Χωρισμός μετά από 5 χρόνια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1

    Χωρισμός μετά από 5 χρόνια

    Καλημέρα. Είμαι 39 ετών και είχα σχέση με κάποιον 48 ετών εδώ και 5 χρόνια. Πιστευα ότι με αγαπούσε & ότι είμασταν ευτυχισμένοι.

    Πριν 1 εβδομάδα μου ειχε πει ότι θα βγει με 1 φίλο του αλλά όταν γύρισε έτρεξε αμέσως στην τουαλέτα κ έβαλε το πουκάμισο του στα άπλυτα (κάτι που δεν συνηθίζει). Έτσι έκανα κ εγώ κάτι που δεν είχα ξανακάνει: να το μυρίσω. Όντως μύριζε γυναικείο άρωμα. Όταν του το είπα το αρνήθηκε.

    Γενικά έπιανα στην ατμόσφαιρα ότι κάτι δεν παει καλα οπότε 3-4 μέρες μετά τον ρώτησα αν έχει βρει άλλη & μου απάντησε ότι βγήκε 1 φορά με κάποια αλλά δεν έκαναν σεξ & ότι θέλει να το ξεπεράσουμε κ να το αφήσουμε πίσω μας. Εν τω μεταξυ εκείνη τη μέρα μου πρότεινε να κάνουμε ντους μαζί κ σχολίασε ότι με θέλει όπως πάντα…. Το βραδυ πήγαμε σε φιλικό σπίτι κ όλα οκ. Χθες βραδυ μου είπε ότι θέλει να χωρίσουμε. Έκλαιγε κ έλεγε ότι είμαι η καλύτερη σχέση που ειχε, ότι του έχω φερθεί τέλεια, ότι ξέρει ότι κάνει λάθος κ θα το μετανιώσει & ότι είμαι ο κοντινότερος άνθρωπος που έχει.

    Να αναφέρω εδώ ότι μένουμε μαζί στο σπίτι που έμενε εκεινος αρχικά & εγώ δεν δουλεύω. Του είπα ότι θέλω να φύγω το συντομότερο δυνατόν αλλά επιμένει να μείνω κανα 2 μήνες να βρω δουλειά κ σπίτι & μάλιστα να βοηθήσει κ με το ποσο για την ενοικίαση σπιτιού.

    Όταν κοιμήθηκε διάβασα τα μηνύματα που αντάλλασσε με την άλλη τα οποία ήταν αρκετά πιπεράτα. (Ξέρω κατινιά αλλά έπρεπε να μάθω την αλήθεια). Του το είπα κ επιμένει ότι δεν έχουν κάνει σεξ ότι δε θέλει να φύγω κ μέχρι να φύγω δεν θα μιλήσει ούτε θα δει την αλλη… Και ρωτάω έχει λογική αυτό; Τι με θέλει εδώ; Γιατι να μην φύγω κ να ζήσει τον έρωτα του; Δε καταλαβαίνω ειλικρινά.

    Δε μπορώ να τον βλέπω καν με πονάει πολυ γιατί τον αγαπάω ακόμα κ θα ήθελα να μην χωρίσουμε αλλά δε θα γίνει αυτό δυστυχώς… Θα ήθελα να φύγω κ τώρα αλλά δυστυχώς δεν έχω ούτε χρήματα ούτε κανέναν να βοηθησει ούτε γονείς ούτε φίλους. Που θα βρω δουλειά που θα μείνω πως θα ζήσω πάλι μόνη μου; Δεν αντέχω να ζω χωρίς αυτόν...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Βασικά δεν κατάλαβα ακριβώς... Γιατί θέλει να χωρίσετε;

  3. #3
    Γιατί δε θέλει πια τη δέσμευση θέλει να είναι ελεύθερος & θέλει να παει με την άλλη χωρίς τύψεις ότι με κερατώνει κ ότι έχει παράλληλη σχέση.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Αυτό στο είπε καθαρά ή το λες εσύ;

  5. #5
    Έτσι όπως στο λέω μου το είπε αλλά με αγαπαει κ νοιάζεται για μένα...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    έχοντας περάσει χωρισμό μετά από 7 χρόνια και επειδή είμαστε κοντά ηλικιακά σου λέω κάνε το και θα βρεις μια νέα καθημερινότητα. Ανοίξου σε ανθρώπους και θα βρεις φίλους. Άρχισε να ψάχνεις για δουλειά χθες όχι αύριο.
    Αυτός έχει ήδη κάνει βήματα μακρυά σου, αλλά ναι μπορεί να νοιάζεται ακόμη για εσένα, ανθρώπινα να θέλει να σε βοηθήσει, απλά ερωτικά έχει τελειώσει για αυτόν. Μπορεί να ακουστεί σκληρό αλλά εκμεταλλεύσου τη βοήθεια αυτή που σου δίνει, όσο χρονικό διάστημα στο επιτρέπουν οι αντοχές σου, για να ξεκινήσεις το επόμενο βήμα της ζωής σου.
    Άρχισε να σκέφτεσαι το μετά ορθολογικά -ξέρω δεν είναι εύκολο- για να κάνεις σωστές επιλογές και κινήσεις.
    Ξεκίνησε από σήμερα κιόλας, το πως θα το βρεις στην πορεία
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Σε ρώτησα γιατί θα μπορούσε να ήταν απλά μια χαζή παρόρμηση και να έχει τύψεις που σε πρόδωσε και για αυτό να ζητάει χωρισμό. Αν όμως - ακόμα κι αν αποδειχτεί χαζή παρόρμηση- αυτός έχει πάρει τις αποφάσεις του και θέλει να χωρίσετε για να το ζήσει με την άλλη, δεν είναι και πολλά αυτά που μπορείς να κάνεις. Όπως λέει και η φίλη από πάνω, μπορεί να σε νοιάζεται και να σε αγαπάει σαν άνθρωπο, απλά το ερωτικό του έχει τελειώσει.

    Εσύ γιατί δεν δουλεύεις; Αφού λες δεν έχεις χρήματα, εκεί πρέπει να εστιάσεις τώρα, να βρεις μια δουλειά.

  8. #8
    Δεν έβρισκα πουθενά έχω στείλει βιογραφικά παντού σε όλη την Αθήνα. Έχω πει σε όσους ξέρω να κοιτάξουν. Αυτή τη στιγμή είμαι χαλια, άυπνη με πυρετό & βήχα, σέρνομαι... Πρέπει να συνέλθω & πρέπει να βρω κάπου να μείνω να φύγω από εδώ να μην τον βλέπω γιατί με σκοτώνει...

  9. #9
    Geodim Σε ευχαριστώ έχεις δίκιο σε όλα απλά θέλω λίγο χρόνο είμαι κουρέλι αυτή τη στιγμή. Θα ήθελα να βρω φίλους αλλά μου φαίνεται δύσκολο σε αυτή την ηλικια. Εκεινος υποστηρίζει ότι δεν του έχει τελειώσει ούτε το ερωτικο δλδ δεν έχει αλλάξει τίποτα παρά μόνο ότι θέλει να είναι ελεύθερος να παει με άλλες χωρίς να με κερατώνει. Δε ξέρω αν λέει αλήθεια γενικά δεν λέει πότε ψέματα αλλά δε βγάζω άκρη με έχει μπερδέψει. Ειναι πολυ δύσκολο να μένουμε μαζί δε μου βγαίνει σε καλό νομίζω.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Περαστικά σου, ελπίζω να αισθανθείς καλύτερα σήμερα. Δεν έχεις έστω μία φίλη να σε στηρίξει ψυχολογικά και πρακτικά για αρχή; Βιογραφικά μην στέλνεις μόνο. Ανασυγκροτήσου λίγο και ρώτα τριγύρω αυτοπροσώπως. Δεν ξέρω ακριβώς που μένεις, αλλά βγες μια βόλτα σε μαγαζιά, φαγάδικα, πλυντήρια κτλ. Κάθε δουλειά είναι ευπρόσδεκτη στην κατάσταση που βρίσκεσαι. Βασικά κάθε εισόδημα. Η δουλειά δεν είναι ντροπή. Βάλε χαρτιά ότι μπορείς να καθαρίζεις πολυκατοικίες ή σπίτια ή ότι μπορείς να σιδερώνεις ρούχα είτε στον χώρο τους είτε στον δικό σου, κάτι τέτοιο. 5 ευρώ από 'δω, 10 από εκεί, κάτι μαζεύεται και ο ένας θα σε γνωρίζει στον άλλο και θα βρίσκεις πιο πολύ δουλειά σταδιακά. Αν λες ότι δεν σε κρατάνε γονείς, φίλοι, παιδιά, έχεις σκεφτεί να ψάξεις κάτι εκτός Αττικής; Είναι λίγο αργά, αλλά μπες στα τοπικά sites για χειμερινούς προορισμούς. Πήλιο, Αράχοβα κτλ ζητάνε καμαριέρες, μπαργούμεν, σερβιτόρες για τις γιορτές και συχνά προσφέρουν διαμονή. Δεν είναι πάντα πολλά τα λεφτά, αλλά κάτι βγάζεις και η δουλειά θα σε βοηθήσει να ξεφύγεις και λίγο ψυχολογικά. Βοήθησε που άργησε το χιόνι στα χιονοδρομικά και κάποιοι τώρα οργανώνονται για χειμερινή σεζόν.

    Τώρα αν θες να αναλύσουμε το τι περνάει από το κεφάλι αυτουνού, πολλά μπορούμε να πούμε κι ίσως πέσουμε μέσα, ίσως όχι. Το θέμα είναι ότι δεν νομίζω ότι μπορείς να κάνεις κάτι. Τι να του πεις, ξενοπ*δα με τις ευχές μου, είσαι ελεύθερο πουλί κι εγώ θα σε περιμένω; Δεν νομίζω να είναι κάτι που το θες ακόμα κι αν το δεχόταν ο ίδιος.

  11. #11
    Σε ευχαριστώ πολυ. Θα το κάνω μολις συνέλθω λίγο. Δεν έχω φίλους δυστυχώς κ αυτό το κάνει ακόμα χειρότερο. Είχα πέσει με τα μούτρα κ όλη μου η ζωή ήταν αυτός. Δεν ήθελα τίποτα άλλο.

    Κι όμως έφτασα στο σημείο να του πω κάτι παρόμοιο φυσικά δε το δέχτηκε. Δε θα ήθελα κάτι τέτοιο σίγουρα απλά δε μπορούμε να πετάξουμε έτσι απλά κάτι τόσο δυνατό. Θα το μετανιώσει κάποια στιγμή σίγουρα.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,626
    δεν εχεις χρονο να βρεις φιλους κατεπειγοντως, εφοσον δεν το εκανες ολα αυτα τα χρονια.
    αυτο θα προκυψει στην ζωη σου σιγα σιγα, αν το θελησεις, αλλα τωρα εισαι σε κριση.
    προεχει να βρεις μια δουλεια και να ζησεις μακρια απο αυτον, οπως σου λενε και τα παιδια.
    ξεχνα τους ανυπαρκτους φιλους και επικεντρωσου να βρεις δουλεια.
    και παρε την βοηθεια που σου δινει.

  13. #13
    Δεν είναι προτεραιότητα μου να βρω φίλους αλλά δουλειά. Θα βρω δουλειά κ θα φύγω όσο το δυνατόν συντομότερα γίνεται.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Location
    This fish has left the forum. 08/2019
    Posts
    350
    τι εγινες, ειχε καμια εξελιξη? τωρα ειναι και γιορτες και οι εταιριες κοιμουνται ορθιες. εφτιαξες σιβι?

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εχεις βολευτει στη φραση οτι σε θελει οπως παντα και περιμενεις απ αυτον να βρει ενα τροπο να σου αλαξει γνωμη

Similar Threads

  1. Χωρισμός μετά από 2.5 Χρόνια μετά από πολλούς χωρισμούς
    By kingchris1234 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 7
    Last Post: 04-12-2018, 20:23
  2. Χωρισμός μετά από 2.5 Χρόνια μετά από πολλούς χωρισμούς
    By kingchris1234 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 47
    Last Post: 26-11-2018, 21:28
  3. Χωρισμός μετα απο 5 χρονια
    By Fall 7 times, stand up 8 in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 10
    Last Post: 20-04-2017, 09:27
  4. Χωρισμος μετα απο 10 χρονια
    By iliaxtida in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 99
    Last Post: 27-01-2016, 18:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •