Είναι οκ να πάω σε μπαρ/κλαμπ μόνος; - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 46 to 54 of 54
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Χαχα δειτε κι αυτο: https://youtu.be/qgbgnpmn1Go

    Εγω δεν ηξερα κανενα συμμαθητη μου που να εχει παει σε κλαμπ αλλα καποιοι μαθητες πηγαιναν φαινεται.

    Τοτε ηταν που ο Λαζαπουλος ειχε βγαλει το τραγουδι Παπαθεμελη Παπαθεμελη Αποψε ενας ναυτης το κορμι μου αμελει, οπως και το Τι μου προσαπτεις ωω Τι μου προσαπτεις ωω

  2. #47
    Banned
    Join Date
    May 2018
    Posts
    183
    Το θέμα είναι αν θα σε αφήσουν να μπεις στα 16 σου χωρίς να φας πόρτα... τώρα αν μοιάζεις μεγαλύτερος καλώς. Αλλιώς δεν.

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Να έρθει ο θεματοθέτης να μας πει τι έκανε τελικά.

  4. #49
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    τελικα ποσο ζηλευτα θα ηταν να μεγαλωνα κι εγω σε καποιο χωριουδακι της επαρχιας.Διαβαζω τα δικα σας, εχω ακουσει κι απο αλλα ατομα τις εφηβικες τους εμπειριες κι συναπτω στο οτι θα πρεπει να ηταν καλητερα να εχεις σχολικες εμπειριες απο επαρχια παρα απο καποια πολη στην δικη μου περιπτωση Αθηνα-Πειραια.
    Δυστυχως εδω στην Αθηνα εκεινα τα χρονια υπηρχαν λιγα σημεια να παιξεις μπαλα με τους φιλους σου, επισεις πολλες φορες οι γονεις δεν αφηναν τα παιδια τους να γυρνανε εξω ως αργα λογο των φοβιων που υπαρχουν στις πολεις.Σε αντιθεση με καποιο χωριο οπου λογικα θα μπορουσες ολη μερα να εισαι εξω χωρις φοβο γωνεων! Λογικα και οι παρεες θα ηταν καλητερα δεν νομιζω να υπηρχε αυτο το κακο που υπηρχε εδω με τα διαφορα "στρατοπαιδα" οτι εγω δεν μπορουσα να παω σε καποια περιοχη διοτις θα με χτυπαγαν επειδη ανικα απο αλλη περιοχη , αυτες οι τοπικιστηκες βλακιες πωτες δεν τις χονεψα -Οπως κι οι αποστασεις στην επαρχια θα ηταν πολυ πιο ομορφα αφου θα ειχες να διανησεις καποιο ομορφο δασος σε αντιθεση με εμενα που επρεπε να διανησω την πολη! να μπω σε ηλεκτρικους! και γενικα να βλεπω συνεχως μπετο! Πηστευω οτι ολα αυτα εχουν επιρεαση την μετεποιτα ψυχικης μας φαση! Και δεν μπορω να καταλαβω καποιους που μεγαλωσαν σε επαρχια κι εχουν παραπονα! λεγωντας για το κουτσομπολιο !

  5. #50
    Banned
    Join Date
    May 2018
    Posts
    183
    Ναι και στο χωριό, που ξέρει ο ένας τον άλλο νομίζεις θα ήταν καλύτερα;

    Θα σε παρακολουθούσε όλο το χωριό με ποιον βγαίνεις, που βγαίνεις, θα ήξεραν όλοι ότι είσαι ο γιος του τάδε και της τάδε, κτλ.

    -Οπως κι οι αποστασεις στην επαρχια θα ηταν πολυ πιο ομορφα αφου θα ειχες να διανησεις καποιο ομορφο δασος σε αντιθεση με εμενα που επρεπε να διανησω την πολη!
    Και θα στην έπεφταν 5-6 τσοπανόσκυλα άμα έμπαινες μέσα από μαντριά...και ξέρεις, πειράξεις δε τα πειράξεις θα στην πέσουν, εφ'όσον μπαίνεις στη ζώνη τους.

    1000 φορές τα πρεζόνια του Προαστιακού και του ΗΣΑΠ, παρά τα τσοπανόσκυλα...πίστεψε με.

  6. #51
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by DrugUser View Post
    Ναι και στο χωριό, που ξέρει ο ένας τον άλλο νομίζεις θα ήταν καλύτερα;

    Θα σε παρακολουθούσε όλο το χωριό με ποιον βγαίνεις, που βγαίνεις, θα ήξεραν όλοι ότι είσαι ο γιος του τάδε και της τάδε, κτλ.



    Και θα στην έπεφταν 5-6 τσοπανόσκυλα άμα έμπαινες μέσα από μαντριά...και ξέρεις, πειράξεις δε τα πειράξεις θα στην πέσουν, εφ'όσον μπαίνεις στη ζώνη τους.

    1000 φορές τα πρεζόνια του Προαστιακού και του ΗΣΑΠ, παρά τα τσοπανόσκυλα...πίστεψε με.
    Φανταζομαι θα υπαρχει τροπος και στο χωριο να εχεις προσωπικη ζωη, δεν ξερω αλλα νομιζω θα μπορουσες να πας καπου ,σε κοντινο διπλανο χωριο!
    Σχετικα με τα πρεζονια του ΗΣΑΠ, δυστυχως απο εκει που απλα τα εβλεπα πηγαινωντας για προπονηση μικρος κι απορουσα πως εγιναν ετσι? ελεγα ,μαμα κι μπαμπα δεν εχουν? οπως πως μπορουν? αφου εγω ουτες τσιγαρο δεν εκαμα, τα εφερε ετσι η ζωη να γινω κι εγω σαν αυτα!
    Οσο για τα τσοπανοσκυλα, αληθεια δεν θα ειχα κανενα ενδιασμο να τους βαλο κρεας με ποντηκοφαρμακο απο την στιγμη που θα απηλουσαν την ζωη μου η την ζωη του μικρου μου σκυλου.

  7. #52
    Banned
    Join Date
    May 2018
    Posts
    183
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    Οσο για τα τσοπανοσκυλα, αληθεια δεν θα ειχα κανενα ενδιασμο να τους βαλο κρεας με ποντηκοφαρμακο απο την στιγμη που θα απηλουσαν την ζωη μου η την ζωη του μικρου μου σκυλου.

    Και μετά θα είχες τραβήγματα με τον ιδιοκτήτη, συν του ότι θα μάθαινε και όλο το χωριό ότι ρίχνεις ποντικοφάρμακα.

    Στο κοντινό χωριό, δηλαδή δε θα στην πέφτανε επειδή εσύ είσαι από άλλο χώριο; Αυτό που είπες πιο πάνω με τις περιοχές που "τρως ξύλο" επειδή άνηκες σε άλλη περιοχή, ήταν στα 90s και αυτό είχε να κάνει κυρίως για οπαδικούς λόγους (π.χ. Βύρωνας / Καισαριανή, Αιγάλεω / Περιστέρι)...μπορεί να πέφτω έξω, γιατί στα 90s ήμουν μικρός, αλλά έτσι λένε ότι γινόταν. Τώρα έχουν αραιώσει τέτοιες κόντρες κατά πολύ.

  8. #53
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by DrugUser View Post
    Και μετά θα είχες τραβήγματα με τον ιδιοκτήτη, συν του ότι θα μάθαινε και όλο το χωριό ότι ρίχνεις ποντικοφάρμακα.

    Στο κοντινό χωριό, δηλαδή δε θα στην πέφτανε επειδή εσύ είσαι από άλλο χώριο; Αυτό που είπες πιο πάνω με τις περιοχές που "τρως ξύλο" επειδή άνηκες σε άλλη περιοχή, ήταν στα 90s και αυτό είχε να κάνει κυρίως για οπαδικούς λόγους (π.χ. Βύρωνας / Καισαριανή, Αιγάλεω / Περιστέρι)...μπορεί να πέφτω έξω, γιατί στα 90s ήμουν μικρός, αλλά έτσι λένε ότι γινόταν. Τώρα έχουν αραιώσει τέτοιες κόντρες κατά πολύ.
    Ναι, στα 90.ς ηταν ,σωστα, αυτο εννοω κι εγω αφου τωτες πηγαινα σχολειο, τωτες ηταν η δικη μου εφηβεια. Αν κι διαφωνω καθετα με τις τοπικηστικες βλακειες, δεν μπορω να μην παραδεχτω οτι κι εγω συμετηχα σε τετοιες βιαιωτητες! αλλα εχω μια μικρη δικαιολογια οτι πρωτα επεσα θυμα τετοιας επιθεσης κι μετα ηθελα να ανταποδωσω! ηταν κι ολο το κλιμα τετοιο, ειμουν κι ανηλικος, ειχα -απο οτι εντελη φανηκε - ειχα κι ψυχολογικα προβληματα ετσι λοιπον μεσω της βιας νομιζα οτι θα εβρησκα εναν τροπο να εκτωνωσω ολο αυτο το προβλημα οπου ηταν πολυσυνθετο στην δικη μου φαση.
    Γενικα εκεινες τις εποχες κι λογο του οτι δεν ηταν τοσο δυνατο το ιντερνετ αλλα κι τα κινητα τηλεφωνα οι νεολαια ηταν στους δρομους και στις πλατειες! αφου εκεινη την εποχη για να βρεις καποιον δεν αρκουσε να τον παρεις στο κινητο οπως σημερα! επρεπε να ψαξεις να τον βρεις! κι οταν δημιουργοντουσταν διαφωρες παρεξηγησεις η επιλυση τους δυστυχως κατεληγε σε βια.
    Εχω στην μνημη μου αρκετα περιστατικα βιας, ειτε στον ηλεκτρικο, ειτε στο υπογειο εργοταξιο της τωτε Ομονοιας, κι δυστυχως στα γυπεδα οπου τωτες υπηρχαν οι μετακινοισεις οπαδων.
    Δυστυχως σαν νεο παιδι κι εγω ειχα αναγκη να ανοικω σε καποια ομαδα, ποσο μαλον λογο της βιας οπου υπηρχε κι λογο του οτι δεν ειχαμε προβληματα με μεταναστες οι κοινωνικες ομαδες επικρατουσαν, ειτε σε οπαδικο επιπεδο ειτε σε χωρους πολιτικους.
    Ολα τα παραπανω δεν υπηρχαν σε καποια χωριουδακια, εκει φανταζομαι η ειρηνη και η ηρεμια θα επετρεπαν στο να ασχολιουντε τα εφηβα παιδια μονο με τους νεανικους ερωτες! για αυτο ζηλευω τους συνομιληκους μου που μεγαλωσαν στην επαρχια.

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by I.s View Post
    Γεια σας, είχα εδώ και καιρό την εξής απορία. Τώρα που πλησιάζουν οι γιορτές και δεν έχω παρέα μου πρώτειναν ότι μπορω να πάω σε μπαρ/κλαμπ μόνος και μάλιστα μου το πρώτεινε και η ψυχολόγος μου ως μέσω αντιμετώπισης της ντροπής μου όταν βρίσκομαι μπροστά σε κόσμο. Παρεμπιπτόντως είμαι 16 χρονών και δεν ξέρω ούτε πως να ντυθώ, ούτε πως να φερθώ σε τέτοια μέρη.
    Μπαρ και κλαμπ; Και μάλιστα ως συμβουλή από ψυχολόγο σε 16χρονο αγόρι; Και μη χειρότερα.

    Η πιο επωφελής, και σε πολλά επίπεδα μάλιστα, λύση σε προβλήματα όπως το δικό σου είναι να μάθεις μουσική. Όχι όμως μόνος, κλεισμένος σε ένα δωμάτιο. Να γραφτείς σε μια ακαδημία μουσικής και να παρακολουθήσεις το πλήρες πρόγραμμα. Εκεί θα υποχρεωθείς να εκτελείς μπροστά σε κοινό. Π.χ. τις ασκήσεις σολφέζ μπροστά στους συμμαθητές σου, τα κομμάτια που πρέπει να μάθεις για τις εξετάσεις μπροστά σε κανονικό κοινό, κλπ. Βοηθάει πάρα πολύ στο τρακ που έχει πολύς κόσμος (και όχι μόνο εσύ) μπροστά σε κοινό. Επιπλέον αποκομίζεις όλα τα οφέλη της μουσικής εκπαίδευσης, όπως ανάπτυξη της μνήμης και επιμέρους μορφών αυτής (οπτική, ακουστική και απτική μνήμη), ικανότητα αυτοσυγκέντρωσης, αυτοπειθαρχία, υπομονή. Συν το γνωστικό και το καλλιτεχνικό κομμάτι.

    Μια άλλη λύση είναι να επιδιώκεις να δίνεις ομιλίες/παρουσιάσεις σε κάθε ευκαιρία. Δεν μπορεί, στο σχολείο πρέπει να έχετε εκπαιδευτικές δραστηριότητες που περιλαμβάνουν την παρουσίαση κάποιας εργασίας. Ή αν δεν έχετε, μπορείς να το αναζητήσεις από μόνος σου σε άλλα πλαίσια.

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234

Similar Threads

  1. Καθομαι μονος στο μπαρ και σκεφτομαι απλα συμμετεχω
    By davidh in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 02-09-2018, 21:24
  2. Ποιος ειναι μόνος στις αποφάσεις του;
    By Teo.- in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 27-07-2017, 11:51
  3. Γεια σας, άλλη μία στο κλαμπ ...
    By Θέληση in forum Παχυσαρκία
    Replies: 69
    Last Post: 08-03-2010, 15:31
  4. Κι εγω στο κλαμπ!-Διαταραχη πανικου
    By susperia in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 92
    Last Post: 29-03-2008, 17:34
  5. ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΣΤΟ ΚΛΑΜΠ
    By nefastriti in forum Παχυσαρκία
    Replies: 2
    Last Post: 13-09-2006, 17:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •