παιδιά 16 και άνω, πηγαίνουν στα κλαμπ; Εκεί πέφτουν και τα πρώτα φασώματα. Δεν ζητάει ο άλλος την ταυτότητα σου για να σου δώσει ένα ποτό και να χορέψεις...

  12. #12
    Quote Originally Posted by Kostas_14 View Post

    ....
    Μπορείς άνετα να βγεις και να ξέρεις ότι θα περάσεις πολύ καλύτερα, αν ήσουν σε μια παρέα, που ούτε καμάκι θα μπορούσες να κάνεις. Εγώ όταν είμαι σε παρέα και θέλω να κάνω καμάκι, τρώω γιουχαρίσματα και κάνουν σαν τα Ορκ και όπως καταλαβαίνεις, χάνεται όλο το σκηνικό και δεν το τολμώ μετά και αυτό επειδή δεν είναι άξιοι να μιλήσουν σε μια κοπέλα και τους πιάνει το κόμπλεξ τους.

    Φίλε τόλμησέ το και όπως είπε και ο Γιώργος Πάνου, ΑΝΕΤΑ γνωρίζεις κοπέλες μόνος, που δεν έχεις και το άγχος να στο χαλάσουν οι φίλοι από μαλακίες τους. Ούτε θα φανείς περίεργος, ούτε τίποτα. Μάθαμε ξαφνικά την λέξη "περίεργο" να την κολλάμε παντού. Προσοχή γενικά με το αλκοόλ βέβαια έτσι; Οφείλω να το πω και αυτό.

    Δεν θα κάνεις υπερβολές για να αρέσεις σε κάποια, θα πίνεις το ποτό σου και αν τύχει και σε κοιτάει καμία και βλέπεις ότι γουστάρει, τότε πήγαινε να της μιλήσεις. Μην κωλώσεις. Αυτός που τολμάει νικάει φίλε μου, όχι αυτός που είναι ο πιο όμορφος, ο πιο γυμνασμένος κλπ., αλλά αυτός που τολμάει και χυλόπιτα να φας, πέρασε καλά, κάνε χιούμορ με την χυλόπιτα και εκεί θα φανεί και η ανωτερότητα σου. Εκεί θα δείξεις και τι έχασε η κοπέλα από εσένα και αυτό βαθιά μέσα της φίλε μου, θα την "πονέσει".

    Σου λέω φίλε μου, μακάρι να ήξερα τότε στα 16 μου, τις συμβουλές που σου δίνω τώρα, μακάρι...
    Συμφωνώ απόλυτα.

    Συνήθως κοροϊδεύουν για να νιώσουν καλά με την αδυναμία τους, διότι όλοι αυτοί είτε δεν τολμούν είτε τρώνε χυλόπιτα. Κι αν πλησιάσουν σε κοπέλα το αποτέλεσμα τους απλά θα είναι το ίδιο και χειρότερο απ το δικό σου.

    Όπως λέει η κουβέντα "αν δεν μπαζώσεις δεν χτίζεις". Από τα λάθη σου θα μάθεις. Κάθε φορά που πλησιάζεις κοπέλα θα βλέπεις την προσέγγιση σου να βελτιώνεται. Ίσως και να πέσεις στο τυχερό εκεί που δεν το περιμένεις!

    Σωστά σου λέει η ψυχολόγος να πηγαίνεις σε μέρη όπου συνηθίζεις να φοβάσαι. Η εξοικείωση με το αντικείμενο του φόβου είναι ο μόνος τρόπος για να τον ξεπεράσεις. Απλά υπερνικάς τον κόμπο στο στομάχι και το έντονο αποτρεπτικό άγχος και πηγαίνεις.

    Παρέα με άλλους σε τέτοιους χώρους είναι χαλάστρα. Απλά περιμένουν τον άλλο να κάνει το conne, τη σύνδεση, δλδ να ξεκινήσει κουβέντα με την κοπέλα για να την πιάσουν κουβέντα, επειδή δεν τολμάνε να πάνε από το πουθενά να της μιλήσουν. Με παρέα πάμε άμα μας είναι καλοί φίλοι και πάμε επειδή θέλουμε να διασκεδάσουμε το βράδυ, γενικά άμα υπάρχει μαζί τους η ψυχική σύνδεση σε βαθμό που να είναι όντως φιλία και όχι απλά παρέα.
    γιάννης

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Βασικά οι φίλοι πιο πάνω εστιάσαν σε καμάκια και τέτοια ενώ εσύ λες ότι γενικά ντρέπεσαι και αισθάνεσαι αμήχανα μέσα σε κόσμο. Μπορείς να πας χαλαρά μόνος σου για καφέ ή για ποτό όπου θες και να είσαι δεκτικός στο πως θα πάει. Αν έρθει κάποιος/κάποια να σου μιλήσει να προσπαθήσεις να είσαι άνετος και να δεις πως θα πάει. Σιγά σιγά ανάλογα με την περίσταση να προσπαθήσεις να ανοίξεις εσύ μια συζήτηση. Μπορεί να γίνει την πρώτη φορά, μπορεί την δέκατη. Βήμα βήμα θα το πας. Είναι και λίγο θέμα τύχης. Πάντως μην εστιάζεις μόνο στα μπαρ και τα κλαμπ, γενικά κάνε πράγματα που σε ευχαριστούν μέσα σε κόσμο, χωρίς σώνει και καλά να επιδιώκεις την παρέα, χωρίς όμως να αποφεύγεις και την ανθρώπινη επαφή. Αν ας πούμε πας γυμναστήριο και είναι κάποιος δίπλα σε σένα στον διάδρομο, μπορείς να ρωτήσεις αν έρχεται συχνά εκεί, τι πρόγραμμα άσκησης ακολουθεί κτλ. Μπορεί φυσικά ο άλλος να έχει μία κακή μέρα ή απλά να μην είναι σε φάση να πιάσει την πάρλα και να σου απαντήσει μονολεκτικά ή ανόρεχτα, οπότε μην τον πιέζεις. Αν δεις όμως ανταπόκριση, συνέχισε την συζήτηση. Μπορεί να κάτσεις σε ένα παγκάκι στην θάλασσα ή στο πάρκο και να κάτσει κάποιος παραδίπλα και πάλι να πεις κάτι τύπου "Ωραία μέρα σήμερα, μου αρέσει να έρχομαι εδώ, μου αλλάζει την διάθεση το τοπίο" ή κάτι τέτοιο.

    Ο Ορέστης έχει ένα δίκιο ως ένα βαθμό, αλλά κάθε 16χροχος έχει διαφορετικό βαθμό ωριμότητας. Φαντάζομαι η γιατρός δεν θα σου έλεγε να πας σε ποτάδικο αν έβλεπε ότι σαν χαρακτήρας είσαι επιπόλαιος και θα κάνεις τρέλες. Σε εμπιστεύεται ότι έχεις λογική και μέτρο και δεν θα τα πιεις υπερβολικά ή θα μπεχτείς σε φασαρίες. Ούτε φαντάζομαι είπε να βγαίνεις στα κλαμπ κάθε μέρα ως τα ξημερώματα. Μέτρον άριστον.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    692
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Βασικά οι φίλοι πιο πάνω εστιάσαν σε καμάκια και τέτοια ενώ εσύ λες ότι γενικά ντρέπεσαι και αισθάνεσαι αμήχανα μέσα σε κόσμο. Μπορείς να πας χαλαρά μόνος σου για καφέ ή για ποτό όπου θες και να είσαι δεκτικός στο πως θα πάει. Αν έρθει κάποιος/κάποια να σου μιλήσει να προσπαθήσεις να είσαι άνετος και να δεις πως θα πάει. Σιγά σιγά ανάλογα με την περίσταση να προσπαθήσεις να ανοίξεις εσύ μια συζήτηση. Μπορεί να γίνει την πρώτη φορά, μπορεί την δέκατη. Βήμα βήμα θα το πας. Είναι και λίγο θέμα τύχης. Πάντως μην εστιάζεις μόνο στα μπαρ και τα κλαμπ, γενικά κάνε πράγματα που σε ευχαριστούν μέσα σε κόσμο, χωρίς σώνει και καλά να επιδιώκεις την παρέα, χωρίς όμως να αποφεύγεις και την ανθρώπινη επαφή. Αν ας πούμε πας γυμναστήριο και είναι κάποιος δίπλα σε σένα στον διάδρομο, μπορείς να ρωτήσεις αν έρχεται συχνά εκεί, τι πρόγραμμα άσκησης ακολουθεί κτλ. Μπορεί φυσικά ο άλλος να έχει μία κακή μέρα ή απλά να μην είναι σε φάση να πιάσει την πάρλα και να σου απαντήσει μονολεκτικά ή ανόρεχτα, οπότε μην τον πιέζεις. Αν δεις όμως ανταπόκριση, συνέχισε την συζήτηση. Μπορεί να κάτσεις σε ένα παγκάκι στην θάλασσα ή στο πάρκο και να κάτσει κάποιος παραδίπλα και πάλι να πεις κάτι τύπου "Ωραία μέρα σήμερα, μου αρέσει να έρχομαι εδώ, μου αλλάζει την διάθεση το τοπίο" ή κάτι τέτοιο.

    Ο Ορέστης έχει ένα δίκιο ως ένα βαθμό, αλλά κάθε 16χροχος έχει διαφορετικό βαθμό ωριμότητας. Φαντάζομαι η γιατρός δεν θα σου έλεγε να πας σε ποτάδικο αν έβλεπε ότι σαν χαρακτήρας είσαι επιπόλαιος και θα κάνεις τρέλες. Σε εμπιστεύεται ότι έχεις λογική και μέτρο και δεν θα τα πιεις υπερβολικά ή θα μπεχτείς σε φασαρίες. Ούτε φαντάζομαι είπε να βγαίνεις στα κλαμπ κάθε μέρα ως τα ξημερώματα. Μέτρον άριστον.
    16 ετών είναι, τι θέλεις να του πούμε; Για τον Φρόιντ και τον Αριστοτέλη; Εννοείται πως σε τέτοιους χώρους, πέφτουν φασώματα και πολλά άλλα ακόμη. Έχετε καιρό να πάτε σε κλαμπάκι μου φαίνεται παίδες. Αν και προτιμώ τα μπαρ, περνάω πολύ καλύτερα εκεί και το συστήνω και στο παιδί να πάει και να περάσει καλά.

    Το λέμε αυτό Σόνια, γιατί μέσα στο ποτό, θα ρίξει και κανένα βλέφαρο, δεν θα είναι εκεί σε ένα τραπέζι και θα κοιτάει το ταβάνι. Αυτό λέμε...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Ένας άνθρωπος που έχει θέμα να βρίσκεται με κόσμο προφανώς και μπορεί να έχει θέμα και στο φλερτ. Το γκομενικό είναι απλά ένα μέρος του συνόλου, δεν είναι το όλον, αυτό λέω. Ποιός μίλησε για τον Φρόιντ και τον Αριστοτέλη; Αν πάει και απλά πιάσει μία συζήτηση με μεγάλη παρέα ή τύχει να γνωρίσει ένα άλλο μπάκουρα και κάνει ένα νέο φίλο χωρίς να πιάσει γκόμενα, κακό είναι; Το αντίθετο.

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Καθομαι μονος στο μπαρ και σκεφτομαι απλα συμμετεχω
    By davidh in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 02-09-2018, 20:24
  2. Ποιος ειναι μόνος στις αποφάσεις του;
    By Teo.- in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 27-07-2017, 10:51
  3. Γεια σας, άλλη μία στο κλαμπ ...
    By Θέληση in forum Παχυσαρκία
    Replies: 69
    Last Post: 08-03-2010, 14:31
  4. Κι εγω στο κλαμπ!-Διαταραχη πανικου
    By susperia in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 92
    Last Post: 29-03-2008, 16:34
  5. ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΣΤΟ ΚΛΑΜΠ
    By nefastriti in forum Παχυσαρκία
    Replies: 2
    Last Post: 13-09-2006, 16:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •