Πάλι ταχυκαρδίες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    31

    Πάλι ταχυκαρδίες

    Καλησπέρα παιδιά, από την προηγούμενη φορά που έγραψα στο φόρουμ και με την αγωγή με σιπραλέξ όλα είχαν γίνει καλύτερα. Τελευταία όμως έχω πάλι τα ίδια συμπτώματα, με το παραμικρό ταχυκαρδία, δύσπνοια, σφίξιμο στο στήθος έχω κουραστεί να κάνω εξετάσεις(τρίπλεξ, τεστ κοπόσεως κλπ) το μόνο πράγμα που μου βρήκαν είναι παλινδρόμηση και ο καρδιολόγος μου είπε να χάσω μερικά κιλα για να ξεκουράζεται καλύτερα η καρδιά μου. Είναι μέρες που τα συμπτώματα κυριολεκτικά κρατούν απο όταν ξυπνάω μέχρι να κοιμηθώ και κανείς δεν βρίσκει τίποτα παθολογικό. Ο ψυχολόγος μου λέει ότι μετά την πρώτη κρίση πανικού έχω αποκτήσει καρδιοφοβεία.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Καλημέρα!
    Πρέπει να το πιστέψεις βαθιά μέσα σου ότι δεν έχεις κάτι σωματικό. Διώξε τις αρνητικές σκέψεις. Μόλις αρχίζεις και αναρωτιέσαι "Μήπως έχω καρδιοπάθεια" κάνε εσωτερικό διάλογο και αντίλογο "Πήγα κι έκανα εξετάσεις και δεν έχω τίποτα και το ξέρω" και στρέψε την σκέψη σου σε κάτι άλλο.
    Όσο προβληματίζεσαι για αυτό, τόσο πιο πολλούς πανικούς και ψυχοσωματικά θα παθαίνεις. Ξέχνα τις εξετάσεις και τους καρδιολόγους, πως θα χαλαρώσεις καλύτερα, περπατώντας δίπλα στην θάλασσα ή βγαίνοντας για καφέ με τους φίλους σου ή μήπως όταν τρέχεις από γιατρό σε γιατρό; Και μην μου πεις στον γιατρό την στιγμή που σου λέει ότι δεν έχεις τίποτα, γιατί αυτό είναι στιγμιαίο.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Quote Originally Posted by Comfortablynumb View Post
    Καλησπέρα παιδιά, από την προηγούμενη φορά που έγραψα στο φόρουμ και με την αγωγή με σιπραλέξ όλα είχαν γίνει καλύτερα. Τελευταία όμως έχω πάλι τα ίδια συμπτώματα, με το παραμικρό ταχυκαρδία, δύσπνοια, σφίξιμο στο στήθος έχω κουραστεί να κάνω εξετάσεις(τρίπλεξ, τεστ κοπόσεως κλπ) το μόνο πράγμα που μου βρήκαν είναι παλινδρόμηση και ο καρδιολόγος μου είπε να χάσω μερικά κιλα για να ξεκουράζεται καλύτερα η καρδιά μου. Είναι μέρες που τα συμπτώματα κυριολεκτικά κρατούν απο όταν ξυπνάω μέχρι να κοιμηθώ και κανείς δεν βρίσκει τίποτα παθολογικό. Ο ψυχολόγος μου λέει ότι μετά την πρώτη κρίση πανικού έχω αποκτήσει καρδιοφοβεία.
    φίλε είναι κοινή ιστορία μετά από κρίσεις πανικού να έρχεται η αρρωστοφοβία και πιο ειδικά η καρδιοφοβία. Επειδή εκείνη την ώρα νοιώθουμε οτι θα συμβεί κάτι πολύ κακό και θα πεθάνουμε, η καρδιά πηγαίνει βολίδα και τη νοιώθουμε σαν σφυρί σε αμόνι και που πάει το μυαλό μας? Μην πάθει τίποτα η καρδιά. Μετά διαβάζουμε μερικές ώρες google και αρχίζουμε να έχουμε και τα συμπτώματα που διαβάζουμε. Ο εγκέφαλος γεννάει όλες τις αισθήσεις και φυσικά τα ψυχοσωματικά. Μετά έρχονται οι επισκέψεις σε γιατρούς και δεν βρίσκουν κάτι. Επειδή όμως ακόμη είμαστε αγχωμένοι, λέμε δεν γίνεται, κάτι πρέπει να έχω!
    Και ξανά στον ίδιο κύκλο μετά...
    Η καλύτερη συμβουλή είναι ζήσε τη ζωή σου μη δίνοντας σημασία. Έτσι σιγά σιγά θα ηρεμήσει το μυαλό σου και μαζί το νευρικό / μυικό σύστημα που τα έχεις καταπονήσει πολύ.
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  4. #4
    Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    31
    Quote Originally Posted by geodim View Post
    φίλε είναι κοινή ιστορία μετά από κρίσεις πανικού να έρχεται η αρρωστοφοβία και πιο ειδικά η καρδιοφοβία. Επειδή εκείνη την ώρα νοιώθουμε οτι θα συμβεί κάτι πολύ κακό και θα πεθάνουμε, η καρδιά πηγαίνει βολίδα και τη νοιώθουμε σαν σφυρί σε αμόνι και που πάει το μυαλό μας? Μην πάθει τίποτα η καρδιά. Μετά διαβάζουμε μερικές ώρες google και αρχίζουμε να έχουμε και τα συμπτώματα που διαβάζουμε. Ο εγκέφαλος γεννάει όλες τις αισθήσεις και φυσικά τα ψυχοσωματικά. Μετά έρχονται οι επισκέψεις σε γιατρούς και δεν βρίσκουν κάτι. Επειδή όμως ακόμη είμαστε αγχωμένοι, λέμε δεν γίνεται, κάτι πρέπει να έχω!
    Και ξανά στον ίδιο κύκλο μετά...
    Η καλύτερη συμβουλή είναι ζήσε τη ζωή σου μη δίνοντας σημασία. Έτσι σιγά σιγά θα ηρεμήσει το μυαλό σου και μαζί το νευρικό / μυικό σύστημα που τα έχεις καταπονήσει πολύ.
    Παιδιά σας ευχαριστώ για τις συμβουλές και αυτό προσπαθώ να κάνω γιατί είμαι ακόμα 23 και αν ξεκινήσω από τώρα με ψυχολογικά δεν με βλέπω καλά σε μερικά χρόνια

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    22
    Μπραβο ρε φιλε geodim πηγα να απαντησω αλλα τα εχεις πει ηδη εσυ...απλα το μονο που θελω να προσθεσω ειναι οτι το σωμα μετα απο μια εντονη κατασταση (ειτε ηταν αγχος ειτε κρισεις πανικου κλπ) θελει καποιο χρονο αναπροσαρμογης για να ξαναβρει την ομοιοσταση του...οποτε μη μας παιρνει απο κατω με το παραμικρο συμπτωμα θα τα καταφερουμε!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    117
    Καλησπέρα & Χρόνια πολλά. Προσωπική μου γνώμη ο ψυχολόγος εμένα δεν με βοήθησε.
    Νομίζω ότι έχασα χρόνο και μάλιστα πολύτιμο.ο ψυχίατρος με φαρμακευτική αγωγή και ψυχολογική θεραπεία είχε άμεσα αποτελέσματα. Τώρα είμαι καλά μετά από ένα χρόνο. Αν είναι χρόνιο και δημιουργεί πρόβλημα στην καθημερινή ζωή σου θα πρέπει να δεχθείς φαρμακευτική θεραπεία. Μην φοβάσαι την αγωγη σκεψου απλά αν απονουσε το κεφαλι σου θα επαιρνες depon. Τωρα ποναει η ψυχη σου.Τι θεραπεία θα είναι αυτή θα σου πει ο γιατρός. Παράλληλα βλέπω τα λόγια σου και σκέφτομαι εμένα. Ταχυκαρδίες τριπλές,ασθενοφόρα τεστ κοπώσεως κτλ. Με λίγα λόγια ένα κύκλος που δεν σταμάτησε ποτέ. Στην ουσία αυτό που σου συμβαίνει είναι αγχώνεσαι μην τυχόν και αγχωθείς. Επίσης σου γράφω τι άλλο με βοήθησε περπάτημα 30 λεπτά την ημέρα,διαλογισμός, μουσική sleep music στον ύπνο.δεν διάβαζα τίποτα στο internet για αρρώστιες κτλ (Είμαι σίγουρος το κάνεις) Να είσαι καλά θα γίνεις καλά πίστεψέ στον εαυτό σου .

Similar Threads

  1. Ταχυκαρδιες
    By Nefeli28 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 29-09-2020, 12:53
  2. Πάλι εδώ, πάλι κρίσεις, πάλι δεν αντέχω
    By Katerina13 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 20
    Last Post: 04-02-2019, 18:38
  3. ταχυκαρδιες
    By kounoupi in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 43
    Last Post: 23-09-2010, 03:57
  4. ταχυκαρδιες
    By kounoupi in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 58
    Last Post: 06-09-2010, 01:57
  5. ταχυκαρδιες
    By zouzounitsaaa in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 19-07-2010, 04:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •